Ako vybrať vhodnú podlahu

Zariaďovanie interiéru začína výberom podlahy. Keďže podlaha sa nedá kedykoľvek znovu vymeniť, jej voľbu robíte na mnoho rokov dopredu. Pri rozhodovaní o tom, akú podlahu vybrať, aby splnila vaše požiadavky na funkčnosť aj estetickú stránku, vám pomôže nasledovný článok.

Dozviete sa o tom, aké typy podlahy máte na výber. Povieme si niečo tiež o vlastnostiach každej z nich. Výber závisí aj od miestnosti, do ktorej je podlaha určená. Jednotlivé druhy podlahovín sa líšia okrem toho spôsobom údržby a dĺžkou životnosti. V neposlednom rade vás iste bude zaujímať možnosť použitia s podlahovým kúrením. Dôležitými kritériami sú tiež hlučnosť, odolnosť voči poškodeniu a miera vhodnej záťaže.

Typy podláh

Na trhu nájdete širokú ponuku podlahovín. Na rozhodnutie o tom, ktorú podlahu vybrať, si ponechajte dostatok času. Budete tak môcť dôkladne porovnať vlastnosti jednotlivých typov.

Drevená podlaha

Drevená podlaha vás očarí svojím prírodným vzhľadom, charakteristickým dekórom aj vôňou. Drevené podlahy navyše vynikajú dlhou životnosťou a dobrou zvukovou izoláciou. Vyrábajú sa z viacerých druhov domácich aj exotických drevín. Pri kúpe máte na výber z niekoľkých typov drevených podláh od masívnej palubovkovej podlahy, cez parkety, viacvrstvové podlahy až po dyhované drevené podlahy. O každom z nich sa viac dozviete v samostatnom článku venovanom drevenej podlahe.

Drevená podlaha má dobré tepelnoizolačné vlastnosti. Ak ju chcete položiť na podlahové kúrenie, vyberajte dvojvrstvovú drevenú podlahu s hrúbkou do 12 mm. Aj pri tejto hrúbke však musíte počítať s vyšším tepelným odporom naproti iným typom podlahy. Tepelný odpor drevenej podlahy je 0,05 – 0,1 m2K/W. Pri výbere drevenej podlahy je potrebné myslieť aj na záťaž, ktorej bude vystavená. Do viac namáhaného priestoru budú vhodné tvrdšie dreviny.

Nevýhodou drevenej podlahy je náročnosť na údržbu. Ak sa pre ňu rozhodnete, musíte vždy za niekoľko rokov počítať s potrebou zbrúsenia, lakovania alebo olejovania. Umývať ju môžete mierne navlhčeným mopom. Na čistenie mastných alebo iných odolných škvŕn odporúčame použiť špeciálne prostriedky na drevené podlahy.

Laminátová podlaha

Laminátová podlaha si získala obľubu u zákazníkov najmä pre svoju priaznivú cenu a prírodne pôsobiaci vzhľad. Vyrába sa v mnohých dizajnoch, ktoré dokonale imitujú drevo a kameň. Laminátová podlaha sa skladá z viacerých vrstiev. Spodnú časť tvorí vrstva proti vlhkosti. Na nej sa nachádza drevovláknitá doska. Vrchnými vrstvami sú dekoračný papier a ochranná vrstva. Pri výbere venujte pozornosť triede odolnosti. Odolnejšie sú laminátové podlahy z vysokotlakového laminátu. Menej odolnými sú podlahy z priameho laminátu.

Výhodou laminátovej podlahy je jednoduché čistenie a fakt, že sa na nej neusádza prach. Možno ju umývať mopom, zametať aj vysávať. Oceníte tiež jednoduché pokladanie podlahy. Tento typ podlahoviny je možné kombinovať s podlahovým kúrením. Jej tepelný odpor je len 0,04 – 0,07 m2K/W. Nedochádza tak k zbytočnému navýšeniu výdavkov na energie.

Za nevýhodu možno považovať vyššiu hlučnosť. Niektorým užívateľom môže vadiť aj chladnejší povrch a vyššia tvrdosť. Ak máte malé deti, vezmite do úvahy, že laminátová podlaha je šmykľavá. Moderné laminátové podlahy je vďaka povrchovej úprave možné využiť aj v kuchyni a kúpeľni. Dlhšie namočenie sa však neodporúča. Podlaha by sa tak mohla znehodnotiť.

