Ako vybra┼ą najlep┼íie pono┼żky

Pono┼żky s├║ z├íkladn├Żm k├║skom, ktor├Ż nem├┤┼że ch├Żba┼ą v ┼żiadnom ┼íatn├şku. Nie s├║ v┼íak pono┼żky ako pono┼żky. Ak v├ím m├í tento kus oble─Źenia naozaj dobre sl├║┼żi┼ą, mal by sp─║┼ła┼ą ist├ę krit├ęri├í. D├┤le┼żit├Żm krit├ęriom je, samozrejme, dizajn.

Pono┼żky v┼íak musia navy┼íe zn├í┼ía┼ą ka┼żdodenn├║ z├í┼ąa┼ż, dobre odv├ídza┼ą pot, zabezpe─Źi┼ą tepeln├║ izol├íciu chodidla a mali by by┼ą tie┼ż m├Ąkk├ę a pohodln├ę. Na v├í┼í komfort pri nosen├ş preto vpl├Żvaj├║ aj in├ę faktory. Za v┼íetky spomenieme materi├íl a ve─żkos┼ą. V na┼íom ─Źl├ínku sa okrem toho dozviete, ak├ę druhy pono┼żiek n├íjdete na trhu. Tak, aby ste si vybrali tie spr├ívne pono┼żky na ka┼żdodenn├ę nosenie, na ┼íport aj na turistiku.

vyberomat sk socks
vyberomat sk socks

Typy pono┼żiek

Ako prv├ę si spolu prejdeme jednotliv├ę typy pono┼żiek. Odli┼íuj├║ sa najm├Ą svoj├şm tvarom a niektor├Żmi vlastnos┼ąami.

Klasick├ę pono┼żky

Najbe┼żnej┼í├şm typom pono┼żiek s├║ klasick├ę pono┼żky. Vyr├íbaj├║ sa vo ve─żkosti siahaj├║cej nad ─Źlenky. Ak si ich oble─Źiete s dlh├Żmi nohavicami, pri ch├┤dzi ani pri seden├ş nie je vidie┼ą poko┼żku n├┤h. Klasick├ę pono┼żky si m├┤┼żete obliec┼ą prakticky k ─Źomuko─żvek. Hodia sa k tepl├íkom aj elegantn├ęmu obleku.

N├şzke pono┼żky

N├şzke pono┼żky naz├Żvame tie┼ż ─Źlenkov├ę pono┼żky. Vyu┼żijete ich najm├Ą v lete. Siahaj├║ tesne pod ─Źlenky, v─Ćaka ─Źomu pri nosen├ş nevyt┼Ľ─Źaj├║ z obuvi. S├║ preto ide├ílne na kombin├íciu s kr├ítkymi nohavicami. Nie s├║ v┼íak vhodn├ę k spolo─Źensk├ęmu odevu.

Podkolienky

Podkolienky siahaj├║ naopak ove─ża vy┼í┼íie ako klasick├ę pono┼żky. Zahrej├║ va┼íe nohy a┼ż pod kolen├í. Svoje vyu┼żitie n├íjdu najm├Ą po─Źas zimn├Żch mesiacov alebo v prechodnom po─Źas├ş. ┼Żeny ich m├┤┼żu nosi┼ą v kombin├ícii so suk┼łou. Podkolienky sa tie┼ż vyu┼ż├şvaj├║ pri viacer├Żch ┼íportoch. Napr├şklad pri futbale alebo na turistike.

┼áportov├ę pono┼żky

┼áportov├ę pono┼żky s├║ ur─Źen├ę pre r├┤zne druhy ┼íportov. Pri ich k├║pe najlep┼íie urob├şte, ak si vyberiete model vyroben├Ż pre typ ┼íportu, ktor├ęmu sa chcete venova┼ą. Okrem dobr├ęho odv├ídzania potu s├║ niektor├ę modely spevnen├ę v konkr├ętnej ─Źasti, aby lep┼íie vyhovovali pl├ínovanej aktivite.

Funk─Źn├ę pono┼żky

Funk─Źn├ę pono┼żky ocen├şte pri ┼íporte alebo dlh┼íom pobyte vonku. S├║ vyroben├ę z materi├ílov, ktor├ę odv├ídzaj├║ pot od poko┼żky. Nohy v├ím v─Ćaka tomu zostan├║ v suchu a teple. Funk─Źn├ę pono┼żky sa vyr├íbaj├║ z viacer├Żch pr├şrodn├Żch aj umel├Żch materi├ílov, ktor├ę maj├║ navy┼íe tie┼ż antibakteri├ílne ├║─Źinky.

vyberomat sk socks
vyberomat sk socks

Ak├Ż vybra┼ą materi├íl

Pri v├Żrobe pono┼żiek sa pou┼ż├şva viacero materi├ílov, ktor├ę sa l├ş┼íia svojimi vlastnos┼ąami. Materi├íl pono┼żiek je preto druhou d├┤le┼żitou inform├íciou, ktor├║ by ste mali pri v├Żbere porovn├íva┼ą.

