Ako vybrať paddleboard

Rýchla voľba


Ceníme si váš čas a tak sme pripravili hneď na úvod 3 cenové možnosti z ktorých si vyberie každý, kto nemá čas čítať detailné informácie a odborné termíny.

vyberomat sk aqua marina vibrant
vyberomat sk aqua marina vibrant

Najlacnejšia možnosť

vyberomat sk zray x x rider combo
vyberomat sk zray x x rider combo

Rozumná voľba

vyberomat sk mermaid mary navigator
vyberomat sk mermaid mary navigator

Najvyššia kvalita

Paddleboarding, nazývaný tiež SUP — Stand Up Padde, pochádza z Havajských ostrovov. Tento šport je však natoľko chytľavý, že si svoje miesto našiel u priaznivcov po celom svete. Základom je pádlovanie na plávajúcej doske, ktorá vzhľadom pripomína klasický surf. Paddleboard využijete na akejkoľvek pokojnej vodnej hladine — jazere, rybníku či pokojnom ramene rieky.

Paddleboarding je vhodný pre všetkých bez ohľadu na vek. Čas plný zábavy tak spolu môže stráviť celá rodina. Na trhu nájdete širokú ponuku paddleboardov rôzneho dizajnu aj kvality prevedenia. Vhodný model si tak nájde každý. Pri výbere si najskôr zvoľte vhodný typ paddleboardu. Potom porovnávajte parametre jednotlivých modelov. Zaujímať by vás mala dĺžka, šírka a nosnosť. Okrem toho budete potrebovať doplnky, akým je pádlo, poistné lanko a oblečenie z rýchloschnúceho materiálu.

Čo si vybrať?

Pripravili sme si pre vás zopár tipov pre výhodné paddleboardy.

Najvýhodnejšie paddleboardyTypKladyZáporyPriemerná cenaAktuálna ponuka
ZRAY X1 X-RIDER COMBOpre dospelých– stabilita
– pružné lano
– príslušenstvo
– protišmykový povrch
– nosnosť
– odnímateľná flosňa
– ovládateľnosť
– nevhodný do silnejšie tečúcej vody
– nevhodný pre deti
320 €Zobraziť ponuku
MERMAID MARY NAVIGATORpre dospelých– nosnosť
– ovládateľnosť
– príslušenstvo
– protišmykový povrch 
– cena
– horšia stabilita
– nevhodný pre deti
380 €Zobraziť ponuku
AQUA MARINA VIBRANTpre deti– vhodný pre deti
– protišmykový povrch
– stabilita
– ovládateľnosť
– príslušenstvo
– nosnosť
– nevhodný do tečúcej vody
266 €Zobraziť ponuku
vyberomat sk zray x x rider combo

ZRAY X1 X-RIDER COMBO

Skvelú zábavu vo vode vám zabezpečí paddleboard Zray X1 X-Rider Combo. Je určený pre dospelé osoby. Vyznačuje sa skvelou stabilitou vďaka dostatočnej šírke zadnej časti. Súčasťou je pružné lanko a odnímateľná flosňa, ktoré prichytia váš náklad. Výhodou je príslušenstvo ako pumpa, opravná sada, pádlo, vak leash a plutva. Nosnosť ktorú paddleboard udrží je 120 kg. Rozmery: 27 cm – 42 cm – 91 cm.


vyberomat sk mermaid mary navigator

MERMAID MARY NAVIGATOR

Vďaka paddleboardu Mermaid Mary navigátor sa zabaví celá rodina. Bezpečnú zábavu prináša protišmyková plocha. Paddleboard je zameraný na ľahkosť ovládania. Súčasťou balenia je bohaté príslušenstvo ako transportový vak, pumpa, pádlo, plutva, ramienok a opravná sada. Výhodou je vysoká nosnosť a to 155 kg. Rozmery: 88 cm – 25 cm – 40 cm.


vyberomat sk aqua marina vibrant

AQUA MARINA Vibrant

Bezpečnú zábavu pre vaše deti zabezpečí paddleboard AQUA MARINA Vibrant. Pokrytý je protišmykovou nášľapnou plochou Diamond. Nevýhodou paddleboardu je jeho malá nosnosť, udrží iba 60 kg. Súčasťou balenia je pumpa, obal, pádlo, leash a plutva. Rozmery: 23 cm – 40 cm – 80 cm.

Typy paddleboardov

Paddleboardy nájdete na trhu v rôznych prevedeniach s vlastnosťami prispôsobenými na rôzne využitie. Pri nákupe môžete naraziť na nasledovné typy.

vyberomat sk paddleboard
vyberomat sk paddleboard

Závodné dosky

Závodné dosky sú svojou konštrukciou prispôsobené tomu, aby sa na nich dala vyvinúť čo najvyššia rýchlosť. Majú dlhý a úzky tvar. Využijete ich na stojatých vodách aj otvorenom mori. Vzhľadom na užší tvar a vyššiu náročnosť ovládania nie sú vhodné pre začiatočníkov.

