Rozhodli ste sa pre vinylovú podlahu do interiéru? Okrem výberu typu podlahy, ktorý už máte za sebou, na vás čaká pri rozhodovaní porovnať aj ďalšie parametre. So všetkými sa oboznámite v nasledujúcom článku.
Dozviete sa nielen o výhodách, ktoré vám vinylová podlaha prinesie. Prezradíme vám tiež, do ktorých miestností je najvhodnejšou voľbou a aké typy vinylovej podlahy máte na výber. Vinylové podlahy sa okrem toho vyrábajú v rôznej hrúbke, farbách a dekóroch. Môžu sa líšiť tiež inými vlastnosťami — napríklad priepustnosťou tepla. Každá podlaha vyžaduje pravidelnú starostlivosť a vinylová nie je žiadnou výnimkou. V závere článku sa preto dozviete, ako tento typ podlahy čistiť s ohľadom na jeho vlastnosti.
Prečo vinylová podlaha?
Vinylové podlahy sa vyrábajú z polyvinylchloridu. Tento syntetický materiál je odolný voči vode, mäkký a pružný. Výhodou je rozmerová stálosť a jednoduché čistenie. Vinylová podlaha vás poteší bohatým výberom rôznych dizajnov, ktoré na prvý pohľad nerozoznáte od prírodného vzhľadu dreva, mramoru či kameňa.
Medzi ďalšie výhody môžete započítať nízku cenu. V porovnaní s ostatnými typmi podlahovín pri jej kúpe výrazne ušetríte. Vinylová podlaha má príjemný povrch, po ktorom sa dobre chodí aj bosými nohami. Okrem toho je antistatická a nezachytáva sa na nej prach.
Pri niektorých typoch vinylovej podlahy je nevýhodou ťažšie pokladanie, ktoré by mal vykonať odborník. Výmenu poškodeného dielu však bez problémov zvládne aj bežný užívateľ. Ak máte podlahové kúrenie, vinyl vám prinesie aj úsporu na nákladoch na energie. Dôležité bude len vybrať si typ vhodný práve pre tento spôsob vykurovania.
Do ktorých miestností je vhodná
Výhody vinylovej podlahy využijete najlepšie v obytných miestnostiach. Sú vhodnou voľbou aj do detskej izby. Poskytnú deťom pohodlné a teplé sedenie pri hrách. Vlastnosti vinylu oceníte tiež v kuchyni. Ak sa rozhodnete využiť ho v kúpeľni, zamerajte sa na vodoodolné typy určené do vlhkého prostredia. Najmenej vhodná je vinylová podlaha do chodby, kde je vystavená vyššej námahe a hrozí tak riziko poškodenia.
Typy vinylových podláh
Vinylové podlahy sa delia na dva typy. Každý z nich sa vyznačuje špecifickými vlastnosťami.
Lepené vinylové podlahy
Lepené vinylové podlahy sú lacnejším typom. Vyrábajú sa v hrúbke 2 – 3 mm. Tento typ je potrebné lepiť na dokonale rovný povrch, pretože každú nerovnosť by po položení bolo vidieť. Lepidlo však zasychá už do troch hodín, takže podlahu môžete rýchlo začať používať.
Lepené vinylové podlahy vynikajú výbornou vodivosťou tepla. Tepelný odpor je u nich len 0,02 m2K/W. Sú preto výborným riešením do interiéru s podlahovým kúrením. Sú tiež vhodné do vlhkého prostredia. Pre veľký výber dizajnov, pekný vzhľad a kvalitu si našli uplatnenie aj v komerčnej sfére.
Ak sa stane, že sa časť podlahy pri používaní poškodí, môžete ju vymeniť. Poškodený kus je potrebné vybrať, miesto dokonale očistiť od zbytkov lepidla, aby bolo hladké, a nalepiť nový kus.
Plávajúce vinylové podlahy
Plávajúca vinylová podlaha je o niečo drahšia. Vyššiu cenu však iste vyváži jednoduché pokladanie pomocou systému drážok, ktoré zvládnete aj sami. Plávajúca vinylová podlaha sa skladá z vinylovej vrstvy a nosiča v podobe HDF dosky alebo tvrdeného PVC. Je odolná a stabilná. Keďže sa vyrába v hrúbke až do 10 mm, na podlahové vykurovanie nie je vhodná.
Kritériá výberu
Pri výbere by ste mali okrem typu vinylovej podlahy porovnávať aj iné parametre. Postupne vás s nimi oboznámime.
Hrúbka podlahy
Lepená vinylová podlaha je tenšia. Vyrába sa v hrúbke do 3 mm. Minimálna hrúbka plávajúcej podlahy je 5 mm. Môžete sa stretnúť aj s hrúbkou 10 mm. Čím hrubšia podlaha je, tým je odolnejšia proti poškodeniu.
Druhým údajom, ktorý je potrebné skontrolovať, je hrúbka nášľapnej vrstvy. Tento údaj vás informuje o sile jednej z vrchných vrstiev podlahy, ktorej úlohou je absorbovať tlak. Zároveň chráni dekór pred zničením. Tento údaj patrí medzi základné ukazovatele kvality podlahy. Na nášľapnej vrstve sa ďalej nachádza už len PUR vrstva, ktorej úlohou je uzavrieť všetky póry a umožniť čistenie.
