Ako vybrať správny načúvací prístroj

Načúvací prístroj je potrebnou zdravotnou pomôckou pre každého so zníženou kvalitou sluchu. Dokáže zosilniť zvuk prichádzajúci do ucha. Pomáha tak zvýšiť mieru počutia a porozumenia reči. Aby vám naslúchadlo dobre slúžilo, pri jeho výbere je vhodné prihliadať na niekoľko parametrov. Najmenej smerodajným bude cena. Lacné prístroje málokedy zodpovedajú potrebnej kvalite.

Výberu načúvacieho prístroja musí predchádzať vyšetrenie sluchu. Vďaka nemu zvolíte správnu silu zosilnenia zvuku. Nehrozí tak riziko ďalšieho poškodenia sluchu. Na výber máte niekoľko typov naslúchadiel podľa ich umiestnenia. Okrem toho zvážte počet kanálov a pásiem, prítomnosť smerového mikrofónu a počet počúvacích programov. Myslite tiež na to, že na dosiahnutie najlepšej kvality počutia je dôležité, aby bol váš načúvací prístroj nastavený lekárom.

vyberomat sk hearing aid
vyberomat sk hearing aid

Typy načúvacích prístrojov

Pri kúpe načúvacieho prístroja máte na výber z troch typov podľa ich umiestnenia z dvoch typov podľa spôsobu spracovania zvuku.

Podľa spôsobu umiestnenia

Závesné načúvacie prístroje

Asi najznámejším typom sú závesné načúvacie prístroje. Nosia sa zavesené na uchu. Tento model je dostupný v prevedení pre všetky úrovne straty sluchu. Sú jednoduché, spoľahlivé a patria k tým lacnejším. Výhodou je dlhšia výdrž batérií a dlhá životnosť. Môžete si tiež vybrať z viacerých dizajnov a farieb. Nevýhodou je viditeľnosť prístroja.

Načúvacie prístroje s externým reproduktorom

Načúvacie prístroje s externým reproduktorom sú podskupinou závesných naslúchadiel. Výhodou tohto typu je menšia veľkosť. Môžete si ich zvoliť pri strednej až ťažkej strate sluchu. Umiestňujú sa za ucho. Aj pri tomto type si môžete zvoliť vhodný dizajn a farbu.

Miniatúrne kanálové prístroje

Miniatúrne kanálové naslúchadlá sa vkladajú do zvukovodu. Je potrebné vyrobiť ich na mieru. Vďaka tomu sa dokonale prispôsobia tvaru ušného kanálu. Zhotovujú sa vo farbe pokožky, vďaka čomu sú takmer neviditeľné. Tento typ je vhodný pre strednú až ťažkú poruchu sluchu.

Výhodou je, že nedochádza k problémom s počutím pri okolitom hluku. Okrem toho nezavadzajú pri žiadnej činnosti. Nevýhodou je menšia kapacita batérií, ktoré je preto potrebné častejšie vymieňať. Miniatúrne kanálové prístroje majú navyše kratšiu životnosť a je potrebné pravidelne meniť mikrofónové filtre.

Podľa technológie spracovania zvuku

Analógové načúvacie prístroje

Tento typ sa už v súčasnosti používa veľmi málo. Jeho nevýhodou je nižšia kvalita zvuku.

Digitálne načúvacie prístroje

Digitálne modely získavajú zvuk z okolia prostredníctvom mikrofónu. Zvuk je v prístroji premenený na elektrický signál. Signál je následne upravený počítačovým čipom, zosilnený a premenený späť na zvuk. Zvuk sa prenesie cez reproduktor do ucha. Digitálne naslúchadlá poskytujú naproti analógovým lepšie možnosti personalizácie každého zariadenia.

vyberomat sk hearing aid
vyberomat sk hearing aid

Počet kanálov a pásiem naslúchadla

Aby sme si mohli vysvetliť problematiku pásiem a kanálov, zastavíme sa na chvíľu pri zvukovom spektre reči. Jednotlivé hlásky majú rôzne frekvencie, teda pásma. Samohlásky sú nízko položené. Spoluhlásky sú položené vysoko.

Strata sluchu nebýva rovnaká vo všetkých frekvenciách. Môžeme sa stretnúť so zníženým počutím prenikavých zvukov, akými sú detský a ženský hlas a spoluhlásky. V takomto prípade počujete dobre nízko položené zvuky, teda samohlásky. Ale pre porozumenie reči je potrebné počuť aj vyššie pásma zvuku.

