Ako vybrať hniezdo, alebo ochranný mantinel do postieľky

Mantinel a hniezdo do postieľky sú dve časti výbavy pre bábätko, ktoré mu spríjemnia spánok. Aj keď je medzi nimi rozdiel, návod, ako ich vyberať, sme spojili do jedného článku.

Na úvod si vysvetlíme, aká je ich úloha a aké sú medzi nimi rozdiely. Pri kúpe mantinelu a hniezda pre dieťatko sa predovšetkým zamerajte na porovnanie materiálov. Okrem toho vás iste bude zaujímať aj dizajn. Aby mantinel do postieľky dokonale zapadol, dôležité sú tiež jeho rozmery. Pre bezpečnosť dieťatka a funkčnosť mantinelu skontrolujte spôsob uchytenia v postieľke. Pri výbere hniezda do postieľky je tiež vhodné, aby disponovalo podpornou vložkou pre novorodenca.

vyberomat sk baby barrier
vyberomat sk baby barrier

Čo si vybrať?

Na začiatok sme si pre vás pripravili zopár tipov na výhodné ochranné hniezda pre najmenších, ktoré sme rozdelili podľa typu.

NázovTypKladyZáporyOrientačná cenaKde kúpiť?
BabyTýpka Sada L Sky mentolhniezdo + mantinel– antibakteriálne vlákno
– bohaté príslušenstvo
– príjemný materiál
– dizajn
– možnosť výberu z rôznych veľkostí a farieb
– cena89 €Zobraziť ponuku
T-tomi Pletené Hniezdočko 2 v 1 Small fishhniezdo + mantinel– antibakteriálne vlákno
– príjemný materiál
– dizajn
– veľkosť
– chýba príslušenstvo
– cena
72 €Zobraziť ponuku
NEW BABY Srdiečkohniezdo– príslušenstvo
– antibakteriálne vlákno
– dizajn
– veľkosť
– polyesterový poťah38 €Zobraziť ponuku
SCAMP SOFT Mousehniezdo – certifikovaný produkt
– príjemný materiál
– veľkosť
– jednoduchosť údržby
– chýbajúce príslušenstvo32 €Zobraziť ponuku
BELISIMA Minkyhniezdo– cena
– príjemný materiál
– dizajn
– veľkosť
– chýba antibakteriálne vlákno29 €Zobraziť ponuku
vyberomat sk babytypka sada l sky mentol

BabyTýpka Sada L Sky mentol

Súprava BabyTýpka, slúži ako štart pri narodení dieťaťa. Sada je vhodná pre deti do 3 rokov. Set obsahuje hniezdo, rýchlozavinovačku, vankúšikový mantinel, obliečky a plachtu. Je vhodná do akejkoľvek postieľky. Hniezdo je vyrobené zo 100 % bavlny. Rozmery hniezda: 68 x 92 x 12cm. Výplň je zo 100 % antialergického silikonizovaného polyesterového vlákna. Rozmery mantinelu: 6 ks vankúšov 30 x 30 cm. Výplň je zo 100 % antialergického silikonizovaného polyesterového vlákna. Rozmery perinky: 135 x 90 cm, vankúšu: 40 x 60 cm. Vyrobené sú zo 100 % bavlny. Rozmery prestieradla: 120 x 60 cm. Vyrobené je zo 100 % bavlny s gumou po obvode.


vyberomat sk t tomi pletene hniezdocko v small fish

T-tomi Pletené Hniezdočko 2 v 1 Small fish

Obojstranné hniezdo od českej značky T-tomi 2 v 1, je vyrobené zo 100 % bavlny. Výplň je z dutého antistatického a antibakteriálneho vlákna. Podložka z PUR peny s hrúbkou 2 cm. Hniezdo slúži ako mantinel a postieľka zároveň. Je vhodný pre deti od narodenia. Rozmer hniezda: 40 x 70 cm. Samotný mantinel je vo výške 20 cm s dĺžkou 180 cm.


vyberomat sk new baby srdiecko

New Baby Srdiečko

Obojstranné hniezdo New Baby s vankúšikom v tvare srdca, je vyrobené zo 100 % bavlny. Vonkajší poťah je vyrobený z polyesteru. Obsahuje antialergické vlákno a minky látku s výstupkami pre stimuláciu senzomotoriky. Pomocou sťahovacej šnúrky viete prispôsobiť veľkosť hniezda. Je možné ho umiestniť do postieľky, do kočíka, na zem alebo na pohovku. Celkové rozmery hniezda: 55 x 75 cm, vnútorné rozmery: 35 x 59 cm. Rozmer perinky je 65 x 47 cm.


