Ako vybrať mobil

Rýchla voľba


Ceníme si váš čas a tak sme pripravili hneď na úvod 3 cenové možnosti z ktorých si vyberie každý, kto nemá čas čítať detailné informácie a odborné termíny.

vyberomat sk huawei p lite e
vyberomat sk huawei p lite e

Najlacnejšia možnosť

vyberomat sk xiaomi redmi note pro lte gb
vyberomat sk xiaomi redmi note pro lte gb

Rozumná voľba

vyberomat sk xiaomi mi pro g
vyberomat sk xiaomi mi pro g

Najvyššia kvalita

Mnoho ľudí si v dnešnej dobe dokáže len ťažko predstaviť svoj bežný deň bez mobilného telefónu. Netreba preto zdôrazňovať, ako dôležitý je výber takéhoto zariadenia, ktoré väčšina z nás neustále nosí so sebou.

Na prvý pohľad sa môže zdať, že voľba mobilného telefónu je zložitou a komplexnou záležitosťou. Avšak, z praktického hľadiska, sa stačí zamerať len na pár kritérií výberu. Aby sme vám celý proces výberu zjednodušili, vypísali sme pre vás tieto kritériá v nasledujúcich riadkoch.

Čo si vybrať?

Vybrali sme pre vás zopár tipov pre výhodné telefóny.

Najvýhodnejšie mobilné telefónyKladyZáporyPriemerná cenaAktuálna ponuka
XIAOMI MI 10 PRO 5G– kvalita
– displej
– reproduktory
– kvalitný fotoaparát
– extrémna rýchlosť nabíjania
– funkcia Always on Display
– výkon procesoru
– príslušenstvo
– jas
– čítačka odtlačkov prstov
– veľkosť vnútornej pamäte
– vysoká cena
– chýba slot pre pamäťovú kartu
– nie je vodotesný
1 050 €Zobraziť ponuku
IPHONE 11 128 GB– kvalita fotoaparátu
– iOS
– výdrž batérie
– výkon procesoru
– displej
– reproduktory
– príslušenstvo
– Face ID
– bezdrôtové nabíjanie
– kvalita reproduktorov
– dizajn
– nightmode
– NFC
– čítačka odtlačkov prstov
– drahé náhradné diely
– cena
– pomalosť nabíjania
– veľkosť
– váha
800 €Zobraziť ponuku
XIAOMI REDMI NOTE 9 PRO LTE 128 GB– výkon procesoru
– kvalita fotoaparátu
– čítačka odtlačkov prstov
– displej
– rýchlosť nabíjania
– NFC
– výdrž batérie
– jas
– slot pre pamäťovú kartu
– príslušenstvo
– veľkosť
– váha
– slabší nočný režim fotoaparátu
– chýba bezdrôtové napájanie
– MIUI
– nie je vodotesný
320 €Zobraziť ponuku
SAMSUNG GALAXY A51– displej
– kvalita fotoaparátu
– slot pre pamäťovú kartu
– výdrž batérie
– bixby
– technická podpora
– slabá reakcia odtlačkov prstov
– slabší nočný režim fotoaparátu
– príslušenstvo
320 €Zobraziť ponuku
HUAWEI P40 LITE E– cena
– výkon procesoru
– kvalita fotoaparátu
– výdrž batérie
– displej
– rýchlosť nabíjania
– príslušenstvo
– čítačka pamäťových kariet
– horšia kvalita videa
– mikro USB
– chýba LED dioda
– nepodporuje Google služby 
220 €Zobraziť ponuku
vyberomat sk xiaomi mi pro g

Xiaomi Mi 10 Pro 5G

Xiaomi Mi 10 pro 5g je smartfón vysokej kvality s výkonným rýchlym Qualcomm Snapdragon 865 8 jadrovým procesorom. Veľkou prednosťou je veľkosť vnútornej pamäte, a to až 256 GB. Typ operačného systému je Android 10. Profesionálne fotky s krásnymi žiarivými farbami a živé videá zaznamenáte vďaka fotoaparátu s 108 + 8 + 12 +20 Mpx. Vďaka výdrži batérie 4 780 mAh a rýchlemu nabíjaniu telefónu, už po 45 min., budete mať svoj telefón stále pripravený pre používanie. Súčasťou telefónu je rýchly 5G internet. Uhlopriečka displeja je 6,67″. Nevýhodou smartfónu je chýbajúci slot pre pamäťové karty.


