Vedeli ste, že pohyb je účinným bojovníkom so stresom? Pomáha tiež na odbúranie iných negatívnych pocitov. Jedným z výborných pomocníkov vo fitness centrách je boxovacie vrece. Nevyužijete ho pritom len na box či iné bojové techniky. Je prínosom aj pri zvyšovaní fyzickej kondície. V nasledujúcom návode nájdete všetko o tom, ako si boxovacie vrece vybrať, aby vyhovovalo vašim potrebám.
Kúpa boxovacieho vreca nemusí byť vôbec jednoduchá. Ak si vyberiete prvé, na ktoré narazíte, nemusí vám priniesť očakávaný úžitok. Pri výbere je preto potrebné zvážiť viacero faktorov. Keďže k boxovaciemu vrecu patria neodmysliteľne aj boxérske rukavice, nezabudli sme ani na ne. Dozviete sa, z akých materiálov sa vyrábajú a aj to, podľa čoho vyberať.
Typy boxovacích vriec
Prvým krokom by malo byť rozhodnutie, aký typ vám bude najviac vyhovovať. Na výber máte z niekoľkých.
Klasické boxovacie vrecia
Klasické boxovacie vrece je najbežnejší typ, s ktorým sa už asi stretol každý. Vešia sa pomocou reťaze na kovovú konštrukciu v strope. Môžete do neho boxovať rukami aj kopať nohami. Tento typ sa delí ďalej na:
Plniace boxovacie vrecia
Ak sa rozhodnete pre plniace boxovacie vrece, budete si môcť podľa potreby zvyšovať jeho hmotnosť a tvrdosť. Tento typ je preto výborným riešením pre začiatočníkov. Budete si môcť prispôsobiť hmotnosť s ohľadom na vaše schopnosti.
Vyplnené boxovacie vrecia
Tento typ sa využíva najčastejšie. Je určený pre tých, ktorí už majú s boxom skúsenosti. Pri výbere je potrebné vybrať hmotnosť, ktorá vám vyhovuje.
Nevyplnené boxovacie vrecia
Nevyplnené vrece je vhodné pre profesionálov, ktorí si vedia sami vybrať výplň aj jej množstvo, ktoré vyhovuje ich tréningovému zameraniu.
Boxovacie hrušky
Boxovacia hruška je vhodná na kondičný tréning, tréning rýchlosti úderov a koordinácie očí. Tvorí ju obal z kože a vo vnútri hrušky sa nachádza vzduchový vak. Ten sa dá nafúkať pomocou pumpičky. Oproti klasickému boxovaciemu vaku má menšie rozmery.
Boxovací trenažér
Boxovací trenažér využijete na tréning úderov aj kopov, techniky, rýchlosti úderov a sily. Zakúpite ho v podobe klasického boxovacieho vreca s tým rozdielom, že ho namiesto zavesenia zo stropu môžete položiť na zem. Boxovací trenažér si môžete kúpiť ako klasický alebo v podobe figuríny. Tá potom slúži k lepšej predstave o tom, kam vaše údery zasiahnu protivníka.
Parametre výberu boxovacieho vreca
Prvým parametrom, podľa ktorého začnete vyberať konkrétny model, by mala byť váha vreca. Potom postupujte k ďalším.
Váha boxovacieho vreca
Základným pravidlom je, že boxovacie vrece pre začiatočníkov by malo mať približne 35 % hmotnosti užívateľa. Profesionáli využívajú vrecia s hmotnosťou až 80 % svojej váhy. Pre bežné amatérske tréningy je postačujúca hmotnosť vreca 50 % vašej váhy.
Pre lepšiu predstavu uvedieme príklad. Začiatočník s hmotnosťou 90 kg bude potrebovať vrece ťažké približne 35 kg. Pokročilému boxerovi bude vyhovovať váha vreca do 50 kg. Profesionál s tou istou hmotnosťou využije boxovacie vrece s váhou 72 kg.
Veľkosť vreca
Boxovacie vrecia sa vyrábajú vo výške 80 – 200 cm. Výber bude závisieť od toho, či chcete trénovať aj kopy alebo nie. Výšku nenadstavujte úpravou dĺžky reťaze. Vhodnejšie je vybrať model, ktorý bude vyhovovať každému typu úderov, ktoré trénujete. Vrece zaveste tak, aby vašu výšku presahovalo približne o 10 cm. Tak dosiahnete najlepšie podmienky pre tréning.
