Ako vybrať digitálny fotoaparát

Fotoaparáty sú skvelým vynálezom, ktorý umožňuje zachytiť kúzlo okamihu. Tie digitálne zasa umožňujú to, že už nemusíte fotografie pracne vyvolávať, ale dajú sa rýchlo a ľahko previesť do elektronickej podoby. A môžete sa na ne pozerať kedykoľvek sa vám zachce. Výber digitálneho fotoaparátu má však v sebe hneď niekoľko úskalí. Preto sme si pre vás pripravili zoznam oblastí, na ktoré je dobré sa pri hľadaní zamerať. 

Najvýhodnejšie digitálne fotoaparátyTypKladyZáporyPriemerná cenaAktuálna ponuka
NIKON D750zrkadlovka– dynamický rozsah
– rozsah ISO
– váha
– veľkosť
– jednoduchosť ovládania
– výdrž
– spoľahlivosť
– rýchlosť ostrenia
– Wifi 
– cena
– ostriace body sa nachádzajú blízko pri sebe
– chýba GPS
1 200 €Zobraziť ponukuNAJLEPŠIA KVALITA
NIKON Z50 bezzrkadlovka– rozmery
– hmotnosť
– ergonómia gripu
– rýchlosť ostrenia
– rozsah ISO
– farby
– dynamický rozsah
– konektivita
– spoľahlivosť a rýchlosť zápisu na SDXC UHS-I Speed Class
– spôsob zakrytia HDMI/ USB/ Mic konektorov
– výdrž batérie
– nepreložený manuál
889 €Zobraziť ponukuNAJLEPŠÍ POMER CENA – KVALITA
CANON EOS 250Dzrkadlovka– Wifi
– otočný displej
– veľkosť
– váha
– kvalita videa
– jednoduchosť ovládania
– farby
– výdrž batérie
– chýbajúca panoráma
– chýbajúca HDR režim
– málo ostriacich bodov
– chýba automatické otváranie blesku 
650 €Zobraziť ponuku 
SONY ALPHA A5100bezzrkadlovka– rozmery
– hmotnosť
– rýchlosť ostrenia
– rozlíšenie snímača
– farby
– jednoduchosť ovládania
– chýbajúca GPS
– šum pri miernom vetre
– výdrž batérie
chýbajúce časozberné fotenie
– cena objektívu
– komplikovanejšie prepojenie so smartfónom
490 €Zobraziť ponuku 
FUJIFILM INSTAX MINI 11instantný– okamžité vytlačenie fotografie
– rozmery
– váha
– cena
– jednoduchosť ovládania
– dizajn
– cena filmu
– nižšia kvalita
– málo možností nastavenia
– malé rozmery fotografí
80 €Zobraziť ponukuNAJLEPŠIA CENA
vyberomat sk nikon d

Nikon D750

Nikon D750 je zrkadlovka s vysokou výdržou batérie a to až 1 230 snímkov. Ďalším plusom fotoaparátu je rozšírenie snímača – 24,3 Mpx, čo zaručuje krásne fotografie a videá. Maximálne ISO zrkadlovky dosahuje 12 800 a maximálna rýchlosť sekvenčného snímania je 6,5 sm./s. Kvalitné videá zabezpečí rozlíšenie Full HD (1920 x 1080) so snímkovou frekvenciou 60 sn./s pri maximálnom rozlíšení. Podporované typy pamäťových kariet sú SD, SDHC a SDXC.


vyberomat sk nikon z

Nikon Z50

Digitálny fotoaparát značky Nikon prináša krásne fotografie, s kvalitnými videami, s rozlíšením až Ultra HD (3840 x 2160). Rozlíšenie snímača tohto fotoaparátu je 20,9 1mpx so stranami s pomerom 3:2. Výhodou bezzrkadlovky Nikon Z50 je automatické delegovanie tváre. Najväčšia hodnota ISO, akú fotoaparát dosahuje je 51 200 a maximálna rýchlosť sekvenčného snímania je 11sn./s. Kvalitné videá môžete vytvárať pri max dosiahnuteľnej snímkovej frekvencie 120 sn./s. Typ pamäťovej karty vhodnej do fotoaparátu je SD, SDHC alebo SDXC.


vyberomat sk canon eos d

Canon EOS 250D

Zrkaldovka Canon EOS 250D vytvára kvalitné fotografie a videá, vďaka 24,1 Mpx s pomerom strán 3.2. Obsahuje otočný dotykový displej, prostredníctvom ktorého si vytvoríte perfektné selfie. Maximálne ISO fotoaparátu je 25 600. Maximálna rýchlosť sekvenčného snímania je 5sn./s. Výhodou zrkadlovky je kvalita videa pretože dosahuje rozlíšenie až 4K (4096 x 2160), so snímkovou frekvenciou 25 sn./s pri maximálnom rozlíšení. Typy pamäťových kariet vhodných do fotoaparátu sú SD, SDHC a SDXC.