vyberomat sk iphone gb

iPhone 11 128 GB

Iphone 11 ponúka operačný systém iOS. Vytvorený bol v dvoch variantoch, a to s veľkosťou vnútornej pamäte 128 GB alebo 64 GB. Vybrať si môžete z pestrej farebnej škály dizajnov. Iphone obsahuje výkonný 6 jadrový procesor. Krásne fotky a videá môžete vytvoriť prostredníctvom kvalitných fotoaparátov s optickým zoomom 12 Mpx (f/1.8) + 12 Mpx (f/2.4). Taktiež ponúka širokú škálu funkcií ako je bezdrôtové nabíjanie, rýchle nabíjanie, GPS, NFC a iné. Oproti predchádzajúcim modelom, iPhone 11 má výbornú výdrž batérie s kapacitou 3 110 mAh. Uhlopriečka displeja je 6,1″.


vyberomat sk xiaomi redmi note pro lte gb

Xiaomi Redmi Note 9 Pro LTE 128 GB

Mobilný telefón Xiaomi Redmi Note 9 Pro LTE ponúka operačný systém Android 10. Vybrať si môžete s dvoch typov operačnej pamäte, a to 128 GB alebo 64 GB. Najväčšou prednosťou inteligentných mobilov Xiaomi je rýchlosť a kvalita procesoru. V telefóne je zabudovaný 8 jadrový procesor. Taktiež sú súčasťou fotoaparáty 64 + 8 + 5 + 2 Mpx. Tento telefón patrí medzi väčšie, s uhlopriečkou displeja 6,67″. Ďalšou prednosťou je kapacita batérie (5 020 mAh) a rýchlosť nabíjania. Xiaomi obsahuje aj slot na pamäťovú kartu MicroSD (512 GB), a na 2 typy NanoSim kariet.


vyberomat sk samsung galaxy a

Samsung Galaxy A51

Samsung Galaxy A51 s operačným systémom Android 10, má vnútornú pamäť 128 GB a výkonný 8 jadrový procesor. Surfovanie po internete, alebo sledovanie seriálov a filmov môžete na veľkom 6,5″ displeji. Svoje zážitky môžete zvečniť prostredníctvom 48 + 12 + 5 + 5 Mpx fotoaparátu. Súčasťou mobilu je kapacita batérie 4 000 mAh. Výhodou je slot pre pamäťovú kartu MicroSD 512 GB.


vyberomat sk huawei p lite e

Huawei P40 Lite

Pri Huawei P40 Lite si môžete vybrať z rôznych pestrých farebných variantov, ako aj z 128 GB alebo 64 GB veľkosťou vnútornej pamäte. Telefón obsahuje 8 jadrový procesor. Kvalitné fotografie a videá zabezpečia fotoaparáty s 48 + 8 + 2 + 2 Mpx. Pozrieť si ich môžete na displeji s uhlopriečkou 6,4″. Typ operačného systému v telefóne je Android 10. Dlhú výdrž batérie zabezpečí kapacita 4 200 mAh. Jednou z výhodou telefónu je slot pre Micro SDXC (256 GB)

Operačný systém

Najkľúčovejším rozhodnutím, ktoré ovplyvní v podstate všetky ďalšie voľby, je voľba operačného systému. Na trhu majú dominantné postavenie operačné systémy Android od Googlu a iOS, za ktorým stojí spoločnosť Apple. Odporúčame sa rozhodovať práve medzi nimi. Väčšina aplikácií je totiž vyvíjaná výhradne pre tieto dve, celosvetovo najrozšírenejšie, platformy. Konkrétna voľba operačného systému závisí úplne od vás. Sú však určité kritériá, podľa ktorých sa dá riadiť.

