Ako vybrať teplomer

Rýchla voľba


Ceníme si váš čas a tak sme pripravili hneď na úvod 3 cenové možnosti z ktorých si vyberie každý, kto nemá čas čítať detailné informácie a odborné termíny

vyberomat sk beurer beu ot
vyberomat sk beurer beu ot

Najlacnejšia možnosť

vyberomat sk truelife care q
vyberomat sk truelife care q

Rozumná voľba

vyberomat sk withings thermo
vyberomat sk withings thermo

Najvyššia kvalita

Teplomer na meranie telesnej teploty patrí k základnej výbave každej domácnosti. Pomôže vám spoľahlivo zistiť, aká je teplota vás alebo iných členov rodiny. Tento údaj je jedným zo spoľahlivých indikátorov pre určenie druhu ochorenia. Aj preto by ste výberu teplomera mali venovať náležitú pozornosť, aby ste kúpili taký, aký bude vyhovovať potrebám vašej rodiny.

Pri kúpe teplomera sa zamerajte najskôr na výber vhodného typu. Ten bude závisieť od toho, komu budete teplotu merať, ako často a v akej časti tela. Pre dospelých budete totiž potrebovať iný typ ako napríklad pre bábätká či seniorov. Na výber máte tiež bezkontaktné teplomery, s ktorými odmeriate teplotu bez toho, aby s vami musel pacient spolupracovať. Okrem typu zvážte tiež presnosť merania, náročnosť ovládania, hmotnosť, jednoduchosť pri používaní či čitateľnosť výsledkov. Niektoré modely sú vybavené viacerými funkciami, ktoré rozširujú možnosti využitia teplomeru. Aj o nich sa dozviete v nasledujúcom článku.

Čo si vybrať?

Pripravili sme si pre vás zopár tipov na kvalitné teplomery. Rozdelili sme ich podľa typu.

Najvýhodnejšie teplomeryTypKladyZáporyPriemerná cenaAktuálna ponuka
WITHINGS THERMObezdotykový– rýchlosť
– presnosť
– jednoduchosť používania
– synchronizácia s aplikáciou
– automatické ukladanie výsledkov merania
– možnosť nastaviť pripomienky na lieky
– cena
– návod v angličtine
100 €Zobraziť ponuku
FAMIDOC FDIR-V22bezdotykový– presnosť
– rýchlosť
– jednoduchosť používania
– registrovaný zdravotnícky prostriedok
– história merania
– možnosť merať teplotu tekutín
– cena47 €Zobraziť ponuku
TRUELIFE CARE Q7bezdotykový– rýchlosť
– jednoduchosť používania
– história merania
– možnosť merať teplotu tekutín
– nutnosť kalibrácie
– nižšia kvalita plastu
30 €Zobraziť ponuku
MAXXO IRT02bezdotykový– rýchlosť
– jednoduchosť používania
– história merania
– rozpätie merania
– mierne odchýlky v meraní34 €Zobraziť ponuku
BEURER BEU-OT20kontaktný– cena
– jednoduchosť ovládania
– meranie na 2 desatinné miesta
– vodotesnosť
– rýchlosť merania
– mierne odchýlky v meraní
15 €Zobraziť ponuku
vyberomat sk withings thermo

Withings Thermo

Bezdotykový, bezkontaktný teplomer Withings Thermo meria teplotu prostredníctvom infračervenej technológie. Prednosťou teplomeru je aplikácia, ktorá automaticky ukladá nameranú teplotu s dátumom a časom merania. Rozpozná 8 užívateľov. Poskytuje zdravotnícke poradenstvo. Ponúka možnosť nastaviť si pripomienky na lieky. Čas merania teploty sú 2 s. Rozmedzie namerania teploty je min. 35 °C – max 43,2 °C. Teplomer sa prikladá na spánok. Typ napájania: AAA.


vyberomat sk famidoc fdir v

FAMIDOC FDIR-V22

FAMIDOC FDIR-V22 je bezdotykový teplomer s infračervenou technológiou. Patrí medzi registrované zdravotnícke prostriedky. Rýchlosť merania teploty je 1 s. Rozsah namerateľných teplôt je min. 32 °C- max. 42,9 °C. Teplomer sa používa na čelo. Dokáže odmerať teplotu povrchov, objektov a tekutín. Typ napájania: AAA.


vyberomat sk truelife care q

TrueLife Care Q7

TrueLife Care Q7, je bezdotykový, bezkontaktný teplomer, ktorý využíva technológiu infračerveného žiarenia. Teplomer odmeria teplotu za 1 sekundu. Minimálna namerateľná teplota je 32 °C, maximálna 42,5 °C. Požíva sa do ucha, na čelo alebo na spánok. Teplomer má funkciu ukladania histórie merania na 32 meraní. Váha: 172 g. Typ napájania TrueLife Care Q7: 9V.


