Ako vybrať krovinorez

Rýchla voľba


Ceníme si váš čas a tak sme pripravili hneď na úvod 3 cenové možnosti z ktorých si vyberie každý, kto nemá čas čítať detailné informácie a odborné termíny

vyberomat sk gardena comfortcut
vyberomat sk gardena comfortcut

Najlacnejšia možnosť

vyberomat sk bosch afs
vyberomat sk bosch afs

Rozumná voľba

vyberomat sk metabo fsb ltx bl
vyberomat sk metabo fsb ltx bl

Najvyššia kvalita

Krovinorez využijete na kosenie v náročnejšom teréne a hustejšom poraste. Hravo ním pokosíte malé kry, ľahké dreviny aj prerastenú burinu či trávu. Ponúka tak všestranné využitie na miestach, ktoré nie je možné pokosiť kosačkou.

Jednotlivé modely sa od seba odlišujú viacerými parametrami. Aby ste si vybrali krovinorez, ktorý vám bude vyhovovať, mali by ste si ich najskôr porovnať. O všetkých parametroch tohto záhradného pomocníka sa dozviete v našom krátkom návode o tom, ako vybrať krovinorez. Dozviete sa, aký výkon budete potrebovať, z akých typov motora si môžete vyberať a aj to, aké sú ich výhody a nevýhody. Poradíme vám tiež, aký záber krovinorezu zvoliť a ako sa oň starať.

Čo si vybrať?

Na začiatok sme si pre vás pripravili zopár tipov na výhodné krovinorezy, ktoré sme rozdelili podľa typu.

Najvýhodnejšie krovinorezyTypKladyZáporyPriemerná cenaAktuálna ponuka
OLEO-MAC OM BC 400 Takumulátorový– nastaviteľné držadlo
– komfortné držanie
– vyvážená ergonómia
– dostatočný záber
– bohaté príslušenstvo
– vyššia cena
– neobsahuje akumulátorový článok
– neobsahuje nabíjačku
254 €Zobraziť ponuku
VEGA BC430PRObenzínový– výkon
– opruženie
– kvalita
– ergonomika
– jednoduchosť ovládania
– kvalita materiálu
– vyššia cena
– vyššia hmotnosť (7,8 kg)
180 €Zobraziť ponuku
Gardena Trimmer EasyCut 23/18 V P4A 1 x 2 Ahakumulátorový– nastaviteľné držadlo
– nízka váha (2kg)
– LED indikátor stavu kapacity akumulátora
– výdrž (45 min)
– možnosť nastavenia uhlov na ťažko dostupné miesta
– menší záber (230 mm)
– nožíky sú vyrobené z plastu
132 €Výhodná ponuka
BOSCH AFS 23-37elektrický– kvalita
– výkon
– príslušenstvo
– spoľahlivosť
– jednoduchosť ovládania
– vhodný pre všetky typy strihania
– váha
– hlučnosť128 €Zobraziť ponuku
GARDENA COMFORTCUT 550/28elektrický– cena
– výkon
– nízka váha (2,8 kg)
– jednoduchosť ovládania
– ľahká údržba
– menší záber (280 mm)
– hlučnosť
84 €Zobraziť ponuku
vyberomat sk metabo fsb ltx bl

Metabo FSB 36 – 18 LTX BL 40

Tichý a zároveň výkonný krovinorez od Metabo pokosí slabšie konáriky a odolné porasty. Záber krovinorezu je 400 mm. Súčasťou výbavy je obojručné riaditkové držadlo, popruh na rameno, ochranný kryt, cievka s dvojitou strunou, trojlopatkový žací nôž ku krovinorezu, adaptér pre nôž, kombinovaný kľúč a aretačný čap. Typ rukoväti: Riadidlá. Hmotnosť: 4,8 kg.