Android sa bude hodiť skôr tým, ktorí od systému vyžadujú možnosť lepšieho prispôsobenia a nižšiu cenu. Výhodou Androidu je aj to, že sú v ňom integrované všetky populárne služby Google. Po operačnom systéme iOS, by mali siahnuť tí, ktorí si žiadajú jednoduché užívateľské rozhranie a plne zabezpečený systém. Pokiaľ vás ani jeden z operačných systémov neoslovil, za najlepšiu alternatívu je momentálne považovaný Windows Phone.

vyberomat sk smartphone
vyberomat sk smartphone

Funkcie telefónu

S výberom operačného systému úzko súvisí aj výber funkcií, ktoré chcete aby váš mobilný telefón mal. Tieto funkcie by ste si mali vopred ujasniť. Nehanbite sa a kľudne si ich vypíšte na papier. Získate tým lepší prehľad o tom, čo skutočne od svojho smartfónu potrebujete. Niekto si bohato vystačí s volaním a písaním SMS, iný zas od svojho telefónu žiada radu exkluzívnych funkcií. Napríklad iOS je schopný ponúknuť hlasovú asistentku Siri. Na druhej strane, Android ponúka inštaláciu aplikácií z tretích strán.

Na základe zoznamu žiadaných funkcií je následne potrebné vyberať špecifikácie telefónu. Napríklad to, aký výkon by mal mať. Pokiaľ je v zozname zahrnuté, že máte v pláne na mobile hrať najnovšie hry, či sledovať videá v najvyššej kvalite, nezaobídete sa bez dostatočne výkonného zariadenia. Tým, čo najviac ovplyvňuje výkon je procesor a RAM – tá by mala mať aspoň 4 GB.

Batéria

Už zo slova mobilný je zrejmé, že telefón je určený na prenášanie a nezávislosť od stáleho zapojenia do elektrickej siete. Z tohto dôvodu je nesmierne dôležité, aby jeho batéria poskytovala dostatočnú kapacitu a výdrž. Váš smartfón musí dokázať zostať aktívny aspoň 8 – 12 hodín, teda čas, ktorý človek bežne trávi v práci či v škole. To však, zásluhou zlepšujúcich sa technológií batérií, nie je dnes až taký problém.

Priemerná výdrž mobilu sa totiž v dnešných dňoch pohybuje medzi 8 až 18 hodinami. V každom prípade sa tá skutočná od nej môže veľmi líšiť, pretože závisí na tom, ako budete mobil využívať. Medzi faktory, ktoré negatívne ovplyvňujú výdrž batérie patrí napríklad hranie hier či vysoký jas. Všeobecne však platí, že sa oplatí investovať do mobilu s dlhšou výdržou batérie, a to aj na úkor vyššej kúpnej ceny. Pokiaľ aj tak časom zistíte, že vám kapacita batérie nestačí, môžete všetko zachrániť kúpou externej batérie pre smartfóny.

vyberomat sk smartphone
vyberomat sk smartphone

Fotoaparát

Fotoaparát je neodškriepiteľne jednou z najpoužívanejších funkcií mobilného telefónu. Kvalita fotoaparátu a ním urobených snímkov, môže byť dokonca kľúčovým faktorom v rozhodovaní, či si vami vybraný model mobilu kúpiť. Zvlášť v prípade, že radi fotíte. Najčastejšie sa v súvislosti s kvalitou fotoaparátu v telefóne môžete stretnúť s počtom megapixelov a takzvaným f-číslom, ktoré udáva svetelnosť objektívu. Mnoho ľudí si myslí, že viac megapixelov a nižšie f-číslo zvyčajne znamená lepšie fotky. No nie vždy, to tak naozaj je.

Výsledná kvalita fotiek je totiž kombinácia mnohých faktorov. Zatiaľ čo sa výrobcovia predbiehajú v tom, koľko megapixelov má ich fotoaparát, častokrát nedotiahnu iné dôležité funkcie. K týmto funkciám patrí napríklad ISO či redukcia šumu, ktoré sú rovnako, ba dokonca viac, dôležité pre finálny výsledok. Pri výbere mobilu sa teda zamerajte aj na ne. Najlepším spôsobom ako si overiť kvalitu fotiek, ktoré daný model mobilu urobil, je nájsť si na internete ukážky ním odfotených fotiek v plnom rozlíšení.

