Ako vybra┼ą najlep┼íie poste─żov├ę ro┼íty

Postele sa skladaj├║ z r├ímov, matraca a ro┼ítu. Poste─żov├ę ro┼íty s├║ preto neoddelite─żnou s├║─Źas┼ąou postel├ş. Pr├íve v─Ćaka nim je do postele mo┼żn├ę polo┼żi┼ą matrac. Pri k├║pe ro┼ítu nie s├║ d├┤le┼żit├ę len jeho rozmery. Aby ste spali naozaj pohodlne a zdravo, vyberajte aj pod─ża ─Ćal┼í├şch krit├ęri├ş.

Kvalitn├Ż poste─żov├Ż ro┼ít by v├ím mal vydr┼ża┼ą po cel├Ż ┼żivot. Nie len ┼że udr┼ż├ş matrac, ale napom├íha tie┼ż k odvetr├ívaniu vlhkosti. Pom├íha tie┼ż pred─║┼żi┼ą ┼żivotnos┼ą matraca. Jednotliv├ę poste─żov├ę ro┼íty sa od seba l├ş┼íia viacer├Żmi vlastnos┼ąami. Pred k├║pou si preto ujasnite, ─Źo od ro┼ítu o─Źak├ívate. D├┤le┼żit├Żmi ├║dajmi bude aj va┼ía hmotnos┼ą a po┼żiadavky na jeho polohovanie.

vyberomat sk bed slats
vyberomat sk bed slats

Typy poste─żov├Żch ro┼ítov

Na trhu n├íjdete tri z├íkladn├ę prevedenia ro┼ítov.

Latkov├Ż ro┼ít

Latkov├ę ro┼íty patria medzi najlacnej┼íie. Na trhu ich n├íjdete aj pod n├ízvom pevn├ę ro┼íty. Vyr├íbaj├║ sa naj─Źastej┼íie zo smrekov├ęho dreva. S├║ vhodn├ę pre osoby do 60 kg. B├Żvaj├║ preto s├║─Źas┼ąou detsk├Żch postel├ş. Vhodn├ę matrace k tomuto typu ro┼ítov s├║ pru┼żinov├ę alebo penov├ę.

V├Żhodou latkov├Żch ro┼ítov je priedu┼ínos┼ą. Vlhkos┼ą z matraca sa tak m├┤┼że dostato─Źne odparova┼ą a nehroz├ş riziko vzniku plesn├ş. Nev├Żhodou je krat┼íia ┼żivotnos┼ą. Pri k├║pe latkov├ęho ro┼ítu skontrolujte vzdialenos┼ą jednotliv├Żch latiek. Nemala by by┼ą v├Ą─Ź┼íia ako 4 cm.

Lamelov├Ż ro┼ít

Lamelov├Ż ro┼ít tvor├ş obvodov├Ż r├ím z dreva. Vn├║tro ro┼ítu je vyplnen├ę lamelami. Tento ro┼ít sa vyzna─Źuje v├Żbornou priedu┼ínos┼ąou a odpru┼żen├şm. Pr├íve odpru┼żenie zvy┼íuje pohodlie pri sp├ínku. Lamelov├Ż matrac navy┼íe pom├íha predl┼żova┼ą ┼żivotnos┼ą matraca.

Pru┼żn├ę lamely reguluj├║ nerovnosti a prisp├┤sobia sa tvaru a polohe ─żudsk├ęho tela. Lamelov├ę ro┼íty za┼íli vo vytv├íran├ş komfortu na spanie e┼íte ─Ćalej. Pod niektor├Żmi ─Źas┼ąami tela si m├┤┼żete sami nastavi┼ą tvrdos┼ą ro┼ítu.

Lamely sa vyr├íbaj├║ z bukov├ęho a brezov├ęho dreva alebo umel├Żch materi├ílov. Ak vyber├íte lamelov├Ż ro┼ít, stretnete sa s rozdielmi v po─Źte lamiel. Be┼żn├ę lamelov├ę ro┼íty maj├║ 28 ÔÇô 30 lamiel. Drah┼íie modely ich m├┤┼żu ma┼ą a┼ż 42. Plat├ş pritom, ┼że ─Ź├şm viac lamiel, t├Żm lep┼íie zvl├ídnu z├í┼ąa┼ż matraca a ─żudsk├ęho tela.

vyberomat sk bed slats
vyberomat sk bed slats

Okrem uveden├Żch prednost├ş maj├║ lamelov├ę ro┼íty vy┼í┼íiu nosnos┼ą. Nev├Żhodou je ich vy┼í┼íia cena. Pri v├Żbere tohto typu ro┼ítu vezmite do ├║vahy aj va┼íe osobn├ę po┼żiadavky alebo pr├şpadn├ę zdravotn├ę probl├ęmy.

