Ako vybrať najlepšiu sušičku bielizne

Moderné technológie nám uľahčujú život na každom kroku. Nie je tomu inak ani pri starostlivosti o domácnosť. Jedným z výborných pomocníkov je aj sušička na prádlo. Jej používanie vám prinesie niekoľko výhod:

 • Ušetríte prácu a čas na vešanie bielizne.
 • Sušička odstráni z prádla jemný prach, vlasy a iné nečistoty.
 • Väčšinu oblečenia vysušeného v sušičke nebudete musieť žehliť.
 • Sušenie v sušičke je šetrné k farbám bielizne.
 • Sušička chráni byt pred neželanou vlhkosťou zo sušenia na sušiaku. Vyhnete sa tak riziku vzniku plesní.
 • Vaša bielizeň bude suchá oveľa rýchlejšie. Tento fakt oceníte najmä v zimných mesiacoch.
 • Šetrí priestor — sušiaky s bielizňou vám viac doma nebudú prekážať.

Ak ešte nemáte sušičku, poradíme vám, na čo sa zamerať pri jej výbere. Vďaka tomu kúpite model, ktorý najlepšie vyhovuje vašim potrebám.

vyberomat sk dryer
vyberomat sk dryer

Čo si vybrať?

Na začiatok sme si pre vás pripravili zopár tipov na výhodné sušičky prádla.

NázovKladyZáporyOrientačná cenaKde kúpiť?
BEKO DPS 7405 GB5– prijateľná cena
– účinnosť B
– dostatočný objem
– vyššia hlučnosť
– iba základné funkcie
363 €Zobraziť ponuku
BOSCH WTW85461BY – väčší objem
– šetrenie energie
– množstvo funkcií
– vyššia hlučnosť
– bez parného programu
– bez prepojenia cez telefón
549 € Zobraziť ponuku
AEG AbsoluteCare T8DBG68SC– pozitívne recenzie
– väčší objem
– šetrenie energie
– účinnosť B 
– vyššia hlučnosť
– bez extra funkcií
– bez pripojenia cez telefón
639 €Zobraziť ponuku
SAMSUNG DV90T5240AX/S7 – pozitívne recenzie
– elegantný dizajn
– veľký objem
– šetrenie energie
– účinnosť B
– množstvo funkcií
– vyššia hlučnosť
– bez parného programu
648 € Zobraziť ponuku
LG RC91V9EV2Q– pozitívne recenzie
– veľký objem
– šetrenie energie
– účinnosť A
– množstvo funkcií 
– vysoká cena
– bez parného programu 
671 €Zobraziť ponuku
vyberomat sk beko dps gb

BEKO DPS 7405 GB5

Sušička bielizne v dostupnej cene uľahčí váš život. Vďaka energetickej triede A ++ šetrí energiu. Disponuje funkciou odloženého štartu, vnútorným osvetlením, napojením na odpad, displejom a detskou poistkou. Objem: 7 kg. Spotreba ročná: 209 kWh/ annum. Účinnosť: B. Hlučnosť: 65 dB. Rozmery: h. 54 x š. 60 x v. 85 cm.


vyberomat sk bosch wtwby

BOSCH WTW85461BY

Sušička bielizne od Bosch vám ponúka množstvo programov. Patrí medzi ne odložený štart, displej, rýchly program, systém proti krčeniu bielizne a nechýba mu ani samočistiaci kondenzátor. Zároveň disponuje napojením na odpad. Navyše je sušička naozaj šetrná, keďže jej energetická trieda je A +++. Objem: 9 kg. Spotreba ročná: 259 kWh/ annum. Hlučnosť: 64 dB. Rozmery: h. 59,9 x š. 59,8 x v. 84,2 cm. Hmotnosť: 50 kg.


vyberomat sk aeg absolutecare tdbgsc

AEG AbsoluteCare T8DBG68SC

Šetrná sušička bielizne ponúka funkciu odloženého štartu, displej alebo voliteľné otváranie dvierok. Vďaka A +++ môžete každoročne ušetriť množstvo energie. Objem: 8 kg. Spotreba ročná: 176 kWh/ annum. Účinnosť: B. Hlučnosť: 65 dB. Rozmery: h. 66,5 x š. 59 x v. 85 cm. Hmotnosť: 59,5 kg.


vyberomat sk samsung dvtaxs

SAMSUNG DV90T5240AX/S7

Overená značka Samsung vytvorila sušičku bielizne, ktorá je skvelým pomocníkom do každej domácnosti. Vďaka elegantnému dizajnu sa bude hodiť aj do vašej kúpeľne. Poskytuje odložený štart, rýchly program, vnútorné osvetlenie, systém proti krčeniu bielizne či ovládanie mobilom. Zároveň disponuje napojením na odpad, displejom a detskou poistkou. Nechýba jej šetrnosť, pretože patrí do energetickej triedy A +++. Objem: 9 kg. Spotreba ročná: 194 kWh/ annum. Účinnosť: B. Hlučnosť: 63 dB. Rozmery: h. 65 x š. 60 x v. 85 cm. Hmotnosť: 50 kg.


