Ako vybrať lietajúci dron

Rýchla voľba


Ceníme si váš čas a tak sme pripravili hneď na úvod 3 cenové možnosti z ktorých si vyberie každý, kto nemá čas čítať detailné informácie a odborné termíny.

vyberomat sk ryze tello boost combo kvadrokoptera rc drone combo
vyberomat sk ryze tello boost combo kvadrokoptera rc drone combo

Najlacnejšia možnosť

vyberomat sk dji mavic mini fly combo
vyberomat sk dji mavic mini fly combo

Rozumná voľba

vyberomat sk dji cp ma mavic pro with
vyberomat sk dji cp ma mavic pro with

Najvyššia kvalita

Drony sú lietajúce stroje, ktoré vám umožnia sledovať svet z výšky a počas toho vytvárať nádherné letecké videá a fotky. Ide o jednu z najzaujímavejších a najviac inovatívnych technologických noviniek poslednej doby. Popularitu lietajúcich dronov sa snažia využiť predajcovia, ktorí nimi doslova zaplavili trh. V tejto veľmi širokej a pestrej ponuke vôbec nie je ľahké orientovať sa. A preto sme si pre vás  pripravili zoznam tých najdôležitejších aspektov, na ktoré je nevyhnutné sa pri výbere dronu zamerať.

Čo si vybrať?

V tabuľke nižšie sme si pre vás pripravili zopár tipov na výhodné drony.

Najvýhodnejšie lietajúce dronyKladyZáporyPriemerná cenaAktuálna ponuka
DJI MAVIC 2 PRO + DJI Smart Controller
– balenie obsahuje Controller
– kvalita fotografií a videozáznamov
– doba letu
– odolnosť
– stabilita pri vetre
– protinárazové senzory
– dosah (8 km)
– funkcie
– vysoká cena
– vyššia hmotnosť
2 000 €Zobraziť ponuku
DJI Mavic 2 Zoom + DJI Smart Controller– balenie obsahuje Controller
– kvalita fotografií a videozáznamov
– stabilita pri vetre
– množstvo programov
– dostatočne dlhá doba letu
– dosah (8 km)
– vyššia cena
– vyššia hmotnosť
1 750 €Výhodná ponuka
DJI MAVIC AIR 2 FLY MORE COMBO– kvalita fotografií a videozáznamov
– doba letu
– odolnosť
– stabilita pri vetre
– nízka hmotnosť
– pomalšia max. rýchlosť (68,4 km/h)
1 250 €Zobraziť ponuku
DJI MAVIC MINI FLY COMBO
– stabilizácia obrazu
– doba letu
– kompaktné rozmery
– nízka váha
– chýba funkcia waypoints
– chýba voľba follow me
– slabšia kvalita obrazu
– slabšia odolnosť
– krátky dosah (2 km)
500 €Zobraziť ponuku
RYZE Tello Boost Combo kvadrokoptéra RC Drone combo – dostupná cena
– dostupnosť náhradných dielov
– jednoduché ovládanie
– kompaktné rozmery
– nízka váha
– bez pridaných funkcií
– veľmi krátky dosah (100 m)
– výdrž batérie
– horšie ovládanie pri vetre
160 €Zobraziť ponuku
vyberomat sk dji cp ma mavic pro with

DJI Mavic 2 Pro

Spoločnosť DJI je známa vďaka kvalitným dronom, so zaujímavými jedinečnými funkciami. Patria medzi ne funkcie ako autoštart, FPV, online prenos, autopristátie, GPS, detekcia prekážok, skladanie, stabilizácia obrazu, autonómny let a sledovanie objektov. DJI Mavic 2 pro je vybavený 4K (4096 x 2160) kamerou Hasselblad, s ktorou dokážete prenášať zábery aj z 8 kilometrovej vzdialenosti. Diaľkový ovládač pracuje v dvoch pásmach – 2,4 GHz a 5,8 GHz, čo zabezpečí bezpečný a neprerušený let dronu. Hmotnosť dronu je 907 g. Vyššiu cenu vynahradí dlhá doba odletu, ktorá je pri ideálnych podmienkach 31 minút.


vyberomat sk dji mavic zoom dji smart controller

DJI Mavic 2 Zoom

S týmto dronom môžete vytvárať vysokokvalitné fotografie a videá s rozlíšením 4k. Jeho vyššiu cenu vyvažuje široké spektrum funkcií ako je autoštart, FPV, GPS, online prenos, autopristátie, detekcia prekážok, stabilizácia obrazu, otáčacia kamera, autonómny let či sledovanie objektov. Taktiež sa jednoducho prenáša, keďže ho môžete skladať. Súčasťou balenia je nabíjač, ovládač, vstavaná kamera a batéria. Nabíja sa 90 minút a disponuje vnútornou pamäťou 8 GB. Dosah: 8 km. Doba letu: 31 min. Max. rýchlosť: 72 km/h. Hmotnosť: 905 g. Rozmery: š. 32,2 x v. 24,2 x h. 8,4 cm.


