Ako vybrať správny palacinkovač

Rýchla voľba


Ceníme si váš čas a tak sme pripravili hneď na úvod 3 cenové možnosti z ktorých si vyberie každý, kto nemá čas čítať detailné informácie a odborné termíny.

vyberomat sk clatronic cm
vyberomat sk clatronic cm

Najlacnejšia možnosť

vyberomat sk tristar bp
vyberomat sk tristar bp

Rozumná voľba

vyberomat sk guzzanti gz
vyberomat sk guzzanti gz

Najvyššia kvalita

Palacinky na sladko či na slano sú obľúbenou pochúťkou malých aj veľkých maškrtníkov. Môžete si ich dať len s džemom alebo sa pustiť do prípravy rôznych palacinkových špecialít pre labužníkov. Ak patríte medzi tých, ktorí na toto jedlo nedajú dopustiť, iste sa vám v kuchyni zíde palacinkovač.

Tento spotrebič urýchli a uľahčí prípravu palaciniek. Pri jeho výbere je potrebné porovnať niekoľko parametrov. V nasledujúcom návode sa dozviete, ako vybrať palacinkovač tak, aby vyhovoval presne vašim potrebám. Povieme si niečo o priemere a počte platní, príkone a povrchu palacinkovača. Dozviete sa tiež, aké funkcie môže palacinkovač mať, aby príprava palaciniek, bola ešte pohodlnejšia. A poradíme vám, aké príslušenstvo si k nemu môžete zakúpiť.

vyberomat sk pancake maker
vyberomat sk pancake maker
NázovKladyZáporyOrientačná cenaKde kúpiť?
GUZZANTI GZ 606– bezpečnosť
– výkon
– priemer platne
– svetelná signalizácia
– príslušenstvo
– cena63 €Zobraziť ponuku
STEBA CR 32– bezpečnosť
– svetelný indikátor
– príslušenstvo
– úložný priestor
– priemer platne
– cena55 €Zobraziť ponuku
ROHNSON R-201 Crepe master– zosilnená ohrievacia doska
– funkcia grilu
– rýchlosť
– termostat
– bezpečnosť
– platňa sa nedá oddeliť32 €Zobraziť ponuku
TRISTAR BP-2638 – bezpečnosť
– termostat
– svetelný indikátor
– úložný priestor
– príslušenstvo
– platňa sa nedá oddeliť 30 € Zobraziť ponuku
CLATRONIC CM 3372– cena
– bezpečnosť
– svetelná signalizácia
– jednoduchá údržba
– bez príslušenstva
– platňa sa nedá oddeliť
28 €Zobraziť ponuku
vyberomat sk guzzanti gz

Guzzanti GZ 606

Guzzanti GZ 606 je palacinkovač s príkonom 1 350 W. Disponuje platňou s priemerom až 38 cm. Zvoliť si môžete z 5 stupňov teploty. Disponuje svetelnou signalizáciou a indikátorom teploty. Súčasťou balenia je drevená špachtľa, odmerná lyžica a drevená stierka.


vyberomat sk steba cr

Steba CR 32

Palacinkovač Steba CR 32 dosahuje príkon 1 200 W. Obsahuje platňu s priemerom 32 cm. Disponuje svetelnou signalizáciou chodu. Súčasťou balenia je drevená obracačka a stierka pre jednoduchú obsluhu.


vyberomat sk rohnson r crepe master

ROHNSON R-201 Crepe master

Palacinkovač Rohnson R-201 Crepe master dosahuje výkon 1 000 W. Priemer platne Rohnsona je 30 cm. Vybrať si môžete z 5 stupňov teploty. Disponuje svetelnou signalizáciou chodu. Taktiež obsahuje funkciu grilu. Súčasťou balenia je stierka, pre jednoduché nanášanie na nepriľnavý povrch platne.


vyberomat sk tristar bp

Tristar BP-2638

Tristar BP-2638 je palacinkovač s príkonom 1 200 W. Priemer platne je 30 cm. Zvoliť si môžete z 3 stupňov teploty. Súčasťou balenia je drevená obracačka a stierka.


vyberomat sk clatronic cm

Clatronic CM 3372

Clatronic CM 3372 je palacinkovač s príkonom 900 W. Disponuje platňou s priemerom 29 cm. Obsahuje svetelnú signalizáciu chodu. Plocha palacinkovača je nepriľnavá. Príslušenstvo nie je súčasťou balenia.