vyberomat sk sony alh´pha

Sony Alpha A5100

Sony Alpha A5100 vďaka jednoduchému ovládaniu uspokojí potreby nielen začiatočníkov, ale aj skúsených fotografov. Kvalitné fotografie a videá zabezpečí rozlíšenie snímača 24,3 Mpx s pomerom strán 3:2. Maximálna hodnota ISO akú Sony Alpha dosahuje je 25 600. Maximálne rozlíšenie videa je Full HD (1920 x 1080) so snímkovou frekvenciou 60 sn./s. Maximálna rýchlosť sekvenčného snímača fotoaparátu je 6 sn./s. Vhodné typy pamäťových kariet sú SD, SDHC, SDXC a Memory Stick PRO.


vyberomat sk instax mini

Fujifilm Instax Mini 11

Značka Fujifilm je známa vďaka svojim instantným fotoaparátom, ktoré sa perfektne hodia na párty, festivaly, oslavy a kdekoľvek kde využijete rýchlu možnosť vytvorenia fotografie. Maximálne ISO fotoaparátu je 800. Fotoaparát je bez pamäťovej karty. Vybrať si môžete z množstva príjemných farebných variantov.

Typ

Prvým krokom procesu výberu digitálneho fotoaparátu by mala byť voľba vhodného typu. Na výber máte z troch hlavných možností – kompakt, zrkadlovka (tá digitálne predávaná pod označením DSLR či tá klasická) a bezzrkadlový fotoaparát. Každý z týchto typov má radu výhod. Pri výbere typu najviac záleží na tom, ako veľmi kvalitné fotografie očakávate a tiež na tom, ako často ho máte v pláne používať. Jednoducho povedané, čím častejšie ho budete používať, tým skôr sa vám oplatí investovať viac a kúpiť si lepší model.

Pokiaľ všetko, čo si od fotoaparátu žiadate, je fotenie dovolenky alebo iných zážitkov z výletov, vystačíte si aj s lacným kompaktom. Naopak, ak plánujete fotiť pravidelne, oplatí sa vám investovať do digitálneho zrkadlového fotoaparátu. Bežný užívateľ si vystačí so základnou zrkadlovkou, ale profesionál siahne po tých najdrahších a najkomplikovanejších modeloch.

Rozlíšenie 

Rozlíšenie býva častokrát chybne označované za jediné, čo má vplyv na kvalitu odfotenej fotografie. Aj keď to tak nie je a na výslednú kvalitu fotky má vplyv množstvo iných faktorov, stále je potrebné rozlíšenie pri výbere zohľadňovať. Pokiaľ nahliadnete do technických špecifikácií fotoaparátu, zistíte, že väčšina z nich má rozlíšenie v rozmedzí od 16 do 20 megapixelov. To sú hodnoty, ktoré sa dajú v dnešnej dobe považovať za štandardné a vo väčšine prípadov sľubujú fotky obstojnej kvality.

vyberomat sk digital camera
vyberomat sk digital camera

Na trhu sa samozrejme môžete stretnúť aj s modelmi, ktoré ponúkajú rozlíšenie vyššie ako 30 Mpix. Ide však o viac menej profesionálne fotoaparáty, ktorých kúpa nedáva pre bežného užívateľa zmysel. Vyššie rozlíšenie vedie v kombinácii s ďalšími prvkami výbavy k menšiemu šumu za zhoršených svetelných podmienok a celkovej lepšej farebnosti a kontrastu fotografií.

Vybavenie 

Kvalitu fotografie, ktorú odfotil digitálny fotoaparát, môže do značnej miery ovplyvniť to, ako veľmi je rozmazaná. Preto je dobré sa pri kúpe fotoaparátu presvedčiť, či je vami vybraný model vybavený stabilizátorom obrazu. Ten je užitočný hlavne pri objektívoch s dlhým zoomom, ktorý sa horšie drží. Vďaka stabilizátoru obrazu budú výsledné fotografie nerozmazané a ostré. Najčastejšie sa môžete stretnúť s optickým stabilizátorom. Druhou možnosťou je elektronická stabilizácia – jej nevýhodou je to, že občas zakročí na úkor zníženia rozlíšenia. Stabilizátor sa každopádne oplatí hlavne pri drahších prístrojoch, u najlacnejších kompaktov stráca význam, lebo by neúmerne zvyšoval ich cenu.

