Ako vybra┼ą spr├ívny mlyn─Źek na k├ívu

Mlyn─Źek na k├ívu je nenahradite─żn├Żm pr├şslu┼íenstvom pre ka┼żd├ęho milovn├şka k├ívy. Nielen, ┼że ─Źerstvo namlet├í k├íva ove─ża lep┼íie vonia a chut├ş, ale k├ívov├Ż mlyn─Źek m├┤┼że by┼ą aj kr├ísnym dizajnov├Żm prvkom do va┼íej kuchyne.

Pred k├║pou mlyn─Źeka na k├ívu by ste sa mali zamyslie┼ą:

 • ko─żko ┼í├ílok k├ívy denne vypijete?
 • ko─żko pe┼łaz├ş ste ochotn├ş do mlyn─Źeka investova┼ą?
 • je pre v├ís pr├şprava k├ívy ritu├ílom?


─îo si vybra┼ą?

Na za─Źiatok sme si pre v├ís pripravili zop├ír tipov na v├Żhodn├ę mlyn─Źeky na k├ívu, ktor├ę sme rozdelili pod─ża typu.

N├ízovTypKladyZ├íporyOrienta─Źn├í cenaKde k├║pi┼ą?
DE┬┤LONGHI KG521M elektrick├Ż– funk─Źnos┼ą
– tichos┼ą
– mno┼żstvo stup┼łov mletia
– objem
– displej
– cena170 ÔéČZobrazi┼ą ponuku
KRUPS GVX242elektrick├Ż– funk─Źnos┼ą
– mno┼żstvo stup┼łov mletia
– objem
– dizajn
– ned├í sa namlie┼ą k├íva len pre jednu ┼í├ílku
– hlu─Źnos┼ą
66 ÔéČZobrazi┼ą ponuku
LODOS 1945mechanick├Ż– dizajn
– jemnos┼ą mletia
– nastavite─żn├í  hrubos┼ą mletia
– mal├Ż otvor – nutnos┼ą pomal├ęho sypania50 ÔéČZobrazi┼ą ponuku
TESCOMA GrandCHEF 428802mechanick├Ż– jemnos┼ą mletia
– nastavite─żn├í hrubos┼ą mletia
– skladnos┼ą
– dizajn
– mal├Ż otvor – nutnos┼ą pomal├ęho sypania
– plastov├ę diely
33 ÔéČZobrazi┼ą ponuku
BOSH TSM6A011Welektrick├Ż– cena
– pomer cena/v├Żkon
– kompaktn├ę rozmery
– jednoduch├í obsluha
– bez mo┼żnosti zvoli┼ą hrubos┼ą mletia
– objem
– n├ídobka sa ned├í vybra┼ą
18 ÔéČZobrazi┼ą ponuku
SENCOR SCG 1050BK elektrick├Ż– cena
– tichos┼ą
– kompaktn├ę rozmery
– jednoduch├í obsluha
– bez mo┼żnosti zvoli┼ą hrubos┼ą mletia
– objem
– komplikovan├ę ─Źistenie
17 ÔéČZobrazi┼ą ponuku
vyberomat sk de┬┤longhi kgm

De┬┤Longhi KG521M

De┬┤Longhi KG521M je elektrick├Ż mlyn─Źek na k├ívu, ktor├ęho mechanizmus mletia funguje na z├íklade mlec├şch kame┼łov. Zvoli┼ą si m├┤┼żete a┼ż 18 stup┼łov mletia. Do z├ísobn├şka sa zmest├ş 350 g k├ívy. Na jedno mletie, namelie maxim├ílne 14 porci├ş k├ívy. Vyroben├Ż je z kovu. Pr├şkon mlyn─Źeka je 150 W so vstupn├Żm nap├Ąt├şm 230 V. Rozmery 24 x 12 x 41 cm. Hmotnos┼ą: 2,75 kg.


