Ako vybrať správny obojok pre psa

Obojok je jedna z prvých vecí, ktoré si kúpite, keď sa vaša domácnosť rozrastie o psieho kamaráta. Správne vybraný obojok by mal byť pre psa pohodlný a nemal by ho nikde tlačiť či škrtiť. Vyberať môžete z veľkého množstva materiálov, farieb, vzorov a typov zapínania. Nezabudnite, že pes by si mal na obojok zvykať už odmalička, aby vnímal jeho nosenie ako samozrejmosť. V našom sprievodcovi vám poradíme, na čo sa pri výbere zamerať, aby spĺňal vaše aj psie predstavy.

Najvýhodnejšie obojky pre psovTypKladyZáporyPriemerná cenaAktuálna cena
PETSAFE Výcvikový obojok– dosah až do 100 m
– 15 úrovní statickej stimulácie
– bezpečnostná zámka zabraňujúca náhodnej stimulácii
– vodotesný
– vysoká cena
– musí sa dobíjať
122 €Zobraziť ponuku 
DOG & HORSES PADDED BLACKKožený obojok– z prírodného materiálu
– menej dráždivý ako z ostatných materiálov
– pohodlný
– vysoká cena
– ťažšie na údržbu a čistenie
– môže páchnuť
53 €Zobraziť ponukuNAJLEPŠIA KVALITA
MAX AND MOLLY SMART IDPolosťahujúci, dizajnový obojok– dizajn
– kvalita
– smart ID tag,
– neškrtí 
– po čase môže stratiť farbu11 €Zobraziť ponukuNAJLEPŠÍ POMER CENA – KVALITA
HURTTA WEEKEND WARRIOR Polyesterový svietiaci– odolný proti poveternostným vplyvom
– pohodlný
– pevný
– viditeľný
– môže dráždiť pokožku
– môže robiť vlasové šupky srsti
26 €Zobraziť ponuku 
ACTIVE OBOJOK FLUFFY Nylonový obojok– dobrá cena
– silný
– odolný
– ľahký na čistenie a údržbu
– možnosť vybrať si z viacerých farieb
– môže dráždiť pokožku -môže robiť vlasové šupky srsti
– po čase strácajú farbu
5,30 €Zobraziť ponukuNAJLEPŠIA CENA
vyberomat sk petsafe vycvikovy

PetSafe, Lite pre malé psy

PetSafe je obojok, ktorý slúži pre vycvičenie vášho miláčika. Pomocou vysielača do 100 m, zlepšíte komunikáciu medzi vami a psom. Môžete si vybrať z troch možností výcviku, a to tón, vibrácie a statická stimulácia. Je jemný aj pri vyšších úrovniach. Obojok je navrhnutý špeciálne pre citlivé a plaché psy. Z ponuky si môžete vybrať z rôznych veľkostí. Balenie obsahuje elektrický obojok, nastavyteľný a vymeniteľný nylonový obojok, vysielač, kolíky korekcie, nabíjací USB kábel a testovacie zariadenie.


vyberomat sk dogs horses

Dog & Horses Padded Black

Kožené obojky dog & horses sú vyrobené z prírodného materiálu, vďaka čomu sú pohodlné a menej dráždivé pre vášho psa. Pri správnej starostlivosti majú dlhú životnosť. Môžete si vybrať z veľkostí od SX po XL. Obvod okolo krku, pri veľkosti S, je od 29 cm do 37 cm. Šírka 2,3 cm.


vyberomat sk maxjelly bears

Max and Molly Smart ID

Max and Molly obojok je vybavený smart ID technológiou. Obsahuje jedinečný kód, prostredníctvom ktorého dokáže vášho miláčika nájsť. Stačí po kúpe zaregistrovať obojok na stránke programu na ochranu stratených maznáčikov. Obojok je vytvorený z kovu, neoprénu a polyesteru. Značka Max a Molly sa vyznačuje zaujímavými dizajnmi, z ktorých si každý vyberie. Ponúkajú obojky vo veľkosti od XS po XL. S má obvod krku od 28 cm do 45 cm. Šírka je 1,5 cm.


vyberomat sk hurtta weekend warrior

Hurtta Weekend Warrior Coral

Polyesterové obojky Hutta Weekend Warrior, prostredníctvom reflexných prvkov zabezpečia lepšiu viditeľnosť vášho psa. Vďaka polysterového materiálu je odolný proti poveternostným vplyvom. Obojok je pevný a pohodlný. Môžete si zvoliť z viacerých farebných a veľkostných variantov. Najmenší obojok má obvod od 25 cm do 35 cm. Šírka obojku je až 3 cm.


vyberomat sk active fluffy

Active Fluffy

Active obojky Fluffy sú vyrobené z nylonového materiálu. Obojky sú veľmi odolné a ľahké na údržbu. Môžete si vybrať zo širokej škály farieb a vzorov. V ponuke sú veľkosti od XS po XL. Veľkosť S má obvod okolo krku od 27 cm do 41 cm. Šírka obojka je 2 cm.

