Ako vybrať mobilnú klimatizáciu

Rýchla voľba


Ceníme si váš čas a tak sme pripravili hneď na úvod 3 cenové možnosti z ktorých si vyberie každý, kto nemá čas čítať detailné informácie a odborné termíny.

vyberomat sk tristar ac
vyberomat sk tristar ac

Najlacnejšia možnosť

vyberomat sk ayrton aym p
vyberomat sk ayrton aym p

Rozumná voľba

vyberomat sk sakura spc r dame
vyberomat sk sakura spc r dame

Najvyššia kvalita

Rastúce teploty a horúce dni nás všetkých nútia hľadať možnosti, ako sa ochladiť. Teplý vzduch navyše nemôžeme nechať za dverami, ale prenasleduje nás aj do interiéru. Čoraz viac Slovákov sa preto rozhoduje nechať si zaviesť klimatizáciu. Môžete si pritom vybrať z viacerých typov: okennú, nástennú, potrubnú, podstropnú, kazetovú, parapetnú, mobilnú či multisplit. Ak hľadáte možnosť, ako si doma vytvoriť príjemný chládok bez nutnosti stavebného zásahu, máme pre vás riešenie. Umožní vám to mobilná klimatizácia. Okrem toho získate možnosť presúvať ju z jednej miestnosti do druhej.

Pred tým, ako si toto zariadenie kúpite, je vhodné porovnať niekoľko parametrov. Vďaka tomu vyberiete model, ktorý bude presne zodpovedať vašim požiadavkám. Pri výbere si najskôr prezrite, aké údaje vám poskytne energetický štítok klimatizácie. Dozviete sa z neho, akú má konkrétny model energetickú účinnosť, aká je jeho spotreba energie a akú má hlučnosť. Dozviete sa tiež, ako veľkú miestnosť dokáže mobilná klimatizácia účinne ochladiť. Moderné klimatizácie prinášajú okrem chladenia aj viacero praktických funkcií, ktoré vám ich používanie ešte viac spríjemnia. Aby ste mohli využiť chladenie čo najefektívnejšie, poradíme vám tiež to, ako odviesť z miestnosti teplý vzduch.

Čo si vybrať?

Na začiatok sme si pre vás pripravili zopár tipov pre výhodné mobilné klimatizácie.

Najvýhodnejšie mobilné klimatizácieKladyZáporyPriemerná cenaAktuálna ponuka
SAKURA SPC 40R-DAME– výkon
– rýchle chladenie
– množstvo funkcií
– jednoduché ovládanie
– nízka hlučnosť pri bežnom výkone
– pojazdné kolieska
– vysoká cena
– pri vysokom výkone hlučnejšia
485 €Výhodná ponuka
WHIRLPOOL PACW29HP– výkon
– vysoká energetická účinnosť
– dobrý prietok vzduchu
– inteligentná funkcia
– možnosť nastavenia nočného režimu
– chýbajúca funkcia samoodparovania
– chýba Wi-fi pripojenie
– hlučnosť
– chýbajú pojazdné kolieska
379 €Zobraziť ponuku
GREE GPC12AN-K5NNA1A – výkon
– pridané kolieska
– nastavenie prostredníctvom aplikácie
– cena380 €Zobraziť ponuku
AYRTON AYM-10P – prepojenie s aplikáciou
– časovač
– pridané kolieska
– vyššia hlučnosť 333 € Zobraziť ponuku
TRISTAR AC-5477– cena
– váha
– pridané kolieska
– hlučnosť
– vývod
– chýba Wi-fi pripojenie
272 €Zobraziť ponuku
vyberomat sk sakura spc r dame

