Ako vybrať kuchynský robot

Rýchla voľba


Ceníme si váš čas a tak sme pripravili hneď na úvod 3 cenové možnosti z ktorých si vyberie každý, kto nemá čas čítať detailné informácie a odborné termíny.

vyberomat sk bosh mumm
vyberomat sk bosh mumm

Najlacnejšia možnosť

vyberomat sk kenwood kmx bk
vyberomat sk kenwood kmx bk

Rozumná voľba

vyberomat sk kitchenaid heavy duty kpmeer
vyberomat sk kitchenaid heavy duty kpmeer

Najvyššia kvalita

Kuchynský robot patrí k spotrebičom, ktoré by nemali chýbať v žiadnej domácnosti. A to nielen v tom prípade, že radi varíte. Bohatá ponuka funkcií, ktorú moderné kuchynské roboty ponúkajú, vyhovuje aj tým, ktorí sú v kuchyni menej zdatní. S týmto spotrebičom môžete šľahať, miesiť, strúhať, mixovať, mlieť aj odšťavovať citrusy a dokáže toho ešte viac.

Pri výbere porovnávajte okrem spektra možností využitia aj iné parametre. V popise výrobkov by ste sa mali sústrediť najmä na príkon, objem misy na miesenie, systém miešania a prevedenie. Zaujímajte sa aj o doplnkové funkcie, stupne rýchlosti a materiál, z ktorého je spotrebič vyrobený. Dôležité sú tiež rozmery robota ako aj priestor, ktorý spolu so všetkým príslušenstvom zaberie pri skladovaní. Pri nákupe si skontrolujte možnosť dokúpiť doplnkové príslušenstvo. Aké na trhu nájdete, sa dozviete v záverečnej časti článku.

Čo si vybrať?

Na začiatok sme si pre vás pripravili zopár tipov na výhodné kuchynské roboty, ktoré vám uľahčia život.

Najvýhodnejšie kuchynské robotyKladyZáporyPriemerná cenaAktuálna ponuka
KITCHENAID HEAVY DUTY 5KSM7591X– kvalita materiálu
– stupne rýchlostí
– príslušenstvo
– veľkosť misky
– stabilita
– jednoduchá údržba
– vysoká cena
889 €Zobraziť ponuku
KENWOOD KMX 750.BK– výkon
– jednoduchosť ovládania
– materiál
– dizajn
– cena
– váha
– príslušenstvo
298 €Zobraziť ponuku
Klarstein Lucia Bianca– príslušenstvo
– výkon
– jednoduchosť ovládania
– materiál
– hlučná prevádzka
– komplikované zloženie robota 
130 €Zobraziť ponuku
ETA GRATUSSINO SMART 0023 90090– príslušenstvo
– výkon
– materiál
– stabilita
– spracovanie
– možnosť dokúpenia príslušenstva
– jednoduchosť ovládania
– váha156 €Zobraziť ponuku
BOSH MUM58M59– príslušenstvo
– výkon
– jednoduchosť ovládania
– materiál
– čistenie a údržba
– tichý chod
– dostupnosť príslušenstva
– skladnosť
– nepraktické zasúvanie káblu
278 €Zobraziť ponuku
vyberomat sk kitchenaid heavy duty kpmeer

KITCHENAID HEAVY DUTY 5KSM7591X

Profesionálny kuchynský robot Kitchenaid Heavy Duty, vám uľahčí ťažkú prácu a skráti čas strávený v kuchyni. Plusom tohto robota je kvalita materiálu z ktorého je vyrobený. Hlavným materiálom je nerez. Trvanlivosť a odolnosť zabezpečia vnútorné prevody vyrobené z kovu. Miska na šľahanie s objemom 6,9 l je vyrobená z kvalitného antikoru. Robot obsahuje hnací hák, šľahaciu metlu, nádobu a nalievací štít. Príkon robotu je 500 W.


vyberomat sk kenwood kmx bk

KENWOOD KMX 750.BK

Všestranný pomocník Kenwood KMX 750.BK zaujme svojim krásnym dizajnom a silným výkonom 1 000 W. Súčasťou balenia je miešacia metla, hnetací hák a K metla. Robot je vyrobený z kvalitného, odolného materiálu, a to nehrdzavejúcej ocele. Miska na šľahanie má objem 5 l. Nevýhodou kuchynského robota je jeho váha 9,1 kg.


