Ako posilniť imunitu

Rýchla voľba


Imunita alebo inak obranyschopnosť organizmu je schopnosť tela brániť sa voči negatívnym vplyvom z vonkajšieho aj vnútorného prostredia. Je to doslova odolnosť voči akejkoľvek chorobe. Jej sila však závisí od viacerých faktorov. Najčastejšie je oslabená imunita v zimných mesiacoch, ktoré sú obdobím častejších chrípok, zápalov dýchacích ciest a prechladnutí. Oslabená imunita sa často prejavuje aj na jar, keď sa po zime prebudia jarné virózy a prechladnutia. Ani v lete nemusí všetko pracovať tak ako má, nielen v dôsledku nadmerného používania klimatizácie. Oslabený imunitný systém nepracuje tak, ako by mal. To väčšinou unaví celé telo a pokiaľ sa prejaví choroba, liečenie trvá oveľa dlhšie.

Oslabená imunita môže spôsobiť veľa zdravotných komplikácií, a preto je potrebné sa pravidelne venovať podpore vášho imunitného systému. A to nielen počas choroby, ale aj preventívne, počas celého roka. V článku vám popíšeme, čo je to imunita a ako sa rozdeľuje, ale predovšetkým vám poradíme ako posilniť imunitu, aby ste boli stále zdravý.

Čo si vybrať?

Na začiatok sme si pre vás pripravili zopár tipov ako posilniť imunitu a podporiť zdravie.

NázovDruhKladyZáporyOrientačná cenaKde kúpiť?
GreenFood Nutrition Vitamín D3vitamín D– obsahuje ryžovú múku
– posilňuje imunitu
– posilňuje kosti
– pomáha pohybovému aparátu
– certifikovaný výrobok
– tabletková forma
– nevhodné pre deti
4,50 €Zobraziť ponuku
Amix Nutrition Vitamín C 1000 mgvitamín C– 1000 mg vitamínu C
– prispieva k tvorbe kolagénu
– ovplyvňuje správnu funkciu ciev, kostí, kože, ďasien a zubov
– nevhodné pre dojčiace a tehotné ženy
– nevhodné pre deti
5,90 €Zobraziť ponuku
GymBean Multivitamín Vitality complex 120 tblmultivitamín– overená značka
– množstvo vitamínov a minerálov
– vhodné pre športovcov
– 120 tabliet
– tabletková forma
– nevhodné pre deti
7,90 €Zobraziť ponuku
Nutrend sada vitamínov a minerálovsada vitamínov – množstvo vitamínov a minerálov
– 180 tabliet
– magnézium je v tekutej forme
– vhodné pre športovcov
– vysoká cena
– nevhodné pre deti
38,90 €Zobraziť ponuku
Extrifit sada vitamínovsada vitamínov– množstvo vitamínov a minerálov
– vhodné pre športovcov
– 260 ks tabliet
– tabletková forma
– nevhodné pre deti
45,90 €Zobraziť ponuku
vyberomat sk greenfood nutrition vitamin d

GreenFood Nutrition Vitamín D3

V súčasnej dobe je dôležité pravidelné dopĺňanie vitamínu D3, ktorý posilňuje imunitu, pomáha k správnemu vstrebávaniu vápnika a fosforu, zároveň udržiava kosti a zuby v dobrej kondícií a v neposlednom rade prispieva k udržaniu správneho fungovaniu svalov. Balenie obsahuje 60 tabliet. Odporúča sa 1 tableta denne.


vyberomat sk amix nutrition vitamin c mg

Amix Nutrition Vitamín C 1000 mg

Vďaka želatínovým kapsulám Amix dostane vaše telo potrebnú dávku vitamínu C každý deň. Obsahuje extrakt zo šípok, ktorý pomáha k posilneniu imunity. Navyše prispieva k lepšej tvorbe kolagénu, ovplyvňuje normálnu funkciu krvných ciev, kostí, chrupaviek, kože, ďasien a zubov. Balenie obsahuje 100 ks želatínových tabliet. Odporúča sa jedna tableta denne.


vyberomat sk gymbean multivitamin vitality complex tbl

GymBean Multivitamín Vitality complex 120 tbl

Vitamíny od značky GymBeam vám ponúkajú širokú škálu blahodarných účinkov. Sú ideálnym doplnkom stravy pre aktívnych jedincov aj pre športovcov. Obsahujú vitamíny B1, B2, B3, B5, B6, B8, B12, C, E aj H. Taktiež obsahujú zinok, kremík, chróm, selén, horčík či železo. V balení sa nachádza 120 tabliet. Odporúčajú sa 2 tablety denne.


