Ako bezpečne cestovať s mačkou v aute

Rýchla voľba


Ceníme si váš čas a tak sme pripravili hneď na úvod 3 možnosti z ktorých si vyberie každý, kto nemá čas čítať detailné informácie a odborné termíny.

vyberomat sk trixie capri i modra × × cm do kg
vyberomat sk trixie capri i modra × × cm do kg

Najlacnejšia možnosť

vyberomat sk karlie flamingo trandy cats in love
vyberomat sk karlie flamingo trandy cats in love

Rozumná voľba

vyberomat sk m pets transit × × cm s
vyberomat sk m pets transit × × cm s

Najvyššia kvalita

Mačky sú známe tým, že cestovanie moc nemajú rady. Preto či už beriete svojho mačacieho kamaráta len k zverolekárovi alebo na dlhšiu cestu, je vhodné mu ju čo najviac spríjemniť. Okrem psychickej pohody je potrebné mačke a ostatným pasažierom zabezpečiť aj bezpečnosť počas celej jazdy. Všetko potrebné, aby sa vaša mačka v aute cítila dobre a bola v bezpečí, sme vám spísali do nasledujúceho článku.

Čo si vybrať?

Pripravili sme si pre vás zopár tipov, aby vaša mačka v aute cestovala bezpečne.

NázovKladyZáporyOrientačná cenaKde kúpiť?
M-Pets Transit – kvalitný a odolný materiál
– vhodné do lietadla
– držadlo
– vyššia cena45,90 €Zobraziť ponuku
Karlie – Flamingo Trandy Cats In Love– dizajn
– odolnosť voči UV žiareniu
– kvalita materiálu
– nosnosť39,90 €Zobraziť ponuku
IMAC Klietka– nízka cena
– kvalita materiálu
– vyberateľné dno
– neobsahuje nožičky29,90 €Zobraziť ponuku
Zolux cestovná taška– dizajn
– nosnosť
– ľahká údržba
– môže sa premočiť25,00 €Zobraziť ponuku
Trixie Capri I.– nízka cena
– vodeodolnosť
– rúčka
– nosnosť13,90 €Zobraziť ponuku
vyberomat sk m pets transit × × cm s
vyberomat sk m pets transit × × cm s

M-Pets Transit

Prepravní box vhodný pre mačacie plemená všetkých veľkostí. Je vyrobený z odolného plastu a kovu. Na vrchu sa nachádza držadlo, aby sa uľahčilo prenášanie. Výhodou prepravky je certifikácia do lietadla. Nechýba ani množstvo ventilačných otvorov, ktoré sa starajú o dostatočnú cirkuláciu vzduchu. Je ideálny na prevážanie domácich maznáčikov v aute. Jeho rozmery sú 40 cm na výšku, 33 cm na šírku a hĺbka je 60 cm.


vyberomat sk karlie flamingo trandy cats in love

Karlie – Flamingo Trandy Cats In Love

Prepravka vás zaujme na prvý pohľad svojím pekným vzhľadom. Disponuje mäkkou rukoväťou pre lepšie prenášanie. Taktiež obsahuje vetracie otvory po bokoch, pre lepšiu cirkuláciu vzduchu. Nosnosť prepravky je 5 kg.


vyberomat cz bbaeeeebbecdc mmfx

IMAC klietka pre mačku

Klietka alebo inak prepravka, v ktorej preveziete mačky všetkých veľkostí. Klietka je vyrobená z kovu, modré dno je z plastu. Odstrániteľné kovové dvierka sa nachádzajú vpredu. Podlaha sa dá ľahko odobrať, čo zabezpečuje bezproblémovú údržbu. Na vrchu sa taktiež nachádza držalo. Jej rozmery sú 35 cm na výšku, 30 cm na šírku a hĺbka je 43 cm. Tento výrobok zoženiete aj vo väčšom prevedení.


vyberomat sk zolux cestovna taska

Zolux cestovná taška

Cestovná taška slúži na prenášanie menších psov alebo mačiek. Oceníte jej pekný dizajn. Obsahuje držadlo pre jednoduchšie prenášanie, spolu s karabínov na pripevnenie a 4 nožičkami. Plusom je jej jednoduchá údržba, keďže ju môžete prať v práčke. Disponuje odnímateľnou podlahou. Rozmery: 29 x 44 x 25 cm.


vyberomat sk trixie capri i modra × × cm do kg
vyberomat sk trixie capri i modra × × cm do kg

Trixie Capri I.

