Ako vybrať digitálny fotoaparát

Rýchla voľba


Ceníme si váš čas a tak sme pripravili hneď na úvod 3 možnosti z ktorých si vyberie každý, kto nemá čas čítať detailné informácie a odborné termíny

vyberomat sk fujifilm instax mini modry
vyberomat sk fujifilm instax mini modry

Najvýhodnejší instatný fotoaparát

vyberomat sk canon eos r rf mm f is stm
vyberomat sk canon eos r rf mm f is stm

Najvýhodnejší bezzrkadlový fotoaparát

vyberomat sk nikon d telo
vyberomat sk nikon d telo

Najvýhodnejší zrkadlový fotoaparát

Fotoaparáty sú skvelým vynálezom, ktorý umožňuje zachytiť kúzlo okamihu. Tie digitálne zasa umožňujú to, že už nemusíte fotografie pracne vyvolávať, ale dajú sa rýchlo a ľahko previesť do elektronickej podoby. A môžete sa na ne pozerať kedykoľvek sa vám zachce. Výber digitálneho fotoaparátu má však v sebe hneď niekoľko úskalí. Preto sme si pre vás pripravili zoznam oblastí, na ktoré je dobré sa pri hľadaní zamerať. 

Čo si vybrať?

Pripravili sme si pre vás zopár tipov pre kvalitné digitálne fotoaparáty, ktoré sme rozdelili podľa typu.

Najvýhodnejšie digitálne fotoaparátyTypKladyZáporyPriemerná cenaAktuálna ponuka
Canon EOS R bezzrkadlovka– dobrá ergonómia
– vysoké rozlíšenie fotografie (30,3 Mpx)
– vysoké rozlíšenie videa (4K)
– nízka váha
– funkčnosť
– príslušenstvo
– vysoká cena
– slabšia výdrž (370 snímok)
– iba jeden slot na SD kartu
– 4K je 1.7 crop
1 896 €Výhodná ponuka
Nikon D7500 telozrkadlovka– pomer cena – kvalita
– ergonomický tvar
– odolné telo
– skvelý systém zaostrovania
– funkčnosť
– príslušenstvo
– displej sa vyklápa len do jedného smeru
– len jeden slot na pamäťovú kartu
1 060 €Zobraziť ponuku
CANON EOS 250Dzrkadlovka– vyššie rozlíšenie fotografie (24.1 Mpx)
– vysoké rozlíšenie videa (4K)
– nízka váha
– funkčnosť
– výdrž batérie
– bez panorámy
– bez HDR
– bez automatického otvárania blesku
640 €Zobraziť ponuku
Canon EOS M50 biely bezzrkadlovka– dostupná cena
– kvalita fotografií a videa
– množstvo pozitívnych recenzií
– rozlíšenie čipu
– kompaktné rozmery
– nízka váha
– slabšia výdrž batérie
– 4K video ma crop
560 €Zobraziť ponuku
FUJIFILM INSTAX MINI 11instantný– okamžité vytlačenie fotografie
– rozmery
– váha
– cena
– jednoduchosť ovládania
– dizajn
– cena filmu
– nižšia kvalita
– málo možností nastavenia
– malé rozmery fotografí
80 €Zobraziť ponuku
vyberomat sk canon eos r rf mm f is stm

Canon EOS R + RF 24 – 105 mm f/4-7.1 IS STM

Tento fotoaparát je vhodný pre ľudí, ktorí radi a predovšetkým často fotografujú, alebo sa fotením živia. Dokáže vytvoriť kvalitné fotografie s rozlíšením 30,3 MPX alebo videá v kvalite 4K, ktoré sú však v 1. crope. Samozrejmosťou sú funkcie ako webkamera, vstavaný blesk, výmenný objektív, Wifi a Bluetooth. Obsahuje jeden slot pre pamäťovú kartu max. 512 GB. Podporuje formáty pamäťoviek RAW, JPEG. Môžete použiť typ SD, SDHC alebo SDXC. Plne nabitá batéria vám vystačí na 370 snímok. Ohnisková vzdialenosť: od 24 – 105 mm. Max. rýchlosť sekvenčného snímania 8 sn./s. Max. čas uzávierky: 30 s. Max. ISO: 40 000. Rozmery: š. 13,58 x v. 9,83 x h. 8,44 cm. Hmotnosť: 660 g. K fotoaparátu dostanete popruh, manuál, napájací kábel/ adaptér, objektív a krytku objektívu.