vyberomat sk klarstein lucia bianca

Klarstein Lucia Bianca

Klarstein Lucia Bianca je kuchynský robot s vysokým výkonom motora 1 200 W. Okrem výkonu ponúka príslušenstvo ako hnetací hák, K metlu, balónovú metlu, mixér a mlynček na mäso. Súčasťou robota je miska s objemom misy na šľahanie 5 l. Vďaka materiálu z nehrdzavejúcej ocele je tento robot odolný a trvácny. Výhodou je 6 možností nastavenia rýchlosti.


vyberomat sk eta gratussino smart

ETA Gratussino Smart 0023 90090

Kuchynský robot Eta Gratussino Smart 0023 90090 je skvelým pomocníkom nielen pre začiatočníkov ale aj pre skúsených kuchárov. Ponúka množstvo príslušenstva, ako je miešacia metla, nadstavec na plnenie údenárskych produktov, hnací hák, priehľadný kryt misy, uvoľňovací kľúč, balónová metla a mlynček na mäso. Robot dosahuje vysoký výkon a to 800 W. Súčasťou balenia je miska s objemom 4,5 l. Výhodou je 6 možností nastavenia rýchlostí. Kuchynský robot je vyrobený z odolného materiálu, a to z nehrdzavejúcej ocele.


vyberomat sk bosh mumm

BOSH MUM58M59

Perfektný pomocník do kuchyne, Bosh MUM58M59 ocení každá gazdinka. Vďaka veľkému množstvu príslušenstva, ako aj možnosti dokúpenia chýbajúceho príslušenstva, kuchynský robot vykoná väčšinu práce za vás. Príslušenstvo ktoré robot ponúka je hnetací hák, nadstavec na strúhanie, priehľadný kryt misy, miešacia metla, mixér, mlynček na mäso a lis na citrusy resp. odšťavovač. Príkon robotu je 1000 W. Súčasťou je dostatočne objemná misa a to 3,9 l. Výhodou je materiál, z ktorého je robot vyrobený. Ide o trvanlivú a odolnú nehrdzavejúcu oceľ a plast. Využiť môžete až 7 stupňov rýchlosti.

Aké funkcie budete potrebovať?

Pri výbere si ako prvé povedzte, aké funkcie budete potrebovať, aby kuchynský robot vykonával. Veľa pečiete, varíte rôzne druhy omáčok či pripravujete ovocné a zeleninové nápoje? Budete potrebovať, aby nastrúhal zeleninu alebo ju nakrájal na jemné plátky? Vo všetkých týchto činnostiach vám kuchynský robot uľahčí prácu. Niektoré modely zvládnu tiež pomlieť mäso, odšťavovať ovocie alebo vylisovať citrusy.

vyberomat sk food processor
vyberomat sk food processor

Hnetenie a šľahanie

Miesenie a šľahanie patria medzi základné funkcie, ktorými disponuje každý kuchynský robot. Využijete ich pri príprave cesta na múčniky aj slané pokrmy či dokonca chlieb. Vo výbave by ste mali nájsť metličky na šľahanie bielkov, na miesenie redšieho cesta aj hnetacie háky na hustejšie cesto.

Strúhanie, krájanie a hranolkovač

Prídavné nadstavce na strúhanie umožňujú nastrúhať suroviny na rôznu veľkosť. Spravidla sú v ponuke nadstavec na jemné plátky, na hrubšie a jemnejšie strúhanie. Môžete sa stretnúť aj s tým, že robot bude vedieť pokrájať tiež zemiaky na kocky alebo hranolky.

Mixovanie

Ak máte radi omáčky alebo smoothie, iste využijete mixér. Nádobu mixéra si jednoducho nasadíte na robota. Pri výbere mixéra si všimnite, akým spôsobom je prevedený jeho nôž. Najjednoduchšie sa vám bude čistiť, ak je ho možné odpojiť od nádoby.

vyberomat sk food processor
vyberomat sk food processor

Mletie

Súčasťou kuchynských robotov môže byť tiež mlynček na mäso, orechy alebo na mak.

Odšťavovač a lis na citrusy

Odšťavovače, ktoré sú súčasťou kuchynského robota, šetria priestor. Okrem toho nemusíte zaplatiť aj za ďalší spotrebič. Bývajú však menej výkonné a v odpade z ovocia zanechávajú viac šťavy. Pri lisovaní citrusového ovocia sa však s týmto problémom nestretnete. Odšťavovanie je v tomto prípade dostatočne kvalitné.