SAKURA SPC 40R-DAME

Horúce letné dni si môžete spríjemniť vďaka tejto kvalitnej mobilnej klimatizácií. S výkonom 14 000 BTU/h dokáže odvlhčiť, vykúriť a schladiť miestnosť do 100 m³. Zároveň disponuje časovačom, pre jednoduchšie používanie. Nechýbajú jej ani pojazdné kolieska, aby ste ju mohli ľahko prenášať z jednej miestnosti do druhej. Spotrebič je úsporný pretože patrí do energetickej triedy A. Približná spotreba energie je 1,5 kWh/1h. Rozmery: 76 x 30 x 55 cm. Hmotnosť: 31,5 kg.


vyberomat sk whirlpool pacwhp

WHIRLPOOL PACW29HP

Mobilná klimatizácia Whirlpool PACW29HP, je všestranným úsporným pomocníkom do každej domácnosti. Pri vysokých teplotách vás príjemne schladí, avšak taktiež pri nízkych teplotách vás účinne zahreje. Zvoliť si môžete zo 4 režimov chladenia, ventilovania, odvlhčovania vzduchu a kúrenia. Výkon klimatizácie pri chladení je 3 000 W a pri ohreve je to 2 500 W. Prednosťou Whirlpool PACW29HP je úspornosť, pretože sa radí do energetickej triedy A + s približnou spotrebou energie 1 kWH/1h. Pridanou funkciou mobilnej klimatizácie je časovač, a funkcia 6 zmysel, ktorá vám automaticky nastaví najvhodnejšiu kombináciu ponúkaných funkcií. Nevýhodou je hlučnosť, a to 64dB, avšak zmierniť ju môžete vďaka funkcií nočný režim. Rozmery: 74,4 cm – 44,8 – 40 cm, váha 35kg. Klimatizácia sa ovláda prostredníctvom diaľkového ovládania.


vyberomat sk gree gpcan knnaa

GREE GPC12AN-K5NNA1A

Gree GPC12AN-K5NNA1A je mobilná klimatizácia s vysokým výkonom a to 3 500 W (12 000 BTU/h), vďaka čomu ochladí miestnosť s plochou až 81 m3. Zariadenie využíva 3 rýchlosti ochladzovania. Patrí do energetickej triedy A, s približnou spotrebou energie 1,3 kWh za hodinu. Výhodou Klimatizácie ja možnosť nastavenia prostredníctvom aplikácie, avšak súčasťou balenia je aj diaľkové ovládanie. Ďalšími pridanými hodnotami sú pojazdné kolieska a časovač. Rozmery: 83,5 cm – 40,5 cm – 38,5 cm, váha 35,5 kg.


vyberomat sk ayrton aym p

AYRTON AYM-10P

S klimatizáciou Ayrton je úprava vzduchu vo vašej domácnosti na želanú teplotu naozaj jednoduchá. Vďaka ponúkaným funkciám si môžete vzduch schladiť alebo zvlhčiť s chladiacim výkonom 10 000 BTU/h. Ochladiť dokáže miestnosť s plochou 65 m3. Klimatizácia patrí do úspornej triedy A +. Mobilná klimatizácia spotrebuje približne 0,9 kWh za hodinu. Výhodou Ayrton je funkcia časovaču a pojazdné kolieska, vďaka ktorým si klimatizáciu jednoducho prenesiete tam kam potrebujete. Rozmery: 82 cm – 39 cm – 40,5 cm, váha 36 kg. Klimatizácia sa ovláda prostredníctvom diaľkového ovládania alebo mobilnej aplikácie..


vyberomat sk tristar ac

TRISTAR AC-5477

Tristar AC-5477 je ideálnym pomocníkom počas horúcich letných dní. Vďaka výkonu 7 000 BTU/h ochladí, odvlhčí alebo vykúri miestnosť s plochou 60 m3. Klimatizácia ponúka 2 stupne rýchlostí. Patrí medzi úsporné klimatizácie a patrí do energetickej triedy A. Približná spotreba energie je 0,8 kWh za hodinu. Výhodou Tristaru je nízka hmotnosť (18 kg) a pojazdné kolieska, vďaka čomu bude presúvanie klimatizácie veľmi jednoduché. Pridanou vlastnosťou je časovač. Nevýhodou je hlučnosť klimatizácie a to 64 dB. Ovláda sa prostredníctvom diaľkového ovládania.

