Ako vybrať najlepšiu čítačku elektronických kníh

Rýchla voľba


Ceníme si váš čas a tak sme pripravili hneď na úvod 3 cenové možnosti z ktorých si vyberie každý, kto nemá čas čítať detailné informácie a odborné termíny.

vyberomat sk acefbcabcda mmfx
vyberomat sk acefbcabcda mmfx

Najlacnejšia možnosť

vyberomat sk amazon kindle paperwhite
vyberomat sk amazon kindle paperwhite

Rozumná voľba

vyberomat sk onyx boox note
vyberomat sk onyx boox note

Najvyššia kvalita

Patríte medzi vášnivých čitateľov a chcete mať všetky svoje knihy po ruke doma i na cestách? Potom je pre vás ideálna čítačka elektronických kníh. Jedná sa o prenosné zariadenie, ktoré umožňuje zobrazovať knihy a iné textové dokumenty v elektronickej podobe. Mimo tejto základnej funkcie ponúka väčšina novších modelov aj doplnkové funkcie, napr. slovník, pripojenie k diví alebo prehrávanie hudby. V tomto článku vám poradíme, na čo sa pri výbere čítačky zamerať a na čo si dať pozor.

Čo si vybrať?

Na začiatok sme si pre vás pripravili zopár tipov na výhodné čítačky elektronických kníh.

NázovKladyZáporyOrientačná cenaKde kúpiť?
PocketBook 616 Basic Lux 2 – technológia Wifi
– výdrž batérie
– bez Bluetoothu
– nemá dotykový displej
91 €Zobraziť ponuku
Amazon New Kindle 2020– technológie Wifi a Bluetooth
– výdrž batérie
– nie je vodoodoln
– chýba slovenské a české menu
95 €Zobraziť ponuku
Amazon Kindle Paperwhite 4– vnútorná pamäť 32 GB
– technológia Wifi a Bluetooth
– rozlíšenie 1448 x 1072
– výdrž batérie
– chýba slot pre pamäťovú kartu170 €Zobraziť ponuku
PocketBook 740 InkPad 3 Pro– vnútorná pamäť 16 GB
– rozlíšenie 1404 x 1872
– uhlopriečka 7,6 „
– 1 900 mAh batéria
– technológie WiFi a Bluetooth
– chýba výstup pre slúchadlá255 €Zobraziť ponuku
ONYX BOOX NOTE 3– vnútorná pamäť 64 GB
– množstvo funkcií
– množstvo podporovaných formátov
– uhlopriečka 10,3 „
– rozlíšenie 1872 x 1404
– výdrž batérie
–  technológie WiFi a Bluetooth
– vysoká cena578 €Zobraziť ponuku
vyberomat sk acefbcabcda mmfx

PocketBook 616 Basic Lux 2

Čítačka elektronických kníh PocketBook 616 Basic Lux 2 disponuje displejom E Ink s uhlopriečkou 6 “ (15,24 cm). Nasvietenie displeja sa dá nastaviť podľa vašich predstáv. Rozlíšenie: 758 x 1024. Čítačka podporuje formáty: PDF, MOBI, EPUB, FB2, HTML, DOCX, PRC, TXT a RTF. Okrem čítania kníh môžete využiť vstavané hry, slovník alebo prehliadač obrázkov. Čítačka má 8 GB vnútornú pamäť. Ponúka bezdrôtové pripojenie prostredníctvom WiFi. Konektor: micro USB. Rozmery: 10,8 x 16,1 x 8 cm. Hmotnosť: 155 g.


vyberomat sk amazon new kinndle

Amazon New Kindle 2020

Amazon New Kindle 2020 je obľúbená čítačka elektronických kníh s dobrými recenziami. Čítačka má displej E Ink s uhlopriečkou 6 “ (15,24 cm). Nasvietenie displeja sa dá nastaviť podľa vašich predstáv. Rozlíšenie: 800 x 600. Čítačka podporuje formáty: PDF, MOBI, AZW, DOC, PRC a TXT. Disponuje 8 GB vnútornou pamäťou. Kladom je možnosť bezdrôtového pripojenia prostredníctvom WiFi a Bluetoothu. Konektor: micro USB. Rozmery: 11,3 x 16 x 8,7 cm. Hmotnosť: 174 g.


