Ako vybrať najlepší kuchynský mixér

Pripraviť si chutné smoothie, nasekať orechy alebo vyšľahať dopenista žĺtky na nadýchané cesto — to všetko a ešte oveľa viac dokážu rôzne typy kuchynských mixérov. Preto sa vďaka svojej všestrannosti stali neoddeliteľnou súčasťou domácností, bez ktorej si už prípravu jedál a nápojov ani nevieme predstaviť. Na trhu nájdete viacero typov kuchynských mixérov podľa konkrétneho použitia. Pred kúpou si preto ujasnite, na čo presne budete mixér používať. Podľa vašich odpovedí si vyberiete konkrétny typ a potrebné príslušenstvo k nemu.

Okrem toho by ste sa mali zaujímať o to, aký príkon má kuchynský mixér, z akého materiálu je vyrobené telo, nože a nádoba mixéra. Dôležitou informáciou je aj veľkosť nádoby na mixovanie. Pre lepšiu orientáciu v ponuke máme pre vás prehľad dostupných možností, ktoré na našom trhu nájdete.

vyberomat sk mixer
vyberomat sk mixer

Typy kuchynských mixérov

Jednotlivé typy kuchynských mixérov sa od seba odlišujú najmä účelom použitia, veľkosťou nádoby na mixovanie, či inými parametrami. Na výber máte nasledovné typy:

Stolný mixér

Stolný mixér využijete na dôkladné mixovanie potravín aj prípravu nápojov. Aby mixovaná zmes nevyšplechla von, je vybavený tesniacim viečkom. Veľkosť nádoby sa môže pri jednotlivých modeloch od seba mierne líšiť. Jej objem sa zväčša pohybuje v rozmedzí 0,6-1,5 litra. Stolné mixéry sú vybavené prepínačom rýchlostí a zvládnu aj dlhšie mixovanie. Nevýhodou môže byť to, že pri skladovaní zaberú viac miesta.

Tyčové mixéry

Tyčové mixéry sú určené pre každodenné rýchle použitie. Skladajú sa z rukoväte, na ktorej sú umiestnené ovládače mixovania. Okrem toho bývajú vybavené viacerými nástavcami a nádobami ako napr. nástavec na ponorné mixovanie, šľahač a mixér. Tyčové mixéry sú určené na kratšie mixovanie polievok, omáčok a detských jedál.

Využijete ich všade tam, kde nie je potrebný veľký výkon. Ak použijete vhodný nástavec, zvládnu aj mixovanie tvrdých surovín, akými sú orechy. Tyčový mixér je potrebné pri práci držať v ruke. Jeho výhodou je jednoduché rozloženie, zloženie a umývanie. Niektoré časti je možné umývať aj v umývačke riadu, iné je potrebné očistiť ručne.

Ručné mixéry

Ručné mixéry sú určené na šľahanie a miesenie. Sú vhodné na prípravu liateho aj mierne hustého cesta, šľahačky, krémov a podobne. Ich najväčšou výhodou je jednoduchá manipulácia. Odnímateľné metličky mixéra vymeníte behom niekoľkých sekúnd. Môžete ich bez obáv umývať v umývačke riadu.

Niektoré modely sú vybavené aj stojanom a nádobou na miešanie. Lacnejšie modely musíte pri používaní držať v ruke. Ručné mixéry ponúkajú okrem toho možnosť prepínania medzi rýchlosťami miešania. Nevýhodou je len to, že nie sú vhodné na miesenie veľkého objemu cesta.

Nutričné mixéry

Tento typ mixérov je určený na prípravu nutrične bohatých nápojov. Sekacie nože sú špeciálne prispôsobené na mixovanie tvrdých zložiek. Nutričné mixéry pri spracovaní potravín neničia mikronutrienty, ktoré sú v nich obsiahnuté. Pripravený nápoj alebo kokteil tak obsahuje vysoký podiel vitamínov, enzýmov a minerálnych látok.

vyberomat sk mixer
vyberomat sk mixer

Čo si vybrať?

