Ako vybrať najlepšiu sušičku potravín

Potraviny môžete uchovávať konzervovaním, zaváraním, mrazením ale aj sušením. A to nie len ovocie či hríby. V sušičke potravín môžete sušiť aj mäso, bylinky a zeleninu. Sušené potraviny si pritom uchovávajú väčšinu výživných látok. Navyše majú výbornú chuť a dodajú telu potrebnú energiu.

Ak ste sa rozhodli kúpiť sušičku na potraviny, poradíme vám, na čo by ste sa mali pri jej výbere zamerať, aby vám zakúpený model vyhovoval. Okrem prehľadu typov sušičiek sa pozrieme bližšie aj na ich parametre. Jednotlivé modely sušičiek sa líšia tiež prídavnými funkciami. Aby ste pri nákupe na nič nezabudli, poradíme vám, aké si k sušičke môžete dokúpiť príslušenstvo.

vyberomat sk food dryer
vyberomat sk food dryer

Čo si vybrať?

Pripravili sme si pre vás zopár tipov na výhodné sušičky potravín.

NázovKladyZáporyOrientačná cenaKde kúpiť?
Klarstein Bananarama– dostupná cena
– veľké podnosy
– tichá prevádzka
– jednoduché ovládanie
– nedostatočný návod
– počas procesu sušenia musíte meniť pláty
63 €Zobraziť ponuku
Concept SO2020– výborné recenzie
– 9 doštičiek
– regulácia teploty
– časovač
– automatické vypnutie
– nenašli sme75 €Zobraziť ponuku
Klarstein Fruit Jerky Plus 6 – jednoduchá obsluha
– časovač
– regulácia teploty
– vyššia hlučnosť  117 € Zobraziť ponuku
DOMO DO353VD– dobré recenzie
– rovnomernosť sušenia
– rýchlosť
– termostat
– časovač
– vyššia hlučnosť 118 €Zobraziť ponuku
SENCOR SFD 6600BK Automatic PRO12– 12 poschodí
– časovač
– automatické vypnutie
– regulácia teploty
– vysoká obstarávacia cena128 €Zobraziť ponuku
vyberomat sk klarstein bnanarama

Klarstein Bananarama

Táto sušička ovocia je obľúbená vďaka skvelému pomeru cena – výkon. Dosahuje príkon 550W. Obsahuje 6 dosiek s priemerom 43,5 cm. Ovláda sa digitálne. Výhodou je možnosť regulácie teploty od 40 do 70 stupňov. Taktiež obsahuje časovač. Rozmery: 29,5 x 22,5 x 43,5 cm. Váha: 3,4 kg.


vyberomat sk concept so

Concept SO2020

Sušička ovocia si získala veľkú obľubu vďaka nízkej cene a vysokej kvalite. Dosahuje príkon 500 W. Disponuje 9 poschodiami s priemerom 33 cm. Ovláda sa digitálne. Dosahuje hlučnosť 46 dB. Vďaka termostatu môžete regulovať teplotu od 35 -70°C. Okrem toho obsahuje časovač a automatické vypnutie. Motor sa nachádza v spodnej časti sušičky.


vyberomat sk klarstein fruit jerky plus

Klarstein Fruit Jerky Plus 6

Príkon sušičky potravín je 500 W. Obsahuje 6 poschodí s priemerom 33 cm. Vďaka termostatu si môžete nastaviť teplotu v rozsahu od 35 až do 70°C. Okrem termostatu obsahuje časovač. Motor sa nachádza v hornej časti zariadenia. Rozmery: 35 x 32 x 45 cm. Váha: 5,4 kg.


vyberomat sk domo dovd

DOMO DO353VD

Sušička DOMO disponuje príkonom 500 W. Ovláda sa digitálne. Obsahuje 6 doštičiek s priemerom 33 cm. Plusom je termostat, kde si môžete nastaviť teplotu od 35 do 70 stupňov. Taktiež obsahuje časovač. Motor sa nachádza na boku zariadenia.


vyberomat sk sencor sfd bk automatic pro

SENCOR SFD 6600BK Automatic PRO12

Sušička potravín disponuje príkonom 500 W. Obsahuje 12 dosiek s priemerom 33 cm. Ovláda sa digitálne. Medzi jej prednosti patrí možnosť regulovať teplotu od 35 do 70 stupňov, časovač a automatické vypnutie. Motor sa nachádza v hornej časti. Sušička dosahuje hlučnosť 50 dB.

