Ako vybrať správny mlynček na kávu

Mlynček na kávu je nenahraditeľným príslušenstvom pre každého milovníka kávy. Nielen, že čerstvo namletá káva oveľa lepšie vonia a chutí, ale kávový mlynček môže byť aj krásnym dizajnovým prvkom do vašej kuchyne.

Pred kúpou mlynčeka na kávu by ste sa mali zamyslieť:

 • koľko šálok kávy denne vypijete?
 • koľko peňazí ste ochotní do mlynčeka investovať?
 • je pre vás príprava kávy rituálom?


Čo si vybrať?

Na začiatok sme si pre vás pripravili zopár tipov na výhodné mlynčeky na kávu, ktoré sme rozdelili podľa typu.

NázovTypKladyZáporyOrientačná cenaKde kúpiť?
DE´LONGHI KG521M elektrický– funkčnosť
– tichosť
– množstvo stupňov mletia
– objem
– displej
– cena179 €Zobraziť ponuku
KRUPS GVX242elektrický– funkčnosť
– množstvo stupňov mletia
– objem
– dizajn
– nedá sa namlieť káva len pre jednu šálku
– hlučnosť
60 €Zobraziť ponuku
LODOS 1945mechanický– dizajn
– jemnosť mletia
– nastaviteľná  hrubosť mletia
– malý otvor – nutnosť pomalého sypania51 €Zobraziť ponuku
TESCOMA GrandCHEF 428802mechanický– jemnosť mletia
– nastaviteľná hrubosť mletia
– skladnosť
– dizajn
– malý otvor – nutnosť pomalého sypania
– plastové diely
33 €Zobraziť ponuku
BOSH TSM6A017Celektrický– cena
– pomer cena/výkon
– kompaktné rozmery
– jednoduchá obsluha
– bez možnosti zvoliť hrubosť mletia
– objem
– nádobka sa nedá vybrať
18 €Zobraziť ponuku
SENCOR SCG 1050BK elektrický– cena
– tichosť
– kompaktné rozmery
– jednoduchá obsluha
– bez možnosti zvoliť hrubosť mletia
– objem
– komplikované čistenie
17 €Zobraziť ponuku
vyberomat sk de´longhi kgm

De´Longhi KG521M

De´Longhi KG521M je elektrický mlynček na kávu, ktorého mechanizmus mletia funguje na základe mlecích kameňov. Zvoliť si môžete až 18 stupňov mletia. Do zásobníka sa zmestí 350 g kávy. Na jedno mletie, namelie maximálne 14 porcií kávy. Vyrobený je z kovu. Príkon mlynčeka je 150 W so vstupným napätím 230 V. Rozmery 24 x 12 x 41 cm. Hmotnosť: 2,75 kg.


vyberomat sk krups gvx

Krups GVX242

Krups GVX242 je elektrický mlynček, s výkonom 110 W. Obsahuje zásobník s objemom 200 g. Melie prostredníctvom mlecích kameňov. Zvoliť si môžete zo 17 stupňov hrubosti mletia. Na jedno namletie dokáže spraviť maximálne 12 ks šálok kávy. Vyrobený je z platového a nerezového materiálu. Rozmery mlynčeka: 125 x 160 x 270 mm. Hmotnosť: 1,42 kg.


vyberomat sk lodos

Lodos 1945

Ručný mlynček na kávu, Lodos 1945 má priemer otvoru 10 cm. Vyrobený je z orechového dreva. Funguje prostredníctvom mlecích kameňov. Môžete si zvoliť hrubosť namletia. Veľkým kladom mlynčeka je jeho krásny dizajn. Výška: 20 cm. Hmotnosť: 650 g.


vyberomat sk tescoma grandchef

Tescoma GrandCHEF 428802

Mechanický mlynček Tescoma GrandCHEF 428802, má otvor s priemerom 8 cm. Môžete si zvoliť zo 6 stupňov hrúbky mletia. Na jedno namletie dokáže pripraviť 4 porcie kávy. Vytvorený je z plastového a nerezového materiálu. Hmotnosť: 370 g.


vyberomat sk bosh tsmac

BOSH TSM6A017C

Elektrický mlynček na kávu Bosh TSM6A011W, dosahuje výkon 180 W. Obsahuje zásobník s objemom 75 g. Funguje prostredníctvom trieštivých nožov. Mlynček je vyrobený z plastu a kovu. V prevádzke je iba sa nasadením vekom. Pri tomto mlynčeku si nemôžete zvoliť hrubosť mletia. Hmotnosť: 610 g.


vyberomat sk sencor scg bk

Sencor SCG 2051BK, je elektrický mlynček na kávu s výkonom 150 W. Objem zásobníka má 60 g, z čoho dokáže pripraviť max. 12 ks porcií kávy (na jedno mletie). Je vyrobený z plastového a nerezového materiálu. Melie prostredníctvom trieštivých nožov. Funguje iba s nasadeným vekom. Pri tomto mlynčeku si nemôžte vybrať z viacerých hrubostí mletia. Hmotnosť mlynčeka je 800 g.

