Ako vybrať rybársky prút

Chytanie rýb je obľúbeným koníčkom mnohých mužov aj žien. Aby ste sa tejto záľube mohli venovať, potrebujete kvalitný výstroj, ktorého základom je rybársky prút. Ak ste v tejto oblasti nováčikom, iste ste už premýšľali nad tým, aký rybársky prút si vybrať, aby vám vyhovoval po všetkých stránkach.

V nasledujúcom návode sa najskôr dozviete, ktorý typ rybárskeho prútu budete potrebovať. Ten bude závisieť od toho, akému štýlu rybolovu sa venujete. Potom sa spolu pozrieme na jednotlivé parametre, ktoré budete musieť pred konečným rozhodnutím porovnať. Jednotlivé modely sa budú líšiť hmotnosťou, záťažou, dĺžkou a počtom očiek. Na výber tiež máte možnosť vybrať si teleskopické alebo delené rybárske prúty. Po výbere nezabudnite na potrebné príslušenstvo a môžete sa konečne vydať na lov.

Najvýhodnejšie rybárske prútyTypKladyZáporyPriemerná cenaAktuálna ponuka
WFT – PRÚT 68 NORTH LTCmorský– kvalita
– záťaž
– protišmyková rukoväť
– konštrukcia
– blank
– dĺžka
– cena
– počet dielov
164 €Zobraziť ponukuNAJLEPŠIA KVALITA
DAIWA EMCAST CARPkaprový– kvalita
– nahadzovanie na veľké vzdialenosti
– rukoväť
– blank
– zvládne chytiť ťažšie kapre
– množstvo dielov
– dĺžka
– cena
105 €Zobraziť ponukuNAJLEPŠÍ POMER CENA – KVALITA
DELPHIN RIVER TROPHY FEEDER X-TRAfeederový– konštrukcia
– dĺžka
– váha
– počet dielov
– záťaž81 €Zobraziť ponuku 
DELPHIN ETNA E3 CORKkaprový– zvládne chytiť ťažšie kapre
– konštrukcia
– dĺžka
– cena
– množstvo dielov
– záťaž
64 €Zobraziť ponuku 
MIVARDI ENIGMA FEEDERfeederový– cena
– dĺžka
– váha
– 3 druhy tvrdosti špičky
– rukoväť
– blank
– počet dielov
– záťaž51 €Zobraziť ponukuNAJLEPŠIA CENA
vyberomat sk wft prut north ltc

WFT – Prút 68 North LTC

Rybársky prút WFT 68 North ITC je vhodný pre chytanie rýb z lodí a morský rybolov. Celková dĺžka konštrukcie je 2,1 m, dokáže sa zložiť na dĺžku 1,23 m. Najväčšou prednosťou prútu je jeho záťaž, a to od 200 g až do 1 000 g. Medzi ďalšiu prednosť patrí kvalita blanku, ktorý je vyrobený z kvalitných japonských uhlíkových vlákien. Počet dielov v balení je 2 ks.


vyberomat sk daiwa emcast carp

Daiwa Emcast Carp

Kaprový rybarsky prút Daiwa Emcast Carp vyniká kvalitným silným karbónovým blankom, ktorý je veľmi pružný. Medzi najväčšie prednosti tohto prútu patrí jeho schopnosť presného nahadzovania na ďaleké vzdialenosti. Celková dĺžka sú 3 m. Transportná dĺžka je 1, 55m. Rukoväť je vyrobená z tkaných uhlíkových vlákien. Počet dielov v balení sú 2 ks.


vyberomat sk delphin river trophy feeder x tra

Delphin River Trophy Feeder X-tra

Feederový rybársky prút Delphi River má celkovú dĺžku 3,6 m. Možno ho zložiť na dĺžku 1, 26 m. Prút zvládne maximálne zaťaženie 200 g. Výhodou je množstvo dielov v balení a to 3 + 4.


