Ako vybrať správny proteín

vyberomat sk
vyberomat sk

Proteín je prírodná látka. Nazývaná inak aj ako bielkovina. Bielkoviny sú základné stavebné kamene pre správnu funkčnosť nášho organizmu. Bielkoviny (proteíny) sú dôležité a napomáhajú metabolizmu, imunite a regenerácií. Proteíny sa skladajú z aminokyselín.

Kvalita vs. Cena

Nie vždy sa stretneme s pravidlom, čo je lacné musí byť zákonite aj nekvalitné. Pri proteínoch bohu žiaľ platí pravidlo čím drahší proteín je tak má vyššiu kvalitu. Treba si uvedomiť fakt, že čím rýdzejšie (čistejšie) a kvalitnejšie vstupné potraviny sú použité pri výrobe proteínu tak je kvalitatívne lepší. A tento fakt sa pochopiteľne odrazí na cene. V ďalšom kroku môže prísť na rad príchuť. Výrobcovia dnes vyrábajú proteíny v rôznych príchutiach, ktoré zjemňujú niekedy veľmi osobitú chuť samotného proteínu.

Ako sa vyrába práškový proteín ?

vyberomat sk
vyberomat sk

Ultrafiltrácia je proces, pri ktorom sa získava proteín za “ Studená „. Do príkladu môžeme uviesť mlieko. Keďže je to proces za studená tak sa mlieko nezohrieva následne sa nechá prefiltrovať cez takzvané filtračné membrány, ktoré proteín z mlieka zachytia. Ak získavame proteín takouto metódou, čiže ultrafiltráciou tak sa priblížime k hodnote, kde proteín bude obsahovať cca 80% bielkovín. Ako ďalší spôsob môžeme uviesť výrobu proteínu mikrofiltračnou metódou, kde sa princíp filtrácie podobá ultrafiltrácii pričom má membrány oveľa menšie. Tým pádom nám vznikne prášok s väčšou koncentráciou proteínu. Pri získavaného proteínu mikrofiltračnou metódou získavame proteín s 95% hodnotou bielkovín.

Druhy proteínov

Ako sme už povedali proteíny sa vyrábajú z rôznych vstupných potravín bohatých na proteíny. Do príkladu môžeme uviesť vaječný proteín (egg protein), hovädzí proteín (beef protein), sójový proteín (soy protein), ryžový proteín (rice protein), konopný proteín ( hemp protein), srvátkový proteín (nažive whey), srvátkový proteín koncentrát (whey protein), srvátkový proteín izolát (whey protein isolate), srvátkový izolát vyrábaný iónovou metódou (whey isolate lon-exchange), Hydroizolovaný srvátkoví izolát (hydrolized whey isolate), minerálny kazeínoví proteín ( minerál casein)

Vaječný proteín (egg protein)

vyberomat sk
vyberomat sk

Má z všetkých vymenovaných proteínov najvyššiu využiteľnosť a stráviteľnosť pre ľudské telo. Môžeme tu nájsť obsah bielkovín od 80% do 84. Vaječný proteín ponúka veľmi dobrý zdroj aminokyselín vyrába sa povačšinou zo sušeného pasterizovaného bielka.

Hovädzí proteín (beef protein)

vyberomat sk
vyberomat sk

Obsah bielkovín sa pohybuje okolo 90% až 98. V týchto proteínoch sa nachádzajú kvalitné bielkoviny, pretože už samotné hovädzie mäso ich obsahuje. Je skoro bez cukrov a tukov. Je vhodný aj na tzv. objemovku alebo na rysovanie. Pri tomto druhu proteínu sa môžete stretnúť s výraznou chuťou typickou pre tento typ proteínu. To znamená, že nechutí až tak skvelo. Neustále úpravy vývojárov takéhoto druhu proteínu majú za výsledok zjemnenie a skvelé maskovanie chuti.

Sójový proteín (soy protein)

vyberomat sk
vyberomat sk

Jeho hlavná a popredná vlastnosť je, že je vhodný pre vegetariánov a pre ľudí trpiacou neznášanlivosťou laktózy. Už s jeho názvu je jasné, že sa vyrába zo sóje. Tento druh obsahuje izoflavóny. Radíme ho medzi proteíny, ktoré chránia Vaše srdce, znižujú cholesterol, znižujú riziko infarktu a chránia proti osteoporóze. Nadmerná konzumácia sa neodporúča.

