Ako bezpečne cestovať so psom v aute

Rýchla voľba


Ceníme si váš čas a tak sme pripravili hneď na úvod 3 nevyhnutné možnosti z ktorých si vyberie každý, kto nemá čas čítať detailné informácie a odborné termíny.

vyberomat sk karlie flamingo
vyberomat sk karlie flamingo

Bezpečnosť

vyberomat sk compass ochranna deka
vyberomat sk compass ochranna deka

Hygiena

vyberomat sk olala pets cestovna miska
vyberomat sk olala pets cestovna miska

Nevyhnutnosť

Cestovanie so psom v aute sa v dnešnej dobe stáva čoraz bežnejším. Pokiaľ sa rozhodnete svojho psieho partnera brávať so sebou na cesty, mali by ste vedieť, ako ho v aute správne zaistiť. Je jedno či sa chystáte len na krátku alebo idete na dlhú cestu. Bezpečnosť je vždy dôležitá. Zákony síce nešpecifikujú, ako sa má pes v aute prepravovať, no za voľne pusteného psa v aute môžete dostať pokutu.

Viete, ako a kam by ste mali psa v aute umiestniť, aby neohrozoval vodiča pri šoférovaní a zároveň si neublížil v prípade prudkého brzdenia alebo nehody? V nasledujúcom článku vám poradíme, aké bezpečnostné prvky a príslušenstvo budete potrebovať. Popíšeme vám aj konkrétne možnosti pre jednotlivé plemená podľa ich veľkosti, aby ste si mohli vybrať to najlepšie možné zabezpečenie pre vášho psíka.

Čo si vybrať?

Pripravili sme si pre vás zopár tipov na produkty, s ktorými budete vášho domáceho miláčika bezpečne prepravovať.

NázovKladyZáporyOrientačná cenaKde kúpiť?
Olala Pets cestovná miska– dostupná cena
– jednoduché zloženie
– po dlhej dobe môže tekutina pretekať5,70 €Zobraziť ponuku
COMPASS ochranná deka– dostupná cena
– spoľahlivosť
– univerzálnosť
– ľahké a rýchle použitie
– chýbajú úchytky pre uchytenie ku prednému sedadlu12,50 €Zobraziť ponuku
Kiwi Walker cestovná fľaša 2 in 1– veľký objem
– praktickosť
– nepriepustnosť
– ľahké udržiavanie
– výrobok je z plastu13,90 €Zobraziť ponuku
Kurgo – Bezpečnostný autopás pre psa– kvalita výrobku
– spoľahlivosť
– bezpečnosť
– nekompatibilný s vozidlami Volvo14,90 €Zobraziť ponuku
Karlie – Flamingo Bezpečnostný postroj do auta– kvalita materiálu
– príjemnosť nosenia
– spoľahlivosť
– bezpečnosť
– komplikovanejšie zapínanie28,90 € (L/XL)Zobraziť ponuku
Karlie Drôtená klietka– jednoduchá údržba
– vyberateľné dno
– držadlo pre prenášanie
– vysoká cena92,90 €Zobraziť ponuku
vyberomat cz olala pets cestovna miska cm cierna

Olala Pets cestovná miska

Táto miska z textilu je ideálnym variantom na cesty. Nemusíte tak so sebou brať žiadne neskladné nerezové ani plastové misky a ušetríte miesto v batohu. Dá sa využiť na krmivo aj vodu. Je skladná a prateľná. Ľahko ju vyperiete na 30°C. Má 9 cm na výšku a jej priemer je 16 cm. Zoženiete ju v čiernej farbe.


vyberomat cz compass deka ochranna do auta pro psa

Compass ochranná deka

Táto deka je ideálna na umiestnenie na zadnú sedačku počas prevážania psa. Je zo silnejšieho materiálu, takže ju pes neroztrhne pazúrmi. Naviac je umývateľná a dobre odpudzuje vlhkosť aj nečistoty. Vďaka deke zabránite nechcenému znečisteniu poťahov. Má úchytky, ktoré jednoducho upevníte o opierky. Naviac obsahuje dva uzavierateľné otvory, umožňujúce zaistenie psa bezpečnostným pásom. V dolnej časti je rozdelená zipsom, takže ju ľahko prispôsobíte svojmu autu. Jej rozmery sú 140 x 140 cm.