vyberomat sk delphin etna e cork

Delphin Etna E3 Cork

Delphin Etna E3 Cork je rybársky prút, ktorý zvládne chytanie aj ťažších kaprov. Celková dĺžka prútu je 3,6 m, avšak dá sa zložiť až do dĺžky 1,87 m. V balení sa nachádzajú 2 ks dielov.


vyberomat sk mivardi enigma feeder

Mivardi Enigma Feeder

Mivardi Engima je feederový rybársky prút so skvelou cenou a primeranou kvalitou. Celková dĺžka prútu je 3,6 m, avšak dokáže sa zložiť na dĺžku 1,28 m. Medzi najväčšie prednosti patrí možnosť vymieňať špičky podľa požadovanej tvrdosti. Zvoliť si môžete z Medium, Heavy a Super Heavy. Ďalšou prednosťou je počet dielov, a to 3+3. Nevýhodou je nízka záťaž (30 g).

Typy rybárskych prútov

Pred tým, ako sa vyberiete do obchodu, si zodpovedzte na otázku, aké ryby chcete chytať. Podľa toho delíme rybárske prúty na niekoľko typov.

vyberomat sk fishing rod
vyberomat sk fishing rod

Kaprové prúty

Vzhľadom na možnosť využitia je tento typ v našich končinách najpoužívanejším. Okrem kaprov ním môžete chytať tiež amury a pleskáče. Kaprové prúty sú dostatočne odolné, ulovíte nimi aj ťažšie kusy a sú vhodné pre začiatočníkov aj pokročilých. Výhodou je jednoduchosť manipulácie a skladnosť.

Sumcové prúty

Sumcové udice sú odolnejšie, pevnejšie a pružnejšie, aby ste ich mohli používať aj na lov sumcov. Mali by ste nimi uloviť rybu až do 100 kg. Tieto udice sa vyrábajú v rozdielnej dĺžke podľa toho, či sú určené na lov z brehu alebo loďky.

Muškárske prúty

Ľahké a ohybné prúty v charakteristickom tvare spracovania slúžia na to, aby ste dostali ľahkú návnadu na určité miesto vo vode. Navijak sa na tomto type nachádza pod rukoväťou.

Plaváčkové prúty

Plaváčkové prúty využijete na lov malých a stredných rýb. Sú dlhšie, ľahšie a ľahko sa ovládajú. Pomocou plaváku je možné regulovať, ako hlboko bude umiestnená nástraha. Môžete medzi nimi nájsť tiež rybárske udice bez očiek.

vyberomat sk fishing rod
vyberomat sk fishing rod

Prívlačové prúty

Prívlačové prúty sú určené na lov pomocou nahadzovania a priťahovania návnady smerom k sebe. Využijete ich na lov dravých rýb. Na iný typ lovu ich nevyužijete. Pri kúpe je potrebné zvoliť vhodný model pre druh rýb, ktoré budete loviť.

Feederové prúty

Feederové udice sú vhodné na lov menších a stredne veľkých rýb. Sú ľahké, majú ohybnú špičku a sú vhodné pre začiatočníkov aj pokročilých. Špičku je možné vymieňať podľa sily prúdu vody. Využijete ich na lov pomocou kŕmidla. Niektoré modely je možné využiť aj na lov kaprov.

Pickerové prúty

Tento typ patrí medzi citlivejšie. Majú ohybnú špičku a sú určené na chytanie menších rýb s využitím ľahšej návnady. Využívajú sa na lov na brehu potokov a riek.

Morské prúty

Typickými vlastnosťami morských prútov sú odolnosť, pevnosť a pružnosť. Pevnejšia konštrukcia je vhodná aj na lov väčších rýb. Tento typ tiež umožňuje dostať návnadu do väčšej hĺbky. Dôležitá je povrchová úprava na ochranu pred pôsobením soli.