vyberomat sk nutrend sada vitaminov a mineralov

Nutrend sada vitamínov a minerálov

Vitamíny sú vhodným doplnkom stravy pre športovcov, ale aj pre nešportujúcich jedincov. V balení nájdete až 180 kapsúl. Vďaka tomuto setu budete svojmu telu pravidelne dopĺňať vitamín A, B1, B2, B3, B5, B6, B9, B12, C, D, E a H. V balení sa taktiež nachádza 20 x 375 mg horčíka a Nutrend Omega 3 Plus, ktorý ukrýva rybí olej a vitamín D.


vyberomat sk extrifit sada vitaminov

Extrifit sada vitamínov

Vitamíny sú určené pre športovcov ale aj nešportovcov. Sada obsahuje 260 tabliet, a to v troch baleniach. Extrifit Vita – E obsahuje 294 mg vitamínu E. Vitamín C nájdete v kapsulách Extrifit Vita C. V balení nechýba ani Extrifit V 52 Vita, v ktorom sa nachádza L-karnitín tatrtát, L-arginín aj lecitín E322.

Čo je to imunita

Je to systém, ktorý chráni naše telo voči nechceným vplyvom, ktoré napádajú náš organizmus. Medzi tieto nepriaznivé vplyvy patria vírusy, baktérie, plesne, toxíny a ďalšie nebezpečné látky. Naša obranyschopnosť stráži signálne molekuly, ktoré v prípade nebezpečenstva vysielajú signál ďalej, k bunkám imunitného systému. Tie na to dokážu zareagovať a spustiť v tele obranné procesy. V prvej línii obrany tela pôsobí pokožka a sliznica, ktoré pôsobia ako fyzikálne bariéry, ktoré sa snažia zabrániť vstupu infekcie. Rozlišujeme tak dva základné typy imunity, imunitu prirodzenú a adaptívnu, ktoré sa ďalej delia na aktívne a pasívne.

Druhy imunity

Rozlišujeme niekoľko druhov imunít. Základným rozdelením je delenie podľa špecifickosti vývoja, kam spadá prirodzená a adaptívna imunita. O nich si niečo povieme v nasledujúcich odstavcoch.

Prirodzená imunita

Často sa označuje aj ako vrodená alebo nešpecifická. Je súčasťou každého z nás už pri narodení. Ľudský organizmus má svoje špecifické vlastnosti a tie ho chránia proti vonkajším aj vnútorným nežiaducim vplyvom. Niektoré organizmy majú dokonca vlastnosť, že nemôžu byť napadnuté určitým typom choroby. Tento typ imunity sa ďalej delí na aktívny a pasívny. Aktívny je druhou líniou obrany organizmu. Pracuje s protilátkami a s bunkovou imunitou. Pasívny si berie protilátky cez placentu alebo cez materské mlieko. Súčasťou tohto typu imunity sú bunky, ktoré sú schopné pohltiť cudzorodé častice v tele. Tento typ imunity väčšinou postačuje k zvládnutiu počiatočnej a rýchlej infekcie.

Adaptívna imunita

Často sa označuje ako získaná alebo špecifická. Tento typ imunity si budujeme až v priebehu života z konkrétnych skúseností. Je zameraná na konkrétne choroby. Získať ju môžeme rôznym očkovaním, ale aj prekonaním určitej choroby alebo podobnej choroby. Niekedy je časovo obmedzená. Do akcie nastupuje väčšinou až v neskoršej fáze infekcie, keď už prirodzená imunita nestačí. Výhodou je, že adaptívna imunita má schopnosť si danú prekonanú chorobu zapamätať. Neskôr je tak telo schopné rýchlejšie a silnejšie na danú chorobu zareagovať. Tento proces je známy pod názvom imunologická pamäť.

Imunita detí

Deťom sa imunita ešte len postupne vyvíja, a preto je náchylnejšia ako imunita dospelých. Pokiaľ sa nejakým spôsobom oslabí, telo horšie a pomalšie bojuje s infekciami. Prejavuje sa to rôznymi zápalmi stredného ucha, dutín a močových ciest. Časté sú aj virózy, chrípky a angíny. Opakované infekcie sú u detí bežné v predškolskom aj školskom veku. Pokiaľ sa choroba neustále vracia a opakuje až výrazne často, lekár odporučí imunologické vyšetrenie. Najčastejšie majú tento problém deti vo veku okolo troch rokov. S pribúdajúcim vekom sa počet infekcií znižuje. V dnešnej dobe je častý aj výskyt rôznych alergií.