Parametre výberu

Pri nákupe sa stretnete s viacerými parametrami. Pred tým, ako sa rozhodnete, ktorý model vybrať, si ich budete musieť porovnať. Jednotlivé modely sa môžu líšiť svojím výkonom, spotrebou energií, hlučnosťou a inými parametrami.

Najskôr sa spolu pozrime na dôvody, pre ktoré sa spotrebitelia najčastejšie rozhodnú pre mobilnú klimatizáciu:

vyberomat sk mobile air conditioning
vyberomat sk mobile air conditioning
  • je to finančne menej náročné riešenie,
  • nie je potrebný stavebný zásah — potrebujete len elektrickú zásuvku,
  • na odvod teplého vzduchu postačí pootvorené okno,
  • mobilná klimatizácia sa dá premiestňovať medzi viacerými miestnosťami, nasmerovať podľa potreby alebo aj previesť napríklad na chatu,
  • výrobcovia myslia na dizajn, ktorý vhodne zapadne do izby, kancelárie či na chalupu.

Čo sa dozviete z energetického štítku

Energetický štítok mobilných klimatizácií obsahuje informácie o výkone, spotrebe energií a hlučnosti. Dozviete sa tiež, či daný model dokáže vzduch len ochladiť alebo aj ohriať.

S chladením alebo bez

Energetický štítok klimatizácie, ktorá má aj funkciu ohrievania, bude obsahovať informácie pre obidve jej funkcie. Okrem toho na ňom nájdete uvedené dve skratky EER a COP. Skratka EER bude označovať časť energetického štítku, ktorá sa týka chladenia a COP časť, ktorá sa týka kúrenia.

Energetická trieda

Mobilné klimatizácie sa vyrábajú v energetických triedach A až A++. S modelom inej triedy sa stretnete naozaj zriedka. Najúspornejšie budú preto modely s označením A++ a najmenej úsporné modely v triede A. Vzhľadom na to, že klimatizáciu budete zapínať na niekoľko hodín denne alebo aj počas noci, vhodné je investovať do vyššej energetickej triedy. Vynaložené prostriedky sa vám neskôr vrátia v podobe úspory na energiách.

Chladiaci výkon

Chladiaci výkon udáva, ako rýchlo sa vzduch v miestnosti ochladzuje. Platí, že na 1 m2 budete potrebovať chladiaci výkon 8 W. Výkon mobilných klimatizácií sa pohybuje od 2,6 do 4,6 kW.

Výkon sa môže udávať aj v BTU. Táto skratka označuje britskú termálnu jednotku za hodinu. 1 BTU znamená, že výkon je rovný 0,293 W za hodinu. Bežne môžete vyberať modely s 8 000 – 12 000 BTU.

Podľa veľkosti miestnosti

Aby ste sa nemuseli zaťažovať výpočtami a technickými informáciami, výrobcovia väčšinou uvádzajú v popise aj veľkosť miestnosti. Konkrétny model tak môžete vyberať podľa jej rozlohy. Ak chcete zakúpiť klimatizáciu, ktorú budete používať vo viacerých miestnostiach, odporúčame vám vyberať podľa rozmerov najväčšej z nich.

vyberomat sk mobile air conditioning
vyberomat sk mobile air conditioning

Počítajte tiež s tým, že v niektorých miestnostiach sú pri bežných každodenných činnostiach iné podmienky. Vzduch v kuchyni sa napríklad pri varení bude ohrievať intenzívnejšie ako v spálni. Preto budete v kuchyni na účinné chladenie potrebovať vyšší výkon.

Závisí tiež od polohy miestnosti vzhľadom na svetové strany. V izbe obrátenej na juh budete potrebovať vyšší výkon ako v severnej časti domu. Ďalšími faktormi, ktoré majú vplyv na potrebný výkon, sú veľkosť a tienenie okien, izolácia vonkajších múrov a počet osôb v miestnosti. 

