Ako vybrať správny parfum

Príjemná vôňa parfumov a voňaviek dopĺňa váš vzhľad a vplýva aj na okolie. Ponuka parfumov a voňaviek na trhu je veľmi široká. Pri výbere by ste sa mali riadiť predovšetkým vaším individuálnym vkusom alebo vkusom osoby, pre ktorú parfum vyberáte. Ak si nie ste istý vašou voľbou, orientovať sa môžete aj podľa typu vône. Iný parfum je vhodné použiť, ak sa chystáte na rande a iný na obchodné jednanie.

Nie každá voňavka je parfumom. V nasledujúcom článku vám preto pomôžeme zorientovať sa v typoch vôní podľa intenzity. Pri výbere konkrétnej vône vám pomôže zodpovedať si na to, pre koho je parfum určený. Môžete vyberať aj podľa ročného obdobia či obľúbenej farby.

vyberomat sk parfum
vyberomat sk parfum

Pre koho je parfum určený

Základným kritériom pri výbere je to, pre koho je parfum či iná vôňa určená. Na trhu nájdete:

Pánske parfumy a vône

Medzi pánskymi vôňami prevažujú vône drevité, korenisté a citrusové. Z drevín je to najčastejšie santalové a cédrové drevo. Pánske vône sú ťažšie a mužnejšie. Typickými zložkami sú tiež vôňa kože, tabaku a kadidla.

Dámske parfumy a vône

Vo svete dámskych vôní vás obklopí vôňa kvetov, ovocia, citrusov a korenisté vône. Z kvetov sú to najčastejšie ruže, fialky, konvalinky a jazmín.

Unisex

Tieto vône sú vhodné pre mužov aj pre ženy. Tvoria ich zložky vhodné pre obe pohlavia, akými sú citrón, pomaranč, bergamont a limetka.

Typy vôní podľa intenzity

Vône delíme aj podľa percenta obsahu vonných látok. Od toho sa odvíja ich koncentrácia a intenzita. Zvyšok zmesi tvorí lieh. Vo všeobecnosti platí, že čím vyššia koncentrácia, tým silnejšia a trvácnejšia je vôňa.

Parfumy

Parfumy nájdete aj pod názvom Extrait de Parfum. Obsahujú najvyšší podiel vonných zložiek, a to 15 – 40 %. Vonné zložky bývajú doplnené veľmi kvalitným 96 % liehom. Cenovo patria medzi najdrahšie vône.

Parfumy sa predávajú v malom objeme. Nanášajú sa v malých kvapkách na zápästie, do lakťových jamiek alebo za uši. Ich intenzita je veľmi vysoká a vydržia voňať až desať hodín. O jedinečnosti vône parfumov hovorí aj ich balenie. Predávajú sa v dizajnových flakónoch.

Parfumovaná voda

Parfumovaná voda — Eau de Parfum alebo Parfum de Tiolette sa vyrába s obsahom vonných zložiek 10 – 15 %. Zvyšok objemu dopĺňa 85 – 90 % lieh. Parfumovaná voda má o niečo nižšiu intenzitu ako parfum. Jej vôňa vás bude sprevádzať 6 – 8 hodín. Parfumované vody sú vhodné na každý deň.

vyberomat sk parfum
vyberomat sk parfum

Toaletná voda

Toaletná voda — Eau de Toilette má nižšiu obstarávaciu cenu ako parfumovaná voda. Obsahuje 4 – 8 % vonnej zložky rozpustenej v 80 % liehu a vydrží voňať maximálne 3 hodiny. Toaletné vody majú veľmi príjemnú, osviežujúcu vôňu, vďaka čomu ich môžete používať každý deň. Počas dňa ich môžete pokojne použiť aj viac krát.

Kolínska voda

Kolínska voda — Eau de Cologne je určená pre mužov na použitie po holení, je však viac koncentrovaná ako bežná voda po holení. Kolínsku vodu môžete okrem použitia na tvár a krk použiť aj na celé telo. Jej vôňa vydrží do dvoch hodín. Vyrába sa v koncentrácii 3 – 5 % vonnej zložky v 70 % liehu. Kolínske vody sa pre ich určenie na každodenné použitie predávajú vo väčších baleniach.

Eau de Fraiche

Eau de Fraiche je toaletná voda s veľmi nízkou koncentráciou vonných zložiek, a to len 1 – 3 %. Jej výhodou je cenová dostupnosť. Ak chcete, aby vám vôňa vydržala po celý deň, budete ju musieť používať viac krát. Pre lepšiu výdrž sa odporúča nanášať aj na oblečenie.

Parfumované oleje

Špeciálnu kategóriu vo svete vôní tvoria parfumované oleje. Parfumované oleje pochádzajú z orientu, kde sa tajomstvo ich výroby dedí z generácie na generáciu. Rozdiel medzi parfumami a parfumovanými olejmi je v tom, že sa na riedenie vonnej zložky používa olej. Vďaka tomu vám vôňa po nanesení vydrží až 2 dni. Použitý olej okrem toho nevyvoláva alergické reakcie.

Zloženie parfumov

Parfumy tvoria tri časti. Jednotlivé časti obsahujú vône v rôznej intenzite. Ak vyberáte parfum, je preto vhodné otestovať nie len jeho prvotnú vôňu.