vyberomat sk krups gvx

Krups GVX242

Krups GVX242 je elektrick├Ż mlyn─Źek, s v├Żkonom 110 W. Obsahuje z├ísobn├şk s objemom 200 g. Melie prostredn├şctvom mlec├şch kame┼łov. Zvoli┼ą si m├┤┼żete zo 17 stup┼łov hrubosti mletia. Na jedno namletie dok├í┼że spravi┼ą maxim├ílne 12 ks ┼í├ílok k├ívy. Vyroben├Ż je z platov├ęho a nerezov├ęho materi├ílu. Rozmery mlyn─Źeka: 125 x 160 x 270 mm. Hmotnos┼ą: 1,42 kg.


vyberomat sk lodos

Lodos 1945

Ru─Źn├Ż mlyn─Źek na k├ívu, Lodos 1945 m├í priemer otvoru 10 cm. Vyroben├Ż je z orechov├ęho dreva. Funguje prostredn├şctvom mlec├şch kame┼łov. M├┤┼żete si zvoli┼ą hrubos┼ą namletia. Ve─żk├Żm kladom mlyn─Źeka je jeho kr├ísny dizajn. V├Ż┼íka: 20 cm. Hmotnos┼ą: 650 g.


vyberomat sk tescoma grandchef

Tescoma GrandCHEF 428802

Mechanick├Ż mlyn─Źek Tescoma GrandCHEF 428802, m├í otvor s priemerom 8 cm. M├┤┼żete si zvoli┼ą zo 6 stup┼łov hr├║bky mletia. Na jedno namletie dok├í┼że pripravi┼ą 4 porcie k├ívy. Vytvoren├Ż je z plastov├ęho a nerezov├ęho materi├ílu. Hmotnos┼ą: 370 g.


vyberomat sk bosh tsmaw

Bosh TSM6A011W

Elektrick├Ż mlyn─Źek na k├ívu Bosh TSM6A011W, dosahuje v├Żkon 180 W. Obsahuje z├ísobn├şk s objemom 75 g. Funguje prostredn├şctvom trie┼ítiv├Żch no┼żov. Mlyn─Źek je vyroben├Ż z plastu a kovu. V prev├ídzke je iba sa nasaden├şm vekom. Pri tomto mlyn─Źeku si nem├┤┼żete zvoli┼ą hrubos┼ą mletia. Hmotnos┼ą: 610 g.


vyberomat sk sencor scg bk

Sencor SCG 1050BK

Sencor SCG 2051BK, je elektrick├Ż mlyn─Źek na k├ívu s v├Żkonom 150 W. Objem z├ísobn├şka m├í 60 g, z ─Źoho dok├í┼że pripravi┼ą max. 12 ks porci├ş k├ívy (na jedno mletie). Je vyroben├Ż z plastov├ęho a nerezov├ęho materi├ílu. Melie prostredn├şctvom trie┼ítiv├Żch no┼żov. Funguje iba s nasaden├Żm vekom. Pri tomto mlyn─Źeku si nem├┤┼żte vybra┼ą z viacer├Żch hrubost├ş mletia. Hmotnos┼ą mlyn─Źeka je 800 g.

Typy mlyn─Źekov na k├ívu

Rozli┼íujeme dva z├íkladn├ę typy mlyn─Źeka na k├ívu, a to ru─Źn├Ż a elektrick├Ż mlyn─Źek. Oba maj├║ svoje ┼ípecifik├í.

Ru─Źn├Ż mlyn─Źek na k├ívu

Ru─Źn├Ż mlyn─Źek na k├ívu je fajn, ak m├íte sk├┤r ni┼ż┼íiu spotrebu k├ívy. Ak vypijete denne nieko─żko ┼í├ílok k├ívy alebo pripravujete k├ívu pre viac ─Źlenov rodiny, k├║pte si rad┼íej elektrick├Ż mlyn─Źek.