vyberomat sk kiwi walker cestovna flasa in ruzovo modra ml

Kiwi Walker cestovná fľaša 2 in 1

V prípade, že cestuje s vašim domácim miláčikom dlhšiu trasu, je voda nevyhnutnosťou. Vďaka tejto cestovnej fľaške budete mať vodu s objemom 1 250 ml vždy po ruke. Vyrobená je z ľahkého plastového materiálu, ktorý sa ľahko udržiava. Disponuje dvoma oddelenými komorami so skrutkovacím uzáverom. Vďaka pestrým farbám sa vám fľaška nestratí.


vyberomat cz kurgo bezpecnostny autopas pre psa s upinacim mechanizmom orangeblack

Kurgo bezpečnostný pás do auta

Tento autopás je vhodný na upevnenie psa na zadnom sedadle. Z jednej strany má karabínu, ktorú pripnete o postroj psa, a druhý koniec vložíte do zámku klasického bezpečnostného pásu od auta. Tento typ je vhodný pre všetky psie plemená. Je vyrobený z nylonu. Jeho dĺžka je 56 cm. Nájdete ho len v čierno-oranžovom prevedení.


vyberomat cz wxcmkeusl ac sx

Karlie-Flamingo bezpečnostný postroj

Tento nylonový postroj je výborný na zabezpečenie a ochranu psa v aute. Ponúka ľahkú manipuláciu a nastavenie pomocou praciek. V ponuke je päť veľkostných variantov. Vyberte ten správny pre vaše plemeno, aby psa neškrtil a aby mu nebol ani príliš voľný. Na postroji je očko, ktoré využijete na upevnenie v aute, ale taktiež môžete postroj využiť na bežné venčenie.


vyberomat cz bdcfcfeef mmfx

Karlie kovová klietka

Kovová klietka je vhodná na umiestnenie do kufra vášho vozidla. Má vyberateľné plastové dno, čo vám uľahčí jej údržbu. Ponúka hornú úchytku na jednoduchšie prenášanie, napríklad z jedného auta do druhého. K dispozícii sú taktiež dva vchody. Tento model nájdete v štyroch veľkostiach, preto je určená pre akékoľvek psie plemeno, dokonca aj pre mačky.

Čo určite nerobiť

  • Psa by ste nikdy nemali voľne umiestňovať na zadnú sedačku. Ľahko by mohol počas jazdy preskočiť dopredu a ohroziť tak vodiča a celú jazdu. Navyše sa pri tom môže veľmi ľahko zraniť.
  • Zviera by ste nemali mať položené na kolenách, obzvlášť pokiaľ sedíte na prednej sedačke. Okrem toho, že vás bude počas celej cesty rozptyľovať, hrozí mu nebezpečie pri náraze. Vpredu je totiž umiestnený airbag, ktorý by ho mohol, v prípade nárazu, vážne zraniť.
  • Psovi by ste nemali za jazdy otvárať okienko a nechávať ho voľne vyzerať s vystrčenou hlavou. Okrem nebezpečenstva, že vyskočí za jazdy, môže zároveň brániť vodičovi vo výhľade, čo už niekoľkokrát spôsobilo dopravnú nehodu.
  • Nikdy, naozaj nikdy nenechávajte psa samého v uzatvorenom aute, predovšetkým v letných mesiacoch. Auto sa na slnku neskutočne rýchlo rozpáli a psovi hrozí smrť spôsobená prehriatím organizmu. Bezpečné to nie je dokonca ani v zimných mesiacoch.
  • Psa nikdy v aute nepripútavajte o obojok, v prípade nehody by si mohol zlomiť väz. Na pripútanie psa využite radšej postroj.
  • Psa na jazdu v aute náležite zvyknite. Nedovoľte mu v aute pobiehať na voľno, skákať, kňučať, či štekať. Akékoľvek rozptýlenie vodiča môže zapríčiniť krízovú situáciu.

Zákon a preprava zvierat

Viete, že s touto tematikou súvisia aj niektoré konkrétne zákony, v ktorých sa odráža preprava zvierat, teda aj psov? Síce sa legislatíva k tejto problematike stavia celkom neurčito, aj tak však stanovuje niektoré podmienky, ktorých by ste sa mali držať. Za ich porušenie vám hrozia aj pokuty.

Podľa zákona o preprave a pozemných komunikáciách platí, že vodič má povinnosť zaistiť bezpečnosť prepravovaných osôb alebo zvierat, ale aj bezpečnú prepravu nákladu. Zároveň je povinné zabezpečiť prepravované zviera tak, aby neohrozovalo vodiča ani prepravované osoby.