Energetická účinnosť chladenia a kúrenia

Tieto parametre sa označujú skratkou EER pre chladenie a COP pre kúrenie. Obidva údaje udávajú pomer príkonu a výkonu klimatizácie. Čím vyššia je táto hodnota, tým vyššia je účinnosť chladenia a kúrenia. Najlepšie hodnoty sa pohybujú od 3,2 do 3,6.

Spotreba elektrickej energie

Spotreba energie je udávaná v kWh. Z tohto údaju sa dozviete, koľko zaplatíte za jednu hodinu prevádzky klimatizácie. Stačí, ak si spotrebu za hodinu vynásobíte aktuálnou cenou elektriny.

Hlučnosť

Posledným údajom na energetickom štítku je hlučnosť. Tá by vás mala zaujímať z hľadiska užívateľského komfortu. Vopred počítajte s tým, že každý model bude dosahovať určitú hladinu hluku. Ak plánujete klimatizáciu využívať aj v noci, hľadajte modely s hlučnosťou do 40 dB. Najhlasnejšie modely dosahujú hlučnosť až 65 dB. Táto hlučnosť sa rovná hlasitosti bežného rozhovoru.

Vzduchový prietok

Vzduchový prietok alebo vzduchový výkon udáva, koľko vzduchu prejde klimatizáciou za hodinu. Táto hodnota sa udáva v m3. Neplatí však vždy, že čím vyšší chladiaci výkon tým vyšší je aj prietok. Niektoré modely môžu mať napríklad výkonnejšie chladenie a ochladia menej vzduchu, no na nižšiu teplotu. Spravidla sa však aj na túto hodnotu môžete spoľahnúť ako na smerodajnú pri výbere.

Chladiaci plyn

Chladiaci plyn slúži na ochladzovanie vzduchu v zariadení. Ako chladivo sa využíva niekoľko plynov zo skupiny tzv. HFC chladív. Tieto plyny sú ekologické, nehorľavé a majú vysokú účinnosť. Konkrétne chladivo je označené skratkami R410A, R290 a podobne.

Spôsob odvádzania kondenzátu

Pri ochladzovaní vzduchu v klimatizácii je vedľajším produktom voda, ktorú je potrebné odvádzať. Mobilné klimatizácie odvádzajú vodu buď do nádržky alebo von spolu s teplým vzduchom. Výber závisí na vašich preferencií. Pri odvode vody do nádržky ju bude potrebné raz za čas vylievať.

Rozmery

Vzhľadom na to, že mobilné klimatizácie je možné prenášať, sú tomu prispôsobené aj ich rozmery. Väčšina modelov je vyrábaná v rozmeroch 70 – 80 cm na výšku a 30 – 40 na šírku. Môžete sa však stretnúť aj s menšími modelmi. Pri kúpe sa informujte tiež o hmotnosti a o tom, či je vybraný model vybavený kolieskami pre pohodlnejšie premiestňovanie.

Ako odvádzať teplý vzduch

Odvod teplého vzduchu je zabezpečený prostredníctvom jednej alebo dvoch hadíc. Väčšina modelov disponuje jednou hadicou, dve hadice sú však efektívnejším riešením. Pri kúpe nezabudnite skontrolovať, či vám bude vyhovovať dĺžka hadice.

Hadica by sa nemala po inštalácii klimatizácie ohýbať či zamotávať, čím by sa znížila jej priechodnosť. Čím kratšia je, tým menej je ventilátor klimatizácie zaťažovaný odvodom teplého vzduchu. Pre umiestnenie klimatizácie preto vyberajte miesto čo najbližšie k oknu.

vyberomat sk mobile air conditioning
vyberomat sk mobile air conditioning

Kam hadicu inštalovať

Hadicu je potrebné zaviesť do otvoreného okna. Ak chcete dosiahnuť maximálnu účinnosť, tá je možná umiestnením hadice do otvoru v stene. Takýmto riešením by ste sa však pripravili o jednu z najväčších výhod mobilných klimatizácií a museli by ste otvor v stene vytvoriť.

