Ako vybrať najlepší kuchynský mixér

Pripraviť si chutné smoothie, nasekať orechy alebo vyšľahať dopenista žĺtky na nadýchané cesto — to všetko a ešte oveľa viac dokážu rôzne typy kuchynských mixérov. Preto sa vďaka svojej všestrannosti stali neoddeliteľnou súčasťou domácností, bez ktorej si už prípravu jedál a nápojov ani nevieme predstaviť. Na trhu nájdete viacero typov kuchynských mixérov podľa konkrétneho použitia. Pred kúpou si preto ujasnite, na čo presne budete mixér používať. Podľa vašich odpovedí si vyberiete konkrétny typ a potrebné príslušenstvo k nemu.

Okrem toho by ste sa mali zaujímať o to, aký príkon má kuchynský mixér, z akého materiálu je vyrobené telo, nože a nádoba mixéra. Dôležitou informáciou je aj veľkosť nádoby na mixovanie. Pre lepšiu orientáciu v ponuke máme pre vás prehľad dostupných možností, ktoré na našom trhu nájdete.

vyberomat sk mixer
vyberomat sk mixer

Typy kuchynských mixérov

Jednotlivé typy kuchynských mixérov sa od seba odlišujú najmä účelom použitia, veľkosťou nádoby na mixovanie, či inými parametrami. Na výber máte nasledovné typy:

Stolný mixér

Stolný mixér využijete na dôkladné mixovanie potravín aj prípravu nápojov. Aby mixovaná zmes nevyšplechla von, je vybavený tesniacim viečkom. Veľkosť nádoby sa môže pri jednotlivých modeloch od seba mierne líšiť. Jej objem sa zväčša pohybuje v rozmedzí 0,6-1,5 litra. Stolné mixéry sú vybavené prepínačom rýchlostí a zvládnu aj dlhšie mixovanie. Nevýhodou môže byť to, že pri skladovaní zaberú viac miesta.

Tyčové mixéry

Tyčové mixéry sú určené pre každodenné rýchle použitie. Skladajú sa z rukoväte, na ktorej sú umiestnené ovládače mixovania. Okrem toho bývajú vybavené viacerými nástavcami a nádobami ako napr. nástavec na ponorné mixovanie, šľahač a mixér. Tyčové mixéry sú určené na kratšie mixovanie polievok, omáčok a detských jedál.

Využijete ich všade tam, kde nie je potrebný veľký výkon. Ak použijete vhodný nástavec, zvládnu aj mixovanie tvrdých surovín, akými sú orechy. Tyčový mixér je potrebné pri práci držať v ruke. Jeho výhodou je jednoduché rozloženie, zloženie a umývanie. Niektoré časti je možné umývať aj v umývačke riadu, iné je potrebné očistiť ručne.

Ručné mixéry

Ručné mixéry sú určené na šľahanie a miesenie. Sú vhodné na prípravu liateho aj mierne hustého cesta, šľahačky, krémov a podobne. Ich najväčšou výhodou je jednoduchá manipulácia. Odnímateľné metličky mixéra vymeníte behom niekoľkých sekúnd. Môžete ich bez obáv umývať v umývačke riadu.

Niektoré modely sú vybavené aj stojanom a nádobou na miešanie. Lacnejšie modely musíte pri používaní držať v ruke. Ručné mixéry ponúkajú okrem toho možnosť prepínania medzi rýchlosťami miešania. Nevýhodou je len to, že nie sú vhodné na miesenie veľkého objemu cesta.

Nutričné mixéry

Tento typ mixérov je určený na prípravu nutrične bohatých nápojov. Sekacie nože sú špeciálne prispôsobené na mixovanie tvrdých zložiek. Nutričné mixéry pri spracovaní potravín neničia mikronutrienty, ktoré sú v nich obsiahnuté. Pripravený nápoj alebo kokteil tak obsahuje vysoký podiel vitamínov, enzýmov a minerálnych látok.

vyberomat sk mixer
vyberomat sk mixer

Smoothie mixéry

Smoothie mixéry sú určené na prípravu hustých nápojov zo zeleniny a ovocia. Všetky suroviny sa spolu zmixujú v nádobe, z ktorej je možné pripravené smoothie piť priamo. V príslušenstve mixéra je zväčša k dispozícii viacero veľkostí uzatvárateľných nádob. Vaše smoothie si tak môžete pripraviť rýchlo a vziať si ho so sebou bez obáv, že sa vyleje.

Sekáčiky a drviče

Tento typ mixérov je určený na drvenie a sekanie. Môžete ich použiť na sekanie orechov, drvenie ľadu alebo nasekanie zeleniny a ovocia. Uľahčia vám tak prípravu mnohých jedál a dezertov.

Jak vybrat kuchyňský robot | AlzaTube | Alza.cz | Video průvodce

Parametre mixérov

Parametre mixéra obsahujú údaje o jeho príkone, objeme nádoby, hluku aj prídavných funkciách. Tieto údaje sú dôležité pre výber modelu, ktorý vám bude vyhovovať.

Príkon kuchynského mixéra

Príkon mixéra sa líši podľa jednotlivých typov. Najmenší príkon majú tyčové kuchynské mixéry — vystačia si s príkonom nad 150 W. Najvyšší príkon majú stolné mixéry — tu je potrebný príkon až 1 000 W.