Preprava zvierat sa objavuje aj v zákone na ochranu zvierat proti týraniu a vo vyhláške ministerstva poľnohospodárstva o ochrane zvierat pri preprave. V tom sa dočítate, že zviera je živý tvor, a preto by ste mali behom jazdy zastaviť na pravidelné venčenie. Nezabudnite dať psovi aj najesť a hlavne napiť. So žrádlom to však nepreháňajte. Pokiaľ je váš pes z jazdy vystresovaný väčšia porcia jedla by mu mohla len uškodiť. Skôr ako sa vyberiete na cestu, zistite si, ako je váš pes na jazdu zvyknutý. Tento zákon vám taktiež dáva povinnosť umiestniť predmety prepravované spoločne so zvieraťom tak, aby mu nemohli spôsobiť zranenia, utrpenie alebo stres.

Prevoz malých psích plemien

Najjednoduchšiu prepravu majú určite majitelia malých psích plemien a mačiek. Na prevoz vám bude stačiť plastový box alebo inak prepravka pre zvieratá, ktorú môžete umiestniť do kufra, na zadné sedadlo alebo na podlahu vozidla. Nezabudnite prepravku zaistiť, aby ste zabránili jej nežiaducemu pohybu počas jazdy.

Pri výbere sa uistite, že vyberáte správnu veľkosť. Zviera by malo mať v prepravke dostatok priestoru, aby si mohlo ľahnúť a nebolo nijako stiesnené. Keď si prepravku kúpite, najprv na ňu psa postupne navyknite, aby sa jej nebál. Predídete tak stresu z prepravy a aj prepravky samotnej. Behom prvých jázd je vhodné, aby niekto sedel so psom vzadu na sedačke a podľa potreby ho ukľudnil. Výhodou je, že na trhu dnes nájdete množstvo rôznych prepraviek, z rôznych materiálov. Najčastejšie sa používa plast, nylon alebo hliník.

vyberomat cz pes v aute

Prevoz stredných psích plemien

Stredne veľké psie plemená je najlepšie prepravovať na zadnej sedačke, ale určite nie na voľno. Mali by byť pripútané pomocou špeciálneho fixačného postroja o bezpečnostný pás. Pri výbere postroja sa samozrejme zamerajte na to, aby postroj psa neškrtil, ale aby z neho ani pri náraze nevykĺzol. Postroj má aj karabínku a pútko, takže ho môžete potom využiť aj na venčenie, namiesto obojku. Určite však na prepravu nevyužívajte bežný postroj na venčenie, nemusel by byť dosť pevný a v konečnom dôsledku by mohol psovi pri nehode ublížiť.

Keď už postroj máte, potrebujete si ešte zvoliť spôsob pripútania. Jednou možnosťou je využiť bezpečnostný pás auta. Druhým a zároveň aj najlepším variantom je zvoliť bezpečnostný autopás pre psy s karabínou. Autopás z jednej strany zacvaknete psovi do postroja a z druhej strany do klasického zámku na bezpečnostný pás vo vašom vozidle. Uistite sa, že je autopás dostatočne dlhý na to, aby si mohol pes ľahnúť. Nesmie byť však ani príliš dlhý, aby sa pes nemohol pohybovať po aute.

Druhou možnosťou prepravy stredne veľkých psov je špeciálna klietka do auta. Tá sa väčšinou umiestňuje do kufra auta. Avšak preprava v kufri je pre psov najviac nebezpečná, keďže kufor tvorí nárazovú časť vozidla pri väčšine nehôd.

Preprava veľkých psích plemien

Veľké plemená psov sa nezmestia do klasických prepravných boxov a väčšinou sa nedajú vhodne umiestniť ani na zadné sedadlo. Pri takýchto plemenách je lepšie, keď ich umiestnite do kufra auta. Ani v kufri nenechajte psa voľne pusteného. Najlepšou možnosťou bude nainštalovanie kovovej klietky. Tú ľahko nájdete v rôznych veľkostiach a môžete ju jednoducho premiestňovať medzi autami. Existuje dokonca aj možnosť, nechať si vyrobiť prepravný box na mieru. Vždy sa však pred cestou uistite, že klietka alebo prepravka je poriadne upevnená a odolná voči nežiaducim pohybom.