vyberomat sk maxxo irt

Maxxo IRT02

Bezdotykový, digitálny teplomer Maxxo IRT02, využíva infračervenú technológiu pomocou, ktorej meria teplotu ľudského tela, povrchov a povrchovej teploty prostredia. Presnosť merania je +/- 0,2 °C. Rýchlosť merania teplomeru je 0,5 s. Minimálna namerateľná teplote je 0 °C, maximálna 93 °C. Používa sa na čelo. Súčasťou je funkcia ukladania histórie 10 meraní. Typ napájania: AAA.


vyberomat sk beurer beu ot

BEURER BEU-OT20

BEURER BEU-OT20 je digitálny kontaktný teplomer, ktorý zobrazuje namerané hodnoty na 2 desatinné miesta. Vďaka jeho vodotesnosti, môžete teplomer pravidelne dezinfikovať. Pamätá si poslednú nameranú teplotu. Ponúka aplikáciu Ovy, kde si môžete manuálne vytvárať záznam. Telesnú teplotu odmeria za 180 s. Minimálna namerateľná teplota je 32 °C , maximálna 42,99 °C. Používa sa do úst alebo rektálne. Typ napájania: LR41.

Typy teplomerov

Teplomery môžeme rozdeliť na jednotlivé typy podľa používanej technológie merania alebo podľa potreby kontaktu s pacientom.

vyberomat sk thermometer
vyberomat sk thermometer

Teplomery podľa technológie merania

Podľa technológie merania rozlišujeme štyri typy teplomerov. Okrem použitej technológie sa líšia tiež dobou potrebnou na meranie, presnosťou a potrebou výmeny batérií.

Infračervené teplomery

Tento typ zmeria teplotu pomocou infračervených lúčov. Môžete si ho kúpiť ako bezkontaktný aj kontaktný. Meranie pomocou infračervených lúčov je veľmi presné. K istým nepresnostiam môže dochádzať, ak sa na povrchu senzora alebo meraného povrchu nachádzajú nečistoty.

Klasické sklenené teplomery bez ortuti

Po zákaze ortuťových teplomerov, ktorý vstúpil v Európskej únii do platnosti v roku 2009, sa klasické sklenené teplomery začali vyrábať s inými látkami. Klasické teplomery patria medzi najlacnejšie riešenia. Výhodou je tiež, že nebudete musieť dokupovať batérie. Počítajte však s meraním po dobu 10 minút a istou dávkou opatrnosti, ktorú budete potrebovať, aby ste teplomer nerozbili.

Digitálne teplomery

Digitálne teplomery sú najčastejšie používaným typom. Je to pre ich nízku cenu a pomerne rýchle meranie. Využijete ich na meranie teploty v ústach, podpazuší ale aj konečníku. Výhodou je tiež ich odolnosť. Okrem klasického tvaru teplomera môžete kúpiť aj modely v tvare cumlíka pre bábätká.

Páskové teplomery

Páskové teplomery merajú telesnú teplotu priložením na čelo. Pri ich používaní však nepočítajte s veľkou presnosťou. Používajú sa len na zistenie orientačnej hodnoty. Páskové teplomery sú pre ich skladnosť vhodné napríklad na cesty.

vyberomat sk thermometer
vyberomat sk thermometer

Teplomery podľa miesta merania

Podľa miesta merania rozlišujeme teplomery kontaktné a bezkontaktné.

Kontaktné teplomery

Kontaktné teplomery merajú telesnú teplotu po dotyku s telom. Vyberať môžete modely určené na meranie v ústach, podpazuší, uchu a konečníku. Po meraní v niektorom z telesných otvorov je však potrebné teplomer dezinfikovať. Očistiť je ho vhodné aj pri používaní viacerými osobami na meranie v podpazuší.

Bezkontaktné teplomery

Výhodou bezkontaktných teplomerov je, že sa pri meraní teploty nemusia dotýkať povrchu tela. Môžete ich využiť nielen na hygienické meranie ale aj meranie napríklad v spánku. Na presnosť výsledku to pritom vôbec nemá vplyv. Na trhu nájdete bezkontaktné teplomery na meranie vo zvukovode alebo priložením k spánku. Tieto výhody síce niečo stoja, no odmenou je pohodlnosť pri používaní.

Parametre výberu

Pri výbere teplomera často rozhoduje cena. Nemala by však byť jediným kritériom. Aby ste vybrali teplomer, ktorý naplní vaše požiadavky, pri výbere porovnajte aj ďalšie parametre.