Dosky na vlny

Ak sa chystáte k moru a na vlny, vhodný bude pre vás tento typ. Má ohnutý tvar, menšiu dĺžku a mierne zaoblené boky, vďaka čomu budete môcť vlny prekonať. Neumožňuje však vyvinúť vyššiu rýchlosť.

Dosky na pokojnú hladinu

Tieto dosky sú širšie a kratšie. Svojím tvarom sú dokonale prispôsobené jazde na pokojných hladinách. Sú stabilné, dobre sa ovládajú a využijete ich aj na rekreačné účely.

Dosky pre dobrodruhov

Pre všetkých, ktoré chcú spoznávať rôzne zákutia, sú určené dosky pre dobrodruhov. Využije ich každý, kto chce pri vode stráviť aj viac dní. Konštrukcia tohto typu je prispôsobená tomu, aby bol paddleboard dostatočne rýchly aj stabilný.

Allround dosky

Allround dosky sú určené na všestranné využitie. Sú stredne dlhé a široké. Špička paddlebaordu je mierne zdvihnutá vďaka čomu tento typ využijete na pokojnej hladine aj menších vlnách. Tieto dosky sú tiež vybavené odnímateľnou stredovou plutvou, vďaka čomu vás nebude nič obmedzovať ani pri plavbe pri nižšej hladine vody.

Joga dosky

Tieto paddleboardy sú určené pre všetkých nadšencov jogy. Sú dostatočne široké a vybavené držiakmi na uchopenie pri cvičení.

vyberomat sk paddleboard
vyberomat sk paddleboard

Windsurf dosky

Ideálne riešenie pre všetkých, ktorí milujú windsurfing a chceli by sa venovať aj paddleboardingu. Na windsurf dosky môžete kedykoľvek rýchlo pripevniť plachtu. Sú tiež vybavené štyrmi popruhmi pre uchytenie nôh. Podľa počasia si tak môžete zvoliť, ktorej činnosti sa budete venovať.

Rybárske dosky

Rybárske dosky sú určené pre všetkých, ktorí by chceli na paddleboarde chytať ryby. Tieto paddleboardy sú širšie a poskytujú dostatok priestoru pre uloženie úlovku aj rybárskeho náčinia.

Parametre výberu

Základným kritériom výberu sú rozmery a nosnosť dosky, ktoré musia zodpovedať hmotnosti jazdca. Budete si tiež musieť zvoliť, či si kúpite nafukovací alebo pevný paddleboard. Okrem toho porovnávajte dĺžku a šírku dosky.

Nafukovací paddleboard

Výhodou nafukovacieho modelu je jeho skladnosť. Paddlebaord budete môcť kedykoľvek vyfúknuť a odložiť bez toho, aby zaberal veľa miesta. Jeho skladnosť oceníte aj pri prevoze k vode. Nevýhodou je, vzhľadom na použitý materiál, kratšia životnosť. Nafukovacie paddleboardy tiež nie sú také stabilné ako pevné modely. Vyberiete si z nich však dosky s rôznou nosnosťou aj dizajnom.

vyberomat sk paddleboard
vyberomat sk paddleboard

Pevný paddleboard

Pevný paddleboard vám poskytne všetky vlastnosti, akými sú požadovaná rýchlosť či stabilita. Má tiež dlhú životnosť. Nevýhodou pri prevážaní a skladovaní sú jeho rozmery. Pre pevný paddleboard je preto vhodné sa rozhodnúť vtedy, ak sa mu chcete venovať viac ako raz ročne na dovolenke.

Nosnosť

Každý paddleboard má v popise uvedenú nosnosť. Budete tak vedieť, pre akú záťaž je uspôsobený. Vyberajte taký model, ktorý má vyššiu nosnosť ako je vaša hmotnosť. Pri vyššom zaťažení sa paddleboard bude viac ponárať a ťažšie ovládať. Na trhu nájdete modely s nosnosťou 90 – 140 kg.

Dĺžka

Okrem nosnosti je potrebné určiť aj optimálnu dĺžku. Dĺžka má vplyv na ovládateľnosť a rýchlosť. Čím dlhší paddleboard bude, tým bude rýchlejší. Zároveň sa bude ťažšie ovládať.

  • Pre začiatočníkov a na všestranné využitie sú určené modely od 270 do 370 cm.
  • Windsurf dosky sú kratšie ako 270 cm kvôli potrebe ich ovládania.
  • Závodné dosky, ktoré dosahujú najvyššiu rýchlosť, sa vyrábajú v dĺžke 380 – 430 cm.

Šírka

Čím širšia doska je, tým je stabilnejšia. Vyššiu rýchlosť a menšiu stabilitu poskytujú úzke dosky so šírkou 74 – 76 cm. Široké dosky od 78 cm a viac sú stabilnejšie.

vyberomat sk paddleboard
vyberomat sk paddleboard

Doplnky k paddleboardom

Aby ste sa na paddleboarde mohli pohybovať, budete, samozrejme, potrebovať aj pádlo. Môžete si kúpiť set paddleboardu aj s pádlom alebo si ho vyberiete samostatne. Základom pri výbere je ergonomická rukoväť, aby sa vám pádlo dobre držalo a neobmedzovalo vašu výdrž.