Boxovacie vrecia na boxovanie — ideálna výška bude od 80 do 120 cm v závislosti od vašej výšky.
Boxovacie vrecia aj na kopy — výška vreca bude od 150 do 200 cm.
Ak vás zaujíma tiež priemer vreca, ten sa pohybuje od 20 do takmer 60 cm.
Materiál
Z materiálov spomenieme dva — materiál obalu a výplne. Boxovacie vrece môže byť pokryté koženkou, tkaným plátnom alebo vinylom. Tieto materiály sú vhodné len pre začiatočníkov. Ak hľadáte najvyššiu kvalitu, vyberte si pravú kožu. Výber bude závisieť od štýlu boxovania aj od životnosti, ktorú očakávate.
Výplň
Ako výplň sa tiež využíva viacero materiálov. Ak si vyberiete lacné boxovacie vrece, bude pravdepodobne vyplnené drveným plastom, gumou alebo textíliami. Drahšie modely sa plnia kožou alebo pieskom. Tieto vrecia sú odolnejšie a môžete tak od nich očakávať dlhšiu životnosť. Najkvalitnejšie vreca sa plnia vzduchom. Od takéhoto vreca môžete očakávať tvarovú stálosť.
Typy boxovacích rukavíc
Základom výberu boxovacích rukavíc je zvoliť si vhodný typ podľa typu športu, ktorému sa venujete.
Klasické boxovacie rukavice — majú oválny tvar s oddeleným palcom. Využijete ich pri boxe, prípadne kickboxe. Zakrývajú celú ruku vrátane zápästia.
Rukavice pre thaibox — majú viac plochý tvar a vyčnievajúci palec.
MMA rukavice — MMA spojuje rôznorodé bojové umenia. Rukavice sú prispôsobené tomu, aby ste mohli využívať aj rôzne chvaty.
Tréningové a zápasové rukavice
Boxovacie rukavice, ktoré sú určené len pre box, sa delia na tréningové alebo zápasové.
Tréningové rukavice —nájdete ich tiež pod označením rukavice pre boxovacie vrecia. Ak hľadáte rukavice, ktoré využijete len na domáci tréning alebo v posilňovni, bude pre vás vhodný tento typ. Majú menej objemnú vypchávku, sú z tenšieho materiálu ako zápasové boxovacie rukavice a sú tiež lacnejšie. Na box napríklad so sparing partnerom nie sú vhodné.
Zápasové rukavice — tento typ je vhodný na zápasy so súperom aj cvičné zápasy so sparing partnerom. Sú silnejšie a majú hrubšiu výplň, takže účinne tlmia nárazy.
Podľa čoho vybrať boxovacie rukavice
Boxovacie rukavice vyberajte s ohľadom na to, akému druhu tréningu sa venujete. Vezmite do úvahy tiež ich hmotnosť, materiál a spôsob zapínania.
Veľkosť a tvrdosť
Rukavice by vám mali sedieť tak akurát. Nemali by vás tlačiť ani byť priveľmi voľné. Môžete sa stretnúť s univerzálnou veľkosťou, kedy sa rukavice líšia len tvrdosťou. Aby vám univerzálna veľkosť dobre sedela, rukavice si prispôsobíte pomocou bandáží. Univerzálna veľkosť je využívaná najmä začiatočníkmi a amatérskymi boxermi, no môžete sa s ňou stretnúť aj u profesionálov. Pri rukaviciach pre začiatočníkov sa môžete stretnúť tiež s označením klasických veľkostí S, M, L, XL. Aj pri nich sa rozlišuje tiež tvrdosť.
Profesionálni boxeri používajú rukavice s označením veľkosti S/M, X/XL. Okrem toho sa rukavice pre profesionálov delia na mužské a ženské.
Hmotnosť
Pri výbere boxovacích rukavíc je dôležité zvoliť vhodnú hmotnosť. Údaj o hmotnosti je udávaný v unciach (oz). Jedna unca je pritom 28 gramov.
Podľa hmotnosti sa delia boxovacie rukavice do viacerých skupín. Rukavice podľa váhovej kategórie sa využívajú najmä na tréningoch.