Načúvací prístroj by mal preto zodpovedať tomu, ktorú frekvenciu potrebujete zosilniť. Digitálne načúvacie prístroje umožňujú nastaviť požadované pásma. Jednotlivé modely sa môžu líšiť počtom pásiem. Viac kanálov je potrebných vtedy, ak je strata sluchu vo viacerých frekvenčných pásmach. Pri strate sluchu len v jednej frekvencii postačuje model s dvoma kanálmi.

Nastavenie

Pre dôkladné nastavenie prístroja je potrebná asistencia odborníka. Vybrané naslúchadlo preto dajte nastaviť svojmu lekárovi. Dosiahnete tak jeho optimálnu účinnosť s ohľadom na výsledky audiometrického vyšetrenia a vašich individuálnych potrieb.

vyberomat sk hearing aid
vyberomat sk hearing aid

Čo zvážiť pri výbere

Aby načúvací prístroj vyhovoval vašim potrebám, je potrebné zvážiť viacero faktorov. Pri výbere by vás mali zaujímať aj jeho funkcie. Niektoré modely umožňujú prepínanie medzi prevádzkovými režimami. Dôležitou funkciou je možnosť nastavenia hlasitosti, vďaka čomu budete môcť prístroj prispôsobiť prostrediu, v ktorom sa práve nachádzate.

Smerový mikrofón

Smerový mikrofón znamená, že naslúchadlo má dva mikrofóny alebo dva vstupy pre mikrofón. Vďaka tomu je možné znížiť hlasitosť zvuku zo zadného mikrofónu. Aktiváciou smerového mikrofónu zosilní zvuk, ktorý je pred vami. Zvuk, ktorý je za vami, tak nebude pôsobiť rušivo na kvalitu počutia.

Smerový mikrofón využijete napríklad vo väčšom dave, v nákupnom centre, rodinnej oslave alebo na iných hlučných miestach. Pre kvalitné počutie je však potrebné otočiť sa čelom k hovoriacemu. Smerový mikrofón nájdete na závesných modeloch. Neodporúčame ho zapínať na ulici alebo v domácnosti. Znížil by váš prehľad o tom, čo sa deje okolo vás.

Počet programov

Programy umožňujú prepínanie napríklad medzi rôznymi úrovňami hlasitosti. Závisí od toho, aké programy sú naprogramované vo vašom načúvacom prístroji. Čím viac rôznych prostredí pravidelne navštevujete, tým viac by ste mali mať naprogramovaných programov. Môžete mať naprogramované hlučné prostredie, pokojné prostredie, kanceláriu, výrobnú halu, počúvanie hudby a podobne. V závislosti od toho sa odvíja aj potrebná pamäť prístroja.

Vzhľad

Naslúchadlo vyberajte predovšetkým s ohľadom na potrebné parametre a funkcie. Potom pristúpte k voľbe vzhľadu a viditeľnosti. Jednotlivé typy načúvacích prístrojov majú svoje výhody aj nevýhody. Umožňujú však výber rôznych dizajnov a farieb.

Ušná koncovka, závesný hák a hadička

Pre kvalitu zvuku ale aj vaše pohodlie pri používaní naslúchadla je dôležitá dobre sediaca ušná koncovka. Získate tak kvalitný zvuk bez pískania. Rovnako dôležitá je aj veľkosť závesného háku. Tá bude závidieť od veľkosti vašej ušnice, aby vám prístroj z ucha nepadal.

Hadička naslúchadla musí mať optimálnu dĺžku. Ak by bola veľmi krátka, bude vplývať na umiestnenie ušnej koncovky v zvukovode. Príliš dlhá vplýva na stabilitu načúvacieho prístroja na uchu.

Záver

Pri poruche sluchu vám môže pomôcť načúvací prístroj. Ak vám ho váš lekár odporučil, na výber máte z viacerých modelov. Môžete si vybrať závesné naslúchadlo alebo miniatúrne kanálové naslúchadlo. Oba typy majú svoje výhody aj nevýhody. Líšia sa tiež svojimi vlastnosťami a vhodnosťou pre rôzne úrovne poruchy sluchu.

Pri výbere pokračujte porovnávaním dôležitých vlastností naslúchadla. Zvolený prístroj by vám v prvom rade mal dobre sedieť. Vyhnete sa tak neželanému pískaniu. Pre počutie v hlučnom prostredí zvážte prítomnosť smerového mikrofónu. Keďže sa v bežnom živote často nachádzame v prostrediach s rôznou hlučnosťou, mali by ste si vybrať model s viacerými programami. Budete tak mať možnosť naprogramovať úroveň hlasitosti pre jednotlivé typy prostredia.

Vložiť komentár

Pin It on Pinterest