Bavlna

Naj─Źastej┼íie pou┼ż├şvan├Żm materi├ílom je bavlna. Tento pr├şrodn├Ż materi├íl dobre saje pot a je pr├şjemn├Ż na dotyk. Bavlna je okrem toho dostato─Źne odoln├í na to, aby zvl├ídla z├í┼ąa┼ż, ktorej s├║ pono┼żky vystaven├ę pri ch├┤dzi. Je pevn├í aj odoln├í vo─Źi oderu. V├Żhodou je tie┼ż mo┼żnos┼ą jej farbenia. Nev├Żhodou je men┼íia st├ílos┼ą tvaru. Bavlnen├ę pono┼żky sa preto vyr├íbaj├║ s pr├şmesou syntetick├ęho materi├ílu, ktor├Ż t├║to nev├Żhodu vyva┼żuje.

Polypropyl├ęn

Zo syntetick├Żch materi├ílov sa pri k├║pe pono┼żiek m├┤┼żete naj─Źastej┼íie stretn├║┼ą s polypropyl├ęnom. Je na dotyk jemn├Ż a dostato─Źne pru┼żn├Ż aj odoln├Ż. V├Żhodou je tie┼ż jeho schopnos┼ą odv├ídza┼ą pot a udr┼żiava┼ą teplo. Preto sa pou┼ż├şva najm├Ą pri v├Żrobe funk─Źn├Żch pono┼żiek alebo v kombin├ícii s in├Żmi materi├ílmi.

Polyester

Pevn├Żm a odoln├Żm materi├ílom je tie┼ż polyester. M├í dobr├ę termoizola─Źn├ę vlastnosti, je pevn├Ż a dobre odv├ídza pot. Z polyesteru sa navy┼íe vlhkos┼ą v├Żborne odparuje, v─Ćaka ─Źomu zost├ívaj├║ nohy v suchu. Pou┼ż├şva sa pri v├Żrobe funk─Źn├Żch pono┼żiek, pono┼żiek ur─Źen├Żch na leto alebo ako pr├şmes k in├Żm materi├ílom.

Vlna

Pono┼żky z vlny v├ís iste zahrej├║. Ov─Źia vlna m├í v├Żborn├ę izola─Źn├ę vlastnosti, je m├Ąkk├í a pr├şjemn├í na dotyk. Nev├Żhodou je pomal├ę odv├ídzanie potu. T├║to nev├Żhodu je mo┼żn├ę zmierni┼ą pridan├şm syntetick├Żch vl├íkien. Vlnen├ę pono┼żky vyu┼żijete najm├Ą v zimn├Żch mesiacoch.

Visk├│za

Visk├│za sa vyr├íba z buni─Źiny. V├Żborne saje vlhkos┼ą a je pr├şjemn├í na dotyk. Naj─Źastej┼íie sa pou┼ż├şva zmie┼ían├í s vlnou, bavlnou alebo syntetick├Żmi materi├ílmi.

Akrylov├ę vl├íkna

Akryl je odoln├Ż a nem├í sklon k ┼żmolkovaniu. Okrem toho v├Żborne hreje, je pru┼żn├Ż a zachov├íva si st├ílos┼ą tvaru. Akrylov├ę vl├íkna sa ─Źasto pou┼ż├şvaj├║ ako pr├şmes pri v├Żrobe vlnen├Żch pono┼żiek.

Bambus

Modern├Żm materi├ílom je tie┼ż bambus. Popularitu si z├şskal svojimi vlastnos┼ąami. Bambusov├ę vl├íkna s├║ hebk├ę a zais┼ąuj├║ v├Żborn├ę pr├║denie vzduchu. Tento materi├íl m├í tie┼ż antibakteri├ílne a protiples┼łov├ę ├║─Źinky. Pou┼ż├şva sa na v├Żrobu pono┼żiek do teplej┼íieho po─Źasia.

vyberomat sk socks
vyberomat sk socks

Špeciálne materiály

Niektor├ş v├Żrobcovia vyvinuli ┼ípeci├ílne materi├íly, ktor├ę zlep┼íuj├║ niektor├ę vlastnosti be┼żne pou┼ż├şvan├Żch materi├ílov. Naj─Źastej┼íie sa m├┤┼żete stretn├║┼ą s nasledovn├Żmi:

Coolmax ÔÇö jedn├í sa o ┼ípeci├ílne polyesterov├ę vl├íkno. V├Żhodou je lep┼íie odv├ídzanie vlhkosti od poko┼żky a z├írove┼ł aj jej r├Żchlej┼íie odparovanie do okolia. Coolmax pom├íha udr┼żiava┼ą stabiln├║ teplotu poko┼żky.