Na začiatok sme si pre vás pripravili zopár tipov na výhodné mixéry, ktoré sme rozdelili podľa typu.

NázovTypKladyZáporyOrientačná cenaKde kúpiť?
Tefal sekáčik 5 second choppersekáč– nízka cena
– množstvo pozitívnych recenzií
– rýchlosť
– praktickosť 
– nenašli sme 22 €Výhodná ponuka
Bosh MFQ36460ručný– pomer cena/ výkon
– tichý chod
– praktické príslušenstvo
– stabilita
– jednoduché použitie a údržba
– na trhu sa nachádzajú aj výkonnejšie mixéry41 €Výhodná ponuka
ETA 4011 90020 Blendic Premium IInutričný/ smoothie– výkon
– bohaté príslušenstvo
– rýchlosť mixovania
– kompaktné rozmery
– vyššia cena
– vyššia hlučnosť
– vysoký príkon (1 500 W)
70 €Výhodná ponuka
Tefal BL811D38 PERFECTMIX Plusstolný/ smoothie– množstvo pozitívnych recenzií
– vhodný aj na horúce nápoje
– stabilita
– rýchlosť
– jednoduchá údržba
– hlučnosť
– nedokáže rozsekať ľad
– vyšší príkon ( 1 200 W)
88 €Výhodná ponuka
Braun MQ7075Xtyčový– výkon
– funkčnosť
– bohaté príslušenstvo
– jednoduchá údržba
– vyššia cena
– vyšší príkon (1 000 W)
– na strúhanie potrebujete zakúpiť potrebné príslušenstvo
105 €Výhodná ponuka
vyberomat sk tefal sekacik second chopper

Tefal sekáčik 5 second chopper

Prakticky ručný sekáč ponúka veľmi jednoduchý a rýchly spôsob, ako nasekať potraviny. Vďaka kvalitným antikorovým nožom poseká aj tvrdšie potraviny. Bezpečnosť zaisťuje jeho bezpečnostný zatvárací systém a protišmykové nožičky. Objem: 900 ml.


vyberomat sk bosh mfq

Bosh MFQ36460

Ručný mixér by nemal chýbať žiadnej gazdinke, ktorá rada varí a pečie. Bosh vytvoril prístroj so skvelým pomerom cena – kvalita. Za dostupnú cenu dostanete mixér, miesiace metly, šľahacie metly, praktický stojan, misku a nádobu na mixovanie. Všetko príslušenstvo môžete umývať v umývačke riadu. Na výber máte z 5 stupňov rýchlostí. Mixér je počas prevádzky stabilný vďaka protišmykovej vrstve SoftTouch. Príkon: 450 W.


vyberomat sk eta blendic premium ii

ETA 4011 90020 Blendic Premium II

Tento mixér je užitočným pomocníkom pri vytvorení zdravých a chutných kokteilov či smoothie. Disponuje kvalitným štvorramenným nožom, na ktorého výrobu bol využitý odolný nerez. Dokáže podrviť aj ľad. Jeho používanie je bezpečné vďaka bezpečnostnej poistke pri nesprávnom zostavení a protišmykovým nožičkám. Okrem samotného prístroja v balení nájdete 2 ks 700 ml fliaš a 2 ks 500 ml fliaš. Príkon: 1 500 W. Max. otáčky: 24 000 ot./ min. Počet rýchlostí: 1.


vyberomat sk tefal bld perfectmix plus

Tefal BL811D38 PERFECTMIX Plus

Vďaka tomuto stolnému mixéru si môžete rýchlo a jednoducho pomixovať vaše obľúbené potraviny. O jeho obľúbenosti svedčí množstvo pozitívnych recenzií. Ponúka možnosť drvenia suchých plodov, polievky či smoothie. Jeho jednoduchú údržbu a čistenie zaisťuje automatický program čistenia a možnosť umývania nádoby v umývačke riadu. Zároveň obsahuje pulznú funkciu a prednastavené programy. Príkon: 1 200 W. Max. otáčky: 28 000 ot./min. Čepele: 4 ks. Úžitkový objem sklenenej nádoby: 1,5 l. Počet rýchlostí: 10. Rozmery: 21,5 x 19,2 x 40,6 cm.