Sušičky potravín podľa tvaru a veľkosti

Pred tým, ako začnete prezerať ponuku na trhu, si zodpovedajte na otázku, ako často budete sušiť potraviny. Na trhu nájdete dva základné typy sušičiek potravín. Menšie modely zväčša v okrúhlom tvare sú určené na občasné spracovanie potravín. Ak máte vlastnú záhradu a potrebujete sušiť väčšie množstvá ovocia či zeleniny, bude pre vás lepším riešením sušička ovocia a potravín s väčším objemom. Takéto modely mávajú vyšší výkon a sú hranatého tvaru. Oba spomínané typy sa od seba líšia najmä spôsobom rozvádzania tepla pri sušení.

Okrúhle sušičky potravín

Okrúhle sušičky ovocia sú lacnejšou alternatívou. Pri sušení sa teplo šíri odspodu nahor. Pri sušení budete musieť potraviny vždy po čase skontrolovať. Kúsky, ktoré sa nachádzajú bližšie k stredu sa usušia rýchlejšie ako tie, ktoré sa nachádzajú na kraji. Rovnomernému usušeniu pomáha občasné prekladanie jednotlivých poschodí. Keďže sú však poukladané na seba, budete ich musieť pri prekladaní vždy všetky vybrať.

Hranaté sušičky potravín

Hranaté sušičky patria medzi drahšie modely. Majú tiež väčší objem. Potraviny sa v nich sušia rovnomernejšie. Je to preto, že teplo sa v nich šíri zboku a vzduch prúdi rovnako na každé poschodie spotrebiča. Jednoduchšie je tiež vyberanie jednotlivých platní s potravinami, ktoré sa dajú pohodlne vysúvať.

Porovnanie parametrov

Pri výbere konkrétneho modelu vám pomôže porovnanie jednotlivých parametrov. Všímajte si najmä objem a materiál sušičiek ako aj spotrebu energie.

Materiál sušičiek potravín

Sušičky ovocia sa vyrábajú z plastu alebo nerezu. Plast sa používa pri výrobe okrúhlych sušičiek. Ak sa rozhodnete pre plastovú sušičku, skontrolujte kvalitu plastu, z ktorého je vyrobená. Ak je príliš tenký, bude sa pravdepodobne rýchlo lámať. Ako informácia o kvalite plastu vám poslúži aj cena a značka produktu. Pri výbere si okrem konštrukcie tela sušičky všímajte tiež materiál sušiacich platní.

Nerezové sušičky sú drahšie. Tento fakt však vyváži dlhšia životnosť a väčšia odolnosť tohto materiálu.

Objem sušičky na potraviny

Objem sušičky na ovocie vyberajte podľa množstva potravín, ktoré potrebujete bežne spracovať. Ak máte záhradku, bude pre vás vhodnejšia väčšia sušička ovocia s 9 – 11 táckami. Pre občasné sušenie potravín postačí model s 4 – 6 táckami.

vyberomat sk food dryer
vyberomat sk food dryer

Hmotnosť sušičky na potraviny

Ak vás zaujíma hmotnosť sušičky na potraviny, menšie plastové modely vážia len do 2 kg. Väčšie nerezové modely môžu vážiť až 10 kg. Pri kúpe tohto spotrebiča je dôležitým údajom aj rozmer. Pred tým, ako si sušičku na ovocie kúpite, zvážte, či máte k dispozícii dostatočný priestor na jej uskladnenie aj na samotné sušenie. Okrúhle sušičky majú výšku do 40 cm. Výška hranatých modelov zväčša presahuje 50 cm.

Výkon a príkon sušičky na potraviny

Príkon sušičky vám prezradí, koľko elektrickej energie tento spotrebič spotrebuje. Pohybuje sa väčšinou medzi 200 a 800 W v závislosti od veľkosti sušičky. Výkon je údaj, ktorý vám poskytne informácie o tom, koľko energie sa premení na teplo.

Dĺžka sušenia

S výkonom sušičky na potraviny súvisí aj čas, ktorý budete na vysušenie potrebovať. Výkonnejšie modely vysušia potraviny za kratšiu dobu a naopak. Pri kúpe si všímajte aj informáciu o povolenom maximálnom čase prevádzky sušičky. Tento sa nesmie prekračovať, aby sa spotrebič nepoškodil.

