Ako chrániť psa proti parazitom

Antiparazitiká sú prípravky, ktoré chránia vášho psa pred blchami, kliešťami a ďalšími   vonkajšími aj vnútornými parazitmi. Prípravky proti parazitom majú rôzne formy aplikácie a zloženia a líšia sa od seba rozdielnou dĺžkou pôsobenia. Antiparazitiká by ste mali používať preventívne po celý rok.

Pri výbere vhodného antiparazitického prípravku by ste mali zvážiť:

  • proti ktorým parazitom chcete bojovať
  • či nemá váš pes na niečo alergiu
  • za ako dlho začne prípravok účinkovať a aká je celková doba jeho účinnosti
  • veľkosť a vek psa
  • či býva váš pes vonku alebo býva s vami v byte alebo dome
  • či sa váš pes rád a často kúpe
vyberomat sk dog antiparasites
vyberomat sk dog antiparasites

Obojky

Antiparazitické obojky najlepšie fungujú u krátkosrstých plemien. Obojok obsahuje účinnú látku, ktorá sa postupne uvoľňuje do srsti a pokožky psa. Paraziti sú usmrtený po určitej dobe kontaktu so srsťou a kožou. Obojok nasaďte tak, aby medzi krkom a obojkom bolo miesto na dva prsty.

Obojok začne plne účinkovať asi od druhého týždňa nosenia. Behom prvých dní by ste psa nemali kúpať, aby ste nenarušili proces uvoľňovania látky po celej koži psa. Doba účinnosti obojku sa líši podľa výrobcu, najčastejšie sa uvádza 3 – 8 mesiacov. Pokiaľ sa obojok zašpiní, umyte ho mydlovou vodou.

Pokiaľ svojmu psíkovi kúpite antiparazitický obojok, počítajte s tým, že aj vy môžete prísť do kontaktu s látkou, ktorá sa z neho uvoľňuje. Preto je potrebné dohliadnuť, aby sa s obojkom nehrali deti. Po manipulácii s obojkom by ste si mali vždy umyť ruky. Sledujte tiež, či obojok u vášho psa nevyvoláva alergickú reakciu.

Medzi najobľúbenejšie značky obojkov patrí napríklad Foresto, Scalibor, Kiltix, Menforsan.

Pipety (Spot-on)

Pipeta alebo spot-on je ampulka s tekutinou, ktorá sa aplikuje priamo na kožu medzi lopatkami a na chrbát psa. Dva dni pred a niekoľko dní po aplikácii by sa pes nemal kúpať, aby sa neznížila účinnosť látky. Pipeta väčšinou chráni psa pred parazitmi 1 – 3 mesiace, záleží na výrobcovi

Medzi obľúbené značky pipiet patrí napríklad Frontline, Advantix, Exspot, Fypryst.

vyberomat sk dog antiparasites
vyberomat sk dog antiparasites

Tablety

Tablety nezabránia prichyteniu kliešťa, ale usmrtia ho až po prichytení na psa. U kliešťa dochádza k jeho usmrteniu do 48 hodín, u bĺch je nástup účinku už okolo 8 hodín. Tablety majú výhodu v jednoduchej aplikácii a navyše neobmedzujú psa pri žiadnej činnosti. Pes sa tak môže kúpať ihneď po podaní tablety. Účinnosť tabliet je 5 – 12 týždňov. Tablety nie sú voľnopredajné a dostanete ich len u veterinára.

Medzi najobľúbenejšie značky tabliet patrí Bravecto, Nexgard, Simparica, Trifexis, Comfortis.

Spreje, šampóny, púdre

Spreje, šampóny alebo púdre slúžia ako doplnok v boji proti parazitom. Ich nevýhodou je krátkodobá ochrana a aplikáciu je potrebné zopakovať každých pár dní.

Medzi obľúbené značky patrí napríklad Frontline, Bio Kill, cdVet, Trixie.

Ultrazvukové odpudzovače

Ultrazvukové odpudzovače sú vhodné pre všetky plemená psov bez ohľadu na váhu alebo vek. Odpudzovač má podobu mikročipu v prívesku, ktorý sa dá ľahko umiestniť na obojok psa. Vydáva ultrazvukové impulzy vo frekvencii, ktorú psy ani ľudia nemôžu počuť. Impulzy odpudzujú hmyz v okruhu 3 metrov.

