Ako vybrať strojček na vlasy

Strojček na vlasy vám pomôže ostrihať sa v pohodlní domova. Vytvoríte si tak účes ako z kaderníckeho salónu. Budete potrebovať len trochu cviku a správne nastavenie strojčeka. Pri kúpe budete potrebovať zvážiť viacero parametrov, podľa ktorých budete vyberať.

Pred nákupom si dôkladne premyslite, na aký účel budete strojček používať. Potom si vyberte preferovaný spôsob napájania. Dôležitým údajom je materiál čepieľok a hmotnosť. Ak si vyberiete nabíjateľný strojček na vlasy, dôležitými údajmi sú tiež doba prevádzky a čas potrebný na nabitie batérie. Jednotlivé modely sa líšia okrem toho výberom príslušenstva, ktoré dostanete spolu so strojčekom v balení. O všetkých parametroch sa dozviete v nasledujúcom návode.

vyberomat sk hair clipper
vyberomat sk hair clipper

Kde začať s výberom

Výber začnite tým, že si zodpoviete na otázku, ako chcete strojček na vlasy používať. Potrebujete ho na domáce účely pre občasné pristrihnutie účesu? Alebo ho chcete využívať častejšie a strihať aj celú vašu rodinu? Iný strojček na vlasy budete tiež potrebovať na profesionálne účely.

Vyberať s ohľadom na účel využitia sa oplatí najmä vzhľadom na rozdielne ceny jednotlivých modelov. Je zbytočné, aby vám drahý strojček na vlasy len zavadzal nevyužitý v kúpeľňovej skrinke alebo na poličke. Do drahších modelov sa vám však vzhľadom na kvalitu iste oplatí investovať, ak budete strojček na vlasy používať pravidelne.

Parametre výberu pre strojček na vlasy

Parametrov výberu strojčeka je niekoľko. Pred kúpou by ste mali zvážiť každý z nich, aby vám nič dôležité neušlo. Strojček na vlasy tak bude dokonale zodpovedať vašim požiadavkám.

Strojčeky podľa typu napájania

Strojčeky na vlasy sa od seba líšia aj typom napájania. To môže byť akumulátorové alebo pomocou kábla. 

Sieťový strojček na vlasy

Jedným z hlavných rozhodnutí, ktoré budete potrebovať urobiť, je voľba typu napájania. Sieťové strojčeky na vlasy sú napájané priamo z elektrickej siete. Nevýhodou môže byť obmedzenie možnosti manévrovania, ktoré je dané dĺžkou prípojného kábla. Pri tomto type však na druhej strane oceníte neobmedzenú dobu použitia. Budete tak môcť ostrihať aj viacero hláv naraz.

Pri výbere tohto typu skontrolujte dĺžku napájacieho kábla. Mala by vyhovovať miestu, kde budete strojček na vlasy používať. Keďže budete so strojčekom potrebovať manipulovať okolo hlavy, zvoľte radšej model s o niečo dlhším káblom. Zároveň by však nemal byť pridlhý, aby sa vám pri strihaní nezamotával.

Akumulátorový strojček na vlasy

Akumulátorové modely sa dodávajú v balení spolu so základňou na nabíjanie strojčeka. Poskytnú vám výhodu voľného pohybu bez ohľadu na to, kde sa nachádza elektrická zásuvka. Pri používaní je však potrebné myslieť na to, že doba použitia na jedno nabitie bude obmedzená. Čas prevádzky na jedno nabitie ako aj čas, ktorý budete na nabíjanie akumulátora strojčeka potrebovať, sa medzi jednotlivými modelmi líšia. Pri kúpe preto skontrolujte aj tieto údaje.

Možnosti nastavenia

Strojček na vlasy primárne slúži na úpravu vlasov. Môžete sa však stretnúť aj s modelmi, ktoré majú viacero vymeniteľných nadstavcov na zastrihávanie obočia, chĺpkov v ušiach alebo nose. Okrem toho si na strojčekoch na vlasy môžete vymieňať nadstavce na nastavenie rôznej dĺžky strihu, aby ste vlasy skrátili tak, ako potrebujete.

vyberomat sk hair clipper
vyberomat sk hair clipper

Zastrihávač vlasov bez nadstavca využijete na dĺžku do 0,5 mm. Ak potrebujete vlasy skrátiť na 1 – 2 mm alebo na 3 – 10 mm, vymeníte si príslušný nadstavec. Strojčeky na vlasy disponujú tiež nadstavcom pre dlhšie vlasy, ktorý je určený pre strihanie na dĺžku 1 – 3 cm. Pri kúpe si možnosti nastavenia skontrolujte. Pri jednotlivých modeloch sa môžu líšiť.

