Ako vybrať baldachýn nad detskú postieľku

Baldachýn nad postieľku zaistí dieťatku príjemné prostredie na spánok v ohraničenom priestore. Postieľka sa tak stane útulnejšou. Baldachýny nad postieľku sú dostupné v mnohých dizajnoch. Mamičky preto iste ocenia aj to, ako pekne bude detská postieľka s týmto textilným doplnkom vyzerať.

Baldachýn nad detskú postieľku pomáha chrániť dieťatko pred ruchmi okolitého prostredia, chladom, ostrým svetlom aj hmyzom. Pri jeho kúpe máte na výber z viacerých materiálov. Rozdiely sú tiež v dizajnovom spracovaní a spôsobe uchytenia na postieľku. Osobitú pozornosť venujte bezpečnosti. Vyberajte modely s dostatočne pevným upevnením, ktoré dieťa nemôže strhnúť a zamotať sa do látky.

Prečo kúpiť baldachýn na detskú postieľku

vyberomat sk canopy
vyberomat sk canopy

V minulosti sa baldachýny používali ako záves nad posteľou vznešených ľudí. Ich úlohou bolo ozdobiť miestnosť. V chladných miestnostiach hradov plnili ešte jednu funkciu. Vďaka nim sa v priestore postele udržalo viac tepla. Dnes sa baldachýn nad postieľku používa ako textilná dekorácia. Má však aj iné úlohy:

  1. Ohraničenie priestoru pomáha niektorým bábätkám zaspať.
  2. Vytvára útulné miesto, kam neprenikajú okolité ruchy. Bábätko tak nie je ničím vyrušované a má dostatok pokoja pre zdravý a hlboký spánok.
  3. V letnom období ochráni priestor postieľky pred slnkom aj svetlom. Tento fakt oceníte najmä v skorých ranných hodinách, kedy je vonku už svetlo, no bábätko by ešte malo spať. V postieľke tak zostane dostatočné prítmie, ktoré spánok predĺži.
  4. Ak sa do interiéru dostane hmyz, baldachýn mu zabráni dostať sa až k dieťaťu.
  5. V chladnom počasí udrží baldachýn nad postieľku dieťa v teple.

Baldachýn môžete kúpiť aj pre väčšie deti. Tento doplnok na posteľ zmení detskú izbu na kráľovstvo pre malého princa alebo princeznú. Baldachýn pre väčšie deti nemusíte umiestniť len nad posteľ. Iste ich potešíte, ak im s jeho pomocou vytvoríte súkromný kútik, kde sa budú môcť hrať alebo ukryť pred očami ostatných.

Ako vyberať baldachýn

vyberomat sk canopy
vyberomat sk canopy

Jednotlivé modely baldachýnov sa od seba líšia. Rozdielny môže byť v použitý materiál, dizajn a spôsob upevnenia.

Materiál baldachýnu

Baldachýny na detské postieľky sa vyrábajú z viacerých materiálov. Každý z nich má iné vlastnosti.

Bavlna

Bavlna je prírodný antialergénny materiál. Bavlna je navyše priedušná a odolná voči ťahu aj oderu. Výhodou je tiež jej jemnosť a to, že je príjemná na dotyk. Je preto výbornou voľbou pre deti každého veku.

Polyester

Tento syntetický materiál je jemný a príjemný na dotyk. Okrem toho je odolný, pružný a rýchlo schne. Výhodou je aj stálofarebnosť pri častom praní a odolnosť voči slnečnému žiareniu.

Ľan

Ľan má o niečo hrubšiu štruktúru ako ostatné spomínané materiály. Jeho výhodou je však pevnosť, odolnosť voči oderu a schopnosť odpudzovať prach. Má tiež výborné termoregulačné vlastnosti a je vhodný aj pre alergikov.

Mušelín

Mušelín vyniká svojou jemnosťou. Používa sa tiež na výrobu zavinovačiek alebo iných potrieb pre deti. Tento materiál je priedušný, takže umožňuje dostatočnú cirkuláciu vzduchu. Okrem toho je odolný a môžete ho opakovane prať.

Umiestnenie držiaka

Dôležitou súčasťou baldachýnu je držiak, na ktorý upevníte látku. Mal by byť dostatočne pevný, aby dieťa látku nestiahlo na seba. Držiak sa skladá z tyče, na ktorej je umiestnená obruč. Na obruč sa navlieka samotná látka baldachýnu.

Držiak na baldachýn má dva spôsoby umiestnenia:

  • Upevnenie o rám postele — tento typ upevníte pomocou upevňovacieho mechanizmu priamo na rám postele.
  • Samostatné držiaky k baldachýnu — tento typ je vybavený základňou, ktorá vyvažuje hmotnosť látky. K základni je pripevnená tyč držiaka.