vyberomat sk digital camera
vyberomat sk digital camera

Medzi ďalšie technické špecifikácie, ktorým sa oplatí venovať pozornosť pri výbere digitálneho fotoaparátu, je veľkosť zoomu. Tá je nevyhnutná v prípade, že s fotoaparátom chcete fotiť vzdialenejšie objekty. Najčastejšie bývajú ponúkané fotoaparáty s 4x a 8x zoomom. Na fotenie naozaj vzdialených objektov odporúčame siahnuť skôr po 20x či 40x zoome. Zmieniť sa musíme aj o ohniskovej vzdialenosti. Táto vzdialenosť jednoducho povedané ovplyvňuje to, koľko sa toho na fotku zmestí. Čím väčšie je toto číslo ohniskovej vzdialenosti, tým širšie rozpätie fotoaparát má.

Funkcie 

Digitálne fotoaparáty ponúkajú také množstvo funkcií, že aj profesionáli majú niekedy problém sa v nich orientovať. K bežnému používaniu vám stačia funkcie, ktoré bývajú súčasťou štandardnej ponuky výrobcov. Medzi najčastejšie žiadané vlastnosti fotoaparátov, ktoré sa vám môžu hodiť, rozhodne patrí natáčanie HD videí či HDMI výstup na exportovanie fotografií a videí. Ďalej sa iste nestratí ani praktická možnosť inštalácie externého blesku, GPS, Wi-Fi alebo stále obľúbenejší režim 3D fotografie.

vyberomat sk digital camera
vyberomat sk digital camera

Odporúčame vyberať zásadne tie funkcie, ktoré naozaj využijete. Nemá zmysel si napríklad kupovať digitálny fotoaparát s panoramatickým režimom, pokiaľ nemáte možnosť naplno ho využiť. A aj keď by sa na prvý pohľad mohlo zdať, že zrkadlovky ponúkajú viac funkcií, nie je to vždy tak. Množstvo kompaktných fotoaparátov totiž ponúka nespočetné množstvo rôznych režimov fotografovania.

Ergonómia 

Digitálny fotoaparát by sa mal, okrem kvalitného fotenia, aj dobre držať. Jeho správny ergonomický tvar je preto veľmi dôležitý, aby ste ho mohli ľahko uchopiť. Nie každý má rovnakú ruku a nie všetkým sa musí daný model dobre držať. Tento krok výberu fotoaparátu býva však často podceňovaný. Mnoho ľudí si kúpi digitálny fotoaparát cez internet bez toho, aby si ho predtým osobne vyskúšali. To však rozhodne neodporúčame.

Pokiaľ je to teda možné, vždy si fotoaparát pred nákupom vyskúšajte. A to buď v predajni, alebo si ho požičajte od známeho. Tým si jeho ergonomickosť otestujete najlepšie. Pri testovaní dbajte najviac na to, či vám fotoaparát pohodlne padne do ruky a tiež či vám vyhovuje jeho hmotnosť. Rovnako si overte aj to, že všetky ponúkané funkcie sa dajú jednoducho ovládať a sú ľahko prístupné.

Cena 

Kľúčovým krokom pri kúpe nového digitálneho fotoaparátu je rozhodnúť sa, koľko peňazí doň chcete investovať. Ako už bolo zmieňované, najviac záleží na tom, ako často ho chcete využívať a ako profesionálne fotky požadujete. Okrem toho je potrebné zvážiť aj funkcie, ktoré od fotoaparátu naozaj potrebujete. Veľa modelov s vyššou cenovkou je vybavených funkciami, ktoré by ste nikdy nepoužili. Naopak, pokiaľ máte v pláne sa vo fotografovaní ďalej zlepšovať, môžu sa vám niektoré funkcie v budúcnosti chýbať.

Tím, ktorí fotia len sporadicky alebo nepotrebujú vysokú kvalitu fotiek, skvele poslúži kompaktný digitálny fotoaparát. Ich cena začína už na veľmi priaznivých 80 €. Pri ich kúpe si však premyslite, či sa vám neoplatí radšej investovať tieto peniaze do smartfónu. Mnoho z nich má totiž fotoaparáty podobnej kvality. Tí, ktorí si naopak žiadajú prémiovú kvalitu fotiek, musia siahnuť po zrkadlovkách s vysokým rozlíšením a vymeniteľnými objektívmi. Ich cena sa môže kľudne vyšplhať až na 4 000 €. Všeobecne však platí, že na nákup kvalitnej zrkadlovky budete potrebovať aspoň 400 € až 500 €.

Vložiť komentár

Pin It on Pinterest