Typy mlynčekov na kávu

Rozlišujeme dva základné typy mlynčeka na kávu, a to ručný a elektrický mlynček. Oba majú svoje špecifiká.

Ručný mlynček na kávu

Ručný mlynček na kávu je fajn, ak máte skôr nižšiu spotrebu kávy. Ak vypijete denne niekoľko šálok kávy alebo pripravujete kávu pre viac členov rodiny, kúpte si radšej elektrický mlynček.

Výhody

 • Nižšia obstarávacia cena
 • Kávu pri mletí neprepálite a nezhorkne
 • Proces mletia môžete mať ako rituál

Nevýhody

 • Vhodný skôr pre menšie množstvo kávy, približne do 4 šálok
 • Dlhšia doba mletia ako u elektrického mlynčeka
 • Len pre hrubšie mletie kávy

Elektrický mlynček na kávu

Elektrický mlynček na kávu je pohodlné a praktické riešenie mletia kávy. Nemusíte točiť kľučkou ako pri ručnom mlynčeku, elektrický mlynček urobí všetko za vás.

Výhody

 • Rýchlejšie a pohodlnejšie mletie
 • Možno nastaviť jemnosť mletia
 • Niektoré modely majú možnosť nastaviť počet dávok, teda koľko šálok kávy budete pripravovať

Nevýhody

 • Vyššia obstarávacia cena
 • Mlynček s oceľovými nožmi môže kávu prepáliť alebo ju namlieť nerovnomerne

Mlecí mechanizmus

Bežne sa pri mlynčekoch stretávame s dvoma typmi mechanizmu mletia. Ide buď o trieštivé ostrie (nože), alebo o mlecie kamene. Ak budete mlynček používať naozaj len na mletie kávy, vyberajte radšej z mlynčekov s mlecími kameňmi.

Trieštivé ostrie

Ostrie sa používa u lacnejších modelov. Trieštivé nože sú najčastejšie oceľové, výnimočne keramické. Nevýhodou trieštivých nožov je nerovnomerné mletie kávy a to, že sa káva pri mletí môže prepáliť. Výhodou je ľahká údržba, dlhá životnosť a univerzálnejšie použitie. Mlynček s trieštivým ostrím sa dá použiť aj na iné suroviny ako je káva, napr. korenie, oriešky, mak.

Mlecie kamene

S mlecími kameňmi docielite kvalitnejší výsledok mletia kávy než u trieštivého ostria.

Mlecie kamene drvia kávu rovnomerne a prispievajú k lepšiemu uvoľňovaniu olejov z kávových zŕn. Nevýhodou mlecích kameňov je ich zložitejšia údržba a jednostranné využitie.

Podľa materiálu sa mlecie kamene delia na:

 • oceľové – majú väčšiu tendenciu k zahrievaniu a môže tak rovnako ako u trieštivého ostria dôjsť k prepáleniu kávy
 • keramické – nijako neskresľujú chuť kávy, a preto sú najlepšou voľbou

Podľa tvaru sa mlecie kamene delia na:

 • ploché – melú kávu rovnomernejšie ako kónické kamene, priemerná rýchlosť mletia pri elektrických mlynčekov je 900-1 300 otáčok za minútu a výkonnosť 9-18 kg kávy za hodinu. Opotrebenie nastáva po cca 300-350 kg pomletej kávy.
 • kónické – oproti plochým kameňom dokážu kávu pomlieť jemnejšie a zostáva v nich menej zvyškov, priemerná rýchlosť mletia pri elektrických mlynčekov je 400-550 otáčok za minútu a výkonnosť 15-70 kávy za hodinu. Opotrebenie nastáva po cca 600-750 kg pomletej kávy.

Hrubosť mletia

Prakticky už všetky modely mlynčekov na kávu ponúkajú nastavenia hrubosti mletia. Rôzne druhy a spôsoby prípravy kávy totiž vyžadujú inú hrubosť namletia.