V├Żhody

 • Ni┼ż┼íia obstar├ívacia cena
 • K├ívu pri mlet├ş neprep├ílite a nezhorkne
 • Proces mletia m├┤┼żete ma┼ą ako ritu├íl

Nev├Żhody

 • Vhodn├Ż sk├┤r pre men┼íie mno┼żstvo k├ívy, pribli┼żne do 4 ┼í├ílok
 • Dlh┼íia doba mletia ako u elektrick├ęho mlyn─Źeka
 • Len pre hrub┼íie mletie k├ívy

Elektrick├Ż mlyn─Źek na k├ívu

Elektrick├Ż mlyn─Źek na k├ívu je pohodln├ę a praktick├ę rie┼íenie mletia k├ívy. Nemus├şte to─Źi┼ą k─żu─Źkou ako pri ru─Źnom mlyn─Źeku, elektrick├Ż mlyn─Źek urob├ş v┼íetko za v├ís.

V├Żhody

 • R├Żchlej┼íie a pohodlnej┼íie mletie
 • Mo┼żno nastavi┼ą jemnos┼ą mletia
 • Niektor├ę modely maj├║ mo┼żnos┼ą nastavi┼ą po─Źet d├ívok, teda ko─żko ┼í├ílok k├ívy budete pripravova┼ą

Nev├Żhody

 • Vy┼í┼íia obstar├ívacia cena
 • Mlyn─Źek s oce─żov├Żmi no┼żmi m├┤┼że k├ívu prep├íli┼ą alebo ju namlie┼ą nerovnomerne

Mlec├ş mechanizmus

Be┼żne sa pri mlyn─Źekoch stret├ívame s dvoma typmi mechanizmu mletia. Ide bu─Ć o trie┼ítiv├ę ostrie (no┼że), alebo o mlecie kamene. Ak budete mlyn─Źek pou┼ż├şva┼ą naozaj len na mletie k├ívy, vyberajte rad┼íej z mlyn─Źekov s mlec├şmi kame┼łmi.

Trie┼ítiv├ę ostrie

Ostrie sa pou┼ż├şva u lacnej┼í├şch modelov. Trie┼ítiv├ę no┼że s├║ naj─Źastej┼íie oce─żov├ę, v├Żnimo─Źne keramick├ę. Nev├Żhodou trie┼ítiv├Żch no┼żov je nerovnomern├ę mletie k├ívy a to, ┼że sa k├íva pri mlet├ş m├┤┼że prep├íli┼ą. V├Żhodou je ─żahk├í ├║dr┼żba, dlh├í ┼żivotnos┼ą a univerz├ílnej┼íie pou┼żitie. Mlyn─Źek s trie┼ítiv├Żm ostr├şm sa d├í pou┼żi┼ą aj na in├ę suroviny ako je k├íva, napr. korenie, orie┼íky, mak.

Mlecie kamene

S mlec├şmi kame┼łmi docielite kvalitnej┼í├ş v├Żsledok mletia k├ívy ne┼ż u trie┼ítiv├ęho ostria.

Mlecie kamene drvia k├ívu rovnomerne a prispievaj├║ k lep┼íiemu uvo─ż┼łovaniu olejov z k├ívov├Żch z┼Ľn. Nev├Żhodou mlec├şch kame┼łov je ich zlo┼żitej┼íia ├║dr┼żba a jednostrann├ę vyu┼żitie.

Pod─ża materi├ílu sa mlecie kamene delia na:

 • oce─żov├ę – maj├║ v├Ą─Ź┼íiu tendenciu k zahrievaniu a m├┤┼że tak rovnako ako u trie┼ítiv├ęho ostria d├┤js┼ą k prep├íleniu k├ívy
 • keramick├ę – nijako neskres─żuj├║ chu┼ą k├ívy, a preto s├║ najlep┼íou vo─żbou

Pod─ża tvaru sa mlecie kamene delia na:

 • ploch├ę – mel├║ k├ívu rovnomernej┼íie ako k├│nick├ę kamene, priemern├í r├Żchlos┼ą mletia pri elektrick├Żch mlyn─Źekov je 900-1 300 ot├í─Źok za min├║tu a v├Żkonnos┼ą 9-18 kg k├ívy za hodinu. Opotrebenie nast├íva po cca 300-350 kg pomletej k├ívy.
 • k├│nick├ę – oproti ploch├Żm kame┼łom dok├í┼żu k├ívu pomlie┼ą jemnej┼íie a zost├íva v nich menej zvy┼íkov, priemern├í r├Żchlos┼ą mletia pri elektrick├Żch mlyn─Źekov je 400-550 ot├í─Źok za min├║tu a v├Żkonnos┼ą 15-70 k├ívy za hodinu. Opotrebenie nast├íva po cca 600-750 kg pomletej k├ívy.

