Ako vybrať správny šampón

Šampón na vlasy je prípravok, ktorý používa každý z nás. Zbaví vlasy všetkých nečistôt aj mastnoty a dodá im výživné látky. Pri kúpe šampónu by ste mali vyberať z produktov určených pre typ vašich vlasov. Pretože to, aký šampón používate, je dôležité pre ich zdravie. Ďalším kritériom bude, či kupujete šampón pre muža alebo pre ženu.

O konečnom výbere budú rozhodovať aj iné parametre. Jednotlivé produkty sa odlišujú svojou konzistenciou aj zložením či špecifickým účinkom. Rozdiel je tiež vo veľkosti balenia. Pri starostlivosti o vlasy to však šampónom nekončí. Na záver nášho článku sa preto dozviete, aké ďalšie prípravky na vlasy by ste si mali ešte kúpiť.

vyberomat sk shampoo
vyberomat sk shampoo

Pánske a dámske šampóny

Pánske a dámske šampóny sa líšia najmä vôňou. Ich zloženie je však veľmi podobné. Pri výbere vhodného produktu je preto rozhodujúci najmä typ vašich vlasov. Rozdiely v zložení pánskeho a dámskeho šampónu nájdete len pri produktoch určených pre konkrétny problém. Napríklad lupiny alebo vypadávanie vlasov.

Šampóny podľa typu vlasov

Ako sme už spomínali, najhlavnejším parametrom výberu šampónu je typ vlasov, pre ktorý je určený. Podľa toho delíme šampóny na:

Šampón pre normálne vlasy

Normálne vlasy sú zdravé, pružné, nelámu sa a majú pekný lesk. Šampón pre normálne vlasy dodá pokožke aj vlasom potrebnú hydratáciu a pružnosť. Ak chcete dopriať normálnym vlasom dostatočnú výživu, vyberajte šampóny s obsahom vitamínov.

Šampón pre jemné vlasy

Jemné vlasy sa vyznačujú menším objemom a nedokážu dobre udržať tvar účesu. Vhodné sú preto šampóny na jeho zväčšenie. Takéto produkty vlasy dostatočne spevnia a dodajú im objem. Vhodné sú prípravky s obsahom kreatínu, ktorý vlasy posilní a dodá im lesk.

Šampón pre mastné vlasy

Mastné vlasy potrebujú šampón, ktorý ich odmastí a zabráni tvorbe mazu. Tieto prípravky navyše zvyšujú pružnosť vlasov. S mastnými vlasmi sa často spája aj problém s lupinami. Vhodné sú preto aj šampóny s obsahom látok proti lupinám.

Šampón pre suché vlasy

Suché vlasy majú sklon k lámaniu. Šampón pre suché vlasy preto obsahuje zložky, ktoré ich hydratujú a dodajú im pružnosť. Tieto prípravky tiež znižujú štiepenie končekov a uľahčujú rozčesávanie.

vyberomat sk shampoo
vyberomat sk shampoo

Šampón pre poškodené vlasy

Šampón pre poškodené vlasy obsahuje zložky pre regeneráciu a posilnenie vlasov. Vlasy poškodené farbením, častým fénovaním alebo slnkom strácajú lesk a ľahko sa lámu. Je preto potrebné vyživiť ich aj zvnútra. Vyberajte šampóny, ktoré obnovia štruktúru vlasov. Vhodné sú šampóny s obsahom kreatínu.

Šampón pre farbené vlasy

Farbením strácajú vlasy svoj prirodzený lesk a sú oslabené. Môžu sa preto lámať. Na farbené vlasy tiež vplýva slnečné žiarenie, pričom dochádza k vyblednutiu farby. Šampón pre farbené vlasy pomáha chrániť štruktúru vlasu, dodáva im odolnosť aj lesk. Okrem toho vlasy vyživí a bráni aj vyblednutiu ich farby.

Šampón pre lámavé vlasy

Lámavé vlasy potrebujú posilnenie ich štruktúry. Šampón pre lámavé vlasy vypĺňa trhlinky v ich vláknach a vytvára na nich ochranný film. Okrem toho dodáva vlasom dostatočnú hydratáciu.

Šampón pre nepoddajné vlasy

Nepoddajné vlasy sa zle rozčesávajú. Problém je tiež pri ich úprave do konkrétneho tvaru účesu. Škodí im najmä zvýšená vlhkosť, ktorá tento problém ešte zhoršuje. Šampóny pre nepoddajné vlasy ich zmäkčujú a dodávajú im jemnosť.