vyberomat sk amazon kindle paperwhite

Amazon Kindle Paperwhite 4

Čítačka elektronických kníh Amazon Kindle Paperwhite 4, disponuje displejom E Ink s uhlopriečkou 6 “ (15,24 cm). Rozlíšenie: 1448 x 1072. Čítačka podporuje formáty: PDF, AZW, DOC a TXT. Okrem čítania môžete využiť možnosť prehrávať hudbu. Obsahuje 32 GB vnútornú pamäť. Umožňuje bezdrôtové pripojenie prostredníctvom WiFi a Bluetoothu. Konektor: micro USB. Rozmery: 16,7 x 11,6 x 0,8 cm. Hmotnosť: 191 g.


vyberomat sk pocketbook inkpad pro

PocketBook 740 InkPad 3 Pro

PocketBook 740 InkPad 3 Pro je čítačka elektronických kníh, ktorá ponúka množstvo doplnkových funkcií. Disponuje podsvieteným dotykovým displejom E Ink, s uhlopriečkou 7,8 “ (19,81 cm). Rozlíšenie: 1404 x 1872. Podporuje formáty: PDF, EPUB, DOC, HTML, DOCX a TXT. Okrem čítania kníh môžete využiť webový prehliadač, email, slovník alebo prehrávanie hudby. Obsahuje 16 GB vnútornou pamäťou. Podporuje bezdrôtové pripojenie prostredníctvom Wifi a Bluetoothu. Konektor: micro USB. Rozmery: 13,65 x 19,5 x 0,8 cm. Hmotnosť: 225 g.


vyberomat sk onyx boox note

ONYX BOOX NOTE 3

ONYX BOOX NOTE 3 je elektronická čítačka kníh, ktorá ponúka množstvo funkcií a podporuje množstvo formátov. Oproti ostatným čítačkám ponúka možnosť rozdeliť obrazovky a spustiť dve aplikácie naraz. Taktiež obsahuje pero stylus s, ktoré precízne reaguje na každý dotyk. Displej čítačky E Ink, má uhlopriečku až 10,3 “ (26,16 cm). Rozlíšenie: 1872 x 1404. Podporuje formáty: PDF, MOBI, EPUB, AZW, DOC, FB2, HTML, DOCX, PRC, TXT, RTF, PDB a LRF. Okrem čítania kníh môžete využiť webový prehliadač, email, organizér, prehliadač obrázkov, prehrávač videa, slovník alebo prehrávač hudby. Vnútorná pamäť čítačky je až 64 GB. Podporuje bezdrôtové pripojenie Wifi a Bluetoothu. Konektor: USB-C. Rozmery: 17,8 x 25 x 0,7 cm. Hmotnosť: 378g.

Prečo je výhodné zaobstarať si čítačku miesto knižky

 • Do pamäte čítačky sa vojde tisíce kníh.
 • Čítačka váži oveľa menej ako tlačená kniha – čítačky neváži viac ako 200 gramov.
 • Môžete si prispôsobiť veľkosť a font textu.
 • Niektoré čítačky podporujú pripojenie k internetu, prehrávanie hudby, majú integrované slovníky alebo predčítanie textu.
 • Novú e-knihu kúpite behom pár minút na internete a môžete sa hneď začítať.

Na čo sa pri výbere čítačky zamerať

Pri výbere čítačky by ste si v prvom rade mali ujasniť svoje priority. Skúste si odpovedať na nasledujúce otázky:

 • Ako často plánujete čítať?
 • Ako dlhý čas strávite čítaním?
 • Kde všade chcete čítačku používať?
 • Máte nejaké zdravotné obmedzenia, napr. horší zrak?
 • Chcete používať čítačku aj k iným aktivitám než na čítanie kníh?

Displej čítačky

Displej je najdôležitejšou časťou čítačky elektronických kníh. Existuje hneď niekoľko parametrov, podľa ktorých sa displej čítačky hodnotí.

