Ako vybrať longboard

Longboardy si získali obľubu u mnohých pre rýchlosť jazdy a možnosti využitia v meste aj v prírode. Na triky na U-rampe nie sú vhodné. Od klasických skateboardov sa líšia dlhšou doskou a väčšími kolieskami. Pre svoju stabilitu a jednoduchšie ovládanie ich využijú začiatočníci aj pokročilí.

Longboard vyberajte podľa niekoľkých kritérií. Základom je zvoliť vhodnú dĺžku a tvar. Tie budú závisieť od štýlu vašej jazdy. Okrem toho porovnávajte materiál dosky, veľkosť, tvrdosť a umiestnenie koliesok. Potrebné je tiež rozhodovať sa podľa prostredia, v ktorom budete longboard najčastejšie používať. A poradíme vám aj pri výbere truckov a ložísk.

Najvýhodnejšie longboardyKladyZáporyPriemerná cenaAktuálna ponuka
YUNEEC E-GO1– samodobíjanie pri brzdení
– USB port
– dojazdová dráha
– bluetooth
– nosnosť
– kolieska
– LED diódi
– prepojenie s aplikáciou
– cena
– výkon
450 €Zobraziť ponukuNAJLEPŠIA KVALITA
ELJET SINGLE DRIVE– výkon
– nosnosť
– rýchlosť
– dojazd
– kolieska
– cena
– chýba ovládanie prostredníctvom pohybu
350 €Zobraziť ponukuNAJLEPŠÍ POMER CENA – KVALITA
INMOTION K1– kompaktnosť
– jednoduchosť ovládania
– nabíjanie
– kolieska
– ložiská
– rukoväť
– veľkosť
– nosnosť
230 €Zobraziť ponukuNAJLEPŠIA CENA
vyberomat sk yuneec e go

Yuneec E-Go1

YUNEEC E-Go1 je elektro longboard, ktorý obsahuje samodobíjaciu funkciu, ktorá sa spúšťa pri brzdení. Najväčšou prednosťou je dojazdová dráha, ktorá je na jedno nabitie až 30 km. Zvoliť si môžete s dvoch druhov ovládania a to cez ovládač alebo aplikáciu. Obsahuje USB port. Maximálna nosnosť Yuneec je 100 kg. Dĺžka – 85 cm, váha – 6,3 kg.


vyberomat sk eljet single drive

Eljet Single Drive

Vysoko výkonný elektro longboard Eljet Single drive, dosahuje výkon až 1 800 W. Vďaka tomu dosahuje maximálnu rýchlosť 25 km za hodinu. Na jedno nabitie (3 h) má longboard dojazd až 25 km. Ďalšou prednosťou je nosnosť, ktorá je 120 kg. Ovláda sa prostredníctvom diaľkového ovládania. Dĺžka Eljet Single drive je 94 cm, váha 6,8 kg.


vyberomat sk inmotion k

Inmotion K1

Elektronický dopravný prostriedok Inmotion K1 zjednoduší život a prinesie zábavu celej vašej rodine. Výkon ktorý longboard ponúka je 150 W. Maximálna nosnosť je 90 kg. Nabíjanie longboardu trvá dve hodiny. Maximálna rýchlosť akú dosahuje je 20 km s dojazdovou dráhou 8 km. Ovláda sa prostredníctvom pohybu tela. Dĺžka longboardu je 70 cm, hmotnosť 3,6 kg.

Typy longboardov

Pri kúpe longboardu sa môžete stretnúť s viacerými tvarmi. Každý z nich je prispôsobený inému štýlu jazdy.

vyberomat sk longboard
vyberomat sk longboard

Pintail

Najčastejšou voľbou je pintail s tvarom dosky, ktorý pripomína kvapku. V prednej časti je oblejší a v zadnej užší. Pintail je vhodný pre začiatočníkov. Má široké kolieska a poskytuje dobrú možnosť ovládania.

Cruiser

Cruiser je určený pre pokročilejších jazdcov. Tvarom sa ponáša na skateboard, ale je o niečo dlhší a širší. Cruiser využijete na jazdu po meste a po ceste.

Drop-trough

Tento typ má v oblasti koliesok výrezy, ktoré umožňujú ostrejšie zatáčanie. Drop-trough využijú skúsenejší jazdci.

Drop-deck

Drop-deck longboardy majú znížené ťažisko, čím dosahujú vyššiu stabilitu aj vo vyššej rýchlosti. Využijete ich tiež na downhill.

