Ako vybrať správny suchý šampón

Suché šampóny využijete vždy, keď potrebujete oživiť váš účes. Úprava vlasov so suchým šampónom trvá len niekoľko minút. Prípravok odstráni prebytočnú mastnotu a dodá účesu objem. Vlasy pritom nebudete musieť vôbec namáčať. Na ich úpravu vám postačí len hrebeň a uterák. Váš účes tak bude opäť nadýchaný a bude pôsobiť čistým dojmom. Suchý šampón navyše vlasy prevonia.

Ak ste ešte suchý šampón nevyskúšali, poradíme vám pri jeho výbere. Tento prípravok kúpite v spreji, vďaka čomu si ho môžete vziať kamkoľvek so sebou. Napríklad aj na dovolenku pod stanom, kde nebudete mať k dispozícii všetko, čo bežne potrebujete na umývanie vlasov.

vyberomat sk shampoo dry
vyberomat sk shampoo dry

Ako vyberať suchý šampón

Aby sa vám suchý šampón lepšie vyberal, prejdeme si postupne všetky faktory, ktoré potrebujete pri jeho kúpe zvážiť.

Typy suchých šampónov

Suchý šampón nájdete na trhu v dvoch variantoch. Najčastejšou formou je suchý šampón v spreji. Sprejová forma umožňuje jednoduché nanášanie prípravku na vlasy.  Ak vám táto forma nevyhovuje, môžete si kúpiť tiež suchý šampón v prášku. Spôsob použitia oboch typov je v podstate rovnaký.

Objem balenia

Pri kúpe suchého šampónu máte na výber z niekoľkých veľkostí. Ak budete tento prípravok používať len doma, môžete si vybrať suchý šampón s objemom 200 alebo 300 ml. Na trhu nájdete aj menšie balenia, ktoré si môžete vziať kamkoľvek so sebou. Vyrábajú sa v objeme 50 ml. Takúto veľkosť pohodlne skryjete do príručnej tašky alebo kabelky.

Typ a farba vlasov

Výber suchého šampónu závisí aj od farby vašich vlasov. Niektoré prípravky sú vhodné pre akúkoľvek farbu. Pri iných nájdete farbu vlasov uvedenú na obale produktu. Jedná sa zväčša o suché šampóny na tmavé vlasy, svetlé vlasy a blond. Rozdelenie podľa farby vlasov iste pri kúpe rešpektujte, aby vám po použití nezanechal šampón farebné zvyšky vo vlasoch.

Niektoré suché šampóny obsahujú špeciálne zloženie pre konkrétny typ vlasov. Môžete tak kúpiť suchý šampón na mastné, suché a lámavé alebo normálne vlasy.

Suché šampóny podľa zloženia

Čo sa zloženia týka, základnou zložkou suchých šampónov je škrob. Práve ten na seba viaže mastnotu a vracia vlasom ich prirodzený lesk. Vo vašom suchom šampóne tak môžete nájsť ryžový alebo tapiokový škrob. Okrem tejto zložky obsahujú suché šampóny rôzne arómy a rastlinné výťažky.

Ochrana vlasov

Ak chcete dopriať vašim vlasom tú najlepšiu starostlivosť, môžete si vybrať drahšie prípravky. Tie okrem dodania objemu a oživenia účesu chránia vlasy aj pred UV žiarením. Nemusíte sa obávať ani zbytočného vysušenia vlasov. Niektoré suché šampóny chránia vlasy aj pred vplyvom voľných radikálov.

vyberomat sk shampoo dry
vyberomat sk shampoo dry

Druhy suchých šampónov

Tak ako pri obyčajných šampónoch, aj pri suchých sa môžete stretnúť s viacerými druhmi, ktoré sa líšia svojím účinkom.

Pre vyšší lesk

Tento druh suchých šampónov očistí vlasy od mastnoty a dodá im prirodzený lesk.

Pre blond vlasy

Ako sme už spomínali vyššie, jednotlivé šampóny môžu byť určené pre konkrétnu farbu vlasov. Pre blond vlasy preto vyberajte prípravok určený na ich oživenie a lesk.

Pre tmavé vlasy

Väčšina suchých šampónov zanecháva vo vlasoch zvyšky, ktoré je po použití vidieť. Ak si vyberiete suchý šampón na tmavé vlasy, mali by ste tento problém eliminovať.

Pre farbené vlasy

Ak máte farbené vlasy, tento prípravok bude pre vás najvhodnejší. Obsahuje látky, ktoré zabraňujú vyblednutiu farieb.

S UV ochranou

Špeciálne zloženie, ktoré ochráni vaše vlasy pred negatívnym vplyvom slnečného žiarenia obsahujú suché šampóny s UV filtrom. Sú preto vhodnou voľbou na ceste na dovolenku k moru alebo aj na hory, kde je slnečné žiarenie intenzívnejšie.