Typ displeja

Na výber je z dvoch základných typov:

 • E-Ink – väčšina čítačiek funguje na princípe technológie elektronického atramentu. Zobrazenie na displeji je veľmi podobné klasickej tlačenej knihe. Výhodou je skvelý kontrast, perfektná čitateľnosť aj na slnku, displej šetrí oči a čítačka má skoro nulovú spotrebu.

Staršie modely majú väčšinou displeje vyrobené technológiou E-Ink Pearl. Tá má o niečo horšie vlastnosti, ale aj nižšiu obstarávaciu cenu. Novšie modely už majú technológiu E-Ink Carta, ktorá je síce drahšia, ale tiež ponúka kvalitnejší kontrast a rozlíšenie.

Porovnanie E-Ink Carta a E-Ink Pearl (zdroj allesebook.de)

 • LCD – na trhu sa možno stretnúť aj s prístrojmi s LCD displejmi, ktoré však nie sú najlepšou voľbou. Lesknú sa, sú energeticky náročné a viac unavujú oči. Tieto zariadenia len ťažko spadajú do skupiny čítačiek, v skutočnosti ide skôr o tablety.

Veľkosť displeja

Veľkosť (uhlopriečka) displeja sa uvádza v palcoch („). 1 palec je 2,54 centimetrov. Najviac sú na trhu zastúpené displeje s veľkosťou 6″. Táto veľkosť je úplne postačujúca pre čítanie bežných textov. Ak často čítate dokumenty so zložitejšou sadzbou alebo vo formáte PDF, je vhodné zaobstarať čítačku s displejom s veľkosťou nad 7″.

Rozlíšenie displeja

Rozlíšenie displeja je parameter, ktorý udáva počet vykresľovaných bodov (pixelov). Čím vyššie rozlíšenie, tým lepšie. Väčšina 6″ displejov má rozlíšenie 1024 x 768 pixelov.

Nasvietenie displeja

Kým LCD displeje sú podsvietené všetky, pri displejoch s E-Ink je tomu inak. Najlacnejšie modely nasvietenie väčšinou nemajú, čo môže byť dosť limitujúce, ak si chcete čítať pri znížených svetelných podmienkach.

Drahšie modely sú nasvietením vo väčšine prípadov vybavené. Cez displej čítačky je umiestnená svetlovodivá vrstva a v rámčeku sú schované LED diódy. Svetlo osvetľuje displej rovnomerne zo všetkých strán a jeho jas sa dá regulovať.

Niektoré moderné čítačky dokážu regulovať nasvietenie displeja automaticky. Využívajú k tomu buď integrovaný svetelný senzor, alebo prispôsobenie dennej dobe podľa času východu a západu slnka.

Lepšie čítačky majú tiež tzv. filter modrého svetla. Modré svetlo, ktoré elektronické zariadenia vyraďujú, negatívne ovplyvňujú kvalitu spánku. Niektoré čítačky dokážu toto svetlo odfiltrovať.

Ovládanie čítačky

Čítačky e-kníh majú dva typy ovládania:

 • Tlačidlové ovládanie – ak máte čítačku naozaj len na čítanie, je tlačidlové ovládanie ideálne.
 • Dotykové ovládanie – vhodné, ak chcete čítačku používať nielen na čítanie, ale aj k ďalším činnostiam, napr. zapisovaniu textu, posielanie emailov a pod.

Niektoré modely čítačiek sú vybavené kombináciou tlačidiel a dotykového ovládania.

Pamäť

V základe má väčšina čítačiek vnútornú pamäť 4GB, prípadne 8GB. Táto veľkosť je dostačujúca pre uloženie mnohých tisícov e-kníh. Ak by vám to stále bolo málo, niektoré čítačky ponúkajú možnosť pripojiť doplnkovú pamäťovú kartu.