Hlučnosť

Keďže sušičky budete nechávať zapnuté nepretržite niekoľko hodín, musíte vopred počítať s tým, že niekedy budú zapnuté aj počas noci. Vzhľadom na túto skutočnosť sa pri kúpe spotrebiča informujte na jeho hlučnosť.

Funkcie sušičiek na potraviny

Regulácia teploty

Pri sušení rôznych druhov potravín oceníte možnosť regulácie teploty. Najlacnejšie modely túto možnosť neponúkajú. Na drahších modeloch na tento účel slúžia okrúhle spínače alebo tlačidlá na spotrebiči. Niektoré modely bývajú vybavené dotykovým displejom. Výhodou je možnosť kontroly času, ktorý zostáva do ukončenia sušenia, aj aktuálne nastavenej teploty.

Rozsah teploty, ktorý je možné na sušičke nastaviť, by mal byť v rozmedzí 30 – 70°C. Je to preto, že jednotlivé druhy potravín potrebujú na sušenie inú teplotu. Na bylinky budete potrebovať nižšie teploty do 40°C. Na mäso sú vhodné vyššie teploty nad 60°C. Teplotu je potrebné regulovať aj počas sušenia. Na začiatku zvolíte vyššiu hodnotu a ku koncu sušenia, keď sa v potravinách nachádza menej vlhkosti, teplotu znížite.

Časovač

Pomocou časovača nastavíte požadovaný čas sušenia. Po jeho uplynutí sa sušička sama vypne. Môžete tak pokojne odísť z domu a spotrebič sa postará o všetko za vás. Časovač nemajú len niektoré lacnejšie modely.

vyberomat sk food dryer
vyberomat sk food dryer

Poistka proti prehriatiu

Bezpečnostnú poistku proti prehriatiu má dnes už väčšina sušičiek. Poistka spotrebič pri prehriatí vypne.

Rôzne programy sušenia

Niektoré sušičky majú vopred nastavené programy na sušenie rôznych druhov potravín. Nebudete tak musieť premýšľať, aký čas a teplota sú vhodné na sušenie byliniek, ovocia či mäsa.

Možnosti nastavenia platní

Túto možnosť využijete, ak budete sušiť rôzne veľké kusy potravín. Platne sa dajú umiestniť bližšie alebo ďalej od seba. Pri väčšine sušičiek je možnosť nastavenia vyriešená pomocou otáčania platní. Z jednej strany majú vyššie a z druhej nižšie okraje. Rozdiel vzdialenosti môže pri otočení byť aj 1 cm.

Príslušenstvo sušičiek na potraviny

K sušičke na potraviny si môžete dokúpiť náhradné platne pre prípad, ak by sa pôvodné poškodili alebo, ak by ste chceli zvýšiť kapacitu sušenia. K niektorým modelom je možné kúpiť tiež špeciálne platne na špecifické potraviny. Napríklad platňa na bylinky má zvyčajne jemné sieťkovanie.

Ak plánujete sušiť mäso alebo iné potraviny, ktoré by sa pri sušení k platni prilepili, môžete si zaobstarať teflónovú vložku. Položíte ju medzi platňu a potraviny na sušenie.

Pre okrúhle sušičky sa dá dokúpiť otočný kruh pre rovnomernejšie sušenie. Otočný kruh otáča platne a zlepšuje prúdenie horúceho vzduchu.

Platne na zachytenie šťavy zachytia šťavu, ktorá odkvapkáva zo šťavnatého ovocia ale aj z mäsa. Šťava sa tak nedostane do motora.

Záver

Sušičky potravín sú výborným pomocníkom pri spracovaní úrody zo záhrady ale tiež mäsa. Usušia potraviny oveľa lepšie ako teplovzdušné rúry. Pri výbere konkrétneho modelu si najskôr zodpovedajte na otázku, ako často budete tento spotrebič využívať. Od toho bude závisieť tvar aj kapacita sušičky. Jednotlivé modely sa ďalej líšia materiálom, z ktorého sú vyrobené, výkonom a dĺžkou sušenia.

Pre väčší komfort si môžete vybrať sušičky ovocia a potravín s možnosťou regulácie teploty a časovačom. Ak nechcete zakaždým premýšľať, ako dlho a pri akej teplote sa má daná potravina sušiť, kúpte si sušičku s predvolenými programami. Ak plánujete sušiť rôzne veľké kusy, výbornou voľbou je sušička ovocia s možnosťou nastavenia platní.

Vložiť komentár

Pin It on Pinterest