vyberomat sk braun mqx

Braun MQ7075X

Vysoko výkonný tyčový mixér môžete využiť na prípravu omáčok, polievok alebo detských pokrmov. Dokáže potraviny podrviť, rozsekať, vyšľahať, pokrájať, pomixovať dokonca aj nastrúhať (po zakúpení potrebného príslušenstva). Ku prístroju dostanete aj bohaté príslušenstvo, ako je sekáčik so sekacou nádobou, mixovaciu nádobu, šľahaciu metlu a úzku mixovaciu metlu. Jednotlivé nadstavce môžete umývať v umývačke riadu. Príkon: 1 000 W.

Smoothie mixéry

Smoothie mixéry sú určené na prípravu hustých nápojov zo zeleniny a ovocia. Všetky suroviny sa spolu zmixujú v nádobe, z ktorej je možné pripravené smoothie piť priamo. V príslušenstve mixéra je zväčša k dispozícii viacero veľkostí uzatvárateľných nádob. Vaše smoothie si tak môžete pripraviť rýchlo a vziať si ho so sebou bez obáv, že sa vyleje.

Sekáčiky a drviče

Tento typ mixérov je určený na drvenie a sekanie. Môžete ich použiť na sekanie orechov, drvenie ľadu alebo nasekanie zeleniny a ovocia. Uľahčia vám tak prípravu mnohých jedál a dezertov.

Jak vybrat kuchyňský robot | AlzaTube | Alza.cz | Video průvodce

Parametre mixérov

Parametre mixéra obsahujú údaje o jeho príkone, objeme nádoby, hluku aj prídavných funkciách. Tieto údaje sú dôležité pre výber modelu, ktorý vám bude vyhovovať.

Príkon kuchynského mixéra

Príkon mixéra sa líši podľa jednotlivých typov. Najmenší príkon majú tyčové kuchynské mixéry — vystačia si s príkonom nad 150 W. Najvyšší príkon majú stolné mixéry — tu je potrebný príkon až 1 000 W.

Počet otáčok

Aby mal kuchynský mixér pri spracovaní potravín dostatočnú účinnosť, skontrolujte počet otáčok. Tento údaj informuje o tom, koľkokrát sa nôž mixéra otočí za minútu. Väčšina modelov ponúka možnosť nastavenia počtu otáčok. Pri stolových mixéroch sa táto hodnota pohybuje od 11 000 ot./min až do 20 000 ot./min. Kvôli kvalitnému spracovaniu potravín by mal mať každý nutričný mixér 20 000 otáčok za minútu. Tyčové mixéry si, naopak, vystačia aj s 11 000 otáčkami za minútu.

Materiál mixéra

Pri kúpe sa informujte o kvalite materiálu mixovacích nožov, nádoby aj tela mixéru. Nože by mali byť vyrobené z nerezovej ocele. Nože nutričného mixéru by mali byť pokryté titánovou vrstvou. Pre dlhú životnosť je dôležitý aj materiál tela. Malo by byť vyrobené z kvalitného plastu alebo nerezovej ocele. Tie isté materiály sa používajú aj pri výrobe nádob. Vo všeobecnosti platí, že nádoby z nerezovej ocele sú odolnejšie. Kvôli priehľadnosti a lepšej viditeľnosti odmerky objemu sú naopak výhodnejšie nádoby z priehľadného plastu.

vyberomat sk mixer
vyberomat sk mixer

Požiadavky na príslušenstvo

Jednotlivé typy ponúkajú rôzne funkcie a doplnkové príslušenstvo. Kuchynské mixéry tak môžete kúpiť s množstvom nástavcov, ktoré rozširujú možnosti ich použitia. Ponuka príslušenstva zväčša zahŕňa nadstavce na šľahanie, miesenie či sekanie alebo nádoby vo viacerých veľkostiach. Kúpou takéhoto modelu ušetríte miesto na skladovanie.