Podporované typy formátov

Rôzne čítačky podporujú rôzne formáty kníh. Avšak na internete existuje dosť nástrojov, ktoré umožňujú formát knihy prekonvertovať do iného formátu. Najčastejšie formáty sú:

 • EPUB – najuniverzálnejší formát elektronických kníh. Primárne ho využíva značka PocketBook, od ktorého ho prevzala aj väčšina ostatných značiek – s výnimkou Amazonu.
 • MOBI – formát značky Amazon. Ostatné čítačky ho väčšinou zobrazia, ale majú problém s obrázkami.
 • PDF – univerzálny formát, ktorý zobrazí všetky typy zariadení, avšak nie je väčšinou vhodný kvôli veľkosti displeja čítačky.
 • Ďalšie formáty – AZW (knihy z Amazonu), DOC a DOCX (Microsoft Word), TXT (základný textový dokument), HTML (webové stránky), MP3 (zvukové súbory), JPEG a PNG (obrázkové súbory) a ďalšie.

Možnosti pripojenia

Čítačky elektronických kníh ponúka niekoľko možností pripojenia:

 • Wifi – vďaka pripojeniu čítačky k wifi je možné napr. sťahovať či preposielať knihy alebo iné texty. Nie všetky čítačky majú možnosť pripojenia k wifi.
 • USB – všetky čítačky majú USB slot pre pripojenie k počítaču. Pokiaľ máte vhodnú nabíjačku, možno čítačku cez USB slot i nabíjať – nielen z počítača, ale aj z elektrickej siete.
 • Bluetooth – umožňuje bezdrôtové spárovanie a prepojenie dvoch zariadení, napr. čítačky a počítača alebo bezdrôtových slúchadiel.
 • Mobilné dáta – niektoré čítačky umožňujú pripojenie k internetu prostredníctvom SIM karty. Toto je výhodné, ak máte neobmedzený dátový tarif a využijete čítačku dosť napr. na cestách.

Funkcie navyše

Okrem samotného zobrazovania kníh toho niektoré čítačky vedia oveľa viac. Medzi najčastejšie doplnkové funkcie patrí:

 • Slovník – čítačky môžu mať integrovaný výkladový či prekladový slovník. Ide o kvalitné slovníky ako je The New Oxford American Dictionary a Oxford Dictionary of English. Doplnkovo je možné stiahnuť aj iné slovníky, napr. slovenský.
 • Poznámky – praktická funkcia, ktorá umožňuje pripisovať k textu vlastné poznámky alebo zvýrazňovať potrebné časti textu.
 • Prehrávanie zvukových súborov – čítačka vie spracovať mp3 súbory a umožňuje tak prehrávanie hudby alebo hovoreného slova.
 • Predčítanie textu – tzv. Text to Speech funkcia umožňuje hlasové predčítanie knihy. Je potrebné, aby čítačka podporovala jazyk, v ktorom je e-kniha stiahnutá.
 • Internetový prehliadač – vďaka pripojeniu k internetu je možné sťahovať knihy, prechádzať e-maily, čítať správy. Nečakajte plnohodnotnú náhradu prehliadača, ako ho poznáme z počítača alebo telefónu. Internetový prehliadač v čítačkách je určený skôr pre základné úkony.
 • Hry – v niektorých čítačkách nájdete jednoduché hry k odreagovaniu.

Výdrž batérie na jedno nabitie

Výdrž batérie sa určuje zložito, modely čítačiek sú softvérovo aj hardvérovo odlišné a majú rôznu spotrebu. Kapacita batérie sa u väčšiny modelov štandardne pohybuje v rozpätí 1 400 až 1 600 mAh (miliampérhodín).

Výdrž batérie sa uvádza v hodinách alebo v počte otočených strán. Čítačky s E-Ink displejom vydrží na jedno nabitie minimálne dva týždne alebo 5 000-8 000 otočených strán. Údaje sú však len orientačné. Oproti tomu čítačky s LCD displejom majú oveľa väčšiu spotrebu a vydržia nabité len niekoľko hodín, maximálne jeden deň.

Výdrž batérie výrazne znižuje časté podsvietenie displeja, počúvanie hudby alebo pripojenie k wifi.

Vodotesnosť

Vodotesnosť nie je síce najdôležitejší parameter pri výbere čítačky elektronických kníh, ale ak si radi čítate napr. vo vani alebo na dovolenke pri vode, oplatí sa popremýšľať aj nad tým, či nekúpiť vodotesnú čítačku.