Prúty na lov pod ľadom

Svoje špecifiká má tiež lov cez diery v ľade. Rybárske prúty určené na takýto rybolov majú nezamŕzajúce očká a kvalitný navijak. Vyznačujú sa tiež odolnou konštrukciou a menšou dĺžkou.

Parametre výberu

Parametrov, podľa ktorých vyberať, je niekoľko. Postupne si ich prejdeme, vysvetlíme jednotlivé pojmy a prezradíme vám, na čo pri výbere dávať pozor.

Dĺžka

Dĺžka rybárskych prútov sa udáva v rozloženom stave. Bude závisieť od typu, ktorý potrebujete. Aby mala udica požadované vlastnosti, potrebuje mať vhodnú dĺžku. Najmenšiu dĺžku majú rybárske prúty na lov pod ľadom. Dĺžky jednotlivých typov sú nasledovné:

  • muškárske prúty — okolo 250 cm,
  • prívlačné prúty ľahšie — 180 – 220 cm,
  • prívlačné prúty ťažšie — 220 – 280 cm,
  • plaváčkové prúty — 180 – 300 cm,
  • prúty pre lov na položenú — 250 – 450 cm.

Záťaž

Údaj o záťaži vám prezradí, akú váhu môže mať použitá nástraha. Záťaž sa odvíja od tvrdosti prútu. Tvrdosť rybárskeho prútu sa udáva v librách alebo gramoch. Tak napríklad tvrdosť prútu 4 lbs je určená pre záťaž 91 – 114 g. Najmenšia záťaž môže byť pod 40 g. Najväčšia aj viac ako 1 000 g.

vyberomat sk fishing rod
vyberomat sk fishing rod

Materiál udice

Na výrobu rybárskych prútov sa používa viacero materiálov. To, ktorý materiál je použitý, určuje vlastnosti prútu a to, aké ryby s ním budete môcť loviť.

Štiepané a lepené rybárske prúty — sú vhodné pre muškárov. Vyznačujú sa pružnosťou a ľahkosťou.

Bambusové prúty — aj tento materiál je ľahký a pružný. Využíva sa pri lovení menších druhov rýb.

Sklolaminátové prúty — sú odolné, pružné a majú dlhú životnosť. Vzhľadom na nižšiu cenu ponúkajú dostatočnú kvalitu.

Grafitové prúty — prúty vhodné na lov ťažších rýb. Vynikajú pevnosťou a kvalitným spracovaním. Zároveň sú drahšie. Tento typ sa neodporúča pre vodivosť na použitie počas búrky.

Hmotnosť

Hmotnosť vás bude zaujímať najmä kvôli jednoduchosti manipulácie s udicou. Najľahšie prúty sú určené na muškárenie. Majú len do 200 g.

Počet očiek

Očká na udici vedú vlasec od navijaku k špičke. Ich úlohou je tiež vlasec ochladzovať. Musia byť zároveň dostatočné veľké, aby vlasec nespomaľovali. Ich počet závisí od dĺžky a typu prútu. Môže ich byť 6 – 12.

Rybárske prúty podľa prevedenia

Podľa prevedenia delíme rybárske prúty na teleskopické a delené.

Teleskopické rybárske prúty

Tento typ je vhodnejší, ak budete udicu často prenášať. Časti prútu sa pri teleskopickom prevedení dajú vysúvať a zasúvať do seba. Aj niekoľko metrový prút tak rýchlo poskladáte na dĺžku okolo 1 m. Nevýhodou je, že sa takto prút rýchlejšie opotrebuje. Preto sú teleskopické rybárske prúty vhodné skôr na príležitostný lov.

Delené rybárske prúty

Delené prúty sa dajú rozložiť na menšie samostatné časti. Vynikajú svojou ohybnosťou, pevnosťou a dlhším náhodom. Vlastnosti prútu sú tým viac zachované, čím menej dielov má. Tým menšia je tiež pravdepodobnosť, že niektorý zo spojov praskne. Tento typ pre ich lepšie vlastnosti napriek horšej skladnosti (jednotlivé diely môžu mať až do 180 cm) uprednostňujú pokročilejší rybári.