Vinylová podlaha

vyberomat sk floors

Vinylová podlaha je mäkká a vyniká nízkou hlučnosťou. Jej výhodou je možnosť výberu z mnohých dizajnov. Na prvý pohľad je na nerozoznanie od dreva alebo iných prírodných materiálov. Vinylové podlahy sú najlacnejšie. Zároveň majú nízky tepelný odpor a to len 0,02 m2K/W. Môžete ich preto položiť bez obáv aj na podlahové kúrenie.

Vinylové podlahy sú odolné voči vode a bez problémov zvládnu dlhšie namočenie. Sú tiež mäkké a príjemné na dotyk bosých nôh. Aj keď sú pri bežnom používaní dostatočne odolné voči oderu, problémom môžu byť domáci miláčikovia, ktorí ľahko pazúrmi poškodia povrch.

Nevýhodou môže byť nutnosť odborného pokladania. Vinylové podlahy vyžadujú dokonale hladký a rovný povrch. Ak však budete potrebovať vymeniť len jeden poškodený diel, zvládnete to bez problémov aj sami. Jednoduchšie pokladanie ponúkajú plávajúce vinylové podlahy, ktoré nie je potrebné lepiť. Viac sa o vinylových podlahách dozviete v samostatnom článku Ako vybrať vinylovú podlahu.

Prírodné linoleum

vyberomat sk floors
vyberomat sk floors

Prírodné linoleum sa vyrába zo zmesi živice, drevitej múčky, ľanového oleja a vápenca. Do tejto zmesi sú pridávané rôzne farbivá. Tento typ poteší všetkých, ktorí hľadajú odolnú podlahovinu z prírodných materiálov s možnosťou výberu z mnohých dekórov. Výhodou je, že nezachytáva prach, je mäkké, ľahko sa čistí a má dlhú životnosť. Okrem toho dobre odoláva vode aj ohňu. Prírodné linoleum navyše znáša vysokú záťaž.

Aj prírodné linoleum môžete využiť na podlahové kúrenie. Tepelný odpor sa pohybuje len okolo 0,07 m2K/W. Nevýhodou je strata farebnosti a deformácia pod vplyvom silného slnečného žiarenia. Pre udržanie vzhľadu sa odporúča raz ročne ošetriť špeciálnym prostriedkom.

Korková podlaha

Korok je ľahký, mäkký, dobre izoluje hluk a má dobré tepelnoizolačné vlastnosti. Tepelný odpor je až 0,11 m2K/W. Na podlahové kúrenie preto nie je vhodný. Využijete ho len v priestoroch s radiátorovým kúrením. Tento prírodný materiál oceníte aj pri chôdzi naboso. Na dotyk je veľmi príjemný a teplý. Je preto vhodný napríklad do detskej izby.

Korková podlaha sa vyrába vo forme dlaždíc, ktoré je potrebné lepiť alebo ako plávajúca podlaha. Pri druhom type môžete počítať s jednoduchším pokladaním. Na výber máte z rôznych dekórov. Povrch môže byť lakovaný alebo olejovaný. Nevýhodou je vyššia cena a náchylnosť na mechanické poškodenie. Je tiež potrebné počítať s tým, že pri vyššej záťaži, ako napríklad pod nožičkami nábytku, môžu vzniknúť mierne preliačiny. Odolnosť korkovej podlahy je preto potrebné po jej položení zvýšiť lakom alebo tvrdým voskovým olejom. Takéto ošetrenie navyše zvyšuje odolnosť korkovej podlahy voči vode a vlhkosti.

Keramická dlažba

vyberomat sk floors
vyberomat sk floors

Keramická dlažba má najnižší tepelný odpor spomedzi všetkých typov podláh — len 0,01 m2K/W. Ak máte v dome podlahové kúrenie, bude preto pre vás z hľadiska úspory energií najvhodnejšia. Potrebné je však prihliadať aj na jej hrúbku. Nemala by presiahnuť 6 mm.

Keramická dlažba v letných mesiacoch príjemne chladí. Tento fakt môže byť nevýhodou v niektorých miestnostiach, ako napríklad v detskej izbe. Pre svoj chladný vzhľad tiež nie je veľmi vhodná do obývacej izby alebo spálne. Najčastejšie sa využíva na chodbe, v kuchyni a v kúpeľni, kde navyše oceníte aj jej odolnosť voči vode. Nevýhodou je tiež to, že pri páde tanierov či iných krehkých predmetov sa tieto na dlažbe iste rozbijú.