Rozdiely sú tiež v mieste, kam je možné baldachýn upevniť. Môže to byť v strede čela alebo v rohu postieľky. Baldachýny pre väčšie deti môžete uchytiť aj v strope miestnosti.

Dizajnové prvky

Jednotlivé baldachýny na detskú postieľku sa od seba odlišujú aj svojím dizajnom. Na trhu nájdete jednofarebné modely v neutrálnych farbách ale tiež modely v rôznych vzoroch. Vyberajte s ohľadom na celkový vzhľad detskej izby a, samozrejme, aj s ohľadom na pohlavie vášho dieťaťa. Pre dievčatá sú dostupné baldachýny ružovej alebo niektorom so sladkých farebných odtieňov. Pre chlapcov sú dostupné baldachýny v modrej ale tiež karamelovej, mätovo zelenej či denimovej farbe.

Farbou sa však rozdielnosť dizajnu nekončí. Niektoré baldachýny na postieľku sú ozdobené napríklad aj ozdobnými mašľami a inými závesnými ozdobami. Umiestneniu ozdôb venujte dostatočnú pozornosť. Musia byť v takej výške, aby na ne dieťa nedosiahlo.

Na čo ešte myslieť

vyberomat sk canopy
vyberomat sk canopy

Pred tým, ako baldachýn do postieľky zakúpite, máme pre vás ešte niekoľko praktických tipov.

Starostlivosť o baldachýn

Keďže baldachýn zachytáva prach, je potrebné sa oň pravidelne starať. Inak by sa z neho vo vašej domácnosti stal len zbytočný lapač prachu, ktorý by navyše znečisťoval postieľku bábätka. Baldachýn by ste preto mali prať minimálne raz za mesiac, odporúčame však aj častejšie. Takýmto spôsobom vytvoríte ideálne prostredie pre dieťatko.

Baldachýn je možné prať pri bežných teplotách určených na pranie materiálu, z ktorého je vyrobený. Pred praním ho zveste zo stojana. Keďže sa prach uchytený na látke pri manipulácii uvoľní, odporúčame vám vymeniť zároveň aj posteľnú bielizeň a povysávať matrac.

Kedy baldachýn nebude vhodný

Kúpu tohto doplnku by ste mali zvážiť, ak u dieťatka existuje zvýšené riziko alergií. Je to najmä v tom prípade, ak obaja rodičia sú alergici. Baldachýn nebude vhodným doplnkom ani v domácnosti s domácimi miláčikmi. Ak máte psa alebo mačku, môže sa stať, že ho poškodia.

Bezpečnosť dieťaťa

Nie každý baldachýn na detskú postieľku je bezpečný. V prípade, že konštrukcia držiaka nie je dostatočne pevná, sa môže stať, že ho dieťa na seba stiahne. V takomto prípade hrozí, že sa do textílie zamotá, čím vzniká riziko udusenia. Pri kúpe preto dôkladne skontrolujte spôsob uchytenia látky a materiál držiaka. Výrobky, pri ktorých hrozí nebezpečenstvo uvoľnenia látky, nekupujte.

Skontrolujte tiež výšku a spôsob uchytenia ozdobných prvkov, akými sú mašle či napríklad svetielka na baldachýn. Aj keď na pohľad pôsobia veľmi pekne, môžu byť pre dieťa v nesprávnej výške nebezpečné. Pri kontrole výšky dekorácií pri batoľatách nezabudnite, že sa môžu v postieľke aj postaviť.

Na záver

Baldachýn je veľmi peknou dekoráciou v každej detskej izbe. Plní však aj inú funkciu. Vďaka nemu nebude dieťa rušené okolitým ruchom, svetlom ani hmyzom. Baldachýn môžete kúpiť na detskú postieľku ale tiež ako doplnok do izby pre väčšie deti. Pri kúpe máte na výber z viacerých materiálov. Všetky materiály, ktoré sa na výrobu používajú, sú zdravotne nezávadné. Líšia sa však niektorými vlastnosťami. Dôležitá je tiež pevná konštrukcia držiaka na baldachýn. Držiaky sa líšia aj spôsobom uchytenia. Na výber máte uchytenie na postieľku alebo pomocou samostatného držiaka.

Každý rodič chce vytvoriť pre dieťa bezpečné a zdravé prostredie na spánok. Baldachýn je preto potrebné pravidelne prať, aby v ňom nedochádzalo k nadmernému hromadeniu prachu. Všímajte si tiež spôsob pripevnenia ozdôb na látke. Mali by byť dostatočne vysoko, aby ich dieťa nemohlo stiahnuť dole.

Vložiť komentár

Pin It on Pinterest