- rukavice pod 6 oz — vhodné pre deti a mládež s hmotnosťou do 45 kg,
- rukavice do 8 oz — vhodné pre osoby od 45 kg do 65 kg,
- rukavice 10 oz — vhodné pre osoby od 60 kg do 78 kg, túto hmotnosť najčastejšie používajú aj profesionáli pre zápasoch,
- rukavice do 12 oz — vhodné pre osoby od 78 kg do 90 kg,
- rukavice do 14 oz — vhodné pre osoby nad 90 kg.
Materiál
Aj boxovacie rukavice sa vyrábajú z viacerých materiálov. Od materiálu sa odvíja ich životnosť, kvalita a cena. Pre začiatočníkov alebo na rekreačný box sú vhodné rukavice zo syntetických materiálov. Najdrahšie a najkvalitnejšie sú rukavice z pravej kože. Obvykle sa používa hovädzia. Ak chcete kvalitnejšie rukavice, no zaplatiť za ne menej, vyberte si kombináciu umelej a pravej kože.
Zapínanie
Zapínanie rukavíc môže byť na suchý zips alebo šnurovanie. Zvoľte podľa toho, či preferujete rýchle zapnutie alebo lepšiu fixáciu ruky, ktorú poskytuje šnurovacie zapínanie.
Príslušenstvo pre box
Okrem boxovacieho vreca a rukavíc budete počas tréningov a zápasov potrebovať aj iné príslušenstvo.
Chrániče zubov — chrániče zubov slúžia na ochranu chrupu pri zápasoch. Chránič sa lepšie prispôsobí vášmu chrupu, ak ho pred nasadením na chvíľu vložíte to horúcej vody. Pôsobením vody zmäkne a potom sa dokáže prispôsobiť zubom.
Chránič hlavy — budete ho potrebovať najmä na zápasy v nižšej triede alebo na tréningové zápasy so sparing partnerom. Pri zápasoch ho používajú tiež ženy.
Bandáže — bandáže alebo omotávky slúžia na to, aby rukavice na ruke lepšie sedeli.
Lapy — pomôcka na tréningy. Lapy si na ruky dajú tréneri a vy do nich môžete boxovať.
Záver
Box je krásny a tiež náročný šport. Ak sa mu chcete venovať, budete potrebovať boxovacie vrece a rukavice. Pri výbere boxovacieho vreca vychádzajte z voľby vhodného typu. Klasické boxovacie vrece ďalej vyberajte podľa váhy, veľkosti a materiálu obalu aj náplne. Boxovacie rukavice by mali vyhovovať druhu športu, na ktorý ich vyberáte. Ak sa rozhodnete pre klasický box, môžete sa stretnúť s rukavicami určenými na tréningy a rukavicami na zápasy. Vyberajte potrebnú tvrdosť, hmotnosť, spôsob zapínania a materiál podľa vašich požiadaviek na kvalitu a životnosť rukavíc.
Aby vám rukavice vždy dobre sedeli, môžete si k nim dokúpiť bandáže na prispôsobenie veľkosti. Na cvičné či závodné zápasy budete tiež potrebovať chránič hlavy a chránič zubov, ktorými zvýšite svoju ochranu pred zranením.
Čo je burina a prečo sa jej zbavovať
Burina je rastlina, ktorá rastie tam, kde nie je žiaduca. V záhrade môže burina súperiť…
Den narcisov – Všetky informácie a dátumy pokope
Deň narcisov je každoročná udalosť, ktorá sa vyznačuje svojím charitatívnym vplyvom a má za cieľ…
VPN – Čo to je a ako funguje?
Virtuální privátní síť, zkráceně VPN, je technologie, která umožňuje uživatelům připojení k internetu přes soukromou…
GTA 6 – Všetko, čo vieme: Nové informácie o najnovšom dieli hry
GTA 6 je veľmi očakávaná videohra, ktorá má byť vydaná v blízkej budúcnosti. Hra je…
Recenzia e-shopu s prírodnými výživovými doplnkami – Carnium Botanicals
Carnium Botanicals je slovenský e-shop, ktorý sa špecializuje na prírodné výživové doplnky. Firma sa zameriava…
Ktorá Chlorella je najlepšia pre vaše zdravie?
Chlorella je jedna z najvýživnejších rias na svete. Má množstvo zdravotných výhod, vrátane podpory imunitného…