Imunita dospelých

Imunitní systém dospelých je už plne vyvinutý a odolnejší, ako ten detský. Ale aj dospelých ovplyvňuje rada negatívnych faktorov, ktoré môžu obranyschopnosť oslabiť. Častokrát ich človek môže ľahko ovplyvniť. Predovšetkým ide o nezdravý životní štýl, s ktorým súvisí zlé stravovanie, stres, nedostatok spánku, málo pohybu, nadmerná konzumácia liekov, alkoholu a fajčenie. Potom sú tu však faktory, ktoré človek úplne ovplyvniť nemôže. Medzi tieto patrí hlavne genetika a životné prostredie, v ktorom sa daný jedinec pohybuje.

Ako posilniť imunitu

Spísali sme pre vás 7 základných tipov, ktoré by sa mali stáť súčasťou vášho života, aby ste si udržali zdravý a silný imunitní systém.

Doprajte si zdravú a pestrú stravu

Je potrebné telu dodávať kvalitné potraviny, predovšetkým dostatok ovocia a zeleniny. Tie sú bohatým zdrojom vitamínov a minerálov a taktiež dokážu naštartovať imunitní systém. Vyhýbajte sa naopak rýchlym a jednoduchým cukrom, ktoré ovplyvňujú schopnosť bielych krviniek pohlcovať škodlivé baktérie v tele. To isté platí aj pri nezdravých tukoch (trans-mastných kyselinách a nasýtených tukoch), kam spadajú rôzne sušienky, oplátky, ale aj rýchle občerstvenie a polotovary. Naučte sa pripravovať doma jedlá z kvalitných a čerstvých surovín. Nebojte sa tukov, ale naučte sa rozlišovať tie dobré, kam patria nenasýtené mastné kyseliny, teda tuky. Medzi ich hlavné zdroje patria tučné morské ryby, vlašské orechy, rastlinné oleje (olivový, repkový, slnečnicový) a olejnaté semienka (mak, slnečnica, sezam, ľan).

Zaistite telu dostatok vitamínov

So stravovaním súvisí aj príjem vitamínov, ktoré sú pre telo nesmierne dôležité. Niektoré prijímame len stravou. Hlavné je konzumovať dostatočné množstvo ovocia a zeleniny, ale aj byliniek a korenia. U vás doma by nemali chýbať citrusové plody, cesnak, orechy, strukoviny, listová zelenina a množstvo ďalších.

Niekedy sa stáva, že náš jedálniček dostatočne nepokrýva príjem potrebných vitamínov. Preto niekedy nastupujú rôzne výživové doplnky stravy, najčastejšie vo forme tabliet. Tie doplnia príjem vitamínov a minerálov nevyhnutných pre naše telo a taktiež prispievajú k posilneniu našej obranyschopnosti. Vždy záleží na konkrétnej osobe a na jej potrebách. Chorým ľuďom väčšinou chýba vitamín C. V zimnom období nám zas väčšinou chýba vitamín D, pretože nie je dostatok slnka. Tehotným ženám sa odporúča jesť tabletky s kyselinou listovou a jódom. Na druhej strane, je potrebné si dávať pozor na dávkovanie. Nie je dobré keď sa veľké množstvo rôznych doplnkov berie len tak, preventívne. Vždy je dobré sa najprv poradiť so svojim lekárom, ktorý z krvných testov zistí, aké vitamíny vám môžu chýbať. Na základe výsledkov vám odporučí konkrétny postup.

Zaraďte viac pohybu

Áno, fyzická kondícia je predpokladom pre silný a fungujúci imunitný systém. Zamerajte sa hlavne na prirodzený pohyb. Pokiaľ často sedíte, či už doma alebo v kancelárii, v mestskej hromadnej doprave či v aute, je načase zmeniť svoje návyky. Predovšetkým zimné mesiace sú obdobím kedy sa menej hýbeme. Ako začať? Vyhnite sa výťahu a radšej choďte po schodoch. Prejdite sa niekedy z práce smerom domov alebo vystúpte o zastávku skôr. Nájdite si aj v priebehu sedavého zamestnania čas na pretiahnutie. Ponaťahujte sa a prejdite sa aspoň po chodbe. Hľadajte možnosti ako sa viac hýbať. Okrem toho zaraďte do svojho bežného režimu aj prechádzky, či iné športové aktivity, ktoré vás budú baviť.