vyberomat sk lg rcvevq

LG RC91V9EV2Q

So sušičkou bielizne značky LG už nikdy nebudete mať problém kam umiestniť vašu mokrú bielizeň. Ponúka širokú škálu funkcií, ako je samočistiaci kondenzátor, odložený štart, tepelné čerpadlo, rýchly program, vnútorné osvetlenie, systém proti krčeniu bielizne či možnosť ovládania mobilom. Sušičke nechýba napojenie na odpad, displej a detská poistka. Poteší vás aj úspora energie, keďže jej energetická trieda je A +++. Objem: 9 kg. Spotreba: 1,46 kWh. Účinnosť: A. Hlučnosť: 62 dB. Rozmery: h. 69 x š. 60 x v. 85 cm. Hmotnosť: 57 kg.

Typy sušičiek na prádlo

Existujú dva základné typy sušičiek: ventilačné a kondenzačné. Rozdiel medzi nimi je v spôsobe odvádzania vlhkosti.

Ventilačné sušičky je potrebné umiestniť do miestnosti s dostatočným vetraním alebo zabudovať odtokovú rúru. Je to preto, že pri sušení uniká z prístroja para. Kvôli zložitosti tohto riešenia pre domácnosti nájdete na trhu najmä širokú ponuku kondenzačných sušičiek.

V kondenzačnej sušičke sa mení vlhkosť na vodu. Tá sa odvádza odtokom alebo sa zbiera do nádoby vo vnútri sušičky. Po vysušení bielizne nazbieranú vodu jednoducho vylejete. Kondenzačné sušičky poznáme:

Štandardné sušičky na prádlo

Štandardné sušičky sú cenovo najviac dostupným typom sušičiek. Vyrábajú sa v rozmeroch 85 × 60 × 60 cm. Okrem ceny je ich výhodou aj rýchlosť sušenia. Nevýhodou sú vyššie náklady na prevádzku. A to najmä, ak štandardnú sušičku umiestnite do menšej miestnosti. Tento model totiž používa na ochladenie vzduch z okolia. Preto je vhodnejší na umiestnenie v chladnejšom a väčšom priestore.

Úzke sušičky na prádlo

Výhodou tohto typu je, ako už samotný názov napovedá, rozmer sušičky. Úzke sušičky, v niektorých obchodoch ich nájdete aj pod označením slim sušičky, umiestnite bez problémov do menšieho priestoru. Štandardné rozmery úzkych sušičiek sú 45 × 60 × 60 cm. Menší rozmer znamená, samozrejme, aj menšiu kapacitu. Sú preto vhodné do menej početných domácností.

Sušičky na prádlo s parnou funkciou

Sušičky s parnou funkciou sú vybavené tepelným čerpadlom. V tomto type sušičky sa oblečenie suší pomocou horúcej pary. Pri sušení sa bubon sušičky neotáča. Výsledkom je rovnomerne vysušené a nadýchané oblečenie, ktoré nie je potrebné žehliť. Para ho okrem toho zbaví všetkých nepríjemných pachov.

Sušičky na prádlo s tepelným čerpadlom

Výhodou sušičky s tepelným čerpadlom je nízka spotreba. Pracuje na princípe ohrevu studeného vzduchu, ktorý po ohreve nie je potrebné odvádzať. Rozmerovo sú sušičky na prádlo s tepelným čerpadlom rovnaké ako štandardné sušičky. Nevýhodou môže byť vyššia obstarávacia cena. Vynaložené náklady sa vám však pri pravidelnej prevádzke rýchlo vrátia.

Práčky so sušičkou

Práčka so sušičkou kombinuje dva spotrebiče v jednom. Je preto výbornou voľbou do menšieho bytu, kde nie je dostatok priestoru na umiestnenie dvoch spotrebičov. Práčky so sušičkou okrem toho obvykle ponúkajú viacero voliteľných funkcií ako napríklad parné programy. Nevýhodou je menšia kapacita sušičky v porovnaní s práčkou. Pri tejto kombinácii tiež nie je možné naraz prať aj sušiť.

Sušičky podľa spôsobu plnenia

Sušičky delíme aj podľa spôsobu plnenia. Na trhu nájdete dva základné typy:

 • sušička s predným plnením,
 • sušička plnená zhora.

Vstavaná alebo samostatne stojaca sušička?

K dispozícii sú aj modely podľa spôsobu umiestnenia. Najbežnejším typom sú voľne stojace sušičky. Môžete ich umiestniť na podlahu alebo na práčku. Pre umiestnenie na práčku slúži špeciálny spojovací diel. Na toto riešenie je však potrebná vzájomná kompatibilita spotrebičov a spojovacieho dielu. Nemôžete ho tiež využiť pre zhora plnené práčky.