vyberomat sk vega bcpro

VeGa Bc430Pro

Vega BC460PRO je krovinorez, ktorý môžete používať celoročne. Pri tomto krovinoreze si môžete zvoliť, či budete kosiť trojzubým žacím nožom alebo strunou. Medzi klady Vegy sa zaraďuje výkon, ktorý dosahuje až 1,8 kW. Ďalším kladom je profesionálne opruženie a materiál z kvalitnej ocele. Typ rukoväte sú ergonomické riadidlá. Súčasťou Vegy je antivibračný systém. Záber je 430 mm. Hmotnosť: 7,8 kg.


vyberomat sk gardena trimmer easycut v pa x ah

Gardena Trimmer EasyCut 23/18 V P4A 1 x 2 Ah

Akumulátorový krovinorez vám pomôže s pravidelnou údržbou vašej záhrady. Určite oceníte nastaviteľnú sekaciu hlavu, ktorá umožňuje kosenie trávnika aj v ťažko dostupných miestach. Vďaka akumulátoru s kapacitou 2 Ah vydrží po plnom nabití (60 min), v prevádzke 45 minút. Disponuje záberom 230 mm. Typ rukoväti: Držadlo. Medzi výhody patrí jeho hmotnosť, a to iba 2 kg. Súčasťou výbavy krovinorezu je nastaviteľná rukoväť, akumulátor a nabíjacia stanica.


vyberomat sk bosch afs

Bosch AFS 23-37

Praktický krovinorez Bosch AFS 23-37, je veľkým pomocníkom pri všetkých druhoch strihaní. Funguje na elektrický pohon, s výkonom 950 W. Bosh AFS m záber 370 mm. Typ rukoväti: držadlo. Medzi prednosti krovinorezu patrí výbava, ako je nastaviteľná rukoväť a deliteľný hriadeľ. Hmotnosť: 5,7 kg.


vyberomat sk gardena comfortcut

Gardena ComfortCut 550/28

Krovinorez Gardena Comfort Cut 550/28 je vhodný pre konečnú úpravu vašej záhrady po dokosení kosačkou. Najväčšia prednosť je jeho váha, a to iba 2,8 kg. Výkon krovinorezu je 0,55 kW. Medzi slabšie stránky patrí záber (280 mm). Typ rukoväte: držadlo.

Krovinorez alebo vyžínač

Pri nákupe krovinorezu sa často stáva, že je zamenený so vyžínačom. Aby ste sa tejto zámene vyhli, pozrime sa najskôr na rozdiely medzi týmito dvoma prístrojmi.

Krovinorez

Krovinorez má oproti vyžínaču robustnejšiu konštrukciu a odolný nôž najčastejšie je v tvare trojzubu. Vďaka tomu zvládne aj hrubší porast na väčšej ploche. Kvôli robustnosti je zároveň ťažší. K jednotlivým modelom si tiež môžete dokúpiť viaceré nadstavce. Zväčša je to možnosť výmeny hlavy za strunovú, takže získate zároveň strunovú kosačku na trávu.

Vyžínač

Vyžínač je o niečo ľahší. Môžete ním kosiť trávu na miestach, kde sa bežná kosačka nedostane. Napríklad v blízkosti pňov stromov. Vyžínač má menší výkon a kosí len pomocou struny. Preto ho môžete nájsť aj pod názvom strunová kosačka.

vyberomat sk brushcutter
vyberomat sk brushcutter

Parametre pri výbere krovinorezu

Pri výbere konkrétneho modelu bude smerodajné, ako často a na aký porast budete krovinorez používať. Rozdielny model budete potrebovať na vytínanie náletových drevín či prerastenej trávy v záhrade pri dome a iný na krovinatý porast. Od toho sa budú odvíjať vaše požiadavky na výkon, pohon, veľkosť či prídavné nadstavce.

Pohon

Parametrov výberu je niekoľko. Začneme výberom pohonu, ktorý vám bude najviac vyhovovať. Na výber máte benzínový, elektrický a akumulátorový.