vyberomat sk scamp soft mouse

Scamp Soft Mouse

Obojstranné hniezdo Scamp Soft Mouse, je vyrobený zo 100 % antialergického silikonizovaného polyesterového vlákna. Vonkajší poťah je vyrobený zo 100 % bavlny. Antibakteriálne spracovanie je certifikované – Ökotex Standard 100. Môže sa použiť v postieľke, vo veľkej posteli alebo pri cestovaní. Výhodou je jednoduchá údržba a možnosť prať poťah v práčke. Prostredníctvom šnúrok viete upraviť veľkosť hniezda. Vnútorná veľkosť hniezda: 30 x 70 cm. Výška 12 cm.


vyberomat sk belisima minky

Belisima Minky

Hniezdo Belisima Minky so stabilizačným vankúšikom, je vyrobené zo 100 % polyesteru. Vonkajší poťah je vyrobený zo 100 % bavlny. Hniezdo je vhodné pre deti od narodenia. Vonkajšie rozmery: 55 x 75 cm. Vnútorné rozmery: 35 x 59 cm.

Mantinel a hniezdo — aký je medzi nimi rozdiel?

Pomenovania mantinel a hniezdo pre bábätko sa často zamieňajú. Na úvod si preto povieme, aký je medzi nimi rozdiel.

Mantinel do postieľky

Mantinel do postieľky je látka vyplnená mäkkou výplňou, ktorá sa umiestni po vnútornom obvode celej postieľky. Vyrába sa vo veselých detských motívoch z materiálu, ktorý je možné prať. Slúži na ochranu bábätka pred zakliesnením ručičky alebo nožičky medzi tyče postieľky. Ochráni ho tiež pred udretím. V minulosti sa za prednosť mantinelu považovalo aj to, že ochráni dieťa pred zakliesnením hlavičky medzi priečky. Tie sa však dnes vyrábajú v dostatočne malej vzdialenosti, takže to už viac nie je potrebné.

Mantinel chráni dieťa aj pred prievanom. Rodičia iste ocenia tiež to, že dieťaťu z postieľky nevypadne cumlík alebo obľúbená hračka na spanie. Mantinel je určený pre deti od narodenia až do chvíle, kedy začnú spať vo veľkej posteli.

Hniezdo do postieľky

Hniezdo pre bábätko je prispôsobené najmenším bábätkám približne do 6 – 8 mesiacov. Poskytuje dokonalú ochranu počas spánku. Hniezdo je menších rozmerov ako mantinel a môžete ho použiť aj mimo postieľky. Bábätko v ňom spí v polohe na chrbte bez nebezpečenstva prevrátenia. Je navrhnuté tak, aby vytváralo bezpečné miesto pre spánok. Vyrába sa z mäkkých a priedušných materiálov pre dokonalý komfort dieťaťa.

Výhodou hniezda do postieľky je aj to, že ho možno prenášať. Pri ceste mimo domova tak pre najmenšie bábätká nebudete potrebovať nosiť cestovnú postieľku. Stačí, ak si ho položíte napríklad na manželskú posteľ medzi partnerov.

Ako vyberať mantinel do postieľky

vyberomat sk baby barrier
vyberomat sk baby barrier

Pri výbere každého kúsku výbavičky pre dieťa je potrebné zvážiť viacero faktorov. Inak tomu nie je ani pri výbere mantinelu do postieľky.

Materiál

Pri kúpe sa najčastejšie stretnete s mantinelmi zo 100 % bavlny alebo organickej bavlny. Okrem toho, že sa bavlna dá prať aj žehliť, je vhodná pre citlivú pokožku novorodenca. Bavlna je navyše priedušná a dobre saje pot.

Na výplň mantinelu sa najčastejšie používajú dva materiály:

  • Molitan — vďaka nemu bude mantinel do postieľky dostatočne mäkký. Nevýhodou je však nižšia priedušnosť.
  • Mikrovlákno alebo duté vlákno — má antialergické vlastnosti, je priedušné a dostatočne mäkké. Mikrovlákno tiež môžete prať.

Rozmery mantinelu

Mantinely pre deti sa vyrábajú v štandardných rozmeroch postieľok 120 x 60 cm. Ak máte postieľku vo veľkosti 140 x 70 cm, ponuka na trhu bude o niečo menšia.

Polovičný alebo celý mantinel?

Niektorí predajcovia ponúkajú aj tzv. polovičné mantinely. Takýto mantinel umiestnite len okolo hornej časti postieľky, kde má dieťatko hlavičku. Nevýhodou je, že väčšie deti počas spánku v postieľke doslova „cestujú“ takže sa im ľahko zakliesni nožička v časti, ktorá už ochranný mantinel nemá. Celopostieľkový mantinel umiestnite naproti tomu okolo celého obvodu postieľky.

Celopostieľkový mantinel s pevným dnom

Veľmi dobre riešené sú mantinely, ktoré nielen pokryjú tyčky po celom obvode postieľky. Pre lepšie priľnutie k jej tvaru sú vybavené navyše dnom zo sieťkoviny. Takýto mantinel uložíte do postieľky a na sieťkovinu položíte matrac. Steny mantinelu potom pripevníte k tyčiam. Nedochádza tak k neželanému posunu mantinelu od tyčiek.