Hrubos┼ą mletia

Prakticky u┼ż v┼íetky modely mlyn─Źekov na k├ívu pon├║kaj├║ nastavenia hrubosti mletia. R├┤zne druhy a sp├┤soby pr├şpravy k├ívy toti┼ż vy┼żaduj├║ in├║ hrubos┼ą namletia.

Stupe┼ł mletiaSp├┤sob pr├şpravy k├ívy
Najjemnej┼íie mletieD┼żezva
Jemn├ę mletieEspresso
Stredne hrub├ę mletieMoka kanvica
Hrub├ę mletieVakuum pot, filtrovan├í k├íva, dripper, chemex
Najhrubšie mletieFrench Press, cold brew

Kapacita a ve─żkos┼ą mlyn─Źeka na k├ívu

Pri kapacite je d├┤le┼żit├ę sa zamyslie┼ą, pre ko─żko ─żud├ş a ko─żkokr├ít denne budete k├ívu mlie┼ą. V┼íeobecne sa kapacita mlyn─Źekov na k├ívu pohybuje od 24 g t├Żch najmen┼í├şch a┼ż po viac ako 500 g. Ak si denne doprajete len p├ír ┼í├ílok k├ívy, vysta─Ź├şte si s kapacitou do 100 g. Ak m├íte v├Ą─Ź┼íiu spotrebu alebo pripravujete k├ívu pre v├Ą─Ź┼íie mno┼żstvo ─żud├ş, zv├í┼żte variantu s kapacitou 250 g.

Ve─żkos┼ą sa samozrejme odv├şja aj od kapacity, ale je potrebn├ę zv├í┼żi┼ą, kde v┼íade chcete mlyn─Źek pou┼ż├şva┼ą. Budete ho ma┼ą len na doma alebo ho chcete bra┼ą so sebou aj na cesty? Pre dom├íce pou┼żitie sa ve─żkostne nemus├şte obmedzova┼ą. Samozrejme, ┼że na cesty je vhodn├ę siahnu┼ą po skladnej┼íom modeli.

Vzh─żad a materi├íl

─îo do vzh─żadu je ponuka mlyn─Źekov na k├ívu ve─żmi pestr├í. Na svoje si ur─Źite pr├şdu ako milovn├şci retra, tak aj t├ş, ktor├ş maj├║ radi modern├ę dizajnov├ę k├║sky.

Ve─żk├║ rozmanitos┼ą vo vzh─żade n├íjdete predov┼íetk├Żm u ru─Źn├Żch mlyn─Źekov na k├ívu. Naj─Źastej┼íie s├║ vyroben├ę z kovu alebo dreva (─Źasto buk alebo exotick├ę dreviny). Ru─Źn├Ż mlyn─Źek m├┤┼że by┼ą v─Ćaka svojmu dizajnu aj skvel├Żm doplnkom do kuchyne. Nezab├║dajte aj na vhodn├║ ergon├│miu mlyn─Źeku, aby sa v├ím k├íva dobre mlela.

Pri elektrick├Żch mlyn─Źekov zoh─żad┼łuj├║, hlavne k praktickosti. V├Ą─Ź┼íina elektrick├Żch mlyn─Źekov je vyroben├í z plastu, pr├şpadne skla a nerezovej ocele.