Keď striháte vlasy po prvý krát, môže sa stať, že si nebudete vedieť vhodný nadstavec vybrať. V takomto prípade začnite nastavením na väčšiu dĺžku. Ak je to potrebné, môžete postupne strih skracovať.

Materiál čepieľok

Dôležitou súčasťou strojčeka na vlasy sú čepieľky. Vyrábajú sa z viacerých materiálov. Od zvoleného materiálu bude závisieť ich životnosť, odolnosť alebo tiež možnosť umývania.

Oceľ

Oceľové čepieľky nájdete v lacnejších modeloch. Na občasné strihanie vám tento materiál iste postačí. Nevýhodou je potreba čistenia takýchto strojčekov pomocou kefky, pretože oceľ pri styku s vodou môže hrdzavieť. Oceľ má spomedzi materiálov na výrobu čepieľok tiež najkratšiu životnosť.

Nerez

Nerezové čepieľky majú vyššiu odolnosť voči hrdzi a o niečo dlhšiu životnosť. Tento typ je preto možné aj umývať.

Titán

Kvalitu, ktorá odolá každodennej námahe, ponúka titán. Strojčeky na vlasy s titánovými čepieľkami sú vhodné aj na profesionálne účely. Titán má tiež dlhú životnosť a nehrdzavie.

Keramika

Keramické čepieľky sa neotupia a neprehrievajú ani pri pravidelnom používaní. Tento fakt je zároveň ich najväčšou výhodou. Nevýhodou je vyššia krehkosť.

vyberomat sk hair clipper
vyberomat sk hair clipper

Samoostriace čepele

Samoostriace čepele ponúkajú komfort, vďaka ktorému bude zastrihávač vlasov fungovať ako nový mnoho rokov. Čepele sa počas nabíjania samé doostria. Túto funkciu nájdete na modeloch s čepeľami z titánu alebo nerezu.

Hmotnosť

Pri strihaní vlasov zaváži aj hmotnosť strojčeka. A to najmä, ak striháte sami seba. Pri manipulácii strojčekom okolo hlavy vám môže v ruke rýchlo oťažieť. Tiež pri strihaní viacerých osôb naraz zohrá hmotnosť svoju úlohu. Pri kúpe preto skontrolujte, či vám hmotnosť strojčeka vyhovuje.

Čas nabíjania a doba prevádzky

Ak ste sa rozhodli pre akumulátorový strojček na vlasy, nezabudnite skontrolovať, či vám vyhovuje doba prevádzky a nabíjania akumulátora. Doba prevádzky môže byť pri profesionálnych modeloch až 360 minút. Takýto akumulátor však bude potrebné nabíjať do plnej kapacity aj niekoľko hodín. Mnohé z týchto modelov sú na druhej strane vybavené funkciou pre rýchle nabite. Najlacnejšie modely disponujú batériou s dobou prevádzky od 30 minút. Aj v tomto prípade je potrebné počítať s niekoľkými hodinami na nabitie.

Príslušenstvo strojčekov

K strojčekom na vlasy dostanete v jednom balení v závislosti od vybraného modelu aj praktické príslušenstvo. Budete tak mať k dispozícii viacero nadstavcov pre rôzne dĺžky vlasov, prípadne nadstavce na strihanie obočia či chĺpkov. Drahšie modely môžu mať v balení tiež nožnice či hrebeň. Samozrejmosťou by mala byť kefka na čistenie strojčeka po jeho použití.

Dizajn

Výrobcovia strojčekov na vlasy myslia aj na ich dizajn. V ponuke nájdete modely rôznych farieb. Môžete si vybrať vyhotovenie v oceľovej, čiernej, zlatej, červenej či modrej farbe. Tvar strojčekov je prispôsobený držaniu jednou rukou, no môže sa mierne líšiť. Dôležité je ergonomické tvarovanie, aby vám dobre padol do ruky.

Záver

Strojček na vlasy vám uľahčí strihanie celej rodiny. Jeho výberu venujte náležitú pozornosť. Porovnaním jednotlivých parametrov dosiahnete, že si vyberiete taký model, ktorý vám bude vyhovovať po každej stránke. Na výber máte strojčeky na vlasy určené pre domáce aj profesionálne použitie. Jednotlivé modely sa okrem toho odlišujú typom napájania. Rozdiely sú tiež v hmotnosti, tvare a dizajne.

Ak hľadáte kvalitu, nezabudnite na porovnanie materiálu čepieľok. Skontrolujte tiež, či má strojček na vlasy k dispozícii všetky nadstavce, ktoré budete potrebovať. Niektoré modely majú v balení aj ďalšie príslušenstvo, ktoré vám uľahčí ich používanie. O strojček na vlasy je potrebné pravidelne sa starať. Po každom strihaní ho dôkladne vyčistite. Vodoodolné nadstavce môžete umývať pod tečúcou vodou.

Vložiť komentár