vyberomat sk nikon d telo

Nikon D7500 telo

Zrkadlovka od Nikonu vám ponúka kvalitné fotografie v 20,9 Mpx kvalite a videá v 4K. Zároveň obsahuje množstvo prospešných funkcií ako je webkamera, sánky na blesk, vstavaný blesk, možnosť výmeny objektívu, detekcia tváre, Wifi a Bluetooth. Plne nabitá batéria vám vystačí na 950 snímok. Obsahuje jeden slot pre SD, SDHC alebo SDXC pamäťovú kartu v max. veľkosti 256 GB. Podporuje formáty RAW a JPEG. Max. rýchlosť sekvenčného snímania 8 sn./s. Max. čas uzávierky: 30 s. Max. ISO: 51 200. Rozmery: š. 13,55 x v. 10,4 x h. 7,25 cm. Hmotnosť: 720 g. V balení sa nachádza akumulátor, popruh, manuál, napájací kábel/ adaptér a krytka tela.


vyberomat sk canon eos d mm is stm

Canon EOS 250D + 18 + 55 mm IS STM

Fotoaparát od Canon využijú občasný fotografi ale aj poloprofesionály. Vytvára 24,1 Mpx fotografie a 4K videá. Nechýbajú mu ani funkcie ako je webkamera, sánky na blesk, vstavaný blesk, možnosť výmeny objektívu, detekcia tváre, Wifi či Bluetooth. Navyše ponúka aj dlhú výdrž a to až 1 700 snímok. Využiť môžete pamäťovú kartu typu SD, SDHC a SDXC. Podporuje formáty: RAW a JPEG. Ohnisková vzdialenosť: od 29 – 88 mm. Max. rýchlosť sekvenčného snímania 5 sn./s. Max. čas uzávierky: 30 s. Max. ISO: 25 600. Rozmery: š. 12,24 x v. 9,26 x h. 6,98 cm. Hmotnosť: 449 g. K fotoaparátu dostanete akumulátor, popruh, manuál, napájací kábel/ adaptér, objektív a krytku objektívu.


vyberomat sk x canon eos m ef m mm f is stm white ft

Canon EOS M50 biely + EF – M 15 – 45 mm IS STM

Táto bezzrkadlovka vám poslúži na každú príležitosť, či už na oslavách alebo dovolenkách. Obsahuje funkciu webkamery, sánky na blesk, statívový závit, vstavaný blesk, možnosť výmeny objektívu, Wifi, Bluetooth alebo bezdrôtové rozhranie NFC. Batérie vám vystačí na 370 snímkov. Obsahuje slot na SD, SDHC a SDXC pamäťové karty typu RAW a JPEG. Max. veľkosť karty: 256 GB. Max. rýchlosť sekvenčného snímania 10 sn./s. Max. čas uzávierky: 30 s. Max. ISO: 25 600. Rozmery: š. 11,63 x v. 8,81 x h. 5,87 cm. Hmotnosť: 381 g. V balení sa nachádza popruh, manuál, napájací kábel/ adaptér, objektív a krytka tela.


vyberomat sk fujifilm instax mini modry

Fujifilm Instax Mini 11

Značka Fujifilm je známa vďaka svojim instantným fotoaparátom, ktoré sa perfektne hodia na párty, festivaly, oslavy a kdekoľvek kde využijete rýchlu možnosť vytvorenia fotografie. Maximálne ISO fotoaparátu je 800. Fotoaparát je bez pamäťovej karty. Vybrať si môžete z množstva príjemných farebných variantov.

