Symboly prania, žehlenia a sušenia oblečenia. Starajte sa o svoju bielizeň správne.

Väčšina z nás štítky na oblečení odstrihne bez toho, aby si ich poriadne prečítala. Čo je škoda, pretože na nich nájdete symboly prania, žehlenia a sušenia oblečenia, ktoré vedia byť naozaj nápomocné. Ak budete dodržiavať pokyny na lístku, nemôže sa stať, že sa vaše obľúbené šatstvo zničí alebo poškodí.
Ako sa však vo všetkých tých symboloch vyznať? Vysvetlenie, ako aj ďalšie dobré rady nájdete v článku nižšie.

Pranie

vyberomat sk pranie
vyberomat sk pranie
vyberomat sk symbol s teplotou

Značka vaničky napovedá, akým spôsobom a na akej teplote je vhodné bielizeň prať. Vo vnútri vaničky je vyznačená maximálna teplota, pri ktorej môžete vašu bielizeň oprať.

vyberomat sk symbol s bodkami

Stretnúť sa môžete aj s vaničkou s bodkami vo vnútri. Tie tiež hovoria o vhodnej teplote prania. Jedna bodka znamená 30 °C, dve bodky 40 °C a tri bodky 60 °C.

vyberomat sk symboly pracie

Pokiaľ je vanička podčiarknutá jednou čiarou, zvoľte šetrnejší program s miernymi otáčkami. Pokiaľ sú tieto čiary dve, bielizeň perte v čo najšetrnejšom programe s nízkymi otáčkami. Takto označené textílie nie je vhodné žmýkať ručne.
Vanička s rukou vo vnútri značí, že sa má textil prať ručne.
Na vašej bielizni sa môže vyskytnúť aj prekrížený znak vaničky. Takýto textil by sa nemal vôbec prať.

Najvýhodnejšie práčky nájdete v článku: Ako vybrať najlepšiu práčku.

Bielenie

vyberomat sk bielenie
vyberomat sk bielenie
vyberomat sk bielenie

Znak trojuholníka vás informuje o možnosti bielenia oblečenia. Čistý trojuholník znamená, že textil môžete bieliť všetkými spôsobmi. Trojuholník s dvomi čiarkami zase znamená, že bieliť môžete prostriedkami, ktoré neobsahujú chlór. Písmená CL vo vnútri trojuholníku informujú o bielení iba pomocou chlórom. Preškrtnutý trojuholník znamená, že sa odev nemôže vôbec bieliť.

Sušenie

vyberomat sk susenie
vyberomat sk susenie
vyberomat sk susenie stupne

Ďalšou značkou, ktorú nájdete na vašom odeve je znak krúžku v štvorci. To značí možnosti sušenia. Prázdny krúžok vo vnútri štvorca znamená, že môžete textil sušiť pri akejkoľvek teplote. Vo vnútri krúžku môžete nájsť bodky. Jedna určuje sušenie pri maximálnej teplote 60 °C, dve bodky zase určujú sušenie pri 80 °C.

vyberomat sk sposoby susenia

Na oblečení môžete nájsť aj štvorec bez kruhu, s čiarami. Ten informuje o sušení mimo sušičky prádla. Vodorovná čiara uvádza, že by ste mali sušiť prádlo v rozprestrenom stave. Zvislá zase, že môžete bielizeň sušiť odkvapkaním. Oblúčik značí, že ho môžete sušiť zavesený na šnúre. Čiary v rohoch štvorca vám odporúčajú sušiť oblečenie v polotieni, pretože by ho mohlo priame slnečné svetlo poškodiť. Pokiaľ sa na vašej bielizni nachádza preškrtnutý krúžok, textil nemožno vôbec sušiť.

Najvýhodnejšie sušičky nájdete na: Ako vybrať najlepšiu sušičku bielizne.

Žehlenie

vyberomat sk zehlenie
vyberomat sk zehlenie
vyberomat sk zehlenie

Ako už znak žehličky napovedá, jedná sa o spôsoby žehlenia. Vo vnútri žehličky sú zobrazené bodky, ktoré hovoria o maximálnych stupňoch žehlenia aby sa odev nepoškodil. Jedna bodka znamená max. teplotu 110 ˚C. Dve bodky odporúčajú max. teplotu 150 ˚C a tri teplotu do 200 ˚C.
Tiež sa môže stať, že nájdete prekríženú žehličku. Takýto textil sa nesmie vôbec žehliť. Ak nájdete na odeve žehličku s prekrížením zospodu, daný odev sa nemôže žehliť naparovaním.

Pripravili sme si pre vás zopár tipov na výhodné žehličky, ktoré nájdete na: Ako vybrať najlepšiu žehličku?