Trochu netradičným riešením je umiestnenie sušičky do kuchynskej linky. Pri dostatočne hlbokej linke ju môžete zakryť dvierkami podobne ako umývačku riadu.

vyberomat sk dryer
vyberomat sk dryer

Na čo myslieť pri výbere

Aby sušička presne vyhovovala vašim potrebám, pri jej výbere budete potrebovať zvážiť viacero kritérií. Najhlavnejšie sú:

Objem sušičky na prádlo

V popise každej sušičky je okrem iných parametrov uvádzaný údaj o maximálnom objeme bielizne na jedno sušenie. Model správnej veľkosti vyberiete podľa počtu členov vašej domácnosti.

 • Pre domácnosť s 1 – 2 členmi je ideálny objem do 7 kg.
 • 4 členná rodina využije sušičku s maximálnou kapacitou 7 – 9 kg.
 • Pre viacčlennú domácnosť je vhodné zaobstarať model s kapacitou 10 kg.

Spotreba energie

Najúspornejšími modelmi sú sušičky v triede A+++. Spotrebujú len 1,27 kWh elektrickej energie. O niečo menej úsporné sú sušičky v energetickej triede A++ so spotrebou 1,35 kWh. V energetickej triede A+ je to 1,5 kWh a v triede A 1,62 kWh. Ďalšie triedy sušičiek na prádlo majú vyššiu spotrebu. Pri triede C je to až 2,5 kWh. Na prvý pohľad sa tieto rozdiely zdajú byť možno zanedbateľné, no po niekoľkoročnej prevádzke na modeloch s vyššou energetickou triedou ušetríte.

Účinnosť sušenia

Účinnosť sušenia je udávaná písmenami A až G. Najkvalitnejšie sušenie a tiež najmenší únik vlhkosti do okolia ponúka trieda sušenia A. Najmenšiu účinnosť má trieda G. Pri tejto triede je okrem toho potrebné v miestnosti pri sušení vetrať, aby sa nehromadila vlhkosť.

Hlučnosť

Pri domácich spotrebičoch je dôležitým parametrom aj miera hlučnosti. Bežná hlučnosť sušičky je približne 64 dB. Ak požadujete ešte nižší hluk, komfortná hlučnosť sušičky je 40 dB.

vyberomat sk dryer
vyberomat sk dryer

Funkcie sušičiek na prádlo

Okrem porovnania objemu a spotreby by ste sa pre kúpou mali zamyslieť nad tým, aké funkcie sušičky by ste chceli využívať.

Parná funkcia

Táto funkcia umožňuje zbaviť oblečenie nepríjemných pachov, a to aj cigaretového dymu. Keďže parná funkcia ničí až 99,9 % alergénov, je vhodná tiež pre alergikov. Okrem toho nebudete musieť bielizeň vôbec žehliť. Dokonca ani košele či iný krčivý materiál.

Inteligentné senzory

Ak je sušička vybavená inteligentnými senzormi, dokáže si sama prispôsobiť teplotu sušenia podľa druhu sušených textílií. Senzory snímania vlhkosti upravia dobu potrebnú na sušenie. Niektoré modely umožňujú vopred nastaviť aj požadovanú mieru vysušenia oblečenia.

SMART sušičky

Niektoré moderné sušičky môžete ovládať pohodlne na diaľku cez smartfón.

Žehliaci program

Funkcia, ktorá vysuší oblečenie tak, že ho nebudete musieť žehliť.

Automatické čistenie

V sušičke môže po dlhšej dobe používania dôjsť k upchatiu kondenzátora. Preto je potrebné jeho pravidelné čistenie od nahromadených žmolkov či iných nečistôt. Táto starosť vám odpadne, ak si kúpite model s automatickou funkciou čistenia.

Odložený štart

Táto funkcia umožňuje vopred nastaviť čas, kedy sa spustí zvolený program.

Detská poistka

Detská poistka je neoceniteľným pomocníkom v domácnosti s malými deťmi.

Využiť môžete aj iné praktické funkcie ako zvukový signál pri ukončení sušenia, systém proti pokrčeniu bielizne, LED displej s údajmi o predpokladanej dobe sušenia či osvetlenie bubna.

Rady na záver

Sušička je nesporne veľkým pomocníkom v každej domácnosti. A to nie len pre úsporu času a práce, ktorú prináša. Vďaka mnohým funkciám oceníte aj iné výhody. Ochranu pred alergénmi, menšie množstvo bielizne na žehlenie, či voňavé a nadýchané prádlo bez použitia zmäkčovacích prostriedkov. Pred kúpou sušičky si stanovte parametre, ktoré by vaša sušička mala mať. Najdôležitejšími sú objem a energetická trieda. Rozhodnite sa tiež, ktoré prídavné funkcie od zakúpeného modelu požadujete.

Ak máte malé deti, vopred myslite na detskú poistku. Ak požadujete komfort ovládania mobilom, najlepším riešením bude SMART sušička. Gazdinky iste ocenia napríklad funkciu automatického čistenia či žehliaci program.

Vložiť komentár

Pin It on Pinterest