Ako vybrať detské odrážadlo

Detské odrážadlo prinesie dieťaťu nové zážitky. Okrem rýchlosti pohybu naučí dieťa udržať rovnováhu a zlepší koordináciu pohybov. Nie každé odrážadlo však vyhovie každému dieťaťu. Jeho kúpe by preto mal predchádzať starostlivý výber.

Pri výbere vezmite do úvahy vek dieťaťa. Podľa neho zvolíte vhodný typ odrážadla. Okrem toho prihliadajte na veľkosť, materiál konštrukcie a kolies odrážadla. Keďže budete pravdepodobne musieť občas odrážadlo niesť, iste vás bude zaujímať aj jeho hmotnosť. Hmotnosť okrem toho vplýva aj na ovládanie počas jazdy. Pri kúpe myslite tiež na bezpečnosť a vyberte dieťaťu vhodné doplnky na ochranu hlavy a rúk. Ak chcete, aby dieťa plynulo prešlo z odrážadla na bicykel, môžete zvážiť kúpu modelu s doplnkovými pedálmi.

Typy odrážadiel

vyberomat sk push bike
vyberomat sk push bike

Detské odrážadlá sa odlišujú počtom koliesok. Na základe tohto kritéria ich delíme na:

Detské odstrkovadlá

Detské odstrkovadlá majú tri alebo štyri kolesá. Sú určené pre deti už od 1 roku. Sú stabilnejšie, takže sa na nich môžu voziť aj deti, ktoré sa práve naučili chodiť. Na pohyb postačí odtláčanie nohami. Vyrábajú sa v mnohých dizajnoch. Ich súčasťou často býva úložný priestor na hračky alebo iné drobnosti.

Športové odrážadlá

Športové odrážadlá majú len dve kolesá. Nemali by na nich jazdiť deti mladšie ako 2 roky. Športové odrážadlá naučia deti udržať rovnováhu a koordinovať pohyb tela. Naučia sa tiež zatáčať a prispôsobovať rýchlosť jazdy. Uľahčia tak deťom učenie jazdy na bicykli bez používania pomocných koliesok.

Parametre výberu

Výber detského odrážadla závisí od viacerých kritérií. Kým vyberiete, porovnajte parametre jednotlivých modelov.

Veľkosť odrážadla

Detské odrážadlá sa vyrábajú vo viacerých veľkostiach. Keďže niektoré deti môžu byť vyššie a iné nižšie, nebude stačiť len určenie podľa veku. Správnu veľkosť odvodíte od výšky dieťaťa. Pri odrážaní je dôležité, aby nohy dieťaťa dosiahli na zem celou plochou. Ak by dosiahli len špičkou, nemalo by dostatočnú stabilitu. Kolená by po položení nôh na zem nemali trčať smerom hore ani do bokov.

Výhodou je, ak vyberiete detské odrážadlo s možnosťou nastavenia výšky sedadla a rukovätí. Takéto modely nájdete len medzi športovými odrážadlami. Riadidlá nastavte tak, aby sa dieťa nemuselo pri ovládaní smeru jazdy príliš predkláňať.

Pri výbere vám pomôže nasledovné členenie podľa výšky dieťaťa:

86 cm — vhodné je detské odstrkovadlo

92 cm — môžete vybrať znížené dvojkolesové odrážadlo

98 cm — dvojkolesové odrážadlo s možnosťou vyššieho sedu

Pre kontrolu, či vybraný model iste vyhovuje veľkosti vášho dieťaťa, odmerajte rozmer od rozkroku smerom k zemi pri rozkročených nohách. Skontrolujte aj vzdialenosť sedadla od riadidiel, aby sa dieťa vedelo pohodlne držať a ovládať smer jazdy.

Hmotnosť

Pri kúpe sa informujte tiež o hmotnosti. Detské odrážadlá vážia do 5,5 kg v závislosti od materiálu konštrukcie a kolies. O niečo ľahšie sú detské odstrkovadlá. Je to preto, že sa vyrábajú najmä z plastu. Pri tomto type môžete počítať s hmotnosťou do 3,5 kg.

Niektoré modely sa vyrábajú z odľahčených materiálov a dosahujú hmotnosť len do 3 kg. Takéto detské odrážadlá sú však drahšie. Hmotnosť vplýva nie len na ľahkosť ovládania. Vopred počítajte s tým, že budete musieť odrážadlo niekedy niesť.

Nosnosť

Nosnosť odrážadla sa pohybuje od 25 do 75 kg. Toto rozpätie vyhovuje všetkých deťom. Maximálnu nosnosť vybraného modelu by ste nemali prekračovať, aby nedošlo k poškodeniu jeho častí alebo skráteniu životnosti.

vyberomat sk push bike
vyberomat sk push bike

Kolesá

Detské odrážadlá môžu mať nafukovacie alebo plastové kolesá. Nafukovacie kolesá lepšie tlmia všetky nerovnosti terénu. Umožňujú tiež ľahšie ovládanie a dá sa na nich jazdiť o niečo rýchlejšie. Nevýhodou je vyššia hmotnosť a možnosť defektu. Stred kolies býva z kovu alebo plastu. Pre dlhšiu životnosť je vhodnejším materiálom kov.

Plastové kolesá nájdete na detských odstrkovadlách. Tento materiál dostatočne vyhovuje spôsobu jazdy najmenších detí. Výhodou je nižšia hmotnosť. Pri kúpe však skontrolujte kvalitu a hrúbku plastu.