vyberomat sk dji mavic air fly more combo

DJI Mavic Air 2 Fly More Combo

Dron DJI Mavic Air 2 Fly More Combo je skvelým voľbou z hľadiska pomeru ceny a kvality. Dron s hmotnosť 570 g, je vhodný od začiatočníkov až po profesionálnych letcov. Funkcie ktoré ponúka sú GPS, online prenos, autopristátie, detekcia prekážok, skladanie, stabilizátor obrazu, otáčacia kamera, autonómny let a sledovanie objektov. Pre spoločnosť DJI je charakteristická vysoká kvalita kamery, a ani tento dron nie je výnimkou. Maximálne rozšírenie videa je 4k (4096 x 2160). Ďalšou prednosťou je dlhá doba letu a to 34 minút.


vyberomat sk dji mavic mini fly combo

DJI Mavic Mini Fly Combo

DJI Mavic Mini Fly Combo je vhodný pre začiatočníkov ale aj pokročilých letcov. Vďaka svojej váha (249 g) a rozmerom je perfektný pri cestovaní. Kvalita kamery je 2,7K Quad HD (2704 x 1520). Ako je u spoločnosti DJI zvykom, aj tento dron ponúka rôzne funkcie, ako je autoštart, GPS, online prenos, autopristátie, stabilizácia obrazu otáčacia kamera, skladanie a ovládanie gestami. Napriek jeho veľkosti, ponúka dlhú dobu letu a to 31 minút.


vyberomat sk ryze tello boost combo kvadrokoptera rc drone combo

RYZE Tello Boost Combo kvadrokoptéra RC Drone combo

RYZE Tello Boost s hmotnosťou 80 g je lietajúci dron, vhodný nielen pre začiatočníkov. Vo svojej cenovej kategórií patrí medzi najlepšie. Maximálne rozšírenie kamery je HD (1280 x 720). Nevýhodou dronu je jeho krátka doba letu, a to iba 13 minút. Dosah je taktiež veľmi krátky (100 m), ale pre začiatočníkov, alebo ako hračka postačí. Rozmery: š. 96 x v. 40 x h. 92 mm.

Typ  

Nie je dron ako dron. Pred tým, ako si svojho nového lietajúceho spoločníka kúpite, je potrebné sa rozhodnúť, ktorý typ je pre vás ten pravý. Máte na výber zo štyroch možností. Prvou možnosťou sú malé drony. Veľkosťou pripomínajú hračku a sú vhodné aj na lietanie v interiéroch. Žiadnu extra kvalitu však od nich očakávať nemôžete. Na druhej strane sú naozaj lacné, ktoré sú na nezáväzné prelietavanie po vašej záhrade naozaj postačujúce.

Tradičnejšou a vo všeobecnosti aj oveľa použiteľnejšou možnosťou sú veľké drony. Tieto drony majú väčšinou integrovanú kameru alebo umožňujú inštaláciu externej kamery. Veľké drony sú najlepšou voľbou pre tých, ktorí chcú vytvárať kvalitné panoramatické zábery prírody, a zároveň sú pripravený investovať viac peňazí.

vyberomat sk dron
vyberomat sk dron

Samostatnou kategóriou sú potom profesionálne drony. Tieto drony sú vybavené tým najkvalitnejším a najmodernejším, na čo vo svete dronov môžete naraziť. Kúpa takéhoto dronu sa však vyplatí len profesionálnym filmárom. A poslednou, najšpecifickejšou možnosťou sú závodné drony. Áno, dnes sa už môžete venovať aj závodom s dronmi. Pri výbere typu naozaj záleží len na vás a vašich prioritách.

Funkcie  

Dron je zariadenie, ktoré môže byť vybavené radou praktických a moderných funkcií, ktoré vám spríjemnia jeho používanie. Preto je dobré zamyslieť sa pri výbere nad tým, aké funkcie budete od svojho nového dronu vyžadovať, a aké vám nebudú chýbať. Jednou z tých najpopulárnejších funkcií je napríklad integrované GPS, ktoré umožňuje daný stroj lokalizovať s presnosťou niekoľkých centimetrov. Vďaka tejto funkcii je možné vznášanie dronu na jednom mieste. To sa hodí hlavne v situáciách, keď budete potrebovať vytvoriť statický záznam.

Medzi obľúbené funkcie sa ďalej radí RTH, známa skôr ako Návrat domov. A ako už napovedá názov, táto funkcia pomáha dronu nájsť cestu späť na miesto, ktoré označíte za miesto vzletu. Toto miesto pritom môžete kedykoľvek zmeniť. Táto praktická vychytávka je vhodná hlavne pre začiatočníkov, ktorí sa boja pristávania s dronom. Tiež sa hodí ľuďom, ktorí majú v pláne s dronom lietať v náročnejšom teréne, napríklad okolo horských masívov alebo ponad lesy.

vyberomat sk dron
vyberomat sk dron

V ťažkom teréne môže pomôcť aj funkcia Vyhýbanie sa prekážkam. Tá dokáže váš lietajúci dron ochrániť napríklad pred kolíziou so stromom. V neposlednom rade sa vám môže hodiť aj funkcia online prenosu videa, ktorá umožní prenos z kamery v reálnom čase. Drahšie drony bývajú vybavené aj Wi-Fi a Bluetoothom.

