Ako vybrať najlepšie posteľové rošty

Postele sa skladajú z rámov, matraca a roštu. Posteľové rošty sú preto neoddeliteľnou súčasťou postelí. Práve vďaka nim je do postele možné položiť matrac. Pri kúpe roštu nie sú dôležité len jeho rozmery. Aby ste spali naozaj pohodlne a zdravo, vyberajte aj podľa ďalších kritérií.

Kvalitný posteľový rošt by vám mal vydržať po celý život. Nie len že udrží matrac, ale napomáha tiež k odvetrávaniu vlhkosti. Pomáha tiež predĺžiť životnosť matraca. Jednotlivé posteľové rošty sa od seba líšia viacerými vlastnosťami. Pred kúpou si preto ujasnite, čo od roštu očakávate. Dôležitými údajmi bude aj vaša hmotnosť a požiadavky na jeho polohovanie.

vyberomat sk bed slats
vyberomat sk bed slats

Typy posteľových roštov

Na trhu nájdete tri základné prevedenia roštov.

Latkový rošt

Latkové rošty patria medzi najlacnejšie. Na trhu ich nájdete aj pod názvom pevné rošty. Vyrábajú sa najčastejšie zo smrekového dreva. Sú vhodné pre osoby do 60 kg. Bývajú preto súčasťou detských postelí. Vhodné matrace k tomuto typu roštov sú pružinové alebo penové.

Výhodou latkových roštov je priedušnosť. Vlhkosť z matraca sa tak môže dostatočne odparovať a nehrozí riziko vzniku plesní. Nevýhodou je kratšia životnosť. Pri kúpe latkového roštu skontrolujte vzdialenosť jednotlivých latiek. Nemala by byť väčšia ako 4 cm.

Lamelový rošt

Lamelový rošt tvorí obvodový rám z dreva. Vnútro roštu je vyplnené lamelami. Tento rošt sa vyznačuje výbornou priedušnosťou a odpružením. Práve odpruženie zvyšuje pohodlie pri spánku. Lamelový matrac navyše pomáha predlžovať životnosť matraca.

Pružné lamely regulujú nerovnosti a prispôsobia sa tvaru a polohe ľudského tela. Lamelové rošty zašli vo vytváraní komfortu na spanie ešte ďalej. Pod niektorými časťami tela si môžete sami nastaviť tvrdosť roštu.

Lamely sa vyrábajú z bukového a brezového dreva alebo umelých materiálov. Ak vyberáte lamelový rošt, stretnete sa s rozdielmi v počte lamiel. Bežné lamelové rošty majú 28 – 30 lamiel. Drahšie modely ich môžu mať až 42. Platí pritom, že čím viac lamiel, tým lepšie zvládnu záťaž matraca a ľudského tela.

vyberomat sk bed slats
vyberomat sk bed slats

Okrem uvedených predností majú lamelové rošty vyššiu nosnosť. Nevýhodou je ich vyššia cena. Pri výbere tohto typu roštu vezmite do úvahy aj vaše osobné požiadavky alebo prípadné zdravotné problémy.

S lamelovým roštom je vhodné kombinovať matrac zo studenej peny, sendvičový a latexový matrac. Dôležité je, aby aj matrac, tak ako rošt, bol ohybný a prispôsoboval sa ľudskému telu. Nie sú vhodné matrace vystužené napríklad kokosovou doskou.

Segmentový rošt

Segmentový rošt sa nazýva aj tanierový. Tento názov vznikol kvôli jeho vzhľadu. Celý rošt tvoria menšie segmenty alebo tanieriky. Preto sa segmentový rošt vyznačuje vysokou priedušnosťou. Každý segment je výkyvný až v troch smeroch, čo zvyšuje jeho pružnosť. Vďaka samostatným segmentom podporuje rovnomerné rozloženie váhy tela na posteli. Veľkou výhodou je možnosť nastavenia tuhosti každého segmentu samostatne.

Výhodou tohto typu je aj jeho vysoká nosnosť. Môžete ho kombinovať s ľubovoľným matracom. Vyrába sa tiež s možnosťami polohovania. Nevýhodou je vyššia cena. Segmentové rošty patria k najdrahším na trhu.

Možnosti polohovania

Niektoré rošty je možné polohovať. Ak si vyberiete polohovateľný rošt, nekupujte k nemu pružinové matrace alebo matrace s kokosovou doskou. Podľa možnosti polohovania poznáme nasledovné typy roštov:

vyberomat sk bed slats
vyberomat sk bed slats

Pevné rošty

Pevné rošty sa polohovať nedajú. Výhodou tohto typu je najnižšia cena.