Prepravka je určená pre psov a mačky s nosnosťou do 6 kg. Disponuje držadlom na nosenie v ruke, vetracími otvormi a kovovými dvierkami. Výhodou prepravky je jej jednoduchá údržba. Rozmery: 32 x 48 x 31 cm.

Prepravka

Mačka, tak ako aj ostatný domáci maznáčikovia, by sa nikdy nemala počas jazdy voľne pohybovať po vozidle. Nielenže odvádza pozornosť vodiča, ale ohrozuje aj seba samú. V prípade nehody sa oveľa ľahšie zraní. Preto je potrebné zaobstarať jej špeciálnu prepravku, ktorá zaistí bezpečnosť nielen pre ňu, ale aj pre ostatných cestujúcich. Najlepšou voľbou sú prepravné boxy z tvrdého plastu, ktoré majú jednoduchú údržbu, ľahko sa prenášajú a sú odolné. Umiestnením mačky do malého priestoru prepravky ju určite netrápite, práve naopak, chránite ju. Takýto spôsob prepravy môžete využiť nielen počas cesty autom, ale aj vlakom, lietadlom či akýmkoľvek iným dopravným prostriedkom.

Počas prenášania dbajte na to, aby vám prepravka nenarážala do nôh a aby ste ju držali čo najstabilnejšie. Keď ju dáte do auta, zaistite ju bezpečnostným pásom. Prípadne ju umiestnite do priestoru na nohy za predné sedadlo. Predídete tak nechceným otrasom počas jazdy. Mačku môžete ukľudniť aj tým, že cez box prehodíte deku, prestieradlo alebo uterák. Mačka sa v tme, bez rušivých vonkajších vplyvov rýchlejšie ukľudní.

vyberomat macka v aute

Ďalšie možnosti prepravy v aute

Okrem prepravky môžete svoju mačku prepraviť v prútenom koši alebo textilnej taške. Obe možnosti vyzerajú dobre, no nie sú tak spoľahlivé a nezaisťujú dostatočnú ochranu. Tieto varianty sú vhodné len na cesty s krátkou vzdialenosťou, či na prenášanie k veterinárovi alebo rodine.

Na trhu nájdete aj iné možnosti prepravy mačiek. Zaujímavý je prepravný batoh pre mačky, či postroj pre mačky do auta. Ten, tak ako psom, jej oblečiete na trup a potom upevníte do bezpečnostného pásu. Tým jej zabránite vo voľnom pohybe po vozidle a zároveň ju chránite aj počas prudkého brzdenia alebo nárazu.

Ako pripraviť mačku na cestu

Niektoré mačky cestu neznášajú moc dobre, sú napäté, nervózne a vystresované. Ak sa chcete vyhnúť takejto preprave, popredu ich na prevoz zvykajte. Zaistite jej v aute čo najpríjemnejšiu atmosféru. Aj mačke môže počas cesty prísť nevoľno a preto ju pred cestou neprekrmujte. Posledné jedlo by mala dostať približne 6 hodín pred odjazdom. Naopak, dohliadnite na to, aby sa pred odjazdom dostatočne napila a to nielen počas horúcich dní. Pokiaľ vaša mačka počas prepravy zvracia a je vo veľkom strese, poraďte sa o prevoze s veterinárom, aby ste jej zbytočne neubližovali.