Rozlíšenie kamery  

Naozaj kľúčovým bodom v procese výberu lietajúceho dronu je zvolenie správneho maximálneho rozlíšenia videa, ktoré dokáže svojou kamerou zachytiť. Ponúkaným minimom je rozlíšenie 480p, ktoré je v dnešnej dobe už takmer nepoužiteľné. Výsledné zábery s takýmto rozlíšením nebývajú moc kvalitné. Odporúčame sa teda porozhliadnuť po lietajúcom drone s rozlíšením aspoň 720p. To je v súčasnosti v podstate štandardom, preto ho nájdete v najväčšom počte predávaných modelov.

Ak túžite po tých najkvalitnejších záberoch, kúpte si dron s podporou nahrávania 4K videí. Vysokú kvalitu dosiahnete aj s rozlíšením 1080p. Na druhej strane je potrebné brať do úvahy aj to, že čím vyššia kvalita, tým vyššia cena. Za lepšie rozlíšenie si teda budete musieť priplatiť. To sa vám oplatí ak sa živíte tvorbou videí alebo si potrpíte na prémiovú kvalitu.

Stabilizácia obrazu  

Dron s vysokým rozlíšením sám o sebe nestačí na to, aby boli výsledné zábery naozaj kvalitné. Aj keď sa jedná o naozaj dobrú pomôcku. Nesmierne dôležité je tiež to, aby bol výsledný záber pekne stabilný a neroztrasený. Na to slúžia stabilizátory obrazu, ktoré sú nedeliteľnou súčasťou mnohých dronov aktuálne dostupných na trhu. Možnosťou, ako výrobcovia obraz stabilizujú je hneď niekoľko.

Najčastejšie sa môžete stretnúť s digitálnymi stabilizátormi obrazu, ktoré ustaľujú obraz pomocou softwaru. Ďalej je možné naraziť aj na mechanické stabilizátory – tie sú doménou hlavne lacnejších modelov lietajúcich dronov. Lepšieho výsledku sa dočkáte v prípade prvého zmieňovaného stabilizátora. Nie všetky drony majú však integrovanú kameru a na to pri kúpe nemôžete zabudnúť. Pri kúpe dronu s podporou externej kamery je potrebné kupovať ľahké modely. Tie ťažšie by totiž mohla externá kamera ešte viac zaťažovať, čo by viedlo k nestabilite obrazu.

vyberomat sk dron
vyberomat sk dron

Doba doletu   

Tak ako v prípade každej elektroniky, aj u dronov je potrebné myslieť na ich výdrž na jedno nabitie. Tá je pri dronoch všeobecne nízka. Konkrétne tie najlacnejšie modely nevydržia vo vzduchu ani 10 minút. To je síce doba dostatočne dlhá na natočenie niekoľkých záberov, no nestačí na plnohodnotné využitie možností, ktoré drony ponúkajú. Pokiaľ si teda žiadate dlhšiu dobu doletu, budete musieť siahnuť po drahších variantoch lietajúcich dronov.

Avšak aj výdrž väčšiny drahších dronov nepresahuje 30 minút. U tých najdrahších a najkvalitnejších modelov sa môžete stretnúť s približne hodinovou dobou doletu. Žiadna optimálna hodnota doletu neexistuje a záleží len na tom, čo máte v pláne s dronom robiť. Naviac, pokiaľ neskôr zistíte, že vám výdrž batérie nestačí, môžete využiť riešenie v podobe kúpy náhradnej batérie. Túto batériu môžete kedykoľvek vymeniť za vybitú. To však so sebou nesie aj ďalšie výdavky.

Cena  

Ani behom procesu výberu dronu sa nevyhnete otázke toho, koľko je vhodné za takéto zariadenie utratiť. V prvom rade to závisí na vašich finančných možnostiach a tiež na tom, ako často chcete dron využívať. Ak neplánujete používať lietajúci dron viac ako párkrát do roka alebo nie ste profesionálny video tvorca, tak sa vám do drona neoplatí veľa investovať. V tomto prípade vám bohato postačí stroj, ktorého cena sa pohybuje niekde v rozmedzí od 120 € do 400 €.

To je zároveň cenová hladina, v ktorej je ponúkaná drvivá väčšina lietajúcich dronov. Výber v tejto cenovej kategórii je teda viac než dobrý. Ak však chcete, aby bol dron súčasťou vášho bežného života alebo sa živíte natáčaním videí, rozhodne sa nebojte zaň minúť viac. O koľko, to už záleží len na vás. Najväčšie množstvo kvalitných dronov môžete kúpiť za 770 € až 1 200 €. Tie najprofesionálnejšie a najvybavenejšie lietajúce drony vás každopádne môžu stáť aj viac ako 1 500 €.

DJI MAVIC 2 PRO (recenzia)

Vložiť komentár

Pin It on Pinterest