Ako vybrať najlepšie detské plienky

Suché a napapané bábätko neplače. Preto sú pre každú mamičku neodmysliteľným pomocníkom v starostlivosti o deti detské plienky. Ak čakáte bábätko, poradíme vám, ako sa vo svete plienok zorientujete. Na výber pri tom máte z dvoch hlavných typov plienok. Postupne si prejdeme všetky detaily, v ktorých sa od seba všetky typy odlišujú. Najhlavnejšími sú materiál, z ktorého sú vyrobené, cena, nasiakavosť, náročnosť výmeny a čistenia. Dozviete sa, aké plienky sú pre vás najvhodnejšie z hľadiska vašich preferencií, ktorý typ je šetrnejší k detskej pokožke a je preto vhodný aj pre alergikov. Na záver vám prezradíme, ako sa vyberá správna veľkosť plienky.

vyberomat sk diapers
vyberomat sk diapers

Parametre autosedačiek pre novorodencov alebo pre staršie deti môžu byť dosť rozdielne, preto vám prinášame komplexného poradcu, ako detskú autosedačku vybrať. Prečítajte si, akú autosedačku zvoliť pre novorodenca, akú autosedačku kúpiť po vajíčku alebo kedy možno použiť len podsedák.

Parametre autosedačiek pre novorodencov alebo pre staršie deti môžu byť dosť rozdielne, preto vám prinášame komplexného poradcu, ako detskú autosedačku vybrať. Prečítajte si, akú autosedačku zvoliť pre novorodenca, akú autosedačku kúpiť po vajíčku alebo kedy možno použiť len podsedák.

Druhy plienok

Pred kúpou plienok potrebujete ako prvé zvážiť, aký druh budete používať. Na výber máte:

Látkové plienky

Látkové plienky používali už naše staré mamy. Ich výhodou je, že ich môžete použiť viac krát. Látkové plienky sa vyrábajú zo 100 % bavlny alebo iných prírodných materiálov, vďaka čomu sú vzdušné a šetrné k citlivej detskej pokožke. Okrem toho sú šetrné k vašej peňaženke. Aj keď sú v porovnaní s jednorazovými plienkami drahšie, vďaka opätovnému využitiu sa vám obstarávacie náklady rýchlo vrátia.

Nemusíte sa tiež báť že bábätko z plienky rýchlo vyrastie. Látkové plienky môžete bez nutnosti výmeny používať až do doby, keď už ich vaše dieťa nebude potrebovať. Ak myslíte ekologicky, iste vás bude zaujímať aj tento pohľad. Látkové detské plienky nie sú žiadnou záťažou pre životné prostredie.

vyberomat sk diapers
vyberomat sk diapers

Nevýhodou látkových plienok je o niečo horšia nasiakavosť. Mnohé mamičky odrádza tiež to, že látkové detské plienky je potrebné po každom použití prať pri vysokých teplotách. Pre novorodencov sa odporúča plienky aj žehliť. V porovnaní s jednorazovými plienkami okrem toho dieťa viac obmedzujú v pohybe.

Jednorazové plienky

Jednorazové detské plienky sa po každom použití vyhadzujú. Keďže sa vyrábajú z papiera a buničiny, ich výhodou je vyššia nasiakavosť. V jednorazovej plienke vám dieťatko bez problémov vydrží spať po celú noc bez toho, aby sa budilo na pocit vlhka. Poskytuje tiež bábätku väčšiu voľnosť pri pohybe. Ak sa rozhodnete pre jednorazové plienky, iste oceníte aj jednoduchosť ich výmeny.

Nevýhodou je najmä ich cena. Aj keď sú v prepočte na jeden kus lacnejšie ako látkové plienky, ich cena nakoniec niekoľko násobne prevýši cenu látkových plienok. Jednorazové detské plienky tiež prestavujú množstvo odpadu. Poslednou nevýhodou je menšia citlivosť k detskej pokožke. Pokožka sa pod plienkou často zaparí.

Typy látkových plienok

Ak sa rozhodnete pre látkové plienky, na trhu nájdete viacero typov. Okrem klasických látkových plienok prišli ich výrobcovia k mnohým vylepšeniam, ktoré uľahčujú ich používanie.

Detské plienky All in one

Detské plienky All in one sú zložené z vrchnej vrstvy, ktorá slúži namiesto vrchných nohavičiek. Pod ňou sa nachádza textilná vrstva plienky. All in one tak zjednodušujú proces výmeny plienky. Sú obľúbené najmä u mamičiek, ktoré nechcú používať jednorazové plienky, no odrádza ich nutnosť používania viacerých vrstiev pri prebaľovaní.

Detské plienky All in one majú na druhej strane dve nevýhody — dlhšie schnutie a vyššiu kúpnu cenu.

Klasické látkové plienky

Klasické látkové plienky sa vyrábajú najčastejšie v rozmeroch 70 x 70 cm. Okrem využitia na samotné prebaľovanie ich môžete používať aj na položenie bábätka, ako ľahkú prikrývku v teplom počasí alebo ako ochranu vášho oblečenia pri odgrgávaní bábätka. Okrem tradičného dizajnu v bielej farbe sú dnes na trhu dostupné aj látkové detské plienky s rôznymi vzormi.