Kolesá odrážadiel môžu byť vyrobené tiež z kompaktnej penovej hmoty. Táto môže byť obalená aj plastom. Takéto kolieska sú akýmsi medzičlánkom medzi vyššie spomínanými typmi. Poskytujú istú mieru pruženia a ľahšie ovládanie.

Materiál konštrukcie

Na výrobu konštrukcie odrážadiel sa používajú tri materiály — drevo, plast a kov.

Drevené odrážadlá vyzerajú veľmi pekne. Pravdepodobne ho uprednostnia všetci, ktorí majú v obľube pekný dizajn a prírodné, ekologické materiály. Nevýhodou dreva však v tomto prípade je menšia možnosť nastavenia výšky riadidiel a sedadla.

Kovové odrážadlá sa vyrábajú z ocele, hliníka alebo iných ľahkých zliatin. Vynikajú svojou bezpečnosťou a pevnosťou konštrukcie. Ľahko sa tiež ovládajú. Výhodou je, že v prípade potreby sa dajú opraviť v servise bicyklov.

Plastové odrážadlá sú menej spoľahlivé. Ľahko sa môže stať, že príde k opotrebeniu alebo k poškodeniu. Pri jazde sa tiež ťažšie otáča riadidlami a kolesami. Výhodou je nízka hmotnosť.

Sedadlo

Sedadlo odrážadiel sa väčšinou vyrába z plastu. Pri detských odstrkovadlách tento fakt nehrá žiadnu rolu. Dieťa bude na odrážadle sedieť celou plochou zadočka poväčšine v plienke. Detské odrážadlá so sedadlom z plastu by však mohli dieťa tlačiť. Vyberajte preto modely potiahnuté koženkou s polstrovaním. Ak je to potrebné, dokúpte aj poťah na sedadlo. Niektorí výrobcovia myslia na pohodlné sedenie už pri výrobe. Môžete tak natrafiť tiež na čalúnené sedadlá.

Brzda

Niektoré detské odrážadlá disponujú brzdou. Menšie deti ju však pravdepodobne nebudú používať a na brzdiť budú nohami. Pre väčšie deti, ktoré sa onedlho začnú učiť jazdiť na bicykli, je ale vhodným doplnkom.

Pedále

Módnym trendom je multifunkčnosť, ktorá neobchádza ani detské odrážadlá. K niektorým modelom si tak môžete kúpiť aj doplnkové pedále, vďaka ktorým odrážadlo zmeníte na bicykel.

Príslušenstvo k odrážadlám

vyberomat sk push bike
vyberomat sk push bike

K odrážadlám môžete dokúpiť viacero veľmi praktických doplnkov.

Pre vyššiu bezpečnosť

Pri jazde na odrážadle vyvinie dieťa veľkú rýchlosť. Preto je potrebné myslieť na jeho bezpečnosť. K odrážadlu by ste mali dokúpiť prilbu, ktorá ho v prípade pádu ochráni pred úrazom hlavy. Vhodnou voľbou je kvalitná cyklistická prilba pre deti. Na lepšie uchopenie riadidiel môžete dokúpiť cyklistické rukavice. Rukavice okrem toho ochránia pokožku dlaní pri páde.

S bezpečným pohybom počas jazdy súvisia reflexné prvky, ktoré zlepšia viditeľnosť dieťaťa. Reflexné prvky môžete umiestniť priamo na odrážadlo, prilbu alebo oblečenie.

Myslite aj na obuv

Dieťa sa na odrážadle bude nielen odrážať ale aj brzdiť nohami. Dôležitá je preto kvalitná obuv. Vyberajte modely s posilnenou gumovou špičkou. Na ochranu topánok pred zodratím môžete dokúpiť chrániče na topánky.

Nie len na parádu

Deti sa iste potešia zvončeku alebo taške či košíku na riadidlách. Inštalácia týchto doplnkov je veľmi jednoduchá. Sú tiež dostupné za pomerne nízke ceny.

Niečo pre rodičov

Aj na toho najvytrvalejšieho malého športovca príde chvíľa, kedy sa mu už nebude chcieť jazdiť. Aby ste sa vyhli nutnosti niesť detské odrážadlo za riadidlá či konštrukciu, dokúpte si popruh, s ktorým si ho jednoducho prevesíte cez plece.

Tipy na záver

Detské odrážadlo je výborným prostriedkom, na ktorom sa dieťa môže naučiť lepšej koordinácii pohybov a rovnováhe. Jeho výberu by malo predchádzať porovnanie viacerých parametrov. Ako prvé vyberte vhodný typ podľa veku dieťaťa. Ďalej vyberajte podľa veľkosti, možnosti nastavenia, hmotnosti a nosnosti. Ak hľadáte kvalitu, mali by ste porovnať aj materiály konštrukcie, sedadla a kolies.

Na trhu nájdete množstvo rôznych dizajnov odrážadiel. Pri kúpe však nezabudnite na vkus vášho dieťaťa. Dôležitá je tiež bezpečnosť výrobku. Skontrolujte údaje o nosnosti a certifikáciu ako aj prekrytie všetkých vyčnievajúcich prvkov. K odrážadlu dokúpte cyklistickú prilbu a rukavice na lepšiu ochranu v prípade pádu.

Vložiť komentár