Podľa čoho vyberať

Keď už máte jasno v tom, ktoré činnosti budete od robota vyžadovať, pristúpte k porovnávaniu ďalších parametrov. Určite si, aký by mal mať objem misy, príkon, systém miešania a spôsob vyhotovenia. Z hľadiska používania aj skladovania sú dôležité tiež rozmery.

Objem misy na šľahanie

Objem misy na šľahanie udáva, koľko cesta budete môcť naraz miesiť. Vyberajte taký  objem, do ktorého sa vám pomestí celá dávka naraz. Ak máte početnú rodinu a potrebujete piecť z veľkých dávok, poobzerajte sa po misách s objemom 4 a viac litrov. Na trhu nájdete modely až do 7 l. Pre bežné použitie na jednu várku cesta, aká je zvyčajne udávaná v receptoch, vám postačia menšie misy v objeme 3 l.

V popise týchto spotrebičov môžete nájsť tiež údaj o maximálnej hmotnosti cesta. Tá by mala byť minimálne 1 kg.

Príkon

Príkon sa udáva vo wattoch a hovorí o tom, ako dokáže kuchynský robot pracovať. Bežná hodnota príkonu sa pohybuje od 500 do 1 000 W. Čím je táto hodnota vyššia, tým lepší výkon bude vedieť tento spotrebič podať. Ak si kúpite model s objemom nádoby viac ako 6 l, bude mať tomuto objemu prispôsobený aj príkon. V tomto prípade bude príkon do 1 500 W.

S príkonom súvisí tiež spotreba energie. Čím bude vyšší, tým bude vyššia aj spotreba. Keďže je však kuchynský robot v prevádzke len obmedzený čas, tento fakt bude menej smerodajný.

Potrebný priestor

Pred kúpou vyhliadnutého modelu sa uistite, že máte na jeho uloženie dostatok miesta. A to nie len na odloženie, keď ho nebudete používať ale tiež počas jeho prevádzky. Robustný kuchynský mixér môže vďaka tomu v malej panelákovej kuchyni znamenať problém. Pri premýšľaní, kam ho uskladníte, myslite nie len na rozmery samotnej časti s motorom ale aj na všetko príslušenstvo. To preto vyberajte podľa toho, čo naozaj využijete, aby vám nakoniec len zbytočne nezavadzalo.

vyberomat sk food processor
vyberomat sk food processor

Ak budete tento spotrebič často prenášať, mala by vás zaujímať jeho hmotnosť. Bežné modely majú hmotnosť do 5 kg. Ak si vyberiete model s veľkým objemom misy, hmotnosť sa môže vyšplhať až na viac ako 15 kg. V tejto hmotnosti však už spravidla kúpite kuchynské roboty pre profesionálov.

Prevedenie

Kuchynské roboty sa vyrábajú v dvoch prevedeniach. Môžete si vybrať spotrebič s pohonom zospodu alebo zvrchu.

Kuchynské roboty s pohonom zospodu

Kuchynské roboty s pohonom zospodu majú umiestnené miesiace metličky priamo v nádobe. Tento spôsob sa využíva v robotoch s menším objemom. Metličky síce uberajú trochu miesta surovinám, manipulácia s robotom je však veľmi jednoduchá. Nevýhodou môže byť, že pri vyliatí cesta z nádoby vás čaká zložitejšie čistenie.

Pohon zhora

Ak si vyberiete spotrebič s pohonom zhora, bude kuchynský robot vybavený sklopným ramenom, na ktorý budete pripevňovať miesiace metličky. Po nasadení metličky rameno sklopíte a ponoríte ju do surovín v mise. Misy bývajú spravidla vybavené tiež poklopom na prikrytie. Výhodou je väčší objem misy. Pri miesení sa však môže stať, že sa zašpiní aj rameno a budete ho musieť čistiť.

Systém miešania

Jednotlivé modely sa líšia tiež systémom miešania. Ten určuje spôsob pohybu metly. Môžete si vybrať stredový alebo planetárny pohyb metly.

Stredový pohyb využíva jednu alebo dve miešacie metly, ktoré na mieste rotujú okolo svojej osi. Takto sa premiesi celý obsah misy. Planetárne miešanie využíva spôsob, pri ktorom metlička postupne prechádza celým priestorom misy. Rotuje pritom okolo svojej osi a zároveň sa misou presúva.