S keratínom

Ak chcete svojim vlasom okrem krajšieho vzhľadu dodať aj potrebné živiny, hľadajte vyživujúce suché šampóny s keratínom. Keratín dodáva vlasom lesk a spevňuje ich. Okrem tejto látky obsahujú často aj iné výživné zložky. Napríklad argánový olej alebo iné prírodné výťažky.

Pre mužov

Výrobcovia suchých šampónov mysleli aj na mužskú časť populácie. Od prípravkov pre ženy sa odlišujú hlavne v druhu vône.

Prírodné suché šampóny

Aj keď tento typ patrí medzi drahšie produkty, ak nechcete zaťažovať svoje vlasy chémiou navyše, budú pre vás najvhodnejšou voľbou.

vyberomat sk shampoo dry
vyberomat sk shampoo dry

Umyje suchý šampón vlasy?

Ak sa pýtate, či suchý šampón vlasy umyje, tak odpoveď je: „Nie.“ Jeho úlohou je vlasy zbaviť prebytočnej mastnoty a dodať im stratený objem a lesk. Jeho použitím sa však nečistoty, zvyšky použitého gélu alebo tužidla z vlasov neodstránia. Do vlasov tak len pridávate ďalšiu zložku, ktorá vylepší ich vzhľad. Ak si chcete vlasy naozaj umyť, budete potrebovať klasický šampón a vodu.

Výhody a nevýhody suchých šampónov

Ako každý iný výrobok, aj suchý šampón má svoje výhody a nevýhody. Medzi výhodami používatelia najčastejšie spomínajú:

  • Vlasy získajú objem rovnako ako po umytí klasickým šampónom.
  • Suchý šampón je výhodné riešenie na rýchlu úpravu mastného a spľasnutého účesu bez nutnosti namáčania vlasov.
  • Pohodlné použitie šampónov v sprejovej forme.
  • Účinné odstránenie mastnoty z vlasov až na 1 deň.

Nevýhody suchých šampónov:

  • Lepkavý pocit vo vlasoch po použití.
  • Zvyšky prípravku sa nedajú vyčesať. Na tmavých vlasoch môžu byť zvlášť u lacnejších šampónov dokonca viditeľné.
  • Suché šampóny zhoršujú problémy s lupinami. Ak máte lupiny, tento prípravok pre vás nebude veľmi vhodný.

Ako používať suchý šampón

Aby bol efekt suchého šampónu čo najlepší, je potrebné dodržiavať správny postup pri jeho aplikácii. Celý proces pozostáva z troch krokov:

Nanesenie suchého šampónu

Nádobu so šampónom dôkladne pretrepte. Potom suchý šampón nanášajte priamo ku korienkom vlasov zo vzdialenosti približne 15 cm. Postupujte postupne po prameňoch smerom od zátylku až k cestičke na vrchu hlavy.

Vmasírovanie šampónu

Počkajte približne 2 minúty a prípravok dôkladne vmasírujte ku končekom vlasov aj do pokožky hlavy, kde sú vlasy najviac mastné. Náš tip pre ešte vyšší objem vlasov: Pri masírovaní skloňte hlavu do predklonu.

Vyčešte zvyšky šampónu

Vezmite hrebeň alebo kefu a vlasy prečešte. Ak vám na nich zostávajú zvyšky šampónu, môžete ich prefúkať studeným vzduchom pomocou fénu.

Ak chcete mať z tohto prípravku ešte väčší úžitok, dodržujte aj nasledovné rady:

  • Aby suchý šampón vlasy príliš nevysušoval, nie je vhodné používať ho medzi dvoma umytiami hlavy viac ako dva krát.
  • Pre ochranu vlasov pred vysušením môžete vlasom dodávať potrebné živiny pomocou kondicionéra alebo oleja na vlasy.

Na záver

Na trhu nájdete mnoho prípravkov na starostlivosť o vlasy. Ak hľadáte spôsob, ako udržiavať vlasy čisté a bez mastnoty aj medzi dvoma umytiami, budete potrebovať suchý šampón. Okrem toho, že vlasy zbaví prebytočného mazu, postará sa o zväčšenie celkového objemu účesu. Ak kupujete suchý šampón, máte na výber rôzne veľké balenia. Vyberajte tiež podľa farby vašich vlasov.

Ak chcete, aby suchý šampón vlasy nie len odmastil ale aj vyživil, vyberajte produkty s prídavkom výživných látok. Na trhu okrem toho nájdete aj suché šampóny na ochranu vlasov pred UV žiarením a suché šampóny pre mužov. Pre dokonalý efekt je potrebná správna aplikácia šampónu a dodržiavanie odporúčanej pravidelnosti používania.

Vložiť komentár

Pin It on Pinterest