Hlava — hlava je vôňa, ktorú ucítite ihneď po nanesení parfumu.

Srdce — túto zložku vône ucítite približne po 15tich minútach. Vydrží 2 – 3  hodiny.

Základ — táto vôňa parfumu je tvorená naviac korenistými vôňami s najdlhším doznievaním. Po nanesení kvalitného parfumu ich ucítite aj o 10 hodín.

Typy vôní parfumov

Parfumy tvoria rôzne vône. Pri výbere vám preto pomôže ich klasifikácia.

vyberomat sk parfum
vyberomat sk parfum

Kvetinové vône

Kvetinové vône sa v parfumoch vyskytujú najčastejšie. Mohli by sme o nich povedať, že sú hlavnou zložkou dámskych parfumov. V jednom parfume býva spravidla obsiahnutých hneď viacero vôní, na trhu však nájdete aj dámske parfumy s obsahom len jedného kvetu. Kvetinové parfumy sú vhodné najmä na leto.

Vôňa kvetov býva v parfume kombinovaná s vôňami trávy alebo zelených častí rastlín, rôznymi druhmi ovocia, citrusových plodov, orientálnych korenín alebo rôznych drevín. Každá kombinácia tak tvorí parfum s jedinečnými vlastnosťami.

Drevité vône

Drevité vône obsahujú najmä pánske parfumy, no v nižšej koncentrácii ich nájdete aj v dámskych parfumoch. Drevité parfumy obsahujú zložky vzácnych drevín ako santal a céder. Najčastejšie sa používajú s orientálnymi vôňami.

Orientálne vône

Pánske parfumy s orientálnou vôňou patria medzi aromatické a zmyselné parfumy. Orientálnu zložku v nich tvorí aróma korenín ako škorica, kardamón a vanilka. Tieto sú doplnené vzácnymi drevinami, kvetmi a ovocím. Pre svoju výraznú arómu sú orientálne parfumy najvhodnejšie v zime.

Korenisté vône

Medzi najpoužívanejšie zložky v tejto skupine patrí vanilka, škorica, klinčeky, čierne korenie a kardamón. Najlepšie vyniknú v kombinácii s bylinami, drevinami a kvetmi. Veľmi obľúbené sú korenisté parfumy s citrusmi.

Ovocné vône

Vôňa ovocia je vhodná na nosenie najmä v letnom období. Najčastejšie ich kúpite v kombinácii s kvetinovými vôňami. Ovocné vône obsahujú najčastejšie dámske parfumy.

Citrusové vône

Sviežosť citrusových plodov je používaná v pánskych aj dámskych parfumoch. Pre lepšiu výdrž sa používajú v kombinácii s drevinami.

Ako vybrať parfum

Pri výbere parfumu sa, samozrejme, môžete riadiť vlastným čuchom. Nezabudnite však, že parfum vonia vždy inak tesne po nanesení a inak po niekoľkých hodinách, kedy sa rozvinú aj ostatné zložky. Vyberať môžete aj podľa príležitosti alebo obľúbených farieb.

Výber parfumu podľa farieb

Ak kupujete parfum pre niekoho iného a nie ste si istý výberom, zistite si, aká je obľúbená farba obdarovaného. S bielou farbou výborne pasujú svieže citrusové a kvetinové parfumy. Môžete zvoliť aj ovocné parfumy. K čiernej farbe u mužov sa hodia výraznejšie korenisté parfumy a parfumy s vôňou drevín. Pre ženy je vhodná vôňa výraznejších kvetov, akým je napríklad hyacint, korenín a drevín.

Pre ľudí, ktorí obľubujú modrú farbu, vyberajte svieže parfumy s citrusmi a ovocím. Z kvetinových vôní sú vhodné konvalinka a jazmín.

Milovníčky zelenej iste ocenia kvetinové parfumy. Ak kupujete parfum pre muža, vyberte vône ihličnanov.

Výber parfumu podľa príležitosti

Iný parfum je vhodný na obchodné stretnutie a iný do spoločnosti. Do spoločnosti voľte menej intenzívne vône. Na obchodné rokovanie vyberajte ťažšie parfumy s korenistými zložkami. Takéto vône pôsobia sebavedomo.

Ak sa chystáte na rande, pre muža je vhodný parfum s drevitou vôňou. Žena by mala siahnuť po typicky ženských sladších alebo kvetinových vôňach.

Tipy na záver

Zorientovať sa vo svete vôní a parfumov môže byť vzhľadom na bohatú ponuku na trhu ťažké. Dúfame preto, že sme vám naším prehľadom pomohli a bude sa vám o to ľahšie nakupovať. Aby ste vybrali ten najvhodnejší parfum, zodpovedzte si niekoľko otázok:

  • Pre koho je parfum určený?
  • Aké vône preferuje osoba, ktorá bude parfum používať?
  • Na aké príležitosti je vhodné vybraný parfum používať?

Ak si nie ste istý, môžete vyberať parfum aj podľa ročného obdobia alebo obľúbenej farby. Jednotlivé vône tiež môžete vyberať na základe typu osobnosti a záujmov obdarovaného.

Svieže vône – citrusové

Svieže vône – zelené

Svieže vône – vodné (akvatické)

Vložiť komentár