Podľa konštrukcie si môžete vybrať rozkladacie alebo pevné pádlo. Rozkladacie pádlo umožňuje nastaviť jeho dĺžku, takže ho bude môcť využívať aj viac osôb. Počas prenášania ho môžete zložiť do menších rozmerov. Pevné pádla sú vhodné najmä pre pokročilejších jazdcov alebo ak budete paddleboard využívať sami. Umožňujú lepší prenos sily na list pádla. Využijete ich aj pri prekonávaní vĺn.

Materiál pádla

Pádla pre paddleboardy sa vyrábajú z viacerých materiálov.

Hliník — ľahký, stredne odolný materiál vhodný pre začiatočníkov.

Laminát — určený pre mierne pokročilých. Laminátové pádla sa zväčša dajú nastaviť.

Bambus — ľahké a pevné pádla pre mierne pokročilých jazdcov. Spravidla sa tiež dajú nastaviť.

Pádla z uhlíkových vlákien — odolné a ľahké pádla pre pokročilých. Výhodou je dlhá životnosť. Tento materiál patrí zároveň medzi najdrahšie.

Ako určiť dĺžku pádla

Pádlo by malo presahovať vašu výšku o 20 cm. Pri tejto dĺžke budete môcť paddleboard dostatočne ovládať.

Poistné lanko

Poistné lanko, tzv. leash, je nevyhnutná súčasť každého paddleboardu. Lanko slúži na spojenie dosky a vašej nohy. Na vodu sa preto bez neho nikdy nevydávajte. Ak sa ocitnete vo vode pri náhlom zhoršení počasia, môže vám zachrániť aj život. Je tiež praktickým pomocníkom, ak spadnete do vody. Vďaka nemu vám doska neodpláva.

vyberomat sk paddleboard
vyberomat sk paddleboard

Druhy poistných laniek

Poistné lanká môžu byť krútené alebo rovné. Krútené využijete na kľudnejšej hladine. Tento typ znižuje riziko zamotania pádla do lanka. Rovné lanko je určené na jazdu napríklad na vlnách. Umožňuje voľný pohyb po celom plaváku.

Ďalšie príslušenstvo

Okrem lanka a pádla využijete aj ďalšie príslušenstvo. Ak si kúpite nafukovací paddleboard, nezabudnite na pumpu, ktorou ho budete nafukovať. Na odloženie dosky si zaobstarajte nepremokavý obal. K paddlebaordom je vhodné dokúpiť tiež oblečenie z rýchloschnúceho materiálu.

Záver

Paddleboarding je šport, ktorý si získal priaznivcov zo všetkých vekových kategórií. Ak aj vás nadchýna predstava pádlovania na doske, pri jej výbere začnite voľbou vhodného typu. Zvolený typ bude závisieť od toho, ako budete dosku využívať. Pre začiatočníkov sú vhodné nafukovacie alebo napríklad allround dosky. Ak ste zároveň milovníkom windsurfingu, vyberte si windsurf dosku. Možností je niekoľko pre rôzne spôsoby využitia aj podľa spôsobu jazdy či vodnej hladiny, na ktorej budete paddleboard používať.

Pri kúpe sa informujte o nosnosti, dĺžke a šírke vyhliadnutých modelov. Mali by vyhovovať vašej hmotnosti a spôsobu jazdy. Nezabudnite na pádlo a poistné lanko, ktoré by mali byť súčasťou výbavy každého paddlebaordu.

vyberomat sk aussielogo base

Aussie recenzie a skúsenosti

vyberomat sk aussie logoZnačka Aussie prináša kvalitné výrobky, určené na starostlivosť o každý typ vlasov. Zakladateľ Tom Redmond sa rozhodol vytvoriť prípravky inšpirované Austrálskou …
Read More
vyberomat sk old spice logo x

Old Spice recenzie a skúsenosti

vyberomat sk old spice logoSvetoznáma značka vznikla v Amerike v roku 1937. V súčasnosti ju poznáme ako kozmetiku zameranú na pánov. Preto vás možno prekvapí, …
Read More
vyberomat sk beach

Čo si zbaliť na dovolenku

Rýchla voľbaCeníme si váš čas a tak sme pripravili hneď na úvod 3 cenové možnosti z ktorých si vyberie každý, kto nemá čas čítať …
Read More
vyberomat sk girl

Ako zabaviť deti na dovolenke

Rýchla voľbaCeníme si váš čas a tak sme pripravili hneď na úvod 3 cenové možnosti z ktorých si vyberie každý, kto nemá čas čítať detailné …
Read More

Vložiť komentár

Pin It on Pinterest