Chemické čistenie

vyberomat sk chemicke cistenie
vyberomat sk chemicke cistenie
vyberomat sk chemicke cistenie

Posledným typom znaku, ktorý môžete na vašej bielizni je krúžok. Ten informuje o možnostiach chemického čistenia. Prázdny krúžok znamená, že odev môžete čistiť všetkými typmi chemických čistiacich prostriedkov. Prekrížený kruh zase, že na dané oblečenie sa nemôže čistiť žiadnymi chemickými prostriedkami, pretože by sa mohlo poškodiť.
Písmeno A v kruhu hovorí, že odev môžete prať všetkými typmi pracích prostriedkov. F určuje, že oblečenie môžete čistiť uhľovodíkovými rozpúšťadlami. Písmeno P symbolizuje suché čistenie. Takže na prádlo nemôžete používať rozpúšťadlá s výnimkou tetrachlóretylénu.

Ako na odolné fľaky

Nie je škvrna, ako škvrna. Niektorých fľakov je naozaj náročné sa zbaviť. Obyčajné pranie ich neodstráni a je potreba s nimi špeciálne zaobchádzať. Dopomôcť si môžete chemickými odstraňovačmi škvŕn alebo žlčovým mydlom. Avšak, ak nechcete používať chémiu, ponúkame vám babské rady, ako odstrániť tie najodolnejšie škvrny.

Škvrna od oleja

Pomocou prípravku na umývanie riadu. Zložením sú prispôsobené na odstránenie mastných škvŕn. Nakvapkajte zopár kvapiek prípravku na škvrnu, jemne ju preperte prstami a dajte oprať do práčky.

Škvrna od krvi

Na fľaky od krvi vždy používajte studenú vodu. Teplá by spôsobila zrazenie krvi a škvrna by sa už nedala odstrániť. Znečistený textil nechajte namočený niekoľko hodín v studenej vode. Potom na škvrnu nalejte prostriedok s obsahom čpavku alebo sódu či ocot. Následne dajte oblečenie oprať do práčky.

Škvrna od ovocia

Znečistený kúsok najskôr namočte a prepláchnite v studenej vode. Potom postihnuté miesto posypte hrubým množstvom soli a vydrhnite ho jemnou kefou. Textil ešte raz vypláchnite v studenej vode a dajte prať do práčky.

Škvrna od trávy

Na škvrny od trávy použite ocot alebo citrónovú šťavu. Namočte handričku do octu (citrónovej šťavy) a postihnuté miesto vyčistite jemným potieraním. Potom už len stačí oblečenie vyprať v práčke.

Škvrna od kávy

Na kávu budete potrebovať jedlú sódu bikarbónu. Zmiešajte ju s trochou vody a naneste na škvrnu. Sódu nechajte pôsobiť celý deň a oblečenie vyperte v práčke.

vyberomat sk pranie
vyberomat sk pranie

Najčastejšie otázky

Aké oblečenie radšej nechať na čistiareň?

Pranie niektoré textílií je lepšie nechať na odborníkov. Ide predovšetkým o drahšie kúsky, pri ktorých by zamrzelo ak by sa kvôli praniu zničili. Hovoríme o kabátoch, zimných bundách, spoločenských šatách, blejzroch či sakách a pánskych oblekoch

Ako vyčistiť kožený textil?

Kožené materiály si zaslúžia špeciálnu starostlivosť. Jej čistenie sa odvíja aj od typu koži. Hladkú kožu čistite jemne navlhčenou handričkou a mydlovou vodou. Brúsená koža je najnáročnejšia. Na jej čistenie použite špeciálnu čistiacu penu a po uschnutí textil očistite jemnou kefou. Lakovaná koža je citlivá na škrabance. Vyčistite ju pomocou handričky a špeciálneho krému.

Ako oprať funkčné oblečenie?

Väčšina moderných práčok už disponuje funkciou pre pranie funkčného a športového prania. Ak ju tá vaša neobsahuje, zvoľte program na jemnú bielizeň. Aby ste zachovali jej funkcie, oblečenie neperte často a používajte špeciálne pracie prostriedky, ktoré sú na ne zamerané. Dnes už nie je problém nájsť ich v každej drogérií.

Čo ak prášok ostáva na oblečení?

Za tento jav môže viacero faktorov. Najpravdepodobnejším dôvodom je príliš veľa pracieho prostriedku. Skúste znížiť dávkovanie. Ak ani obmedzenie dávkovania nepomôže, pravdepodobne je vaša práčka zanesená vodným kameňom alebo inými nečistotami. Na prečistenie práčky slúžia špeciálne prípravky, ktoré nalejete do bubna a dávkovača. Ak nechcete používať chemické prípravky zmiešajte ocot s vodou, ktorý taktiež nalejete do bubnu práčky a do zásobníka.

Vložiť komentár

Pin It on Pinterest