Hrúbka nášľapnej vrstvy do bytu sa pohybuje od 0,15 do 0,35 mm. Pre dostatočnú odolnosť odporúčame, aby tento údaj nebol nižší ako 0,25 mm. Pre komerčné priestory, kde je podlaha vystavená vyššiemu zaťaženiu, je vhodná hrúbka 0,5 – 0,8 mm.
Záťažové triedy
Podlahoviny sú radené do záťažových tried, ktoré udávajú vhodnosť podlahy podľa použitia v domácnosti, komerčných priestoroch alebo priemysle. Označenie záťažovej triedy sa skladá z dvoch čísiel. Prvé určuje vhodnosť využitia podľa typu priestoru. Druhé číslo určuje, akej záťaži môže byť podlaha v rámci danej skupiny vystavená. Označenia pre prvý údaj sú nasledovné:
Prvý údaj | Druhý údaj |
2 — podlahy pre domácnosť | 1 — vhodné pre miernu záťaž |
3 — pre komerčné priestory | 2 — pre bežnú záťaž |
4 — pre priemysel | 3 — vysoká záťaž |
Pre lepšie pochopenie ešte jeden príklad. Ak si vyberiete vinylovú podlahu s označením 22, bude vhodná do miestností s bežnou frekvenciou pohybu. Napríklad do obývacej izby. Označenie 23 znamená vhodnosť do najviac využívaných miestností, akou je kuchyňa.
Dizajn
Jednou zo výhod vinylovej podlahy je nespočetné množstvo rôznych dekórov. Vhodný vzhľad si tak nájde naozaj každý. Nájdete tu imitácie rôznych drevín, mramoru, kameňa aj betónovej podlahy. Pri voľbe dizajnu vezmite do úvahy farebnosť interiéru a vzájomné zladenie jeho jednotlivých častí.
Vinylová podlaha na podlahové kúrenie
Ako sme už spomínali v predchádzajúcich častiach článku, vinylová podlaha je vhodná aj na podlahové kúrenie. Platí to však len o lepenom type. Plávajúca vinylová podlaha má kvôli svojej hrúbke vyšší tepelný odpor. Tento fakt by znamenal zbytočne vysoké výdavky na kúrenie. Podlahu by ste tiež mohli vystaviť zbytočne vysokým teplotám. Pri teplote nad 27°C môže dôjsť k deformácii vinylu. Vhodnosť pre podlahové kúrenie by mala byť na konkrétnej podlahe označená výrobcom.
Ako sa starať o vinylovú podlahu
Na bežné umývanie postačí mop alebo handra navlhčená vo vode s pridaním saponátu na čistenie podláh. Vinylovú podlahu je ale potrebné občas očistiť od zaschnutej špiny a nečistôt. Pri takomto čistení používajte prostriedky na to určené. Mali by byť vhodné na použitie na vinylové podlahy a PVC. Niektorí výrobcovia tiež konkrétne čistiace prostriedky vhodné pre ich podlahy odporúčajú. Nevhodné sú abrazívne prostriedky, ktoré by mohli narušiť vrchnú vrstvu.
Vinylovú podlahu je potrebné raz za mesiac ošetrovať. Zlepší to jej odolnosť voči oderu a zníži množstvo zachytených nečistôt. Ošetrujúci prostriedok používajte na vyčistenú podlahu.
Na záver
Vinylová podlaha sa vyrába v mnohých dekóroch a veľmi pekne vynikne v každom interiéri. Pri výbere však nestačí prihliadať len na dizajn. Vinylové podlahy sa vyrábajú v dvoch typoch. Tieto sa líšia spôsobom pokladania, hrúbkou aj vhodnosťou na podlahové kúrenie. Po výbere vhodného typu sa zamerajte na ďalšie parametre. Dôležité je porovnanie celkovej hrúbky a hrúbky nášľapnej vrstvy podlahy. Zaujímajte sa aj o záťažovú triedu. Označenie záťažovej triedy vám prezradí, či je vybraná podlaha vhodná do domácnosti. Dozviete sa tiež, akej intenzite zaťažovania ju budete môcť vystaviť.
Po položení podlahy je potrebné sa o ňu ďalej starať. Bežná starostlivosť nie je nijako náročná. Postačí vám mop, prostriedok na umývanie podláh a voda. Ak chcete udržiavať jej odolnosť, raz za mesiac ju dôkladne očistite a použite špeciálny prípravok na jej ošetrenie.
Recenzia online obchodu s prírodnou kozmetikou – Henima.sk: Čo môžete očakávať
E-shop Henima.sk sa pýši širokou ponukou prírodnej kozmetiky, ktorá kombinuje krásu s udržateľnosťou. Táto online platforma láka…
Čo je burina a prečo sa jej zbavovať
Burina je rastlina, ktorá rastie tam, kde nie je žiaduca. V záhrade môže burina súperiť…
Den narcisov – Všetky informácie a dátumy pokope
Deň narcisov je každoročná udalosť, ktorá sa vyznačuje svojím charitatívnym vplyvom a má za cieľ…
VPN – Čo to je a ako funguje?
Virtuální privátní síť, zkráceně VPN, je technologie, která umožňuje uživatelům připojení k internetu přes soukromou…
GTA 6 – Všetko, čo vieme: Nové informácie o najnovšom dieli hry
GTA 6 je veľmi očakávaná videohra, ktorá má byť vydaná v blízkej budúcnosti. Hra je…
Recenzia e-shopu s prírodnými výživovými doplnkami – Carnium Botanicals
Carnium Botanicals je slovenský e-shop, ktorý sa špecializuje na prírodné výživové doplnky. Firma sa zameriava…