Príslušenstvo k rybárskym prútom

K rybárskemu prútu je potrebné dokúpiť rôzne príslušenstvo. Budete potrebovať:

Navijak — na navijak sa navíja vlasec. Aj navijaky sa od seba odlišujú podľa druhu rýb, ktoré lovíte. Niektoré udice pre začiatočníkov sa kvôli uľahčeniu výberu predávajú aj s navijakom.

Plaváky — ak sa chystáte na lov na plávanú, plavák bude slúžiť ako signalizácia záberu.

vyberomat sk fishing rod
vyberomat sk fishing rod

Obal na prút — ochráni prút pri prevoze. Najlepšie je vybrať obal z nepremokavého materiálu. Obaly kúpite na teleskopické aj delené prúty.

Návnady — návnady si môžete pripraviť doma alebo si ich kúpite. Výhodou kupovaných návnad je, že sú špeciálne pripravené pre vybraný druh rýb.

Vlasce a lanká — vlasce a lanká sú nevyhnutnou súčasťou výbavy. Na menšie ryby využijete vlasce. Na väčšie druhy budete potrebovať pevnejšie lanká.

Tipy na záver

Lov rýb je krásny koníček, ktorý nie je len o možnosti trávenia času v prírode či chutnej rybe na tanieri. Ak vás rybárčenie oslovilo, ako prvé si budete potrebovať vybrať typ rybárskeho prútu, ktorý bude pre vás vhodný. Na výber máte mnoho typov podľa spôsobu lovu a druhu lovených rýb. Pri nákupe porovnajte tiež vhodnú záťaž prútu, jeho hmotnosť, dĺžku a počet očiek. Budete sa tiež musieť rozhodnúť, či si kúpite delený alebo teleskopický rybársky prút a vybrať si vhodné príslušenstvo.

O rybársky prút je potrebné sa správne starať. Predĺžite tak jeho životnosť. Pri zaobchádzaní s prútom dbajte, aby ste ho neznečistili napríklad rukami špinavými od nástrah. Dávajte tiež pozor na to, aby sa prút pri love neohýbal viac ako o 90 °. Poškodiť ho môže aj pád na tvrdý podklad. Po návrate domov prút vždy očistite od nečistôt a až potom odložte na miesto.

vyberomat sk dron

Ako vybrať lietajúci dron

Drony sú lietajúce stroje, ktoré vám umožnia sledovať svet z výšky a počas toho vytvárať nádherné letecké videá a fotky. Ide o jednu z najzaujímavejších a najviac inovatívnych technologických noviniek poslednej…
vyberomat sk digital camera

Ako vybrať digitálny fotoaparát

Fotoaparáty sú skvelým vynálezom, ktorý umožňuje zachytiť kúzlo okamihu. Tie digitálne zasa umožňujú to, že už nemusíte fotografie pracne vyvolávať, ale dajú sa rýchlo a ľahko…
vyberomat sk bluetooth speaker

Ako vybrať bezdrôtový reproduktor

Už vás nebaví počúvať hudbu z vášho telefónu alebo by ste si radi vychutnali plnohodnotnejší zvukový zážitok ako prostredníctvom slúchadiel? Ak áno, tak sú pre vás…
vyberomat sk bluetooth headphones

Ako vybrať bezdrôtové slúchadlá

Slúchadlá sú neoceniteľným doplnkom všetkých, ktorí si chcú vychutnať hudbu či film bez toho, aby ich rušilo okolie. Súčasným trendom sú bezdrôtové slúchadlá, ktoré sú…
vyberomat sk dog bowl

Ako vybrať správnu misku pre psa

Pokiaľ máte doma psieho kamaráta, patrí miska k základnému vybaveniu, bez ktorého sa nezaobídete. Každý pes by mal mať aspoň dve misky – jednu na krmivo…

Vložiť komentár