Funkcie obojku

Obojok slúži v prvom rade na ovládanie a kontrolu psa, spravidla pomocou vôdzky. Okrem toho môže byť obojok aj módnym doplnkom. Na obojky sa dajú vyšiť alebo napísať kontaktné údaje, prípadne zavesiť známka. Obojok potom slúži aj na identifikáciu psíka. Existujú aj špeciálne typy obojkov, ktoré majú výcvikovú alebo ochrannú funkciu.

Veľkosť

Aby ste vybrali správnu dĺžku obojku, je vhodné zmerať psíkovi obvod krku krajčírskym metrom. Počítajte s tým, že medzi krkom a zapnutým obojkom musí zostať voľné miesto na dva prsty. Pokiaľ máte psíka od šteňaťa, budete potrebovať viac obojkov v závislosti na tom, ako pes vyrastie. Na začiatok bude stačiť obyčajný nylonový obojok s plastovou sponou.

vyberomat sk dog collar
vyberomat sk dog collar

Šírka obojku

Príliš úzky obojok môže psa škrtiť, naopak moc široký obojok ho môže obmedzovať v pohybe. Pre malé plemená je vhodná šírka obojku 1,5 – 2,5 cm. Pre stredné plemená, s váhou v dospelosti do 25 kg, je vhodná šírka obojku 2,5 – 4 cm. Pre veľké plemená, nad 25 kg, by šírka obojku mala byť 3 – 5 cm.

Materiál

Kožené obojky

Jeden z najobľúbenejších materiálov obojkov, ktorý sa hodí prakticky pre každého psa. Najlepšie je vybrať podšitý obojok, aby nedráždil pokožku psa. Kožené obojky sú veľmi odolné voči opotrebovaniu a dobre sa čistia. Nevýhodou môže byť ich vyššia cena. V koženom obojku by ste nemali psa púšťať do vody, aby sa koža nepoškodila.

Retiazkové kovové obojky

Kovové obojky nie sú vhodné pre všetky plemená psov. Pre malé psy sú príliš ťažké a mohli by im ublížiť. Kovové obojky nie sú vhodné ani pre dlhosrsté plemená, pretože by sa ich srsť mohla zamotať do kovových očiek. Následneby dochádzalo by k jej ťahaniu alebo vytrhávaniu. Výhodou kovových obojkov je dlhá životnosť a odolnosť. Nie sú vhodné na nosenie pri príliš nízkych teplotách, pretože by mohli namŕzať.

vyberomat sk dog collar
vyberomat sk dog collar

Nylonové obojky

Univerzálne obojky v širokej škále prevedení. Nylonové obojky sú pevné a môžu sa prať v práčke. Zároveň sú ľahké, takže sa hodia aj pre menšie psy a šteňatá. Nevýhodou je ich nižšia životnosť.

Neoprénové obojky

Pokiaľ je váš pes milovník vody a často sa kúpe, je preň neoprénový obojok ten pravý. Neoprénový obojok je mäkký, pohodlný na koži a rýchlo schne.

Typy obojkov

Klasické obojky

Ide o obojok so zapínaním na kovovú alebo plastovú sponu či pracku. Klasický obojok sa hodí hádam každému psovi.

Polosťahovacie obojky

Polosťahovacie obojky sú hlavne pre väčšie plemená psov a pre tých, ktorý majú sklon k ťahaniu. Vďaka sťahovaciemu mechanizmu sa z neho pes nevyvlečie. Sú vybavené zarážkou, za ktorú sa už nemôžu utiahnuť. Tým zabraňujú možným poraneniam psa. Nasadzujú sa pretiahnutím cez hlavu.

Sťahovacie obojky

Tak isto ako polosťahovacie obojky sa navliekajú psovi pretiahnutím cez hlavu. Tento typ obojkov by mali používať len skúsení psovodi, inak hrozí nebezpečenstvo, že sa pes začne škrtiť.

Uzavreté obojky

Uzavreté obojky nemajú zapínanie a preťahujú sa cez hlavu. Hodia sa hlavne pre psy, ktoré neustále nosia obojok.

Športové obojky

Športový obojok je vyrobený tak, aby minimalizoval riziko uškrtenia, pokiaľ sa pes zachytí o prekážku. Má v sebe všitú gumu, ktorá umožní psovi v prípade zachytenia vyvliecť hlavu.