Ako vyberať palacinkovač

Palacinkovač tvorí platňa s nepriľnavým povrchom, ktorú ohrieva elektrické teleso. Teplota platne sa dá nastaviť. Jej ohrievanie sa automaticky vypne po dosiahnutí nastavenej teploty. Palacinkovače sa od seba odlišujú viacerými vlastnosťami.

Priemer platne

Priemer platne palacinkovača, ktorý si vyberiete, závisí od toho, aké veľké palacinky máte radi. Udáva sa v centimetroch. Môžete si tak vybrať modely s priemerom od 20 do 40 cm. Priemer platne môže ovplyvniť tiež priestor, ktorý máte na kuchynskej linke. Vopred počítajte aj s potrebou jeho skladovania.

Počet platní

Niektoré palacinkovače ponúkajú možnosť pripravovať viac palaciniek naraz. Môžete si preto vybrať model s jednou alebo dvoma platňami. Dve platne iste oceníte v početnejšej rodine, kde sa palacinky často zjedia rýchlejšie, ako ich stíhate pripravovať. S dvoma platničkami budete mať palacinky hotové dva krát tak rýchlo. Pri väčšom počte platní je ale potrebné počítať s väčšími rozmermi spotrebiča.

Príkon

Príkon palacinkovačov sa udáva vo wattoch. Informuje o tom, ako výkonný je palacinkovač. Čím vyššia táto hodnota bude, tým rýchlejšie sa platnička spotrebiča nahreje na požadovanú teplotu. Zároveň musíte počítať aj s vyššou spotrebou. Príkon sa bežne pohybuje v hodnote 900 – 1 500 W. Spotrebiče pre profesionálne využitie môžu mať príkon až 7 000 W.

Povrch platne

Pri príprave palaciniek je kvalita povrchu platne veľmi dôležitá. Platňa by mala byť v prvom rade nepriľnavá. Vďaka tomu sa palacinky nelepia. Vyberajte preto len z tých spotrebičov, ktoré majú platňu s teflónovým povrchom. Výhodou teflónového povrchu je aj to, že budete môcť používať len minimum oleja. Palacinky tak budú zdravšie.

Nezabudnite, že teflón je menej odolný na mechanické poškodenie. Pri varení preto používajte len nástroje z teflónu, silikónu alebo dreva. Po kontakte s kovovým nástrojom sa teflónová vrstva ľahko poškodí.

Dizajn

Aj keď palacinkovač nepatrí medzi spotrebiče, ktoré sú stálou súčasťou kuchynskej linky, pri jeho nákupe vás iste bude zaujímať aj dizajn. Dizajn tohto spotrebiča sa odvíja od okrúhleho tvaru platne. Telo palacinkovača je preto vo väčšine prípadov tiež okrúhle. Ale môžete sa stretnúť aj so štvorcovými modelmi. Farebnosť palacinkovačov je v porovnaní s inými kuchynskými spotrebičmi o niečo striedmejšia. Najčastejšie sa vyrábajú v čiernej alebo oceľovej farbe nerezu. Zriedkavejšie sa môžete stretnúť tiež s červeným, modrým alebo bielym prevedením.

Materiál tela palacinkovača

Telo týchto spotrebičov sa vyrába z kovu a plastu a ich kombinácie. Vyššiu životnosť má, samozrejme, kov. Ak si kúpite model z plastu, musíte počítať s vyššou náchylnosťou na poškodenie v prípade pádu. Vo všeobecnosti ale platí, že pri bežnej manipulácii majú obidva materiály porovnateľnú životnosť.

Bezpečnosť

O bezpečnosť palacinkovača sa postarajú protišmykové nožičky. Pred kúpou sa preto presvedčte, že vybraný model má gumové nožičky. Zabránia neželenému posunutiu spotrebiča po kuchynskej linke. Gumové nožičky tak znižujú nebezpečenstvo úrazu popálením alebo spadnutie palacinkovača.

vyberomat sk pancake maker
vyberomat sk pancake maker

Funkcie palacinkovačov

Pri výrobe palacinkovačov myslia výrobcovia aj na praktické funkcie, ktoré vám prípravu palaciniek ešte uľahčia. Môžete sa stretnúť s nasledovnými:

Indikátor teploty

Indikátor teploty signalizuje nahriatie platne palacinkovača na požadovanú teplotu. Zvyčajne ide o svetelnú diódu.

