Ako vybrať najlepšiu školskú tašku

Rýchla voľba


Ceníme si váš čas a tak sme pripravili hneď na úvod 3 cenové možnosti z ktorých si vyberie každý, kto nemá čas čítať detailné informácie a odborné termíny.

vyberomat sk rip curl double dome l bts multico
vyberomat sk rip curl double dome l bts multico

Najlepšia unisex školskú tašku

vyberomat sk karton pp – skolska taska premium oxy bunny
vyberomat sk karton pp – skolska taska premium oxy bunny

Najlepšia dievčenská školská taška

vyberomat sk lego ninjago gold nielsen – skolsky batoh
vyberomat sk lego ninjago gold nielsen – skolsky batoh

Najlepšia chlapčenská školská taška

Školské tašky a batohy patria do najdôležitejšej výbavy pre všetkých žiakov bez ohľadu na vek. Mali by byť dostatočne priestranné, ergonomicky tvarované a vyrobené z kvalitných materiálov. Okrem toho by mali spĺňať aj iné kritériá, ktoré vplývajú na jednoduchosť používania, ľahké nosenie a zdravie detí. Pri dlhodobom používaní oceníte tiež odolnosť tašky voči vode a možnosť jej čistenia.

Ak potrebujete pre svoje deti nový školský batoh alebo tašku, v nasledujúcom článku nájdete podrobný prehľad o dostupnej ponuke na trhu. Poradíme vám tiež, ako vybrať model, ktorý bude vyhovovať práve vášmu dieťaťu. Okrem toho sa dozviete, na aké vlastnosti tašiek by ste sa mali pri výbere zamerať.

vyberomat sk school bag
vyberomat sk school bag

Parametre autosedačiek pre novorodencov alebo pre staršie deti môžu byť dosť rozdielne, preto vám prinášame komplexného poradcu, ako detskú autosedačku vybrať. Prečítajte si, akú autosedačku zvoliť pre novorodenca, akú autosedačku kúpiť po vajíčku alebo kedy možno použiť len podsedák.

Parametre autosedačiek pre novorodencov alebo pre staršie deti môžu byť dosť rozdielne, preto vám prinášame komplexného poradcu, ako detskú autosedačku vybrať. Prečítajte si, akú autosedačku zvoliť pre novorodenca, akú autosedačku kúpiť po vajíčku alebo kedy možno použiť len podsedák.

Čo si vybrať?

V tabuľke nižšie vám ponúkame zopár tipov na výhodné školské batohy, z ktorých si vyberie každý.

NázovPre koho?Od koľkých rokov?KladyZáporyOrientačná cenaKde kúpiť?
Fortnite Backpackunisexod 6 rokov– dostupná cena
– široké nastaviteľné popruhy ( 6 cm)
– nízka váha (0,541 kg), 
– málo úložného priestoru
– menej vreciek
36 €Zobraziť ponuku
Rip Curl DOUBLE DOME 24 lunisexod 10 rokov– objem
– anatomicky tvarovaný chrbát
– nastaviteľné vystužené popruhy
– iba pre staršie deti43 €Zobraziť ponuku
Školský batoh Futbalpre chlapcovod 7 rokov– nastaviteľné popruhy
– množstvo priehradok
– dostatočný objem
– nízka hmotnosť (0,85 kg)
– kľúčenka v tvare skatebordu
– iba pre staršie deti47 €Zobraziť ponuku
Školský batoh Flamingopre dievčatáod 7 rokov– nastaviteľné široké popruhy (7 cm)
– množstvo priehradok
– dostatočný objem
– nízka hmotnosť (0,85 kg)
– kľúčenka v tvare guličky
– iba pre staršie deti58 €Zobraziť ponuku
Karton P+P – Školská taška Premium Oxy Bunnypre dievčatáod 6 mesiacov– veľký objem
– množstvo priehradok
– pekný dizajn
– vystužený chrbát
– nastaviteľné široké popruhy (7 cm)
– vysoká cena66 €Zobraziť ponuku
LEGO Ninjago Gold Nielsenpre chlapcovod 3 rokov– dostatočný objem
– množstvo priehradok
– neobyčajný dizajn
– vystužený chrbát
– miesto na notebook
– vyššia váha (1,2 kg)
– vysoká cena 
114 €Zobraziť ponuku
vyberomat sk fortnite backpack modro cierny