Typ

Prvým krokom procesu výberu digitálneho fotoaparátu by mala byť voľba vhodného typu. Na výber máte z troch hlavných možností – kompakt, zrkadlovka (tá digitálne predávaná pod označením DSLR či tá klasická) a bezzrkadlový fotoaparát. Každý z týchto typov má radu výhod. Pri výbere typu najviac záleží na tom, ako veľmi kvalitné fotografie očakávate a tiež na tom, ako často ho máte v pláne používať. Jednoducho povedané, čím častejšie ho budete používať, tým skôr sa vám oplatí investovať viac a kúpiť si lepší model.

Pokiaľ všetko, čo si od fotoaparátu žiadate, je fotenie dovolenky alebo iných zážitkov z výletov, vystačíte si aj s lacným kompaktom. Naopak, ak plánujete fotiť pravidelne, oplatí sa vám investovať do digitálneho zrkadlového fotoaparátu. Bežný užívateľ si vystačí so základnou zrkadlovkou, ale profesionál siahne po tých najdrahších a najkomplikovanejších modeloch.

Rozlíšenie 

Rozlíšenie býva častokrát chybne označované za jediné, čo má vplyv na kvalitu odfotenej fotografie. Aj keď to tak nie je a na výslednú kvalitu fotky má vplyv množstvo iných faktorov, stále je potrebné rozlíšenie pri výbere zohľadňovať. Pokiaľ nahliadnete do technických špecifikácií fotoaparátu, zistíte, že väčšina z nich má rozlíšenie v rozmedzí od 16 do 20 megapixelov. To sú hodnoty, ktoré sa dajú v dnešnej dobe považovať za štandardné a vo väčšine prípadov sľubujú fotky obstojnej kvality.

vyberomat sk digital camera
vyberomat sk digital camera

Na trhu sa samozrejme môžete stretnúť aj s modelmi, ktoré ponúkajú rozlíšenie vyššie ako 30 Mpix. Ide však o viac menej profesionálne fotoaparáty, ktorých kúpa nedáva pre bežného užívateľa zmysel. Vyššie rozlíšenie vedie v kombinácii s ďalšími prvkami výbavy k menšiemu šumu za zhoršených svetelných podmienok a celkovej lepšej farebnosti a kontrastu fotografií.

Vybavenie 

Kvalitu fotografie, ktorú odfotil digitálny fotoaparát, môže do značnej miery ovplyvniť to, ako veľmi je rozmazaná. Preto je dobré sa pri kúpe fotoaparátu presvedčiť, či je vami vybraný model vybavený stabilizátorom obrazu. Ten je užitočný hlavne pri objektívoch s dlhým zoomom, ktorý sa horšie drží. Vďaka stabilizátoru obrazu budú výsledné fotografie nerozmazané a ostré. Najčastejšie sa môžete stretnúť s optickým stabilizátorom. Druhou možnosťou je elektronická stabilizácia – jej nevýhodou je to, že občas zakročí na úkor zníženia rozlíšenia. Stabilizátor sa každopádne oplatí hlavne pri drahších prístrojoch, u najlacnejších kompaktov stráca význam, lebo by neúmerne zvyšoval ich cenu.

vyberomat sk digital camera
vyberomat sk digital camera

Medzi ďalšie technické špecifikácie, ktorým sa oplatí venovať pozornosť pri výbere digitálneho fotoaparátu, je veľkosť zoomu. Tá je nevyhnutná v prípade, že s fotoaparátom chcete fotiť vzdialenejšie objekty. Najčastejšie bývajú ponúkané fotoaparáty s 4x a 8x zoomom. Na fotenie naozaj vzdialených objektov odporúčame siahnuť skôr po 20x či 40x zoome. Zmieniť sa musíme aj o ohniskovej vzdialenosti. Táto vzdialenosť jednoducho povedané ovplyvňuje to, koľko sa toho na fotku zmestí. Čím väčšie je toto číslo ohniskovej vzdialenosti, tým širšie rozpätie fotoaparát má.