Spôsob pripevnenia o postieľku

Na pripevnenie o postieľku sa používajú šnúrky. Pri kúpe skontrolujte, či sú dostatočne nahusto. Šnúrky by sa mali tiež nachádzať v hornej aj dolnej časti. Menší počet šnúrok, alebo ak sa nachádzajú napríklad len v strede výšky mantinelu, nezabezpečí jeho dokonalé priľnutie k postieľke.

Pre aký vek je vhodný

Aj keď výrobcovia uvádzajú, že mantinel do postieľky je vhodný pre každý vek, odborníci varujú, že pre najmenšie bábätká nie je vždy bezpečný. Ak sa bábätko v spánku pritlačí až k mantinelu, nebude mať dostatok priestoru na dýchanie. Pre najmenšie bábätká je preto vhodnejšie hniezdo do postieľky.

Pozornosť treba venovať aj väčším deťom, ktoré sa už v postieľke vedia postaviť. Keďže deti radi vymýšľajú, môže sa stať, že sa na mantinel pokúsia postaviť, aby im pomohol vyliezť von z postieľky. Hrozí tak nebezpečenstvo pádu.

Dizajn

Každú mamičku bude iste zaujímať dizajn. V ponuke na trhu nájdete mnoho pestrofarebných mantinelov s veselými detskými motívmi ale tiež mantinely v jemnejšom farebnom prevedení. Vyberajte podľa farieb vašej detskej izby a podľa vášho vkusu. Vhodné je, aby vybraný mantinel ladil s detskými obliečkami, ktoré budete používať.

Podľa čoho vybrať hniezdo do postieľky

vyberomat sk baby cocoon
vyberomat sk baby cocoon

Hniezdo do postieľky vytvorí komfortné a bezpečné miesto na spanie pre každé bábätko. Je výborným spôsobom, ako dieťatku poskytnúť možnosť plynulého prechodu z pohodlia bruška do bežnej postieľky. Aj pri kúpe hniezda do postieľky sa stretnete s viacerými parametrami, ktoré bude potrebné porovnať.

Materiál

Hniezda pre bábätká sa vyrábajú z antialergických materiálov. Sú ušité z bavlny a výplň tvorí duté vlákno. Výhodou týchto materiálov je možnosť prania až pri 40°C a priedušnosť. Bavlna je okrem toho dostatočne jemná aj pre pokožku novorodencov.

Spodnú časť hniezda tvorí podložka, ktorá nahrádza matrac. Dieťa tak leží na materiáli, ktorý je vhodný pre správny vývoj chrbtice.

Rozmery

Hniezda do postieľky je možné zakúpiť v rozmere pre deti do 8 mesiacov. Pri kúpe skontrolujte dĺžku hniezda ako aj vekové ohraničenie označené výrobcom. Popis pri výrobku by vás mal informovať o vonkajšom aj vnútornom rozmere hniezda. Pre novorodencov do 3 mesiacov postačí vnútorný rozmer do 60 x 30 cm. Ak chcete hniezdo používať dlhšie, vyberajte väčší rozmer.

Súčasťou niektorých hniezd pre deti je aj podporná vložka pre novorodenca. Tá umožní uložiť dieťatko v hniezde v stabilnej polohe.

Ako používať hniezdo pre bábätko

Hniezdo pre bábätko môžete vložiť do detskej postieľky alebo položiť na vašu posteľ. Je vhodné aj na spanie počas dňa a najmenšie deti v ňom môžu stráviť čas bdenia. Hniezdo pre bábätká je tiež bezpečným miestom na polohovanie bábätka na brušku. Samozrejme, pod vaším dohľadom. Niektoré mamičky používajú hniezdo pre bábätko dokonca aj v kočíku.

Na trhu nájdete mnoho modelov, ktoré využijete ešte všestrannejšie. Niektoré hniezda do postieľky sa dajú používať ako prebaľovacia podložka. Iné sú doplnené o baldachýn z jemnej látky, ktorá dieťa ochráni pred hmyzom.

Na záver

Bezpečnosť a pohodlie bábätka sú pre každého rodiča na prvom mieste. Práve preto sa mnohí rozhodnú spolu s detskou výbavičkou zakúpiť aj hniezdo alebo mantinel do postieľky. Oba výrobky majú za úlohu poskytnúť dieťatku bezpečné miesto na spanie.

Hniezdo do postieľky je určené pre menšie deti. Výhodou je, že ho možno prenášať. Môžete ho používať na cestách, na spanie dieťaťa vo vašej posteli aj v kočíku. Pri výbere mantinelu aj hniezda do postieľky skontrolujte rozmery a materiál. Nakupujte len produkty zo 100 % bavlny vhodné pre jemnú detskú pokožku. Takéto produkty sa navyše dajú prať. Pri kúpe mantinelu skontrolujte tiež spôsob pripevnenia o postieľku, aby dokonale priliehal k jej tyčiam.

Vložiť komentár

Pin It on Pinterest