Manuálne polohovateľný rošt

Ak hľadáte rošt s možnosťou polohovania, na výber máte z viacerých možností. Niektoré jednoduchšie rošty sa dajú polohovať v oblasti hlavy alebo nôh. Iné je možné polohovať v oboch miestach naraz alebo umožňujú nastavenie až v troch zónach roštu.

Tento typ je možné polohovať manuálne. Aby ste ho nastavili, budete musieť vstať z postele a posteľ si nastaviť do príslušnej polohy.

Motorovo polohovateľný rošt

Ak vyžadujete naozajstný komfort, bude vám vyhovovať motorovo polohovateľný rošt. Väčšina modelov umožňuje polohovanie vo viacerých miestach. Pre nastavenie podľa vašich preferencií pri tom nemusíte ani vstávať z postele. Pomocou ovládacieho modulu si nadvihnete hlavu, aby sa vám lepšie čítalo alebo uľavíte unaveným nohám nadvihnutím spodnej časti roštu. Za takýto komfort si budete musieť, samozrejme, priplatiť.

Parametre výberu

Keď vyberáte posteľový rošt, budete potrebovať vziať do úvahy dva dôležité parametre.

Rozmery

Správne rozmery roštu určíte podľa rozmerov vašej postele. Ak hľadáte rošt pre dvojposteľ, vyberte dva rovnaké rošty, ktoré položíte vedľa seba. Môžete sa tiež rozhodnúť pre rošt pre dvojposteľ v jednom celku. Na trhu nájdete rošty pre postele v rozmeroch 80×200 cm, 90×200 cm, 140×200 cm, 160×200 cm a 180×200 cm. Pre atypické postele je možné vyrobiť rošty na mieru až do dĺžky 220 cm. Rošty sa dodávajú v rozmere o skrátenom o 5 cm a zúženom o 1 cm, aby zapasovali do rámu postele.

Nosnosť a hmotnosť

Nosnosť roštu by mala korešpondovať s váhou osoby, ktorá na ňom bude spávať. Bežne sa stretnete s nosnosťou roštov do 120 kg. Ak potrebujete rošt pre ťažšieho človeka, hľadajte modely s nosnosťou do 160 kg.

Pri kúpe sa môžete stretnúť aj s údajom o hmotnosti posteľového roštu. Tá sa pohybuje od 8 do 30 kg.

Rošty s odklápaním

Samostatnú pozornosť si zaslúžia rošty s odklápaním pre postele s úložným priestorom. Ak potrebujete miesto na odkladanie málo používaných vecí, zvoľte túto možnosť. Rošty s odklápaním nájdete na trhu v pevnom, v manuálne aj motorovo polohovateľnom prevedení. Otváranie uľahčuje textilná úchytka, za ktorú rošt jednoducho uchopíte. Otvárať sa dajú podľa jednotlivých modelov z boku alebo spredu postele.

Čo znamenajú skratky pri názvoch

Keď si budete prezerať ponuku posteľových roštov, stretnete sa s niektorými skratkami. Pre lepšiu orientáciu si ich vysvetlíme.

HN — skratka HN označuje polohovateľný posteľový rošt. V zozname ostatných parametrov nájdete počet zón, v ktorých je rošt možné polohovať a spôsob jeho ovládania.

Mega — toto označenie informuje o tom, že sa jedná o rošt s maximálnou nosnosťou od 150 kg a vyššie. Tieto rošty majú silnejšiu konštrukciu, aby zvládli vyššiu váhu.

P — toto označenie znamená, že s roštom sa vám pri otváraní úložného priestoru bude ľahšie manipulovať.

Tipy na záver

Ak kupujete posteľový rošt, kupujete ho na niekoľko rokov. Jeho výberu je preto potrebné venovať dostatočnú pozornosť. Od kvality roštu závisí vaše pohodlie pri spánku. Na výber máte z troch typov roštov. Pre deti môžete zvoliť latkový posteľový rošt. Pre dospelých vyberajte lamelový alebo segmentový rošt. Rozdiely sú aj v možnostiach polohovania či úložného priestoru. Nezabudnite na správny rozmer a zodpovedajúcu nosnosť roštu.

Na záver máme pre vás jeden nákupný tip:

Ak plánujete zároveň kupovať aj matrac, najskôr vyberajte posteľový rošt. Nie každý matrac sa totiž hodí ku každému posteľovému roštu. Matrac preto vyberajte až ako druhý v poradí. Ak už matrac máte, budete si musieť k nemu vybrať vhodný posteľový rošt.

Vložiť komentár

Pin It on Pinterest