├Üdr┼żba mlyn─Źeka na k├ívu

Pri mlet├ş k├ívy doch├ídza k uvo─ż┼łovaniu oleja, ktor├Ż na seba via┼że prach. Nielen, ┼że to ovplyv┼łuje v├Żsledn├║ chu┼ą k├ívy, ale m├┤┼że kv├┤li tomu vznika┼ą v mlyn─Źeku i plese┼ł. Ide├ílne je ─Źisti┼ą mlyn─Źek na k├ívu po ka┼żdom mlet├ş. Pre ve─ża ─żud├ş to bude asi otravn├í zbyto─Źnos┼ą, ale minimom by malo by┼ą ─Źistenie aspo┼ł raz t├Ż┼żdenne.

Na ─Źistenie mlyn─Źeka posta─Ź├ş zubn├í kefka, ktor├Żm vy─Źist├şte zvy┼ín├Ż k├ívov├Ż prach. Dosta┼ą tie┼ż m├┤┼żete ┼ípeci├ílne ─Źistiace tablety z kukuri─Źnej alebo p┼íeni─Źnej m├║ky, ktor├ę s├║ vhodn├ę pre d├┤kladn├ę ─Źistenie mlec├şch kame┼łov. Zauj├şmav├Żm tipom je zomlie┼ą v mlyn─Źeku raz za ─Źas ry┼żu s nastaven├şm na jemn├ę mletie. Ry┼ża na seba navia┼że zvy┼íky k├ívov├ęho oleja. Zvy┼íok mlyn─Źeka potom o─Źist├şte handri─Źkou, ide├ílne bez pou┼żitia vody.

Ak u elektrick├ęho mlyn─Źeka zanedb├íte ├║dr┼żbu, hroz├ş zanesenie jeho motora.

Cena

Cenov├ę rozp├Ątie u k├ívov├Żch mlyn─Źekov je ve─żmi ┼íirok├ę – od mlyn─Źekov za desiatok eur a┼ż za p├ír stoviek za profesion├ílne mlyn─Źeky.

Cena do 40 eur

V tejto kateg├│rii n├íjdete preva┼żne ru─Źn├ę mlyn─Źeky a z├íkladn├ę elektrick├ę mlyn─Źeky. V├Ą─Ź┼íinou ide o modely s ni┼ż┼íou kapacitou. Kvalita zodpoved├í cene.

Cena od 40 do 120 eur

Dizajnov├ę ru─Źn├ę mlyn─Źeky a ni┼ż┼íia trieda elektrick├Żch mlyn─Źekov na k├ívu. V tejto kateg├│rii sa u┼ż d├í vybra┼ą kvalitn├Ż mlyn─Źek, ktor├Ż bude sp─║┼ła┼ą va┼íe po┼żiadavky.

Cena od 120 do 200 eur

Mlyn─Źeky s kvalitn├Żm mlec├şm mechanizmom, pekn├Żm dizajnom a vysokou kapacitou. Pre dom├íce pou┼żitie s├║ to mlyn─Źeky na vysokej ├║rovni.

Cena nad 200 eur

Drah├ę dizajnov├ę k├║sky a profesion├ílne mlyn─Źeky. Cena sa m├┤┼że vy┼íplha┼ą a┼ż na nieko─żko tis├şc eur.

Ob─ż├║ben├ę zna─Źky

V├Żrobcov mlyn─Źekov na k├ívu je naozaj ve─ża. Medzi tie najzn├ímej┼íie a najob─ż├║benej┼íie patria:

 • Hario Japan
 • Bosch
 • DeLonghi
 • Porlex
 • Sencor
 • Krups
 • Sage

Zauj├şmavosti

 • K├íva skvele absorbuje vzduch a vlhkos┼ą. Vopred namlet├í k├íva m├┤┼że aj po─Źas hodiny zvetra┼ą. Preto sa odpor├║─Źa mlie┼ą k├ívu a┼ż tesne pred jej pr├şpravou.
 • V najvy┼í┼íej n├║dzi m├┤┼żete pou┼żi┼ą na mletie k├ívy aj smoothie mix├ęr. Ale znalci k├ívy ani mix├ęr z v├ís nebud├║ ma┼ą ve─żmi rados┼ą.

Vlo┼żi┼ą koment├ír

Pin It on Pinterest