S lamelov├Żm ro┼ítom je vhodn├ę kombinova┼ą matrac zo studenej peny, sendvi─Źov├Ż a latexov├Ż matrac. D├┤le┼żit├ę je, aby aj matrac, tak ako ro┼ít, bol ohybn├Ż a prisp├┤soboval sa ─żudsk├ęmu telu. Nie s├║ vhodn├ę matrace vystu┼żen├ę napr├şklad kokosovou doskou.

Segmentov├Ż ro┼ít

Segmentov├Ż ro┼ít sa naz├Żva aj tanierov├Ż. Tento n├ízov vznikol kv├┤li jeho vzh─żadu. Cel├Ż ro┼ít tvoria men┼íie segmenty alebo tanieriky. Preto sa segmentov├Ż ro┼ít vyzna─Źuje vysokou priedu┼ínos┼ąou. Ka┼żd├Ż segment je v├Żkyvn├Ż a┼ż v troch smeroch, ─Źo zvy┼íuje jeho pru┼żnos┼ą. V─Ćaka samostatn├Żm segmentom podporuje rovnomern├ę rozlo┼żenie v├íhy tela na posteli. Ve─żkou v├Żhodou je mo┼żnos┼ą nastavenia tuhosti ka┼żd├ęho segmentu samostatne.

V├Żhodou tohto typu je aj jeho vysok├í nosnos┼ą. M├┤┼żete ho kombinova┼ą s ─żubovo─żn├Żm matracom. Vyr├íba sa tie┼ż s mo┼żnos┼ąami polohovania. Nev├Żhodou je vy┼í┼íia cena. Segmentov├ę ro┼íty patria k najdrah┼í├şm na trhu.

Mo┼żnosti polohovania

Niektor├ę ro┼íty je mo┼żn├ę polohova┼ą. Ak si vyberiete polohovate─żn├Ż ro┼ít, nekupujte k nemu pru┼żinov├ę matrace alebo matrace s kokosovou doskou. Pod─ża mo┼żnosti polohovania pozn├íme nasledovn├ę typy ro┼ítov:

vyberomat sk bed slats
vyberomat sk bed slats

Pevn├ę ro┼íty

Pevn├ę ro┼íty sa polohova┼ą nedaj├║. V├Żhodou tohto typu je najni┼ż┼íia cena.

Manu├ílne polohovate─żn├Ż ro┼ít

Ak h─żad├íte ro┼ít s mo┼żnos┼ąou polohovania, na v├Żber m├íte z viacer├Żch mo┼żnost├ş. Niektor├ę jednoduch┼íie ro┼íty sa daj├║ polohova┼ą v oblasti hlavy alebo n├┤h. In├ę je mo┼żn├ę polohova┼ą v oboch miestach naraz alebo umo┼ż┼łuj├║ nastavenie a┼ż v troch z├│nach ro┼ítu.

Tento typ je mo┼żn├ę polohova┼ą manu├ílne. Aby ste ho nastavili, budete musie┼ą vsta┼ą z postele a poste─ż si nastavi┼ą do pr├şslu┼ínej polohy.

Motorovo polohovate─żn├Ż ro┼ít

Ak vy┼żadujete naozajstn├Ż komfort, bude v├ím vyhovova┼ą motorovo polohovate─żn├Ż ro┼ít. V├Ą─Ź┼íina modelov umo┼ż┼łuje polohovanie vo viacer├Żch miestach. Pre nastavenie pod─ża va┼íich preferenci├ş pri tom nemus├şte ani vst├íva┼ą z postele. Pomocou ovl├ídacieho modulu si nadvihnete hlavu, aby sa v├ím lep┼íie ─Ź├ştalo alebo u─żav├şte unaven├Żm noh├ím nadvihnut├şm spodnej ─Źasti ro┼ítu. Za tak├Żto komfort si budete musie┼ą, samozrejme, priplati┼ą.

Parametre v├Żberu

Ke─Ć vyber├íte poste─żov├Ż ro┼ít, budete potrebova┼ą vzia┼ą do ├║vahy dva d├┤le┼żit├ę parametre.