Druhou možnosťou je pripútanie psa v kufri tak, ako pri stredne veľkých plemenách na zadnej sedačke. V tomto prípade je vhodné vybaviť kufor aj protišmykovou podložkou. Zároveň vám bude slúžiť aj ako ochrana proti nechcenému poškodeniu a proti všade prítomným chlpom. Pri preprave psa v kufri je vhodné oddeliť priestor kufra od zbytku vozidla mrežou alebo sieťou, aby pes nehol nijako zasahovať do priestoru vozidla a ohrozovať tak ostatné prepravované osoby.

ŠKODA Nezeptat se: Jak cestovat se psy v autě?

Užitočné tipy na cestu

  • Psa pred cestou neprekŕmte, aby mu nebolo počas cesty zle.
  • Snažte sa ho pred cestou unaviť, aby počas cesty radšej spal alebo odpočíval.
  • Vezmite mu do auta na cestu vodu a pamlsky, prípadne aj obľúbenú hračku.
  • Zaistite v aute príjemnú teplotu, aby sa pes neprehrieval.

Vhodné príslušenstvo

Okrem vyššie spomínaných bezpečnostných prvkov je vhodné si na cesty dokúpiť aj iné príslušenstvo. Medzi to patrí napríklad deka na zadné sedadlo, ktorá chráni vaše sedačky pred zašpinením a pred chlpmi. Na tieto účely môžete využiť obyčajnú deku, ktorú nájdete aj doma. Na trhu však nájdete aj špeciálne autodeky s pútkami, ktoré jednoducho pripevníte o opierky a rohy na sedačkách. Niektoré majú dokonca aj protišmykovú úpravu, ktorá zabráni skĺznutiu psa dole a prípadnému zraneniu.

Pokiaľ máte malé zviera, približne do 5 kg, môžete si zaobstarať aj prenosnú tašku alebo batoh, čo je ďalšia praktická možnosť prepravy. Previezť tak môžete nielen psa, ale aj mačku.

Ďalšie potrebné príslušenstvo na cesty prispôsobte potrebám vlastného psa. Veľmi nápomocná vám bude aj cestovná miska na vodu, prípadne jedlo. Cestovné misky sú väčšinou vyrobené z materiálu, ktorý umožňuje ich jednoduché zloženie. Misky sú vďaka tomu veľmi praktické a ľahko uskladniteľné, nezaberajú takmer žiadne miesto. Pokiaľ má váš pes predpísané lieky, nezabudnite mu ich tiež pribaliť.

vyberomat cz pes v aute

Záver

Cestovanie so psom môže prebehnúť úplne bez problémov, ale musíte vedieť, ako na to. Už dopredu pripravujte psa na jazdu autom a pomaly ho na ňu privykajte, aby z nej nebol vystresovaný. Dajte pozor aby mu počas jazdy nebolo zle a príliš ho pred odchodom nekŕmte. Pes samozrejme nemôže stresovať ani vodiča, aby nedošlo ku kolízii. Pred cestou psa umiestnite do prepravky, prípadne mu upevnite postroj, čím vyriešite jeho bezpečnosť behom jazdy.

Podľa zákona nie je konkrétne dané, ako by ste mali svojho psa zaistiť, ale určite by ste sa mali postarať o bezpečie všetkých cestujúcich aj o bezpečie svojho psa. Pokiaľ ho necháte voľne pobiehať v aute, môžete dokonca dostať pokutu. Ako ste už pochopili, zákon vám neurčuje, že ho musíte dať do prepravného boxu alebo do kufra vozidla. Pokiaľ ho teda budete prevážať napríklad pevne pod nohami spolujazdca, pes bude pokojný a bude to v súlade s bezpečím všetkých cestujúcich, policajt vám nič nepovie.

Omnoho dôležitejšie je ale to, aby sa cestujúcim ani psovi pri prevoze nič nestalo. Myslite preto nielen na vaše bezpečie, ale aj na bezpečie a pohodlie vášho zvieraťa. Predsa len psa beriete ako plnohodnotného člena rodiny a nechcete, aby sa zranil. Stačí ostrejšie brzdenie a nezaistený pes začne nekontrolovane cestovať po aute. Uvedomte si, čo sa môže stať vo vysokej rýchlosti alebo pri strete s iným autom. Záleží preto len na vás, aké zaistenie pre vášho psa vyberiete.

Ako vybrať správny náhubok pre psa

Ako vybrať správny obojok pre psa

Vložiť komentár

Pin It on Pinterest