Prolen Siltex ÔÇö jedn├í sa so modifikovan├ę polypropyl├ęnov├ę vl├íkno s pr├şdavkom biog├ęnnych i├│nov striebra. Vyzna─Źuje sa antibakteri├ílnym a protiples┼łov├Żm ├║─Źinkom. Pou┼ż├şva sa pri v├Żrobe funk─Źn├Żch pono┼żiek.

Outlast ÔÇö je funk─Źn├Ż materi├íl, ktor├Ż udr┼żiava optim├ílnu teplotu n├┤h. Pod─ża moment├ílnej potreby v├ís zahreje alebo ochlad├ş.

Ak├║ zvoli┼ą ve─żkos┼ą

Pre dokonal├Ż komfort pri nosen├ş je potrebn├ę vybra┼ą spr├ívnu ve─żkos┼ą pono┼żiek podobne, ako je tomu pri obuvi. Na trhu sa m├┤┼żete stretn├║┼ą s viacer├Żmi sp├┤sobmi ud├ívania ve─żkosti.

E├Ü ─Ź├şslovanie

E├Ü ─Ź├şslovanie m├í tie┼ż mnoho druhov obuvi. Be┼żne by ste sa s n├şm teda mali stretn├║┼ą aj pri n├íkupoch top├ínok. Toto ─Ź├şslovanie sa odv├şja od ve─żkosti chodidla. Chodidlo s d─║┼żkou 23 ÔÇô 24 cm bude potrebova┼ą pono┼żky ─Ź. 35 ÔÇô 37. Pri d─║┼żke 25 ÔÇô 26 cm to bude ─Ź. 38 ÔÇô 39.

Anglick├ę ─Ź├şslovanie

Anglick├ę ─Ź├şslovanie kore┼íponduje s ve─żkos┼ąou chodidla. Pre chodidlo s d─║┼żkou 23 ÔÇô 24 cm budete potrebova┼ą ─Ź. 3 ÔÇô 4 (alebo 23 ÔÇô 24) a podobne.

S, M alebo L?

U niektor├Żch v├Żrobcov sa m├┤┼żete stretn├║┼ą s ve─żkos┼ąami pono┼żiek S, M a L. Tak├Żto ├║daj je pre be┼żn├ęho kupuj├║ceho dos┼ą nepresn├Ż. V takomto pr├şpade je najvhodnej┼íie pono┼żku vysk├║┼ía┼ą.

V├Żber farieb a vzorov

Pono┼żky okrem svojej praktickej funkcie plnia aj estetick├║ ├║lohu. Mali by by┼ą preto doplnkom k v├í┼ímu oble─Źeniu. Vybera┼ą m├┤┼żete z jednofarebn├Żch aj vzorovan├Żch modelov. Pri v├Żbere vezmite do ├║vahy v├í┼í ┼ít├Żl, farebnos┼ą v├í┼ího ┼íatn├şka aj pr├şle┼żitos┼ą, na ktor├║ si pono┼żky oble─Źiete.

Ak m├íte radi pestros┼ą, m├┤┼żete vsadi┼ą na vzorovan├ę pono┼żky. Tak├íto vo─żba, samozrejme, nebude vhodn├í na form├ílne udalosti. V takomto pr├şpade je d├┤le┼żit├ę zladi┼ą farbu pono┼żiek so zvy┼íkom odevu.

Záverom

Pono┼żky nie s├║ len m├│dnym doplnkom. Ich ├║lohou je zabezpe─Źi┼ą pohodlie va┼íim noh├ím. Pri ich k├║pe je preto d├┤le┼żit├ę vybra┼ą spr├ívnu ve─żkos┼ą, aby v├ím dokonale sedeli. Druh├Żm d├┤le┼żit├Żm parametrom je materi├íl. Na v├Żber m├íte pri tom z viacer├Żch pr├şrodn├Żch aj syntetick├Żch materi├ílov, ktor├ę sa odli┼íuj├║ svojimi vlastnos┼ąami. Klasikou s├║ pono┼żky z bavlny. Ve─żmi dobre zahrej├║ aj pono┼żky z vlny. V letn├Żch mesiacoch ocen├şte ─żahkos┼ą bambusov├ęho vl├íkna alebo polyesteru.

Pri k├║pe nezabudnite vybra┼ą spr├ívny typ pono┼żiek. Jednotliv├ę typy s├║ vhodn├ę na nosenie pri ┼íporte, v lete alebo zimnom po─Źas├ş. D├┤le┼żit├Ż je tie┼ż v├Żber farby. Tu sa m├┤┼żete riadi┼ą svoj├şm vkusom. Na trhu n├íjdete klasick├ę biele alebo ─Źierne pono┼żky, pono┼żky v r├┤znych odtie┼łoch, pono┼żky s vesel├Żmi aj nen├ípadn├Żmi vzormi.

Vlo┼żi┼ą koment├ír

Pin It on Pinterest