Ryžový proteín (rice protein)

vyberomat sk
vyberomat sk

Ryžovému proteínu má veľmi blízko materské mlieko. Nájdeme v ňom veľké zastúpenie vlákniny a vitamínov skupiny B a E. Čo sa týka bielkovín pohybuje sa okolo 70%. Za výhody môžeme považovať, že je bez obsahu lepku a ja hypoalergénny. To znamená, že kto má bezlepkovú diétu tak sa mu ryžový proteín skvele hodí. Odporúča sa tento proteín konzumovať s hrachovým proteínom.

Konopný proteín (hem protein)

vyberomat sk
vyberomat sk

Už, ako je uvedené v názve, vyrába sa z konope (cannabis sativa, ) ktorá neobsahuje THC. Proteíny sa získavajú zo semien, ktoré obsahuje látku edestín. Konopný proteín je ľahko stráviteľný. Obsahuje 3 omega mastné kyseliny a 6 omega mastné kyseliny. Obsah bielkovín v tomto druhu proteínu sa pohybuje na úrovni 47%.

Srvátkový proteín (native whey)

vyberomat sk
vyberomat sk

Tieto druhy proteínov sú športovcami veľmi vyhľadávané a obľúbené. V srvátke sa nachádzajú vysokokvalitné bielkoviny. Srvátka je vedľajším produktom mlieka pri spracovávaní. Svoju obľubu si našiel aj u ľudí, ktorí držia diétu alebo sa venujú rysovaniu. Delíme ho srvátkoví izolát, srvátkový koncentrát a srvátkoví hydroizolát. Zaujmavosťou je fakt, že obsahuje 9 esenciálnych aminokyselín. Zároveň je zdrojom BCAA aminokyselín. Výhody spočívajú v tom, že napomáha imunite, napomáha k  zníženiu zápalu, napomáha k zníženiu krvného tlaku. Rozdelenie srvátkových koncentrátov podľa typu a obsahu bielkovín.

Srvátkový koncentrát70%-80% bielkovín
Srvátkoví izolát90%-95% bielkovín
Srvátkoví hydroizolátcca 90% bielkovín

Minerálny kazeínový proteín (mineral casein)

vyberomat sk
vyberomat sk

Potrebujete maximálne využiť “ Schopnosti “ Proteínu? Kazeínoví proteín inak nazývaný aj, ako nočný proteín je pre Vás tou správnou voľbou. Obsahuje 92% bielkovín. Pomaly a postupne sa vstrebáva. Je veľmi dobre stráviteľný. Je určený, ako na regeneráciu tak aj pri pravidelnom fyzickom zaťažení.

Na záver je dôležité dať do pozornosti, že proteíny sú zásadne len doplnkom stravy. Dôležité je si uvedomiť, že pestrá a vyvážená strava je základom správneho fungovania našich organizmov.

vyberomat sk adobestock

Ako vybrať správny proteín

Proteín je prírodná látka. Nazývaná inak aj ako bielkovina. Bielkoviny sú základné stavebné kamene pre správnu funkčnosť nášho organizmu. Bielkoviny (proteíny) sú dôležité a napomáhajú…
vyberomat sk dron

Ako vybrať lietajúci dron

Drony sú lietajúce stroje, ktoré vám umožnia sledovať svet z výšky a počas toho vytvárať nádherné letecké videá a fotky. Ide o jednu z najzaujímavejších a najviac inovatívnych technologických noviniek poslednej…
vyberomat sk digital camera

Ako vybrať digitálny fotoaparát

Fotoaparáty sú skvelým vynálezom, ktorý umožňuje zachytiť kúzlo okamihu. Tie digitálne zasa umožňujú to, že už nemusíte fotografie pracne vyvolávať, ale dajú sa rýchlo a ľahko…
vyberomat sk bluetooth speaker

Ako vybrať bezdrôtový reproduktor

Už vás nebaví počúvať hudbu z vášho telefónu alebo by ste si radi vychutnali plnohodnotnejší zvukový zážitok ako prostredníctvom slúchadiel? Ak áno, tak sú pre vás…
vyberomat sk bluetooth headphones

Ako vybrať bezdrôtové slúchadlá

Slúchadlá sú neoceniteľným doplnkom všetkých, ktorí si chcú vychutnať hudbu či film bez toho, aby ich rušilo okolie. Súčasným trendom sú bezdrôtové slúchadlá, ktoré sú…

Vložiť komentár