Cena

Cena je jedným z dôležitých parametrov pri výbere čítačky elektronických kníh. Čítačky sme rozdelili do troch cenových kategórií.

Cena do 80 eur

V tejto cenovej kategórii nájdete základné modely čítačiek, zvyčajne bez akýchkoľvek doplnkových funkcií. Displej je väčšinou menej kvalitný a batéria má nižšiu výdrž než je to u drahších modelov. Po čítačke z tejto cenovej kategórie siahnite len v prípade, že ju chcete využiť len na čítanie kníh a nečakáte od nej nič zvláštne.

Cena od 80 do 150 eur

Veľmi dobrý výber rôznych modelov čítačiek v pomere cena – výkon. Čítačky majú doplnkové funkcie, podsvietený displej a slušnú výdrž batérie. V tejto cenovej kategórii by ste nemali mať problém vybrať si vhodnú čítačku práve podľa vašich požiadaviek.

Cena nad 150 eur

Najmodernejšie modely čítačiek, ich cena sa môže vyšplhať až k 800 eur. Všeobecne pre modely v tejto cenovej kategórii platí, že sú to špičkové prístroje a ich obstaraním neurobíte chybu.

Obľúbené značky

Pravdepodobne budete voliť čítačku od jednej z nasledujúcich troch značiek:

Amazon Kindle

Amazon je asi najznámejší výrobca čítačiek elektronických kníh. V ponuke je hneď niekoľko modelov čítačiek:

 • Amazon Kindle Touch – model vybavený inteligentným dotykovým displejom.
 • Amazon Kindle Oasis – vodotesný model.
 • Amazon Kindle Papertouch – vďaka svojmu kontrastnému displeju sa maximálne približuje vzhľadu knihy.
 • Amazon Kindle Voyage  – špeciálne odľahčený model, obľúbený najmä medzi cestovateľmi.

PocketBook

Švajčiarska spoločnosť PocketBook International S.A. sa primárne zameriava na výrobu čítačiek elektronických kníh. Medzi ich modelové rady patrí:

 • PocketBook Basic – základný, univerzálny model.
 • PocketBook Touch – čítačka s inteligentným dotykovým displejom.
 • PocketBook Aqua – vysoko odolná čítačka s krytím IP57 proti vniknutiu prachu aj vody.
 • Pocket Book InkPad – čítačka s kontrastným 8“ displejom.

Bookeen

Bookeen je francúzska spoločnosť vyrábajúca čítačky elektronických kníh od roku 2007. Najobľúbenejším a zároveň i najpredávanejším modelom tejto značky je čítačka Bookeen Cybook Muse. Čítačky tejto rady sú známe perfektným dizajnom, malou hmotnosťou a perfektným vzhľadom stránky.

Medzi ďalších výrobcov čítačiek patrí napr. C-TECH, Onyx alebo Kobo.

Čítačka verzus tablet

Čítačka a tabliet sú dve rozdielne zariadenia. Pred nákupom si dobre premyslite, aké požiadavky na prístroj máte.

Čítačka e-kníh má oproti tabletu oveľa dlhšiu výdrž batérie a skvelú čitateľnosť textu. Tablet zase ponúka oveľa viac aplikácií a funkčného využitia. Ak nechcete byť pri čítaní zbytočne rozptyľovaní, siahnite po čítačke. Pokiaľ chcete mimo čítania aj surfovať po internete, prehrávať videá alebo napríklad fotiť, popremýšľajte skôr o tablete.

Zaujímavosti a typy

 • Nezabudnite si k čítačke zaobstarať aj obal. Vyhnete sa tak poškriabaniu displeja.
 • Displej čítačky čistite suchou handričkou, prípadne len prípravkami, ktoré odporučil výrobca.
 • Elektronické knihy, predovšetkým tie, ktorým vypršali autorské práva, sa dajú sťahovať aj zadarmo, ponuka je však obmedzená.
 • Beletria v elektronickej podobe je v priemere o 37% lacnejšia ako papierová kniha, u odbornej literatúry je e-kniha lacnejšie cca o 15% oproti papierovej knihe.
Onyx Boox Note 3 Unboxing

Vložiť komentár

Pin It on Pinterest