Benzínový pohon

Benzínový pohon je zo všetkých typov najviac výkonný, a preto ho využijete aj na husté porasty na veľkej ploche. Využijete ho takmer kdekoľvek bez toho, aby ste museli riešiť prívod elektriny. Benzínový krovinorez má však nevýhodu v tom, že pri práci unikajú do vzduchu splodiny, je tiež hlučnejší a ťažší. S jeho prevádzkou sú navyše spojené vyššie náklady.  

vyberomat sk brushcutter
vyberomat sk brushcutter

Pri kúpe máte na výber dva druhy motora:

Dvojtaktný motor — má vyšší výkon a jednoduchší motor, ktorého oprava a údržba sú v porovnaní so štvortaktným motorom jednoduchšie. Ako pohonná látka sa používa benzín s pridaním oleja. Tento typ je na druhej strane hlučnejší a pri práci uvoľňuje väčšie množstvo splodín.

Štvortaktný motor — tento motor je o niečo tichší a uniká z neho menej splodín. Naproti dvojtaktnému motoru má však o niečo nižší výkon a v prípade poruchy sú náklady na opravu vyššie.

Elektrický pohon

Elektrický pohon má o niečo nižší výkon. Naproti benzínovému má tichý chod, nie je náročný na údržbu a je ľahší. Váži len do 7 kg. Využijete ho na prácu na menších plochách s dosahom elektrickej siete. Vopred počítajte s potrebou použitia predlžovačky. Káble krovinorezov nie sú veľmi dlhé.

Akumulátorový pohon

Akumulátorový pohon vám umožní vziať krovinorez aj na miesta bez elektriny. Výhodou je tiež tichý chod, práca bez nutnosti dýchať splodiny a nenáročnosť na údržbu. Pri kúpe je potrebné počítať s výdržou akumulátora. Za tento typ tiež zaplatíte o niečo viac a keďže pri práci musíte nosiť aj hmotnosť akumulátora, je ťažší. V porovnaní s benzínovým motorom má tiež nižší výkon.

Typ akumulátoru

Akumulátorové krovinorezy sa môžu líšiť viacerými parametrami. Prvým je typ používanej batérie. Používajú sa nasledovné:

Li-ion akumulátory — tieto akumulátory sú ľahšie a majú dlhú životnosť, pri ktorej sa ich kapacita neznižujte.

Ni-Mh akumulátory — môžete ich nájsť už len zriedka. Sú ťažšie a pri dlhšom používaní sa kapacita batérie postupne znižuje.

Kapacita a doba nabíjania akumulátoru

Kapacita akumulátoru vám prezradí, ako dlho budete môcť krovinorez používať. Počítajte s tým, že čím vyšší výkon bude vybraný model mať, tým vyššiu kapacitu bude potrebovať. Pri menšom výkone vám postačí menšia kapacita. Pri kúpe počítajte s dobou, ktorú obvykle na kosenie potrebujete. Bežne sa kapacita pohybuje od 20 do 60 minút. Avšak, aj pri bežnej záhrade nevyberajte modely pod 30 minút.

Doba nabíjania závisí v mnohom od kapacity. Pri kúpe sa môžete stretnúť s dobou nabíjania od 1 do 10 hodín.

Výkon

Od výkonu krovinorezu bude závisieť, na aký porast ho budete môcť používať. Ak si zvolíte vyšší výkon, budete ho môcť využiť aj na hustejší porast. Na výber máte modely s výkonom do 1 kW, ktoré sú vhodné na menší priestor a menšie porasty. Od 1 do 2 kW si vyberiete modely pre hustejší porast. Od 2 kW vyššie už zakúpite modely s využitím na veľkom priestore a hustom poraste vrátane krovia a mladých drevín.