Rýchlosť merania

Rýchlosť merania sa môže v závislosti od konkrétneho modelu pohybovať od niekoľkých sekúnd až po 10 minút. Najrýchlejšie meranie poskytujú bezkontaktné teplomery. Preto sa často využívajú tiež na zistenie aktuálnej teploty v ambulanciách lekárov. Rýchlosť oceníte aj v domácnosti. Napríklad pri meraní teploty malých detí.

vyberomat sk thermometer
vyberomat sk thermometer

Digitálne teplomery merajú teplotu za 3 – 5 minút. Najdlhšie vám bude trvať meranie skleneným teplomerom — až 10 minút.

Rozmery

Ak hľadáte model, ktorý nezaberie takmer žiadne miesto, najlepšou voľbou je páskový teplomer. Pre jeho malú presnosť však do domácnosti odporúčame kúpiť aj presnejší teplomer. Málo miesta zaberie tiež digitálny a sklenený. Ak chcete využiť výhody bezkontaktné ho teplomeru, tieto majú väčšie rozmery. Vzhľadom na väčšiu veľkosť poskytujú tiež vyšší komfort pri zisťovaní výsledku.

Hmotnosť

Bežné digitálne a sklenené teplomery vážia len niekoľko gramov. Zložitejšie bezdotykové modely môžu mať niekoľko sto gramov. Aby sa vám s teplomerom vyššej hmotnosti dobre manipulovalo, mal by byť ergonomicky tvarovaný.

Spôsob napájania

Páskové a sklenené teplomery nepotrebujú žiaden zdroj energie. Digitálne modely sú napájané gombíkovými batériami. Na jednu batériu vám pri bežnom používaní môžu vydržať aj niekoľko rokov. Väčšie teplomery používajú tužkové batérie alebo majú zabudovaný nabíjateľný akumulátor.

Rozsah teplôt

Pre bežné potreby je postačujúci rozsah merania 33 až 42 °C. Na sklenenom teplomere udáva rozsah číselná stupnica. Pri digitálnych nájdete túto informáciu v popise výrobku.

Čitateľnosť výsledku

Pri výbere môže zohrať úlohu aj to, ako dobre sa vám bude odčítavať nameraný výsledok. Ak používate okuliare na čítanie, malé displeje so zle čitateľnými číslami môžu byť problém. Tiež odčítanie zo stupnice skleneného teplomera môže byť bez okuliarov náročné. Vyberajte preto modely s dostatočne veľkým displejom, prípadne s podsvietením.

Jednoduchosť ovládania

Ak si kúpite bežný teplomer s minimom funkcií, ovládanie bude spravidla jednoduché. Budete potrebovať len jedno alebo dve tlačidlá. Pri modeloch s viacerými funkciami zvážte, nakoľko jednoducho sa vám teplomer bude ovládať. Dôležité je prehľadné rozmiestnenie tlačidiel.

Funkcie teplomerov

Moderné teplomery ponúkajú okrem merania teploty aj iné funkcie. Okrem zvukového signálu o ukončení merania tak môžete využívať aj iné vymoženosti.

Zvukový signál — praktická funkcia, ktorá vás upozorní na koniec merania. Niektoré modely majú tiež signál na oznámenie nameranej zvýšenej teploty.

Pamäť — ak chcete mať prehľad o vývoji telesnej teploty, umožní vám to teplomer s pamäťou. Funkcie pamäte môžu byť rôzne. Niektoré modely umožňujú ukladať namerané hodnoty v chronologickom poradí, na iných si výsledky môžete roztriediť podľa jednotlivých užívateľov.

vyberomat sk thermometer
vyberomat sk thermometer

Prepojenie s aplikáciou — umožní namerané výsledky odoslať do smartfónu či tabletu, kde ich môžete vyhodnotiť.

Displej — na displeji sa okrem nameranej teploty môžu zobrazovať aj iné informácie. Napríklad priemerná teplota, grafy a podobne. Výhodou je tiež, ak má displej podsvietenie pre lepšiu čitateľnosť.

Automatické vypnutie — po určitej dobe nečinnosti sa teplomer automaticky vypne.

Indikátor batérie — informuje o stave batérie alebo potrebe nabitia akumulátora.

Tipy na záver

Teplomer využijete v prípade ochorenia ale aj iných situáciách. Pomôže vám napríklad rozlíšiť bežné prechladnutie od virózy. Ženy ho môžu používať tiež na meranie bazálnej teploty pri sledovaní plodných a neplodných dní. Pri kúpe si vyberte vhodný typ a porovnajte jednotlivé parametre. Aby sa vám teplomer dobre používal, mali by vám vyhovovať rýchlosť a rozsah merania, spôsob merania, hmotnosť, rozsah teplôt a čitateľnosť výsledku.

Aby výsledok zodpovedal skutočnosti, dodržiavajte pri meraní správny postup popísaný v návode na použitie. Meranie vykonávajte pri izbovej teplote po dobu alebo zo vzdialenosti odporúčanej výrobcom. Zaistíte tak najvyššiu presnosť zisteného výsledku.

Vložiť komentár

Pin It on Pinterest