Dostatočne veľa spite

Bez kvalitného spánku to nepôjde. Pokiaľ vstávate skoro a chodíte spať veľmi neskoro, určite pozmeňte tento svoj návyk. Dospelý človek by mal priemerne spať 8 hodín. Nie oveľa viac, ale ani oveľa menej. U detí je to dokonca viac, závisí to od veku, no v priemere je to 8 až 10 hodín. Predovšetkým zimné obdobie je časom, kedy sme viac unavený a bez energie. Nedostatok spánku naviac oslabuje imunitný systém a telo nefunguje tak, ako má. Ľahko potom podľahneme nádche, prechladnutiu, či chrípke. Stanovte si preto svoj denný režim a dodržujte ho. Je potrebné aby ste telu dopriali dostatok priestoru na odpočinok a regeneráciu.

Vyhýbajte sa stresu

Aj stres je negatívny faktor, ktorý útočí na imunitní systém. Predovšetkým dlhodobý stres oslabuje našu obranyschopnosť a pôsobí aj na náš nervový systém, ktorý môže poškodiť. Snažte sa mu preto vyhýbať. Nájdite si antistresové aktivity, ktoré vám pomôžu ho odbúrať. Môže to byť cvičenie (jóga, beh alebo iný šport), relax vo vírivej vani, prechádzka alebo tvorivá činnosť, napríklad maľovanie.

Hydratujte svoje telo

Pitie vody napomáha k detoxikácii organizmu a odvádzaniu škodlivých látok von z tela. Pitie vody nie je dôležité len v lete, keď je väčšie teplo a sme viac dehydratovaní. Zima je obdobím, kedy sme viac unavení a vyčerpaní a naše telo potrebuje dostatok tekutín. Predovšetkým, pokiaľ sa cítite unavení či oslabení, nečakajte na pocit smädu, pite pravidelne v priebehu celého dňa. Zamerajte sa na neochutené vody, minerálky a nesladené čaje. Doprajte si aspoň 2-3 litre vody denne.

Nebojte sa otužovania

Pravidelné otužovanie má množstvo blahodarných účinkov na náš imunitný systém a aj na našu psychiku. Posilníte tým celý organizmus, zlepšíte kardiovaskulárny systém a srdcovú činnosť. Nie je to o tom, že na seba v sprche vylejete ľadovú vodu, či skočíte do ľadového bazéna. Tým si len ublížite. Naopak je potrebné, aby ste otužovanie robili opatrne a pomaly. Na chlad by ste si mali zvykať postupne. Pokiaľ s tým nemáte vôbec žiadne skúsenosti, začnite najprv s umývaním niektorých častí tela a postupne pridávajte. Dôležitá je bezpečnosť. Berte ohľad na váš vek, prípadne na zdravotný stav. Pokiaľ sa na to necítite, nenúťte sa do toho. Imunita sa dá posilniť aj inými spôsobmi.

Ako posilniť imunitu ešte viac?

  • Jedzte fermentované potraviny a prečistíte črevá
  • Vyhýbajte sa vyššej konzumácii alkoholu a fajčeniu
  • Snažte sa vyradiť stres alebo ho čo najviac obmedzte
  • Dodržujte pravidelnú hygienu a umývajte si pravidelne ruky
  • Doma dostatočne vetrajte
  • Vymieňajte pravidelne posteľnú bielizeň
  • Používajte radšej jednorazové vreckovky
  • Doprajte si dostatočne dlhý pobyt medzi slnečnými lúčmi
  • Pridajte na tanier probiotiká a prebiotiká, predovšetkým po prekonanej chorobe
  • Doprajte si saunovanie, čím vyplavíte nečistoty z tela von

Záver

Ako už z článku určite viete, imunita je nevyhnutnou súčasťou nášho zdravia a fungovania celého organizmu. Poradili sme vám, ako posilniť imunitu, aby ste podporili zdravie. Imunitu by ste mali podporovať preventívne každý deň a nielen počas choroby. Zaraďte zmienené tipy a rady do bežného režimu a spravte z nich návyky. Snažte sa vyhýbať negatívnym faktorom, ktoré našej obranyschopnosti škodia.

Pamätajte aj na to, že podporovať imunitu nie je dôležité len behom zimných mesiacov. Mať silný imunitní systém je potrebné v každom ročnom období. Pokiaľ chcete pre svoje zdravie urobiť niečo naviac, prijímajte vitamíny a minerály z výživových doplnkov stravy. Tieto doplnky vám však nenahradia vyváženú stravu. Naopak ide len o podporné doplnky, ktoré by ste mali užívať v určitej životnej fáze (v priebehu a po chorobe, v tehotenstve a pri kojení, v starobe a podobne). Doplnky vám odporučí aj lekár, pokiaľ vám v tele chýba určitý vitamín a neviete ho v strave prijať v dostatočnom množstve. Vždy sa o užívaní doplnkov najprv poraďte s lekárom

Vložiť komentár

Pin It on Pinterest