Hybrid

Hybridné longboardy sú vhodné na jazdu v teréne a majú dobrú stabilitu. Kolieska sa montujú spôsobom drop- trough vo výrezoch dosky. Hybridné longboardy sú o niečo kratšie. Využijete ich na downhill, freeride aj carving.

vyberomat sk longboard
vyberomat sk longboard

Podľa čoho vyberať

Pri výbere longboardu všetko voľbou vhodného typu len začína. Ďalej budete potrebovať porovnať niekoľko parametrov. Ako prvé by vás mala zaujímať veľkosť dosky.

Veľkosť dosky

Longboardy sa vyrábajú v rôznych dĺžkach. Tá je určovaná spôsobom a prostredím, v ktorom budete jazdiť.

Kratšie longboardy

Kratšie longboardy využijete v meste. Na jazdu po meste okrem toho vyberajte modely so zahnutou zadnou časťou, aby ste mohli jednoduchšie prekonávať obrubníky či iné prekážky nadvihnutím predných koliesok. Do mesta je vhodná dĺžka 71 cm a viac. Nie sú vhodné longboardy dlhšie ako 105 cm. V tejto dĺžke nájdete modely vhodné aj na prenášanie či do MHD.

Dlhšie longboardy

Do tejto kategórie patria modely s dĺžkou okolo 97 cm. Dlhšie longboardy sú vhodné na jazdu po rovine ale aj v parkoch a miernych kopcoch. Sú na tento účel dostatočne stabilné a umožňujú držať rovnováhu aj pri vyššej rýchlosti. Zároveň majú však vyššiu hmotnosť, takže nie sú veľmi vhodné na pravidelné prenášanie.

Veľkosť a tvar koliesok

Od veľkosti koliesok závisí rýchlosť jazdy. Čím väčšie kolieska budú, tým rýchlejšie budete môcť ísť a naopak. Zároveň pri väčších kolieskach bude potrebné počítať s tým, že sa na nich budete o niečo dlhšie rozbiehať. Menšie kolieska sú vhodné na využitie v meste, na downhill sú vhodnejšie väčšie rozmery.

vyberomat sk longboard
vyberomat sk longboard

Veľkosť koliesok by mala zodpovedať tiež tomu, či ste začiatočníkom alebo pokročilým jazdcom. Menšie kolieska do 77 mm síce umožnia len pomalšiu jazdu, budete však mať viac času reagovať napríklad na prekážky na ceste.

Tvar koliesok

Na manévrovanie vplýva tiež tvar koliesok. Ak majú oblé hrany, lepšie sa na nich zatáča. Ostré hrany na druhej strane lepšie udržiavajú smer jazdy.

Tvrdosť koliesok

Na štýl jazdy vplýva aj tvrdosť koliesok. Mäkšie kolieska sú pre lepšie priľnutie k povrchu pomalšie, tvrdšie budú rýchlejšie. Pre začiatočníkov vyberajte kolieska s tvrdosťou do 85 A. Kolieska nad túto hodnotu sú určené pre pokročilých jazdcov.

Umiestnenie koliesok

Kolieska môžu byť na longboarde umiestnené rôznym spôsobom.

Center-set — vzdialenosť stredu a hrán od koliesok je rovnaká. Takéto umiestnenie umožňuje lepšie ovládanie longboardu. V zákrutách však stráca rýchlosť.

Side-set — stred kolieska je v jednej rovine s vnútornou hranou. Majú výbornú priľnavosť a umožňujú dobré ovládanie aj prudšie trhnutie. Nevýhodou môže by nerovnomerné opotrebovanie koliesok.

Of-set — stred kolieska sa nachádza medzi vnútorným okrajom a prostriedkom kolieska. Priľnavosť majú medzi center-set a side-set umiestnením. Toto umiestnenie je najbežnejšie.

Materiál dosky

Dosku longboardu tvorí niekoľko vrstiev. Môžete ich byť až 11. Najčastejším materiálom dosky je javor a bambus. Okrem toho sa používa drevo z brezy a môžete sa stretnúť aj s kombináciou dreva a laminátu. Najtvrdším materiálom je javor. Ten sa používa na výrobu downhillových longboardov. Bambus vyniká pružnosťou. V kombinácii s javorom ho môžete nájsť na longboardoch určených do mesta alebo na freeride.

Prostredie jazdy

Od prostredia, v ktorom budete longboard používať, budú závisieť niektoré jeho vlastnosti.

vyberomat sk longboard
vyberomat sk longboard

Longboardy do mesta

Do mesta si zaobstarajte kratšie a stredné modely do 97 cm. Kolieska by mali mať tvrdosť okolo 80 A. Z tvarov je najvhodnejší pintail. Mal by mať zodvihnutú pätku, aby ste mohlo kedykoľvek rýchlo zodvihnúť predné kolieska.