Ak sa rozhodnete pre klasické látkové plienky, nezabudnite si zaobstarať vrchné plienkové nohavičky. Vrchné nohavičky zabránia prenikaniu vlhkosti na oblečenie a zároveň udržia plienku na mieste. Ich výhodou je, že ich môžete prať.

Snap in one plienky

Snap in one plienky, alebo nohavičkové látkové plienky, sú riešením, ktoré v sebe spája výhody klasickej plienky a all in one plienok. Snap in one detské plienky kombinujú vnútornú absorbčnú vrstvu s vrchnou nepremokavou vrstvou. Pri výrobe vnútornej vrstvy sa používajú nasiakavé materiály. Sú vzdušné a po vypraní dobre schnú.

Vnútorná vrstva — nazýva sa tiež vkladacia plienka, sa vloží do detských nohavičiek z nepriepustného materiálu. Vonkajšia vrstva sa zapína pomocou patentiek alebo suchého zipsu. Nie je nutné ju prať po každom prebaľovaní.

Separačné plienky

Separačné plienky slúžia na čiastočnú ochranu látkovej plienky pred znečistením. Zjednodušujú tak pranie plienok. Separačná plienka okrem toho zvyšuje nasiakavosť plienky a chráni pokožku pred vlhkosťou. Separačné plienky si môžete zaobstarať v jednorazovom prevedení alebo s možnosťou prania.

Detské látkové plienky do vody

Na trhu nájdete aj látkové plienky vhodné do vody. Skladajú sa z nepriepustnej vrchnej vrstvy a nasiakavej vnútornej vrstvy. Látkové plienky do vody je možné viac krát prať.

vyberomat sk diapers
vyberomat sk diapers

Typy jednorazových plienok

Aj jednorazové plienky sa delia na niekoľko typov. Pre vašu lepšiu orientáciu je tu ich stručný prehľad:

Klasické jednorazové plienky

Klasické jednorazové detské plienky sú určené na jedno použitie. Ich výhodou je jednoduchá výmena a vysoká nasiakavosť. Bábätko sa v jednorazovej plienke môže slobodne hýbať. Tento typ plienok využijete vždy, keď potrebujete bábätko rýchlo prebaliť. Po použití plienku jednoducho vyhodíte do odpadkového koša.

Prémiové jednorazové plienky

Od klasických jednorazových plienok sa líšia kvalitou použitého materiálu. Dokážu absorbovať viac tekutiny a sú vyrobené z kvalitnejších materiálov. Tento fakt sa však odráža na ich cene.

Ekoplienky

Ekoplienky sú určené pre všetky mamičky, ktoré dbajú na ekologický aspekt, avšak nechcú používať látkové plienky. Vyrábajú sa z materiálov, ktoré sa po čase samé rozložia. Ekoplienky sú priedušné a neobsahujú žiadne bielidlá či chemikálie. Sú tiež citlivejšie k detskej pokožke, a preto sú vhodnou voľbou aj pre alergikov. Ich nevýhodou je vyššia cena.

Jednorazové plienkové nohavičky

Plienkové nohavičky využijete v období, keď sa bude vaše dieťa učiť chodiť na nočník. Ich výhodou je, že si ich dieťa vie samo dať dole a znovu obliecť. Ak sa mu nepodarí prísť na nočník včas, poslúžia ako jednorazová plienka.

Jednorazové plienky do vody

Jednorazové plienky do vody sú určené pre pobyt bábätka v bazéne. Sú vyrobené tak, aby sa do vody nedostala stolica. Po použití ich jednoducho vyhodíte. Nevýhodou je, že do seba nasiaknu vodu.

Ako vybrať veľkosť plienok

Správna veľkosť plienok sa určuje podľa hmotnosti dieťaťa. Ak si nie ste istá výberom, je lepšie kúpiť väčšie plienky a najskôr ich vyskúšať. Ak to bude potrebné, dokúpite menšiu veľkosť a väčšie plienky počkajú, kým do nich bábätko dorastie.

Veľkosti jednorazových plienok:

Newborn  — pre deti do 5 kg

Mini — pre deti od 3 do 6 kg

Midi — od 4 do 9 kg

Maxi — od 7 do 14 kg

Maxi+ alebo 4+ — pre deti od 9 do 16 kg

Junior — do 9 do 25 kg

Tipy na záver

Pre každú mamičku je dôležité, aby bolo dieťatko spokojné. Pred kúpou plienky si preto dôkladne zvážte, ktorý typ budete používať. Je tiež možné kombinovať viacero typov plienok. Ak by ste chceli používať látkové plienky, ale odrádza vás nutnosť častejšej výmeny, môžete ich používať len cez deň. Aby bolo bábätko v suchu počas dlhšej cesty alebo cez noc, použijete jednorazovú plienku.

Pri kúpe zvažujte typ zapínania, kvalitu, priedušnosť a veľkosť plienok. Dôležitým aspektom je, samozrejme, aj cena. Na prvé týždne budete pravdepodobne potrebovať veľkosť newborn. Neskôr prejdete na väčšie veľkosti. Ak si nie ste istá výberom, kúpte väčšiu veľkosť a plienku odskúšajte.

Vložiť komentár

Pin It on Pinterest