Fortnite Backpack

Školský batoh je ocenia fanúšikovia hry Fortnite. Je vhodná pre chlapcov aj pre dievčatá. Vďaka objemu 25 litrov, poskytuje priestor pre všetky učebnice a školské potreby. Môžu ju používať detičky od 6 rokov. Nastaviteľné popruhy so šírkou 6 cm, zaisťujú primerané rozloženie váhy. Batoh disponuje nízkou váhou 541 g. Rozmery: v. 42 x š. 31 x d. 17 cm.


vyberomat sk rip curl double dome l bts multico

Rip Curl DOUBLE DOME 24 

Batoh je ideálny pre chlapcov a dievčatá od 10 rokov. Plusom je dostatočne veľký objem, a to 24 litrov. Súčasťou sú nastaviteľné vystužené ramenné popruhy a vrecko na cennosti. Rozmery: v. 42 x š. 30 x d. 20 cm.


vyberomat sk skolsky batoh futbal

Školský batoh Futbal

Školský batoh je vhodný pre chlapcov od 7 rokov. Disponuje pekným nezvyčajným dizajnom. Vďaka dostatočnému objemu 25 litrov, sa do nej zmestia všetky pomôcky potrebné do školy. Obsahuje množstvo priehradok a aj bočné vrecko na fľašku. Váži iba 0,85 kg, a spolu s nastaviteľnými popruhmi sa váha rovnomerne rozloží. Rozmery: v. 43 x š. 29 x d. 20 cm.


vyberomat sk skolsky batoh flamingo

Školský batoh Flamingo

Dievčenský školský batoh je určený pre deti od 7 rokov. Disponuje naozaj pekným dizajnom. Do batoha sa zmestia všetky učebnice, desiata a iné potrebné pomôcky vďaka objemu 25 litrov. Obsahuje dostatočné množstvo priehradok a vrecko na fľašku. Široké (7 cm) nastaviteľné popruhy zabezpečia rovnomerné rozloženie váhy. Prázdna taška váži 0,86 kg. Rozmery: v. 43 x š. 29 x d. 20 cm.


vyberomat sk karton pp – skolska taska premium oxy bunny

Karton P+P – Školská taška Premium Oxy Bunny

Batoh je ideálny pre dievčatká už od 6 mesiacov. Vďaka anatomicky tvarovanému chrbtu a širokým (7 cm) nastaviteľným popruhom podporuje správne držanie chrbta a perfektne rozkladá váhu. Prázdny batoh váži 1,1 kg. Disponuje veľkým obsahom 28 litrov a množstvom priehriadok s bočným vreckom na fľašu. Rozmery: v. 35 x š. 31 x d. 18 cm.


vyberomat sk lego ninjago gold nielsen – skolsky batoh

LEGO Ninjago Gold Nielsen

Batoh zaujme už na prvý pohľad vďaka nezvyčajnému dizajnu. Je určený pre chlapcov od 3 rokov. Vyššiu cenu vyvažuje jeho kvalita. Obsahuje nastaviteľný hrudný popruh, vystužený chrbát a bedrový pás. Váha batohu je 1,2 kg, takže ho bez problémov uvládzu aj menšie detičky. Disponuje objemom 15 litrov s oddelenými priehradkami pre učebnice, desiatu a iné príslušenstvo. Taktiež obsahuje bočné vrecká pre fľašku. Rozmery: v. 40 x š. 29 x d. 28 cm.

Školská taška alebo batoh?

Ako prvé sa budete musieť rozhodnúť, či kúpite školskú tašku alebo batoh. V skratke si preto zhrnieme, aké sú medzi nimi rozdiely.