Rozmery

Spr├ívne rozmery ro┼ítu ur─Ź├şte pod─ża rozmerov va┼íej postele. Ak h─żad├íte ro┼ít pre dvojposte─ż, vyberte dva rovnak├ę ro┼íty, ktor├ę polo┼ż├şte ved─ża seba. M├┤┼żete sa tie┼ż rozhodn├║┼ą pre ro┼ít pre dvojposte─ż v jednom celku. Na trhu n├íjdete ro┼íty pre postele v rozmeroch 80├Ś200 cm, 90├Ś200 cm, 140├Ś200 cm, 160├Ś200 cm a 180├Ś200 cm. Pre atypick├ę postele je mo┼żn├ę vyrobi┼ą ro┼íty na mieru a┼ż do d─║┼żky 220 cm. Ro┼íty sa dod├ívaj├║ v rozmere o skr├ítenom o 5 cm a z├║┼żenom o 1 cm, aby zapasovali do r├ímu postele.

Nosnos┼ą a hmotnos┼ą

Nosnos┼ą ro┼ítu by mala kore┼ípondova┼ą s v├íhou osoby, ktor├í na ┼łom bude sp├íva┼ą. Be┼żne sa stretnete s nosnos┼ąou ro┼ítov do 120 kg. Ak potrebujete ro┼ít pre ┼ąa┼ż┼íieho ─Źloveka, h─żadajte modely s nosnos┼ąou do 160 kg.

Pri k├║pe sa m├┤┼żete stretn├║┼ą aj s ├║dajom o hmotnosti poste─żov├ęho ro┼ítu. T├í sa pohybuje od 8 do 30 kg.

Ro┼íty s odkl├ípan├şm

Samostatn├║ pozornos┼ą si zasl├║┼żia ro┼íty s odkl├ípan├şm pre postele s ├║lo┼żn├Żm priestorom. Ak potrebujete miesto na odkladanie m├ílo pou┼ż├şvan├Żch vec├ş, zvo─żte t├║to mo┼żnos┼ą. Ro┼íty s odkl├ípan├şm n├íjdete na trhu v pevnom, v manu├ílne aj motorovo polohovate─żnom preveden├ş. Otv├íranie u─żah─Źuje textiln├í ├║chytka, za ktor├║ ro┼ít jednoducho uchop├şte. Otv├íra┼ą sa daj├║ pod─ża jednotliv├Żch modelov z boku alebo spredu postele.

Čo znamenajú skratky pri názvoch

Ke─Ć si budete prezera┼ą ponuku poste─żov├Żch ro┼ítov, stretnete sa s niektor├Żmi skratkami. Pre lep┼íiu orient├íciu si ich vysvetl├şme.

HN ÔÇö skratka HN ozna─Źuje polohovate─żn├Ż poste─żov├Ż ro┼ít. V zozname ostatn├Żch parametrov n├íjdete po─Źet z├│n, v ktor├Żch je ro┼ít mo┼żn├ę polohova┼ą a sp├┤sob jeho ovl├ídania.

Mega ÔÇö toto ozna─Źenie informuje o tom, ┼że sa jedn├í o ro┼ít s maxim├ílnou nosnos┼ąou od 150 kg a vy┼í┼íie. Tieto ro┼íty maj├║ silnej┼íiu kon┼ítrukciu, aby zvl├ídli vy┼í┼íiu v├íhu.

P ÔÇö toto ozna─Źenie znamen├í, ┼że s ro┼ítom sa v├ím pri otv├íran├ş ├║lo┼żn├ęho priestoru bude ─żah┼íie manipulova┼ą.

Tipy na záver

Ak kupujete poste─żov├Ż ro┼ít, kupujete ho na nieko─żko rokov. Jeho v├Żberu je preto potrebn├ę venova┼ą dostato─Źn├║ pozornos┼ą. Od kvality ro┼ítu z├ívis├ş va┼íe pohodlie pri sp├ínku. Na v├Żber m├íte z troch typov ro┼ítov. Pre deti m├┤┼żete zvoli┼ą latkov├Ż poste─żov├Ż ro┼ít. Pre dospel├Żch vyberajte lamelov├Ż alebo segmentov├Ż ro┼ít. Rozdiely s├║ aj v mo┼żnostiach polohovania ─Źi ├║lo┼żn├ęho priestoru. Nezabudnite na spr├ívny rozmer a zodpovedaj├║cu nosnos┼ą ro┼ítu.

Na z├íver m├íme pre v├ís jeden n├íkupn├Ż tip:

Ak pl├ínujete z├írove┼ł kupova┼ą aj matrac, najsk├┤r vyberajte poste─żov├Ż ro┼ít. Nie ka┼żd├Ż matrac sa toti┼ż hod├ş ku ka┼żd├ęmu poste─żov├ęmu ro┼ítu. Matrac preto vyberajte a┼ż ako druh├Ż v porad├ş. Ak u┼ż matrac m├íte, budete si musie┼ą k nemu vybra┼ą vhodn├Ż poste─żov├Ż ro┼ít.

Vlo┼żi┼ą koment├ír

Pin It on Pinterest