Koberec

Aj keď sa koberce v súčasnosti používajú o niečo menej ako v minulosti, stále sa tešia veľkej obľube. Celoplošné koberce nie sú vhodné pre alergikov, pretože zachytávajú prach a iné nečistoty. Pri pokladaní je ich potrebné fixovať pomocou obojstrannej pásky. Koberec si môžete kúpiť aj v podobe kobercových štvorcov. Výhodou je možnosť vytvorenia mnohých vzorov a menšia tendencia k vlneniu. Nevýhodou je nižšia životnosť a zložitejšie čistenie.

Podľa čoho vyberať podlahu

vyberomat sk floors
vyberomat sk floors

Pri výbere podlahy postupujte podľa viacerých kritérií, ktoré vám pomôžu zvoliť najvhodnejší typ.

Do ktorej miestnosti?

Dôležitým kritériom je miestnosť, do ktorej podlahu vyberáte. V každej miestnosti sú totiž na podlahu kladené iné nároky.

  • Do kuchyne sú vhodné vinylové podlahy, dlažba, korok, laminát a prírodné linoleum.
  • Do chodby prírodné linoleum, laminátové a vinylové podlahy, korok aj dlažba.
  • Do kúpeľne dlažba a vinylová podlaha.
  • Do obývačky, spálne a detskej izby — laminátové a vinylové podlahy, prírodné linoleum, korok, drevo a koberec.

Možnosti čistenia

Pri výbere podlahy vás iste budú zaujímať spôsoby jej čistenia. Všetky typy podlahovín je možné vysávať. Rozdiely sú v možnostiach umývania a odstraňovania škvŕn. Z tohto hľadiska je najzložitejšie čistenie kobercov. Pri drevenej a korkovej podlahe odporúčame venovať pozornosť pravidelnému lakovaniu alebo olejovaniu.

Aký dizajn zvoliť

Pri výbere podlahy je potrebné myslieť na to, aký nábytok chcete vo svojej domácnosti mať. Dôležité sú tiež materiál a farba interiérových dverí. Dizajn podlahy vyberajte tak, aby jednotlivé prvky interiéru navzájom ladili. Ak si vyberiete drevenú podlahu, vopred počítajte s tým, že sa jej odtieň časom zmení. Laminát alebo dlažba si naopak zachováva svoju farebnosť po dlhý čas.

Podlahové kúrenie

Vhodnosť jednotlivých podlahovín na podlahové kúrenie sme spomínali pri jednotlivých typoch. Najvhodnejšími sú typy s nízkym tepelným odporom, ako dlažba a vinylové podlahy. Môžete zvoliť tiež prírodné linoleum a laminátovú podlahu. Ak sa rozhodnete pre kombináciu s drevenou podlahou, hľadajte typy s tepelným odporom do 0,07 m2K/W.

Záťažové triedy

Posledným údajom, ktorý spomenieme, sú záťažové triedy podláh. Toto označenie informuje o možnosti využitia v rôznych priestoroch.

  • Trieda záťaže 21 — vhodné do priestorov s nízkym zaťažením, ako sú spálňa alebo hosťovská izba.
  • Trieda záťaže 22 — tieto podlahy využijete v obývacej a detskej izbe alebo iných miestnostiach so stredným zaťažením.
  • Trieda záťaže 23 — vhodná pre intenzívnu záťaž v chodbe alebo kuchyni.

Záver

Vybrať podlahu do domu či bytu je proces, ktorému je potrebné venovať zvýšenú pozornosť. Aby vám podlaha dobre slúžila mnoho rokov, mala by vyhovovať viacerým kritériám. Ako prvé by ste sa mali rozhodnúť pre konkrétny typ podlahy. Výber typu závisí od vašich požiadaviek na cenu aj vlastnosti podlahy. Okrem toho je potrebné myslieť na možnosť využitia s podlahovým kúrením, možnosti čistenia a intenzitu záťaže podlahy v jednotlivých miestnostiach.

Niektoré podlahy sú menej vhodné do obytných miestností a iné do priestorov s možnosťou dlhšieho kontaktu s vodou. Pri rozhodovaní vezmite do úvahy tiež vhodnosť konkrétneho typu pre alergikov. Každého iste bude zaujímať aj dizajn. Dekór podlahy by mal pasovať s ostatnými prvkami interiéru.

Vložiť komentár

Pin It on Pinterest