Školská taška

Školská taška, alebo aktovka, sa skladá z jednej hlavnej komory, ktorá je vo vnútri predelená na viacero praktických priehradiek. Je preto výborným riešením najmä pre prvákov. Keďže po jej otvorení uvidia všetko, čo sa v nej nachádza, uľahčuje im v prvých mesiacoch školy hľadanie potrebných pomôcok. Školské tašky sa navyše vyrábajú v rozmeroch prispôsobených pre deti nižšieho vzrastu.

Vďaka spevnenej konštrukcii chrbtovej časti aj dna sú tiež aktovky pomerne stabilné. Menšie deti tak môžu vyberať veci z tašky bez toho, aby sa im prevrhla. Spodná časť aktovky býva tiež vybavená nožičkami alebo plastovou ochranou dna. Tieto prvky chránia školskú tašku pred znečistením a odratím.

Školský batoh

Školský batoh má viacero samostatných komôr, ktoré sa zapínajú zipsom. Školské batohy obľubujú najmä staršie deti. A to tak pre ich modernejší dizajn ako tiež pre praktické usporiadanie vecí.

Kombinácia tašky a batohu

Ak sa neviete rozhodnúť, či kúpiť tašku alebo batoh, môžete zvoliť ich kombináciu. Na trhu totiž nájdete tašky s jednou komorou rozdelenou na priečinky. Tieto tašky majú spevnené dno aj chrbtovú časť, avšak sú vyrábané v dizajne, ktorý pripomína batoh.

Ako vyberať školskú tašku a batoh

Pre deti v 1. – 3. ročníku sa odporúča kúpiť školskú tašku. Je to pre jej prehľadnosť, lepšiu stabilitu a prispôsobenie ich vzrastu. Väčšie deti väčšinou školskú tašku odmietajú hlavne kvôli jej dizajnu. Keďže sa už vedia dobre zorientovať vo viacerých samostatných oddeleniach, je pre ne vhodnejší školský batoh. Pri výbere sa zamerajte na:

Dizajn

Aj keď by dizajn nemal pri výbere školskej tašky alebo batoha mať hlavnú úlohu, je to faktor, ktorý bude najviac zaujímať vaše dieťa. Na trhu nájdete mnoho vhodných dizajnov s motívmi určenými pre menšie deti aj študentov. Dostupné sú tiež sety k školským taškám. Môžete tak kúpiť tašku, peračník aj vrecúška v rovnakom dizajne.

Ergonomické vlastnosti

Školskú tašku bude dieťa používať 10 mesiacov takmer každý deň. Preto je dôležité, aby mal vybraný model spevnený, anatomicky tvarovaný chrbát. Dôležité sú tiež polstrované popruhy v minimálnej šírke 4 cm. Popruhy musia byť nastaviteľné tak, aby sa vrchná časť tašky nachádzala vo výške ramien a spodná na úrovni bedier dieťaťa. Pre odľahčenie váhy na ramenách a chrbte je výhodou, ak je taška vybavená hrudnými a bedrovými popruhmi. Tie pomáhajú lepšie rozložiť jej váhu.

vyberomat sk school bag
vyberomat sk school bag

Správne prispôsobenie tašky anatómii dieťaťa je najdôležitejším faktorom, ktorý by ste mali pri výbere zvažovať. Nesprávny tvar môže spôsobiť bolesti hlavy a chrbta. Keďže sa kostra a svaly dieťaťa vyvíjajú až do 18. roku života, nesprávny tvar tašky vplýva aj na jeho držanie tela a vývoj chrbtice.

Váha školskej tašky alebo batohu

Konštrukcia školskej tašky musí byť pevná, no zároveň ľahká. Vopred treba počítať s váhou školských pomôcok, zošitov a učebníc. Hmotnosť tašky pre prváka by nemala prekročiť 1,2 kg. Ak kupujete tašku alebo školský batoh pre dieťa na druhom stupni, jeho váha by nemala byť viac ako 1,4 kg. Spolu s obsahom by nemala byť vyššia než  15 % váhy dieťaťa.