Istým kompromisom je odvod teplého vzduchu cez pootvorené okno zakryté textilným tesnením pre mobilné klimatizácie alebo pomocou adaptéru na okno. Ten na trhu nájdete aj pod názvom izolácia okna pre mobilné klimatizácie. Táto izolácia do veľkej miery zabráni vnikaniu teplejšieho vzduchu z okolia. Ak sa rozhodnete pre jedno z týchto riešení, odporúčame vám zakúpiť izoláciu alebo textilné tesnenie pre každú miestnosť, v ktorej budete klimatizáciu používať.

Funkcie mobilných klimatizácií

Mnoho výrobcov ponúka mobilné klimatizácie s viacerými funkciami. Okrem časovača či diaľkového ovládania vám tak môže toto zariadenie napríklad odvádzať zo vzduchu nadbytočnú vlhkosť alebo ho zvlhčovať.

Odvlhčovanie vzduchu — ak bývate máte vo vašej domácnosti problém s nadmernou vlhkosťou a tvorbou plesní, iste privítate funkciu odvlhčovania vzduchu. Účinnosť odvlhčovania sa udáva v litroch za hodinu.

Zvlhčovanie vzduchu — slúži na celkom opačný problém. Klimatizácie vo všeobecnosti vzduch čiastočne vysúšajú. Ak máte zdravotný problém, pri ktorom vám suchý vzduch škodí, hľadajte túto funkciu.

Diaľkové ovládanie — oceníte ho napríklad pri večernom relaxe. Vďaka nemu nebudete musieť pre ovládanie klimatizácie vstávať.

vyberomat sk mobile air conditioning
vyberomat sk mobile air conditioning

Displej — uľahčuje prehľad o tom, ako je aktuálne klimatizácia nastavená.

Časovač — umožní nastaviť čas, kedy sa má klimatizácia zapnúť. Po príchode z práce vás tak bude čakať príjemne vychladený byt.

Samoodparovanie — táto funkcia rieši problém s odvodom kondenzátu. Ten sa jednoducho odparí.

Filtrovanie pachov — niektoré modely sú vybavené uhlíkovým filtrom pre pohlcovanie pachov.

Na záver

Horúce počasie ohrieva nie len okolie domov ale aj interiér. Tento problém vyrieši klimatizácia. Aby ste nemuseli investovať do zabudovaných klimatizácií, vhodným riešením je mobilná klimatizácia. Pri jej kúpe si skontrolujte niekoľko parametrov. Vybraný model by mal vyhovovať vašim potrebám na výkon chladenia, veľkosť miestnosti, hlučnosť aj spotrebu energií. Jednotlivé modely sa líšia tiež rozmermi, hmotnosťou a spôsobom odvádzania kondenzátu. Rozdielna je tiež ponuka doplnkových funkcií.

Ak si zaobstaráte klimatizáciu, vezmite do úvahy zdravotné riziká, ktoré by s ňou mohli byť spojené. A to najmä vtedy, ak máte chronické zdravotné problémy s dýchacími cestami alebo srdcom. Problémom sa vyhnete jej správnym používaním. Stačí dodržiavať nasledovné zásady:

  • nevystavujte sa dlhodobo prúdeniu studeného vzduchu,
  • pravidelne čistite a vymieňajte filtre, čo zamedzí množeniu mikroorganizmov,
  • dodržiavajte odporúčaný rozdiel teploty v miestnosti oproti vonkajšiemu prostrediu — mal by byť maximálne 5 – 6 °C,
  • ak trpíte alergiami alebo astmou, vhodnejšia bude klimatizácia so zvlhčovaním a filtrovaním vzduchu,
  • počas dňa niekoľko krát vetrajte.

Vložiť komentár

Pin It on Pinterest