Materiál

Kuchynské roboty sa vyrábajú z kovu a plastu. Plastové modely patria medzi lacnejšie. Oproti kovu sú tiež menej odolné. Na bežné použitie v kuchyni to však zväčša postačí. Kovové kuchynské roboty bývajú robustnejšie. Výnimkou nie sú ani celokovové metličky či iné súčasti. Pevnosť tohto materiálu oceníte najmä, ak si vyberiete spotrebič s veľkým objemom misy.

Pri kúpe vás iste bude zaujímať aj možnosť umývania v umývačke riadu. U väčšiny komponentov to je možné. Telo robota umývajte vlhkou handričkou.

Doplnkové funkcie a príslušenstvo

Okrem základných činností, ktoré sme spomínali v úvode článku, disponujú niektoré modely aj doplnkovými funkciami, ktoré vám ich používanie v mnohom uľahčia. Okrem toho si k niektorým modelom môžete dokúpiť doplnkové príslušenstvo.

Príslušenstvo

Z príslušenstva je možné k niektorým kuchynským robotom dokúpiť napríklad strojček na cestoviny, nadstavec na plnenie klobás alebo aj nádoby na smoothie. Môžete natrafiť tiež na možnosť dokúpiť si mlynček na kávu alebo mak.

Doplnkové funkcie

Niektoré doplnkové funkcie šetria čas, iné zvyšujú bezpečnosť robota. V ponuke na trhu sa stretnete s nasledovnými.

Pulzný spínač — pulzný spínač oceníte, ak potrebujete zapnúť robota len na krátku dobu. Namiesto nastavovania najvyššej rýchlosti a opätovného vypínania ho jednoducho podržíte zapnutý. Tento spínač navyše šetrí motor.

Regulácia rýchlosti — kuchynské roboty umožňujú regulovať rýchlosť práce. Minimálny počet stupňov regulácie by mal byť tri. Môžete sa stretnúť aj s modelmi, ktoré majú až 8 stupňov rýchlostí.

Tepelná úprava — niektorí výrobcovia zašli v ponuke funkcií ešte ďalej a kuchynský robot sa tak postará aj o varenie. Súčasťou robota je v takomto prípade indukčný varič.

Časovač — umožňuje nastaviť čas úpravy surovín a miesenia.

vyberomat sk food processor
vyberomat sk food processor

Displej — displej vás informuje o prebiehajúcom procese.

Navíjanie kábla — aj taká maličkosť ako kábel môže počas práce zavadzať. Tento problém vyriešite, ak bude kuchynský robot disponovať systémom pre jeho navíjanie. Budete si tak môcť nastaviť vyhovujúcu dĺžku.

Protišmykové nožičky — pre bezpečnosť pri práci sú kuchynské roboty vybavené protišmykovými nožičkami. Ochránia robot pred posunom po kuchynskej linke alebo pádom. Okrem toho znižujú hlučnosť pri práci.

Bezpečnostná poistka — slúži na to, aby robot nemohlo zapnúť malé dieťa. Bude sa dať zapnúť len vtedy, ak urobíte potrebné úkony.

Poistka proti prehriatiu motora — ak budete robota používať na miesenie či mixovanie viacerých várok po sebe, táto poistka ho v prípade hrozby prehriata vypne, aby sa nepoškodil.

Záver

V našom článku sme prešli mnohými parametrami, ktoré je potrebné pri výbere kuchynského robota porovnávať. Okrem činností, ktoré bude vedieť vykonávať, sa zamerajte na veľkosť misy na šľahanie, objem nádoby na mixovanie, rozmery robota a jeho hmotnosť. Nezabudnite na príkon, spôsob miešania, prevedenie a možnosť dokúpiť si doplnkové príslušenstvo. Prácu v kuchyni vám uľahčia aj niektoré funkcie. V niektorých modeloch robotov môžete dokonca aj variť.

Po použití robota ho vždy riadne očistite a až potom ho odložte na miesto. Predĺžite tak jeho životnosť. V umývačke riadu umývajte len tie časti, pre ktoré je takého čistenie vhodné. Telo robota môžete utierať mokrou handričkou. V prípade potreby môžete použiť aj saponát, ktorý potom vlhkou handrou zotriete.

Vložiť komentár

Pin It on Pinterest