Funkcie 

Digitálne fotoaparáty ponúkajú také množstvo funkcií, že aj profesionáli majú niekedy problém sa v nich orientovať. K bežnému používaniu vám stačia funkcie, ktoré bývajú súčasťou štandardnej ponuky výrobcov. Medzi najčastejšie žiadané vlastnosti fotoaparátov, ktoré sa vám môžu hodiť, rozhodne patrí natáčanie HD videí či HDMI výstup na exportovanie fotografií a videí. Ďalej sa iste nestratí ani praktická možnosť inštalácie externého blesku, GPS, Wi-Fi alebo stále obľúbenejší režim 3D fotografie.

vyberomat sk digital camera
vyberomat sk digital camera

Odporúčame vyberať zásadne tie funkcie, ktoré naozaj využijete. Nemá zmysel si napríklad kupovať digitálny fotoaparát s panoramatickým režimom, pokiaľ nemáte možnosť naplno ho využiť. A aj keď by sa na prvý pohľad mohlo zdať, že zrkadlovky ponúkajú viac funkcií, nie je to vždy tak. Množstvo kompaktných fotoaparátov totiž ponúka nespočetné množstvo rôznych režimov fotografovania.

Ergonómia 

Digitálny fotoaparát by sa mal, okrem kvalitného fotenia, aj dobre držať. Jeho správny ergonomický tvar je preto veľmi dôležitý, aby ste ho mohli ľahko uchopiť. Nie každý má rovnakú ruku a nie všetkým sa musí daný model dobre držať. Tento krok výberu fotoaparátu býva však často podceňovaný. Mnoho ľudí si kúpi digitálny fotoaparát cez internet bez toho, aby si ho predtým osobne vyskúšali. To však rozhodne neodporúčame.

Pokiaľ je to teda možné, vždy si fotoaparát pred nákupom vyskúšajte. A to buď v predajni, alebo si ho požičajte od známeho. Tým si jeho ergonomickosť otestujete najlepšie. Pri testovaní dbajte najviac na to, či vám fotoaparát pohodlne padne do ruky a tiež či vám vyhovuje jeho hmotnosť. Rovnako si overte aj to, že všetky ponúkané funkcie sa dajú jednoducho ovládať a sú ľahko prístupné.

Cena 

Kľúčovým krokom pri kúpe nového digitálneho fotoaparátu je rozhodnúť sa, koľko peňazí doň chcete investovať. Ako už bolo zmieňované, najviac záleží na tom, ako často ho chcete využívať a ako profesionálne fotky požadujete. Okrem toho je potrebné zvážiť aj funkcie, ktoré od fotoaparátu naozaj potrebujete. Veľa modelov s vyššou cenovkou je vybavených funkciami, ktoré by ste nikdy nepoužili. Naopak, pokiaľ máte v pláne sa vo fotografovaní ďalej zlepšovať, môžu sa vám niektoré funkcie v budúcnosti chýbať.

Tím, ktorí fotia len sporadicky alebo nepotrebujú vysokú kvalitu fotiek, skvele poslúži kompaktný digitálny fotoaparát. Ich cena začína už na veľmi priaznivých 80 €. Pri ich kúpe si však premyslite, či sa vám neoplatí radšej investovať tieto peniaze do smartfónu. Mnoho z nich má totiž fotoaparáty podobnej kvality. Tí, ktorí si naopak žiadajú prémiovú kvalitu fotiek, musia siahnuť po zrkadlovkách s vysokým rozlíšením a vymeniteľnými objektívmi. Ich cena sa môže kľudne vyšplhať až na 4 000 €. Všeobecne však platí, že na nákup kvalitnej zrkadlovky budete potrebovať aspoň 400 € až 500 €.

Bezzrkadlovka Canon EOS RP porovnanie s EOS R

Vložiť komentár

Pin It on Pinterest