Šatky a oblečky

Šatky, oblečky alebo aj deky so špeciálnou technológiou Insect Shield chránia psy pred blchami, kliešťami, komármi, ale aj ostatným dotieravým hmyzom. Sú napustené repelentom a výhodou je, že sa účinná látka nevstrebáva do kože psov. Oblečenie vydrží až 70 pracích cyklov.

vyberomat sk dog antiparasites
vyberomat sk dog antiparasites

Ako pripraviť antiparazitikum doma

Existuje niekoľko účinných repelentov, ktoré zvládnete pripraviť doma. Všetky sú na prírodnej báze a na ochranu proti kliešťom a komárom ich môžete použiť aj vy. Hotovú zmes stačí dať do rozprašovača a pred každou prechádzkou naniesť na telo.

Citrusový repelent

Dajte variť liter vody s nakrájanými citrusovými plodmi podľa vlastného výberu. Čím viac ovocia použijete, tým silnejší repelent bude. Priveďte do varu a nechajte asi hodinu pobublávať, potom sceďte.

Ružový repelent

Do hrnčeka vody primiešajte 2 lyžice mandľového alebo iného rastlinného oleja a 20 kvapiek esenciálneho ružového oleja.

Levanduľový repelent

Zmiešajte 1 diel jablčného octu s 2 dielmi vody. Pridajte niekoľko kvapiek levanduľového oleja.

vyberomat sk dog antiparasites
vyberomat sk dog antiparasites

Prípravky proti vnútorným parazitom

Z vnútorných parazitov sa u psov najčastejšie vyskytujú hlísty a pásomnice. Psy je preto potrebné pravidelne odčervovať. Prípravky proti vnútorným parazitom sa psom podávajú perorálne v podobe odčervovacích tabliet alebo pást.

Niekoľko tipov na záver

– Vždy si prečítajte príbalový leták.

–  Pokiaľ sa v domácnosti vyskytujú mačky, starostlivo skontrolujte aký prípravok proti parazitom kupujete. Niektoré psie antiparazitiká môžu byť pre mačky veľmi toxické (napríklad Scalibor, Advantix, Kiltix).

– Veľmi populárne sa stávajú čisto prírodné antiparazitiká. Medzi obľúbených výrobcov patrí napríklad Beaphar Bio Band, Dr. Pet, cdVet.

– Vhodné antiparazitikum sa vyberá podľa váhy psa. Nikdy nekupujte napríklad dlhší obojok alebo pipetu určenú pre psov s váhou 25 kg s tým, že ich rozdelíte medzi dva menšie psy.

– Nikdy nekombinujte viac antiparazitík naraz. Psovi by to mohlo spôsobiť zdravotné problémy.

vyberomat sk adobestock

Ako vybrať správny proteín

Proteín je prírodná látka. Nazývaná inak aj ako bielkovina. Bielkoviny sú základné stavebné kamene pre správnu funkčnosť nášho organizmu. Bielkoviny (proteíny) sú dôležité a napomáhajú…
vyberomat sk dron

Ako vybrať lietajúci dron

Drony sú lietajúce stroje, ktoré vám umožnia sledovať svet z výšky a počas toho vytvárať nádherné letecké videá a fotky. Ide o jednu z najzaujímavejších a najviac inovatívnych technologických noviniek poslednej…
vyberomat sk digital camera

Ako vybrať digitálny fotoaparát

Fotoaparáty sú skvelým vynálezom, ktorý umožňuje zachytiť kúzlo okamihu. Tie digitálne zasa umožňujú to, že už nemusíte fotografie pracne vyvolávať, ale dajú sa rýchlo a ľahko…
vyberomat sk bluetooth speaker

Ako vybrať bezdrôtový reproduktor

Už vás nebaví počúvať hudbu z vášho telefónu alebo by ste si radi vychutnali plnohodnotnejší zvukový zážitok ako prostredníctvom slúchadiel? Ak áno, tak sú pre vás…
vyberomat sk bluetooth headphones

Ako vybrať bezdrôtové slúchadlá

Slúchadlá sú neoceniteľným doplnkom všetkých, ktorí si chcú vychutnať hudbu či film bez toho, aby ich rušilo okolie. Súčasným trendom sú bezdrôtové slúchadlá, ktoré sú…

Vložiť komentár