Stupeň mletia Spôsob prípravy kávy
Najjemnejšie mletie Džezva
Jemné mletie Espresso
Stredne hrubé mletie Moka kanvica
Hrubé mletie Vakuum pot, filtrovaná káva, dripper, chemex
Najhrubšie mletie French Press, cold brew

Kapacita a veľkosť mlynčeka na kávu

Pri kapacite je dôležité sa zamyslieť, pre koľko ľudí a koľkokrát denne budete kávu mlieť. Všeobecne sa kapacita mlynčekov na kávu pohybuje od 24 g tých najmenších až po viac ako 500 g. Ak si denne doprajete len pár šálok kávy, vystačíte si s kapacitou do 100 g. Ak máte väčšiu spotrebu alebo pripravujete kávu pre väčšie množstvo ľudí, zvážte variantu s kapacitou 250 g.

Veľkosť sa samozrejme odvíja aj od kapacity, ale je potrebné zvážiť, kde všade chcete mlynček používať. Budete ho mať len na doma alebo ho chcete brať so sebou aj na cesty? Pre domáce použitie sa veľkostne nemusíte obmedzovať. Samozrejme, že na cesty je vhodné siahnuť po skladnejšom modeli.

Vzhľad a materiál

Čo do vzhľadu je ponuka mlynčekov na kávu veľmi pestrá. Na svoje si určite prídu ako milovníci retra, tak aj tí, ktorí majú radi moderné dizajnové kúsky.

Veľkú rozmanitosť vo vzhľade nájdete predovšetkým u ručných mlynčekov na kávu. Najčastejšie sú vyrobené z kovu alebo dreva (často buk alebo exotické dreviny). Ručný mlynček môže byť vďaka svojmu dizajnu aj skvelým doplnkom do kuchyne. Nezabúdajte aj na vhodnú ergonómiu mlynčeku, aby sa vám káva dobre mlela.

Pri elektrických mlynčekov zohľadňujú, hlavne k praktickosti. Väčšina elektrických mlynčekov je vyrobená z plastu, prípadne skla a nerezovej ocele.

Údržba mlynčeka na kávu

Pri mletí kávy dochádza k uvoľňovaniu oleja, ktorý na seba viaže prach. Nielen, že to ovplyvňuje výslednú chuť kávy, ale môže kvôli tomu vznikať v mlynčeku i pleseň. Ideálne je čistiť mlynček na kávu po každom mletí. Pre veľa ľudí to bude asi otravná zbytočnosť, ale minimom by malo byť čistenie aspoň raz týždenne.

Na čistenie mlynčeka postačí zubná kefka, ktorým vyčistíte zvyšný kávový prach. Dostať tiež môžete špeciálne čistiace tablety z kukuričnej alebo pšeničnej múky, ktoré sú vhodné pre dôkladné čistenie mlecích kameňov. Zaujímavým tipom je zomlieť v mlynčeku raz za čas ryžu s nastavením na jemné mletie. Ryža na seba naviaže zvyšky kávového oleja. Zvyšok mlynčeka potom očistíte handričkou, ideálne bez použitia vody.

Ak u elektrického mlynčeka zanedbáte údržbu, hrozí zanesenie jeho motora.

Cena

Cenové rozpätie u kávových mlynčekov je veľmi široké – od mlynčekov za desiatok eur až za pár stoviek za profesionálne mlynčeky.

Cena do 40 eur

V tejto kategórii nájdete prevažne ručné mlynčeky a základné elektrické mlynčeky. Väčšinou ide o modely s nižšou kapacitou. Kvalita zodpovedá cene.

Cena od 40 do 120 eur

Dizajnové ručné mlynčeky a nižšia trieda elektrických mlynčekov na kávu. V tejto kategórii sa už dá vybrať kvalitný mlynček, ktorý bude spĺňať vaše požiadavky.

Cena od 120 do 200 eur

Mlynčeky s kvalitným mlecím mechanizmom, pekným dizajnom a vysokou kapacitou. Pre domáce použitie sú to mlynčeky na vysokej úrovni.

Cena nad 200 eur

Drahé dizajnové kúsky a profesionálne mlynčeky. Cena sa môže vyšplhať až na niekoľko tisíc eur.

Obľúbené značky

Výrobcov mlynčekov na kávu je naozaj veľa. Medzi tie najznámejšie a najobľúbenejšie patria:

 • Hario Japan
 • Bosch
 • DeLonghi
 • Porlex
 • Sencor
 • Krups
 • Sage

Zaujímavosti

 • Káva skvele absorbuje vzduch a vlhkosť. Vopred namletá káva môže aj počas hodiny zvetrať. Preto sa odporúča mlieť kávu až tesne pred jej prípravou.
 • V najvyššej núdzi môžete použiť na mletie kávy aj smoothie mixér. Ale znalci kávy ani mixér z vás nebudú mať veľmi radosť.

Vložiť komentár

Pin It on Pinterest