Počet otáčok

Aby mal kuchynský mixér pri spracovaní potravín dostatočnú účinnosť, skontrolujte počet otáčok. Tento údaj informuje o tom, koľkokrát sa nôž mixéra otočí za minútu. Väčšina modelov ponúka možnosť nastavenia počtu otáčok. Pri stolových mixéroch sa táto hodnota pohybuje od 11 000 ot./min až do 20 000 ot./min. Kvôli kvalitnému spracovaniu potravín by mal mať každý nutričný mixér 20 000 otáčok za minútu. Tyčové mixéry si, naopak, vystačia aj s 11 000 otáčkami za minútu.

Materiál mixéra

Pri kúpe sa informujte o kvalite materiálu mixovacích nožov, nádoby aj tela mixéru. Nože by mali byť vyrobené z nerezovej ocele. Nože nutričného mixéru by mali byť pokryté titánovou vrstvou. Pre dlhú životnosť je dôležitý aj materiál tela. Malo by byť vyrobené z kvalitného plastu alebo nerezovej ocele. Tie isté materiály sa používajú aj pri výrobe nádob. Vo všeobecnosti platí, že nádoby z nerezovej ocele sú odolnejšie. Kvôli priehľadnosti a lepšej viditeľnosti odmerky objemu sú naopak výhodnejšie nádoby z priehľadného plastu.

vyberomat sk mixer
vyberomat sk mixer

Požiadavky na príslušenstvo

Jednotlivé typy ponúkajú rôzne funkcie a doplnkové príslušenstvo. Kuchynské mixéry tak môžete kúpiť s množstvom nástavcov, ktoré rozširujú možnosti ich použitia. Ponuka príslušenstva zväčša zahŕňa nadstavce na šľahanie, miesenie či sekanie alebo nádoby vo viacerých veľkostiach. Kúpou takéhoto modelu ušetríte miesto na skladovanie.

Veľkosť nádoby

Veľkosť nádoby mixéra závisí od množstva surovín, ktoré potrebujete spracovať. Napríklad stolný kuchynský mixér na prípravu jedál pre štyroch ľudí by mal mať nádobu s objemom 1,6 l. Menšie nádoby sú vhodné na používanie v menej početných rodinách.

Hlučnosť mixéra

Kuchynské mixéry patria medzi hlučnejšie spotrebiče. Hlučnosť stolového mixéra môže byť až 90 dB. Ak by vám takáto hlučnosť prekážala, na trhu nájdete aj tzv. silent mixéry. Pri týchto modeloch dosahuje hlučnosť maximálne 72 dB.

Dĺžka prívodného kábla

Potrebná dĺžka prívodného kábla závisí od toho, kde budete kuchynský mixér používať. Tyčový mixér by vám mal napríklad bez problémov dosiahnuť až na sporák. Stolný mixér je najlepšie umiestniť na linku v blízkosti zástrčky tak, aby vám prívodný kábel nezavadzal pri iných činnostiach. Výhodou je, ak má vybraný model priestor pre zmotanie kábla.

Funkcie mixéra

Pri používaní mixérov oceníte aj praktické funkcie, napr. možnosť prispôsobiť si rýchlosť otáčok. Kuchynský mixér, ktorý si kúpite, by mal mať prepínanie aspoň medzi dvoma rýchlostnými stupňami.

Niektoré modely umožňujú aj nastavenie automatických programov. Stačí len vybrať program a prístroj spustiť. Po skončení práce sa sám vypne.

K nadštandardným funkciám patrí aj indukčný ohrev. Nájdete ho len u drahších modelov. Táto funkcia umožňuje ohrev pokrmov priamo v mixéri.

Praktická funkcia je tiež tlačidlo Pulse, ktoré je určené na extra výkonné mixovanie a bezpečnostná poistka, ktorá zabráni spusteniu prístroja, ak nie je mixovacia nádoba uzatvorená. Bezpečnosť práce zvyšujú protišmykové nožičky alebo prísavky a poistka proti prehriatiu.

Jak vybrat kuchyňského robota | Nákupní rádce

Niekoľko tipov na záver

V širokej ponuke na trhu sú k dispozícii viaceré typy mixérov. Preto si pred kúpou si preto ujasnite, čo všetko od mixéra očakávate. Od vašich očakávaní bude závisieť typ zakúpeného mixéra, jeho výkon, objem nádoby a funkcie. K mnohým produktom je možné dokúpiť nádoby na mixovanie a uskladnenie jedál, miešacie nádoby a metly na šľahanie.

Kuchynský mixér vám bude slúžiť dlhšie, ak ho budete používať na spracovanie surovín, na ktoré je určený. Preťažovanie prístroja môže mať na následok jeho rýchlejšie opotrebenie alebo poruchu. Aby vám mixér dlho a bez problémov slúžil, je tiež potrebné sa oň správne starať. Po každom použití ho preto dôkladne očistite. Niektoré časti sa dajú umývať aj v umývačke riadu, iné sa umývajú len ručne. Telo mixéra je vhodné z času na čas pretrieť navlhčenou handričkou.

Ak budete mixér využívať často, pri výbere zohľadnite aj techniku rozoberania jeho častí. Ideálne je, ak z modelu môžete ľahko odňať mixovacie nože.

Jak správně používat kuchyňský robot | Vaření s Honzou Krobem | Alza Tube
Použité zdroje
https://learn.compactappliance.com/kitchen-mixer-buyers-guide/
https://foodal.com/kitchen/kitchen-appliances/stand-mixers/choose-best-stand-mixer-kitchen/
https://www.streetdirectory.com/food_editorials/cooking/cooking_appliances/how_to_pick_the_perfect_kitchen_mixer.html
https://www.howtohome.com/best-kitchen-mixer/

Vložiť komentár

Pin It on Pinterest