Indikátor prevádzky

Bezpečnosť spotrebiča zvyšuje indikátor prevádzky. Vďaka nemu budete vedieť, že je zapnutý. Tento indikátor oceníte napríklad počas rušného dňa alebo pri odchode z domu. Nemôže sa vám tak stať, že palacinkovač zabudnete vypnúť.

Nastavenie teploty

Niektoré palacinkovače ponúkajú možnosť nastavenia teploty. Na jej nastavenie sa používa mechanický ovládač najčastejšie v tvare kolieska.

Odnímateľná platňa

Pri čistení tohto spotrebiča iste oceníte odnímateľnosť platne. Uľahčí vám jeho umývanie. Telo palacinkovača, ktoré nie je možné namočiť, pretriete navlhčenou handričkou.

Vymeniteľné platničky

Ak chcete okrem palaciniek pripravovať aj lievance, potom si vyberte model s vymeniteľnými platničkami. Môžete ho nájsť tiež pod názvom multifunkčný palacinkovač. Platničku na palacinky jednoducho vymeníte za platničku na dolky a pečiete.

Príslušenstvo palacinkovačov

Pri príprave palaciniek budete okrem palacinkovača a surovín na varenie potrebovať aj iné pomôcky. Niektoré si môžete zakúpiť v balení spolu so spotrebičom. Sú to:

Odmerná naberačka — odberná naberačka je dodávaná vo veľkosti, ktorá zodpovedá priemeru palacinkovača. Uľahčí vám dávkovanie cesta pri varení.

Špachtľa a stierka — tieto pomôcky sú určené na obracanie a vyberanie palacinky.

Roztierač — roztierač je určený na rovnomerné rozotretie cesta na platničke.

vyberomat sk pancake maker
vyberomat sk pancake maker

Tip na varenie

Pred záverom vám ponúkame jeden netradičný recept na palacinky. Jeho príprava síce trvá o niečo dlhšie, ale ak máte radi palacinky na sladko, môžeme vám zaručiť, že si ho nepripravíte len raz.

Zapekané palacinky s tvarohom

Pre 4 osoby budete potrebovať:

Na palacinky: Na plnku:
¼ l mlieka 200 g tvarohu
1 vajce 3 PL práškového cukru
100 g polohrubej múky 50 g hrozienok
štipka soli 1 žĺtok
tuk na praženie palaciniek 1 vanilkový cukor
1 kyslú smotanu

Zo surovín na palacinky si pripravte cesto a postupne palacinky opražte na palacinkovači. Zatiaľ si vyhrejte rúru na 200°. Tvaroh zmiešajte s cukrom, pridajte hrozienka a žĺtok. Plnkou naplňte palacinky a vložte ich do vymastenej formy na zapekanie. Zo smotany a vanilkového cukru si pripravte zmes, ktorú nalejete na plnené palacinky. Zapekajte asi 20 minút. Pred podávaním môžete palacinky posypať mandľovými lupienkami.

Zdroj: Annette Wolterová, Christian Teubner: Varíme s pôžitkom, Vydavateľstvo Fortuna Print, 1997

Záver

Palacinkovač je výborným pomocníkom v kuchyni pre všetkých, ktorí si radi pochutia na palacinkách. Výhodou palaciniek je, že ich môžete pripraviť na sladko aj na slano. Môžete na ňom pripravovať aj tortily, zemiakové placky alebo oblátky. Na svoje si tak príde každý člen rodiny.

Pri výbere tohto spotrebiča začnite voľbou veľkosti platne. Tá bude závisieť od toho, ako veľké palacinky chcete pripravovať. Môžete si tiež vybrať z modelov s jednou alebo dvoma platňami. Okrem toho by vás mali zaujímať údaj o príkone, materiál povrchu platne a to, či má palacinkovač bezpečnostné pogumované nožičky. Niektoré modely sú vybavené viacerými funkciami. Pri varení je dobré mať k dispozícii možnosť nastavenia teploty. Potom, ako si pochutnáte na palacinkách, iste oceníte jednoduché umytie prístroja, ktoré vám uľahčí odnímateľná platnička.

Vložiť komentár

Pin It on Pinterest