Šampóny so špecifickým účinkom

Šampóny so špecifickým účinkom sú určené na pomoc s viacerými problémami vlasov. Pri ich používaní je potrebné vopred počítať s tým, že k účinku nedôjde okamžite. ale až pri pravidelnom používaní.

Šampón proti lupinám — pôsobí proti nadmernému vzniku lupín. Vhodné je, aby obsahoval hydratačné a hojivé prírodné výťažky, ktoré vyživia pokožku vašej hlavy.

Šampón proti padajúcim vlasom — špecifickým problémom, s ktorým sa môžete stretnúť, je aj nadmerné padanie vlasov. Šampón proti padaniu vlasov podporuje prúdenie krvi a tvorbu nových vlasových folikulov.

Šampón pre rast vlasov — na trhu nájdete tiež prípravky, ktoré podporujú rast vlasov. Ich hlavnou zložkou sú látky, ktoré podporujú krvný obeh, čo zvyšuje rýchlosť rastu vlasov.

Šampóny podľa konzistencie

Vlasové šampóny sa od seba odlišujú aj svojou konzistenciou. Podľa tohto kritéria ich delíme na:

Tekuté šampóny

Tekuté šampóny sú klasické šampóny, ktoré sú na trhu najbohatšie zastúpené. V tejto kategórii preto môžete vyberať zo širokej ponuky produktov. Vďaka tekutej konzistencii sa ľahko nanášajú aj oplachujú. Tekutý šampón sa používa na mokré vlasy. Pre dôkladné umytie sa odporúča proces opakovať dva krát.

Tuhé šampóny

Tuhé šampóny svojím vzhľadom pripomínajú mydlo. Nanášajú sa na mokré vlasy tak, že šampónom vlasy niekoľko krát pretriete. Následne vytvoríte penu a vlasy umyjete ako klasickým tekutým šampónom. Tuhé šampóny sa často vyrábajú v čisto rastlinnom zložení, preto sú šetrnejšie k vlasom aj pokožke.

vyberomat sk shampoo
vyberomat sk shampoo

Suché šampóny

Špecifikom použitia suchého šampónu je jeho aplikácia na suché vlasy. Slúži na rýchle odstránenie mastnoty a oživenie účesu, ak nemáte čas na umývanie vlasov. Suché šampóny sa predávajú ako sprej alebo púder. Výhodou je rýchla aplikácia a úprava vlasov bez potreby namáčania.

Zloženie šampónov

Šampóny obsahujú mnoho rôznych prospešných látok. V ich zložení však môžete nájsť aj tie, ktoré sú pre ľudské telo škodlivé. Ak sa chcete celkom vyhnúť chemickým látkam, kupujte šampóny s prírodným zložením. Pri kúpe šampónov by ste sa mali vyvarovať týchto látok:

Parabény — parabény sú konzervačné látky, ktoré majú antibakteriálny účinok. Môžu sa však cez vlasy vstrebávať do organizmu. Označujú sa písmenom E a troma číslicami.

Flatáty — za najhoršie látky obsiahnuté v šampónoch na vlasy sa považujú flatáty. Označujú sa skratkami DRP a DBP. Ich negatívny účinok sa môže prejaviť na srdcovej činnosti a mužskej plodnosti.

Sulfáty — negatívne pôsobenie sulfátov spočíva v tom, že narúšajú ochrannú vrstvu pokožky hlavy. Ak sa im chcete vyhnúť, hľadajte v zložení šampónov označenie SLS a SLES.

Čo si vybrať?

Pripravili sme si pre vás zopár tipov na výhodné šampóny, ktoré sme rozdelili podľa typu.

NázovTypKladyZáporyOrientačná cenaKde kúpiť?
L´ORÉAL PARIS Elseve Color Vive Purple Shampoo 200 mlpre ženy – pre blond vlasy– odstraňuje žlté tóny
– dobrá cena
– funkčnosť
– pri nedostatočnom napenení môže zanechať fialový odtieň3,90 € (200 ml)Zobraziť ponuku
MILVA Chinin Forte Big 500 mlpre ženy – na rast vlasov– dobré recenzie
– prírodné zloženie
– zaručená funkčnosť
– bez parabénov a silikónov 
– vysušuje vlasy7,20 € (500 ml)Zobraziť ponuku
KÉRASTASE Specifigue Dermo Calm Bain Vital 250 mlpre ženy – na regeneráciu– obsahuje prírodné oleje
– funkčnosť
– nevysušuje vlasy
– vysoká cena18,90 € (250 ml)Zobraziť ponuku
ALPECIN Coffein Shampoo C1 250 mlpre mužov – proti vypadávaniu vlasov– funkčnosť
– vôňa
– dobrá zmývateľná schopnosť
– pri už existujúcej plešine nemá účinok5,20 € (250 ml)Zobraziť ponuku
JOHNSON´S BABY Bedtime 500 mldetský – pre všetky typy vlasov– nedráždi oči ani pokožku
– bez parabénov
– upokojuje pred spánkom
– nenašli sme3,80 € (500 ml) Zobraziť ponuku
vyberomat sk l´oreal paris elseve color vive purple shampoo ml