Reflexné prvky

Aj keď možno vaše dieťa nebude chodiť zo školy za tmy, musíte pri výbere školskej tašky počítať so zníženou viditeľnosťou v sychravom alebo hmlistom počasí. Každý školský batoh aj taška preto musia byť vybavené výraznými reflexnými prvkami. Reflexné prvky zvyšujú viditeľnosť chodca až 10 x.

Nepremokavé materiály a pevné dno

Aby bol dobre chránený obsah tašky, mala by byť zhotovená z nepremokavých materiálov. Takýto materiál okrem toho umožňuje ľahšie čistenie. Ak vyberáte školskú tašku, presvedčte sa tiež, či je jej dno vybavené plastovými hranami alebo nožičkami pre lepšiu stabilitu. Pre školský batoh je vhodné, ak je dno vyhotovené z umývateľného, odolného materiálu.

Aké zvoliť rozmery školskej tašky

Školský taška by mala mať tiež správne rozmery. Tie sú dôležité z hľadiska ľahšej manipulácie aj ochrany chrbta dieťaťa pri nosení. Vybraný model preto musí rozmerovo zodpovedať postave dieťaťa. Výška tašky by mala byť rovnaká ako dĺžka chrbta. Jej vrch by sa mal nachádzať na úrovni pliec a dno v jednej línii s bokmi. V žiadnom prípade by nemala siahať až pod zadok. Čo sa týka šírky, nemala by presahovať šírku hrudníka.

Objem tašky

Pre menšie deti je vzhľadom na menšie množstvo školských pomôcok vhodná školská taška s menším objemom. Školské batohy pre deti na druhom a treťom stupni sa vyrábajú v objeme prispôsobenom počtu a váhe kníh, ktoré na vyučovanie potrebujú.

Jednoduchosť uchopenia a vešanie

Aby sa deťom s taškou ľahšie manipulovalo, musí byť vybavená pevným, ľahko uchopiteľných uchom. To by sa malo dať bez problémov vziať do ruky aj v zimných rukaviciach. Malo by tiež zvládnuť váhu tašky aj s nákladom bez poškodenia. Niektoré modely majú polstrované ucho na iných nájdete aj plastové.

Výhodou je, ak je batoh alebo taška vybavená aj pútkom na zavesenie na lavicu. Vďaka tomu sa nebude vášmu školákovi váľať na zemi, kde o ňu môže ľahko zakopnúť.

vyberomat sk school bag
vyberomat sk school bag

Školské batohy pre študentov

Ak vyberáte školský batoh pre deti na druhom alebo treťom stupni, môžete vziať do úvahy aj vhodné usporiadanie priečinkov. Školský batoh ponúka študentom viac oddelených priehradiek, do ktorých si môžu usporiadať knihy, zošity a iné pomôcky. Výhodou je oddelená priehradka na desiatu, prípadne bočné vrecko na pitie.

Samozrejmosťou by malo byť uzatvárateľné vrecko na mobil, doklady a peňaženku. Pre bezpečnosť týchto vecí je vhodné, aby sa nachádzalo vo vnútri batoha. Ak je to potrebné, batoh by mal obsahovať aj samostatnú priehradku na notebook.

Tipy na záver

Či už kupujete školskú tašku pre prváka alebo staršie dieťa, mali by ste pri jej výbere myslieť na viacero dôležitých vecí. A to s ohľadom na jednoduchosť používania, dizajn ale aj anatómiu dieťaťa. Okrem toho zvažujte potrebný objem, stabilitu a počet priehradiek, ktoré bude dieťa potrebovať. Nemenej dôležité je myslieť na bezpečnostné prvky, ktoré zlepšia viditeľnosť dieťaťa v zhoršených poveternostných podmienkach alebo za tmy.

Aby sa dieťaťu školská taška dobre nosila, dbajte na usporiadanie vecí vo vnútri. Najťažšie veci by sa mali nachádzať v jej zadnej časti, t.j. v blízkosti chrbta. Dôležité je tiež správne nastavenie popruhov. Vďaka tomu sa dieťa s taškou na chrbte nebude neprirodzene predkláňať. Pre odľahčenie chrbta je výhodou bedrový a hrudný popruh.

Vložiť komentár

Pin It on Pinterest