Hmotnosť

Keďže je krovinorez pri práci nutné nosiť, iste vás bude zaujímať jeho hmotnosť. Pri kúpe sa informujte aj o vibrácie krovinorezu. A to najmä pri ťažších modeloch, kde môžu byť vibrácie spolu s vyššou hmotnosťou obťažujúce. Vopred počítajte s tým, že výkonnejšie modely budú ťažšie. Na trhu nájdete:

  • krovinorezy s malým výkonom do 4 kg,
  • modely na bežné použitie okolo domu od 5 do 8 kg,
  • modely pre profesionálov, ktoré vážia viac ako 8  kg.
vyberomat sk brushcutter
vyberomat sk brushcutter

Prevedenie rukoväte

Rukoväť krovinorezu môže byť pripojená priamo k jeho telu. Jednou rukou budete krovinorez držať za rukoväť a druhou pri motore. Toto prevedenie nájdete na ľahších modeloch. Výhodou je menej miesta, ktoré zaberú pri skladovaní.

Riadidlá, ktoré sa dajú uchopiť dvoma rukami, sa používajú na ťažších krovinorezoch. Uľahčia vám tak manipuláciu pri práci.

Popruh

Okrem rukoväte má každý krovinorez popruh, ktorým si ho na seba zavesíte. Ľahšie krovinorezy disponujú popruhom na rameno. Ťažšie sa dajú upevniť kvôli odľahčeniu rúk na bedrá alebo cez dve plecia a hruď.

Hlučnosť

Pri kúpe sa informujte aj o hlučnosti. Platí, že najhlučnejšie sú dvojtaktné benzínové krovinorezy a tichšie akumulátorové a elektrické. Okrem typu motora súvisí hlučnosť s výkonom. Čím bude vyšší, tým bude krovinorez hlučnejší. Škála hlučnosti sa pri týchto strojoch pohybuje od 70 do 90 dB.

Záber

Plocha záberu sa pohybuje od 30 do 50 cm. Mala by vyhovovať priestoru, v ktorom budete krovinorez používať. Na vysekávanie úzkych priestorov budete potrebovať menší záber. Väčší záber oceníte pri veľkých plochách.

vyberomat sk brushcutter
vyberomat sk brushcutter

Údržba a servis

O krovinorezy je potrebné sa pravidelne starať. Po práci venujte pozornosť tomu, aby ste ho očistili od zvyškov rastlín. Obsiahnutá vlhkosť zvyšuje riziko korózie. Raz za čas je potrebné vyčistiť tiež vzduchový filter, ktorý sa môže zanášať. Môže sa stať, že starší vzduchový filter je už veľmi zanesený. V takom prípade ho bude lepšie vymeniť.

Dostupnosť servisu

Pred tým, ako si krovinorez kúpite, sa informujte o možnosti záručného a pozáručného servisu. Zvoľte radšej drahšie modely osvedčených značiek, pre ktoré je dostupný dostatok náhradných dielov.

Tipy na záver

Krovinorez sa postará o všetok porast, ktorý nemôžete pokosiť kosačkou. Pri jeho kúpe začnite výberom typu motora. Okrem toho si stanovte, koľko za krovinorez môžete zaplatiť, aké sú vaše požiadavky na manipuláciou, spôsob upevnenia a hmotnosť. Jednotlivé modely sa ďalej líšia tiež výkonom, záberom hlavice a hlučnosťou. Pri kúpe nezabudnite skontrolovať dostupnosť servisu a náhradných dielov či príslušenstva.

K niektorým krovinorezom si budete môcť dokúpiť rôzne nadstavce, napríklad nadstavec na prerezávanie drevín. Môžete si dokúpiť tiež kotúče na silnejšie dreviny alebo struny rôznej hrúbky a cievky, do ktorých struny vložíte. Pri práci sa chráňte rukavicami, ochrannými okuliarmi a chráničom sluchu.

The 18 volt Cordless Brush Cutter from Metabo

Vložiť komentár

Pin It on Pinterest