Veľkosť nádoby

Veľkosť nádoby mixéra závisí od množstva surovín, ktoré potrebujete spracovať. Napríklad stolný kuchynský mixér na prípravu jedál pre štyroch ľudí by mal mať nádobu s objemom 1,6 l. Menšie nádoby sú vhodné na používanie v menej početných rodinách.

Hlučnosť mixéra

Kuchynské mixéry patria medzi hlučnejšie spotrebiče. Hlučnosť stolového mixéra môže byť až 90 dB. Ak by vám takáto hlučnosť prekážala, na trhu nájdete aj tzv. silent mixéry. Pri týchto modeloch dosahuje hlučnosť maximálne 72 dB.

Dĺžka prívodného kábla

Potrebná dĺžka prívodného kábla závisí od toho, kde budete kuchynský mixér používať. Tyčový mixér by vám mal napríklad bez problémov dosiahnuť až na sporák. Stolný mixér je najlepšie umiestniť na linku v blízkosti zástrčky tak, aby vám prívodný kábel nezavadzal pri iných činnostiach. Výhodou je, ak má vybraný model priestor pre zmotanie kábla.

Funkcie mixéra

Pri používaní mixérov oceníte aj praktické funkcie, napr. možnosť prispôsobiť si rýchlosť otáčok. Kuchynský mixér, ktorý si kúpite, by mal mať prepínanie aspoň medzi dvoma rýchlostnými stupňami.

Niektoré modely umožňujú aj nastavenie automatických programov. Stačí len vybrať program a prístroj spustiť. Po skončení práce sa sám vypne.

K nadštandardným funkciám patrí aj indukčný ohrev. Nájdete ho len u drahších modelov. Táto funkcia umožňuje ohrev pokrmov priamo v mixéri.

Praktická funkcia je tiež tlačidlo Pulse, ktoré je určené na extra výkonné mixovanie a bezpečnostná poistka, ktorá zabráni spusteniu prístroja, ak nie je mixovacia nádoba uzatvorená. Bezpečnosť práce zvyšujú protišmykové nožičky alebo prísavky a poistka proti prehriatiu.

Jak vybrat kuchyňského robota | Nákupní rádce

Niekoľko tipov na záver

V širokej ponuke na trhu sú k dispozícii viaceré typy mixérov. Preto si pred kúpou si preto ujasnite, čo všetko od mixéra očakávate. Od vašich očakávaní bude závisieť typ zakúpeného mixéra, jeho výkon, objem nádoby a funkcie. K mnohým produktom je možné dokúpiť nádoby na mixovanie a uskladnenie jedál, miešacie nádoby a metly na šľahanie.

Kuchynský mixér vám bude slúžiť dlhšie, ak ho budete používať na spracovanie surovín, na ktoré je určený. Preťažovanie prístroja môže mať na následok jeho rýchlejšie opotrebenie alebo poruchu. Aby vám mixér dlho a bez problémov slúžil, je tiež potrebné sa oň správne starať. Po každom použití ho preto dôkladne očistite. Niektoré časti sa dajú umývať aj v umývačke riadu, iné sa umývajú len ručne. Telo mixéra je vhodné z času na čas pretrieť navlhčenou handričkou.

Ak budete mixér využívať často, pri výbere zohľadnite aj techniku rozoberania jeho častí. Ideálne je, ak z modelu môžete ľahko odňať mixovacie nože.

Jak správně používat kuchyňský robot | Vaření s Honzou Krobem | Alza Tube
Použité zdroje
https://learn.compactappliance.com/kitchen-mixer-buyers-guide/
https://foodal.com/kitchen/kitchen-appliances/stand-mixers/choose-best-stand-mixer-kitchen/
https://www.streetdirectory.com/food_editorials/cooking/cooking_appliances/how_to_pick_the_perfect_kitchen_mixer.html
https://www.howtohome.com/best-kitchen-mixer/

Vložiť komentár

Pin It on Pinterest