Pred prvou cestou v prepravnom boxe či taške, nechajte mačku, aby sa s ním niekoľko dní pred odjazdom zoznámila. Do vnútra umiestnite jej obľúbenú deku a hračky. Postupne si naň zvykne a začne ho vnímať ako známe a upokojujúce miesto. Najlepšie spravíte, ak prepravku budete uchovávať doma tak, ako by bola prirodzenou súčasťou domáceho prostredia. Nechajte k nej mačke voľný prístup. V aute potom bude oveľa pokojnejšia.

10 tipů pro přepravu kočky k veterináři

Pozor na teplotu v aute

Pred každou cestou nezabudnite skontrolovať teplotu vo vnútri vozidla. Príliš vysoké teploty jej nebudú moc príjemné. Pokiaľ si budete počas cesty robiť prestávku, zaparkujte auto do tieňa a zabezpečte vetranie. Mačku v aute nenechávajte nikdy samú. Teplota v uzavretom aute stúpa veľmi rýchlo a niekedy nestačí len pootvorené okno. Obzvlášť nebezpečné je auto zaparkované na slnku. Mačka sa môže veľmi ľahko prehriať a pokiaľ by ste to neodhalili včas, môže dôjsť ku kolapsu organizmu. Vyvarujte sa aj prievanu a výraznému chladu klimatizácie. Teplotu klimatizácie nastavte tak, aby aj vám bola príjemná. Pri dlhých cestách nezabudnite robiť časté zastávky, aby ste dali mačke napiť. Nikdy ju však nekŕmte, aby jej nebolo zle.

Užitočné tipy

  • Pokiaľ plánujete mačku prepravovať v prepravnom boxe, nechajte ju, nech si naň pred cestou poriadne zvykne a preskúma ho. Vložte jej do prepravky obľúbené hračky a deku.
  • Mačku (tak ako psa) nikdy nenechávajte samú zavretú v aute, hlavne nie na priamom slnku.
  • Mačku počas jazdy nekŕmte, môže jej byť nevoľno. Za to jej dávajte dostatočne veľa piť, a to nielen v horúcich dňoch.
  • Mačka je tvor, ktorý má rád známe prostredie a svoje osobné veci. Zbaľte jej na cestu to, čo má rada (obľúbenú deku, hračky, misku).
  • Prepravku vždy pred cestou pripravte. Dajte do nej používanú deku s pachom mačky, obľúbené hračky a pamlsky. Dovnútra môžete tiež streknúť mačací feromón, a to asi 30 minút pred odjazdom (ten mačku priláka dovnútra).
  • Ak so svojou mačkou plánujete dovolenku, dokonca v zahraničí, pred cestou musíte navštíviť svojho veterinára. Ten spraví nutné očkovania (proti besnote) a zriadi cestovný pas. Vhodné je dať mačku aj začipovať, ak by sa náhodou stratila. A aby ste boli naozaj pripravený, vyhľadajte si najbližšieho veterinára v mieste vášho pobytu.

vyberomat macka v aute

Záver

V článku sme vám zhrnuli dôležité informácie o tom, ako by ste mali mačku prevážať vo svojom aute. Venovali sme sa aj príprave na cestu. Mačka je citlivý tvor, ktorý je zvyknutý na svoje prostredie a pohodlie domova. Z cestovania do neznáma je často rozladená a vystresovaná. Môže jej dokonca prísť nevoľno. Zaistite preto pred odjazdom všetko tak, aby sa cítila dobre, a zároveň bola v bezpečí ona aj ostatný pasažieri v aute. Nenechajte ju voľne sa pohybovať po vozidle, aby nerozptyľovala vodiča a neublížila si v prípade nehody či prudkého brzdenia. V závere sme vám zhrnuli dôležité tipy, ktoré sa vám určite budú hodiť, či už idete na kratšiu vzdialenosť, alebo na dlhšiu cestu na dovolenku.

V predchádzajúcom článku sme si pre vás pripravili rady Ako bezpečne cestovať so psom v aute.

Vložiť komentár

Pin It on Pinterest