L´ORÉAL PARIS Elseve Color Vive Purple Shampoo 200 ml

Tento šampón je vhodný pre ženy s blond farbou vlasov. Už viac nemusíte bojovať so žltými odtieňmi. Stačí pravidelne používať tento šampón, ktorý vďaka fialovým pigmentom odstráni žlté škvrny. Navyše vlasy hydratuje a vyživuje. Dajte pozor pri nanášaní, pretože pri nedostatočnom napenení môže zanechať fialový odtieň.


vyberomat sk milva chinin forte big ml

MILVA Chinin Forte Big 500 ml

Chinínový šampón ocenia všetky dámy, ktoré chcú mať hustejšie a dlhšie vlasy. Dobré recenzie zaisťujú účinok proti vypadávaniu vlasov. Taktiež pomáha pri problémoch so soboreou. Šampón je bez parabénov a silikónov. Prírodné zloženie je obohatené o 40 % chinínu.


vyberomat sk kerastase specifigue dermo calm bain vital ml

KÉRASTASE Specifigue Dermo Calm Bain Vital 250 ml

Šampón obsahuje účinné látky, vďaka ktorým ostávajú vlasy lesklé, hydratované, vyživené a regenerované. Obsiahnutý komplex Complexe Hydra-Destress a vitamín PP spolu s derivátom mentolu podporujú prirodzenú mikrocirkuláciu krvi, osviežujú a navracajú prirodzenú rovnováhu vlasovej pokožke. Šampón je určený na každodenné použitie.


vyberomat sk alpecin coffein shampoo c ml

ALPECIN Coffein Shampoo C1 250 ml

Pánsky šampón vyniká svojou výbornou zmývateľnou schopnosťou. Obsahuje kofeín, ktorý podporuje prekrvenie vlasovej pokožky z kadiaľ sa dostáva až ku korienkom. Šampón je určený na každodenné použitie.


vyberomat sk johnson´s baby bedtime ml

JOHNSON´S BABY Bedtime 500 ml

Značka JOHNSON´S BABY je overenou klasikou medzi detskými šampónmi. Tento vďaka jemnej levanduľovej vôni dokáže dieťatko upokojiť pred spaním. Je jemný k pokožke dieťaťa. Prešiel ofralmologickým testom, takže v očiach nedráždi. Je vhodný pre každodenné použitie.

Doplnky pre starostlivosť o vlasy

Pre komplexnú starostlivosť o vlasy je vhodné používať aj iné prípravky. Zabezpečia lepšie vyživenie, rozčesávanie alebo regeneráciu vlasov.

Kondicionér na vlasy

Kondicionér sa aplikuje po umytí vlasov šampónom na mokré a opláchnuté vlasy. Táto súčasť vlasovej kozmetiky sa postará o lepšie rozčesanie. Kondicionér okrem toho vlasy vyživuje, dodá im lesk a hydratuje ich. Pre čo najlepší efekt je vhodné, aby šampón aj kondicionér boli vyrábané jedným výrobcom.

Maska na vlasy

Maska na vlasy je určená pre ich regeneráciu. Pravidelné používanie je potrebné najmä pri poškodených vlasoch, no maska prospieva aj ostatným typom vlasov.

Záver

Šampón na vlasy nájdete v každej kúpeľni. Pri jeho kúpe vyberajte najmä podľa typu vašich vlasov. Rozdiely sú tiež v konzistencii a špecifických účinkoch šampónov. Môžete si tak vybrať šampón proti vypadávaniu vlasov, proti lupinám či na podporu rastu vlasov. Vopred si premyslite aj to, aké veľké balenie si chcete kúpiť. Na trhu nájdete cestovné balenia s objemom 50 ml, bežné balenia od 200 do 500 ml ale aj veľké rodinné balenia s objemom až 1,5 l.

Pre krásne a zdravé vlasy sa odporúča umývanie 2x do týždňa. Ak si ich potrebujete umývať častejšie, dbajte na kvalitné zloženie šampónu. Pre správnu starostlivosť o vlasy je potrebné spolu so šampónom používať aj iné prípravky. Napríklad kondicionér alebo masku na vlasy.

Vložiť komentár

Pin It on Pinterest