Špeciálne typy obojkov

Elektrické obojky

Elektrické obojky sú predovšetkým využívané na výcvik. Pomocou troch stupňov impulzov upozorňujú psa na nežiaduce chovanie. Pomocou elektrického obojku môžete psovi vyslať zvukový signál, vibračný impulz alebo elektrický impulz. S elektrickým obojkom môžete psa cvičiť aj na väčšie vzdialenosti. Avšak pozor, tento typ obojka by mali používať len skúsení kynológovia. Bez predošlého poradenstva s nimi, by ste ho nemali brať do rúk. Inak môžete psovi vážne ublížiť.

Protištekajúce obojky

Protištekajúce obojky fungujú na princípe rozpoznávania štekotu či vytia psa. Pokiaľ pes šteká, obojok mu podobne ako elektrický výcvikový obojok vyšle zvukový signál. Pokiaľ pes v štekaní pokračuje, obojok zavibruje. Ak ani to nepomôže, obojok vyšle psovi elektrický impulz. Protištekajúce obojky je vhodné používať až od šiestich mesiacov psa. A to len v prípade, že už zvláda základné povely ako sadni, ľahni a zostaň. Dôležité je nastaviť vhodnú silu impulzu. Impulz nesmie psa bolieť. Taktiež by ste sa mali najprv poradiť so skúseným kynológom.

GPS obojky

Pokiaľ sa váš pes rád sám vydáva na dobrodružné výpravy, je vhodné kúpiť si obojok s GPS. Ten monitoruje pohyb psa a už nebude problém nájsť ho.

Svietiace obojky

Svietiace obojky sú vyrobené najčastejšie zo silikónu. Sú veľmi ľahké a odolné proti poškodeniu. Nejde o obojky na bežné nosenie, ale o bezpečnostný doplnok. Vďaka svietiacemu obojku bude váš pes lepšie viditeľný. Obojky svietia permanentne alebo blikajú. Dajú sa dobíjať pomocou USB kábla, alebo obsahujú vymeniteľnú baterku.

Antiparazitické obojky

Antiparazitické obojky sú napustené chemikáliou, ktorá odpudzuje blchy, kliešte a ďalšiu podobnú háveď. Fungujú podobne ako repelent a ich účinnosť je dočasná. Najčastejšie sa používajú od jari do jesene.

vyberomat sk dog collar
vyberomat sk dog collar

Obojok verzus postroj

Vhodnou alternatívou k psím obojkom sú postroje. Poďme sa pozrieť, aké výhody a nevýhody majú tieto varianty.

Obojok

 • Jednoduchší na nasadenie
 • Lepšia manipulácia so psom
 • Nebráni v pohybe
 • Jednoduchší na výber, nie je nutné skúšať
 • Pri nevhodnom výbere môže psa stresovať alebo poraniť
 • Lacnejší ako postroj

Postroj

 • Šetrnejší voči krku a chrbtici
 • Vhodný na športové aktivity
 • Vhodný pre psy s dýchacími problémami alebo s problémami so štítnou žľazou
 • Rozloží ťah vôdzky rovnomerne
 • Náročnejší na nasadenie
 • Pri výbere je nutné vyskúšať ho priamo v obchode
 • Pes sa v postroji horšie ovláda
 • Drahší ako obojok
vyberomat sk adobestock

Ako vybrať správny proteín

Proteín je prírodná látka. Nazývaná inak aj ako bielkovina. Bielkoviny sú základné stavebné kamene pre správnu funkčnosť nášho organizmu. Bielkoviny (proteíny) sú dôležité a napomáhajú…
vyberomat sk dron

Ako vybrať lietajúci dron

Drony sú lietajúce stroje, ktoré vám umožnia sledovať svet z výšky a počas toho vytvárať nádherné letecké videá a fotky. Ide o jednu z najzaujímavejších a najviac inovatívnych technologických noviniek poslednej…
vyberomat sk digital camera

Ako vybrať digitálny fotoaparát

Fotoaparáty sú skvelým vynálezom, ktorý umožňuje zachytiť kúzlo okamihu. Tie digitálne zasa umožňujú to, že už nemusíte fotografie pracne vyvolávať, ale dajú sa rýchlo a ľahko…
vyberomat sk bluetooth speaker

Ako vybrať bezdrôtový reproduktor

Už vás nebaví počúvať hudbu z vášho telefónu alebo by ste si radi vychutnali plnohodnotnejší zvukový zážitok ako prostredníctvom slúchadiel? Ak áno, tak sú pre vás…
vyberomat sk bluetooth headphones

Ako vybrať bezdrôtové slúchadlá

Slúchadlá sú neoceniteľným doplnkom všetkých, ktorí si chcú vychutnať hudbu či film bez toho, aby ich rušilo okolie. Súčasným trendom sú bezdrôtové slúchadlá, ktoré sú…

Vložiť komentár