Displej

Ďalšími kritériami, ktoré je potrebné pri výbere zohľadniť, sú veľkosť a rozlíšenie displeja. To totiž ovplyvňuje ostrosť obrázkov a textu na obrazovke. A zároveň aj to, ako ľahko sa mobil bude držať. Telefóny s menším displejom do 5.5 palcov sú praktickejšie vďaka svojej prenositeľnosti. Väčšinou sa zmestia aj do vrecka na nohaviciach. Zároveň sa dajú ovládať jednou rukou a častokrát sú aj lacnejšie.

Väčšie displeje sú zas vhodnejšie pre tých, ktorí radi sledujú videá alebo hrajú mobilné hry. Práve pri týchto aktivitách sa dokážu väčšie rozmery obrazovky naplno uplatniť. Vo všeobecnosti sú momentálne uznávané skôr väčšie obrazovky, ktoré sa veľkosťou približujú až k tabletom. Čo sa týka rozlíšenia, odporúčame siahnuť po minimálne Full HD, čo je 1 920 x 1 080 pixelov, respektíve 2 160 x 1 080 pixelov, pokiaľ je pomer strán 18:9. Dobré je zamerať sa aj na technológie displeja. Skúste preferovať OLED, prípadne modernejší AMOLED, pred klasickým LCD.

vyberomat sk smartphone
vyberomat sk smartphone

Úložisko

Mobilný telefón nám väčšinou slúži na ukladanie fotografií a videí. Taktiež na ňom mávame nainštalovaných nespočetne veľa aplikácií. Na to, aby sa do mobilu všetko zmestilo, je potrebné si vybrať vhodnú a dostatočne veľkú kapacitu úložiska. Tá sa udáva v gigabajtoch (GB). Pre lepší prehľad o skutočnej kapacite, je dobré si od výrobcom udávanej kapacity pamäte odčítať približne 3 GB. Toľko miesta totiž väčšinou zaberá operačný systém a všetky systémové aplikácie.

Behom výberu veľkosti úložiska je dobré myslieť nielen na svoje súčasné potreby, ale tiež aj na svoje budúce požiadavky. A to hlavne pri telefónoch, ktorých kapacitu pamäte už nie je možné dodatočne navýšiť o pamäťovú kartu. To sa týka skôr iPhonov, ktoré nepodporujú zväčšenie úložiska. Telefóny so systémom Android väčšinou podporujú možnosť rozšírenia úložiska kartou microSD, ale nie všetky. Pred kúpou je teda dobré si túto skutočnosť overiť. Na záver, sa patrí dodať, že veľkosť úložiska značne ovplyvňuje konečnú cenu smartfónu. Preto dôkladne zvážte koľko miesta budete naozaj potrebovať.

Cena

Cena mobilu je kritérium, ktoré celý výber ohraničuje, lebo je potrebné sa podľa nej orientovať. Najlacnejšie telefóny, ktoré spĺňajú súčasné moderné parametre, je možné zohnať za približne 100 až 190 €. Ceny vlajkových výrobcov smartfónov sa potom pohybujú nad hranicou 750 €. Ešte lepšie ako pozerať sa len na výslednú cenu, je pozrieť sa na pomer ceny a počtu funkcií, ktoré mobil ponúka. Iba tak je možné vybrať si naozaj správne.

Všeobecne platí, že mobilné telefóny s operačným systémom iOS sú drahšie ako tie s Androidom. Applu cenovo konkurujú hlavne najnovšie modely od Samsungu. Na druhej strane cenovej ponuky stojí HTC, LG alebo Motorola. Títo výrobcovia ponúkajú skôr lacnejšie modely telefónov. V každom prípade, mobily s Androidom ponúkajú väčšiu škálu cenového rozpätia. Na svoje si medzi nimi prídu aj tí, ktorí nechcú za mobil utratiť veľa peňazí, či menej nároční užívatelia.

Zdroje

• https://www.digitaltrends.com/mobile/cell-phone-buying-guide/
• https://www.popsci.com/choose-right-smartphone-for-you/
• https://www.wikihow.com/Choose-a-Smartphone
• https://www.tomsguide.com/us/smartphone-buying-guide,review-1971.html

Vložiť komentár

Pin It on Pinterest