Longboardy pre parky a chodníky

Na tento účel sa najviac hodia pintail a drop-thru. Je to pre ich dobrú stabilitu. Nie sú vhodné dosky s väčšou dĺžkou.

Longboardy pre downhill

Na downhill sú určené modely s dĺžkou nad 97 cm so širšími kolieskami veľkosti 70 – 80 mm. Myslite na stabilitu, ktorú budete vo vysokej rýchlosti potrebovať. Potrebné je tiež dobré ovládanie pri zatáčaní.

Longboardy na freeride

Jazda medzi prekážkami vyžaduje dlhší longboard. Umiestnenie koliesok by malo byť center-set alebo off-set.

Trucky

Kovové časti, ktoré sa umiestňujú na dosku, sa nazývajú trucky. Na nich sa potom nachádzajú kolieska. Trucky môžu byť vertikálne alebo reverzné.

Vertikálne trucky sa ponášajú na trucky na skateboardoch. Rozdiel je v širšej a mohutnejšej časti určenej na uchytenie koliesok. Využijete ich v skateparkoch. Utiahnutím alebo povolením môžete meniť ich tuhosť.

Reverzné trucky sa uchytávajú pod uhlom, ktorý zabezpečí lepšiu stabilitu, geometriu a točivosť. Aj na tomto type sa dá nastaviť tuhosť. Využijete ich na carving, freeride a downhill.

Ložiská

Ložiská sa označujú ABEC 1, 3, 5, 7 a 9. Toto označenie hovorí o presnosti výroby a rýchlosti ložiska. ABEC 1 tak znamená najmenšiu presnosť aj rýchlosť a ABEC 9 najväčšiu. Čím vyššia je trieda, tým rýchlejšie bude longboard schopný jazdiť.

Užitočné tipy na záver

Longboard je výborným pomocníkom na rýchly presun po meste. Využijete ho tiež na adrenalínové zjazdy či obľúbený freeride. Pri výbere vychádzajte z typu, ktorý bude pre vašu jazdu najvhodnejší. Okrem toho si vyberte vhodnú dĺžku dosky. Potrebné je tiež zamyslieť sa nad tým, aká veľkosť, tvrdosť, tvar a umiestnenie koliesok vám bude vyhovovať. Od týchto faktorov závisí rýchlosť jazdy aj jednoduchosť ovládania longboardu. So štýlom jazdy súvisí tiež výber a umiestnenie truckov a kvalita a rýchlosť ložísk. Informujte sa aj o materiáli dosky.

Ak sa rozhodnete pre longboard pre downhill alebo freeride, nezabudnite na ochranu hlavy, zápästia, kolien a lakťov. Pri týchto spôsoboch jazdy hrozí vyššie riziko úrazu. Ochranné prostriedky by ste mali používať aj vtedy, ak ste na longboarde len začiatočníkom.

vyberomat sk dron

Ako vybrať lietajúci dron

Drony sú lietajúce stroje, ktoré vám umožnia sledovať svet z výšky a počas toho vytvárať nádherné letecké videá a fotky. Ide o jednu z najzaujímavejších a najviac inovatívnych technologických noviniek poslednej…
vyberomat sk digital camera

Ako vybrať digitálny fotoaparát

Fotoaparáty sú skvelým vynálezom, ktorý umožňuje zachytiť kúzlo okamihu. Tie digitálne zasa umožňujú to, že už nemusíte fotografie pracne vyvolávať, ale dajú sa rýchlo a ľahko…
vyberomat sk bluetooth speaker

Ako vybrať bezdrôtový reproduktor

Už vás nebaví počúvať hudbu z vášho telefónu alebo by ste si radi vychutnali plnohodnotnejší zvukový zážitok ako prostredníctvom slúchadiel? Ak áno, tak sú pre vás…
vyberomat sk bluetooth headphones

Ako vybrať bezdrôtové slúchadlá

Slúchadlá sú neoceniteľným doplnkom všetkých, ktorí si chcú vychutnať hudbu či film bez toho, aby ich rušilo okolie. Súčasným trendom sú bezdrôtové slúchadlá, ktoré sú…
vyberomat sk dog bowl

Ako vybrať správnu misku pre psa

Pokiaľ máte doma psieho kamaráta, patrí miska k základnému vybaveniu, bez ktorého sa nezaobídete. Každý pes by mal mať aspoň dve misky – jednu na krmivo…

Vložiť komentár