Škola začína. Ako pripraviť dieťa do školy?

Rýchla voľba


Ceníme si váš čas a tak sme pripravili hneď na úvod 3 cenové možnosti z ktorých si vyberie každý, kto nemá čas čítať detailné informácie a odborné termíny.

vyberomat sk nalgene otf clear ml fire red white cap
vyberomat sk nalgene otf clear ml fire red white cap

Výhodná fľaša na vodu

vyberomat sk karton pp skolsky batoh premium fotbal
vyberomat sk karton pp skolsky batoh premium fotbal

Výhodná chlapčenská školská taška

vyberomat sk karton pp – skolska taska premium oxy bunny
vyberomat sk karton pp – skolska taska premium oxy bunny

Výhodná dievčenská školská taška

Za chvíľu tu máme September, a to znamená jediné. Škola začína! Aby ste na začiatku nemali zbytočný stres, odporúčame vám začať s prípravami už teraz. V článku vám prinášame tipy, ako pripraviť dieťa do školy, a to bez zbytočného stresu.

vyberomat sk kids
vyberomat škola

Základom je zaobstarať nevyhnutné školské pomôcky a príslušenstvo pre vášho školáka. Väčšina škôl poskytne zoznam potrebných vecí v prvé dni školského roka, avšak nemusíte čakať. Niektoré z nich si môžete zaobstarať dopredu, čím sa vyhnete preplneným obchodom či vypredanému tovaru.

Čo si vybrať?

Na začiatok sme si pre vás pripravili zopár tipov na školské pomôcky, ktoré bude potrebovať každý žiak.

NázovProduktKladyZáporyOrientačná cenaKde kúpiť?
LINARTS súprava prvý raz do školy PE/číra – mix 29 obalovobaly na zošity– nízka cena
– mix rozmerov
– 29 ks
– transparentné
– neekologickosť1,60 €Zobraziť ponuku
Peračník ISHA – My love Petperačník– pevný materiál
– dostupná cena
– vrátane vybavenia
– iba základná výbava9,90 €Zobraziť ponuku
CURVER Desiatový box LUNCH & GO box, zelenýdesiatový box– vnútorné priehradky
– integrovaný príbor
– vhodný do umývačky riadu a mikrovlnky
– väčšie rozmery10,40 €Zobraziť ponuku
Nalgene OTF Clear 650 ml Fire Red & White Capfľaša– pevný materiál
– nezateká
– skvelé zatváranie
– jednoduchá údržba
– bez obsahuje BPA
– vyššia cena12,50 €Zobraziť ponuku
Dakine SCHOOL CASE VINTAGEBLUperačník– odolný materiál
– jednoduchý dizajn
– dve poschodia
– bez naplnenia19,90 €Zobraziť ponuku
Karton P+P Školský batoh premium fotbalškolský batoh– šírka popruhov (7 cm)
– anatomický tvarovaný chrbát
– veľký objem (28 l)
– množstvo priečinkov
– vyššia hmotnosť (1,1 kg)56 €Zobraziť ponuku
Karton P+P – Školská taška Premium Oxy Bunnyškolský batoh– veľký objem
– množstvo priehradok
– pekný dizajn
– vystužený chrbát
– nastaviteľné široké popruhy (7 cm)
– vyššia cena
– vyššia hmotnosť (1,1 kg)
– menší objem (18 l)
69 €Zobraziť ponuku
vyberomat sk linarts suprava prvy raz do skoly pecira mix obalov

LINARTS súprava prvý raz do školy PE/číra – mix 29 obalov

Transparentné obaly na zošity sú vyrobené z PE. V balení nájdete 29 ks obalov vhodných na prvý stupeň štúdia.


vyberomat sk peracnik isha my love pet

Peračník ISHA – My love Pet

Dievčenský peračník je ideálnou pomôckou do školy pre deti od 6 rokov. Je vytvorený z pevného materiálu. Predáva sa spolu so základnou výbavou. Rozmery: š. 13,5 x v. 20,5 x d. 4 cm.


vyberomat sk curver desiatovy box lunch go box zeleny

CURVER Desiatový box LUNCH & GO box, zelený

Desiatový box ocenia všetky školopovinné deti. Vnútro obsahuje praktické oddeľovacie priehradky, a integrovaný príbor. Box sa veľmi jednoducho udržiava, dokonca ho môžete umývať v umývačke riadu. Je vyrobený z plastového materiálu, ktorý je vhodný do mikrovlnky. Objem: 2,1 litra. Rozmery: š. 23 x v. 7 x h. 13 cm.


vyberomat sk nalgene otf clear ml fire red white cap

Nalgene OTF Clear 650 ml Fire Red & White Cap

Fľaška s objemom 0,65 litra, je vyrobená z odolného plastu, ktorý neobsahuje BPA. Navyše sa dá jednoducho otvoriť jednou rukou, takže to zvládnu aj menšie detičky. Zároveň obsahuje dvojitú poistku, ktorá zaručuje bezpečné udržanie tekutiny v taške. Fľaška sa veľmi jednoducho udržiava, pretože ju môžete umývať v umývačke riadu.


vyberomat sk dakine school case vintageblu

Dakine SCHOOL CASE VINTAGEBLU

Peračník s príjemným a jednoduchým dizajnom je určený pre chlapcov alebo dievčatá od 8 rokov. Jeho dlhú životnosť zaručuje pevný materiál. Peračník je bez vnútornej výbavy, takže si ho môžete naplniť podľa vlastných predstáv. Rozmery: š. 10 x v. 5 x d./h. 22 cm.


vyberomat sk karton pp skolsky batoh premium fotbal

Karton P+P Školský batoh premium fotbal

Batoh je určený pre chlapcov už od 6 mesiacov. Vďaka nastaviteľným popruhom so šírkou 7 cm a anatomicky tvarovanému chrbtu sa váha celého batohu rovnomerne rozloží. Disponuje objemom 28 litrov, čo vystačí pre všetky učebnice a iné školské potreby. Váha prázdneho batohu je 1,1 kg. Rozmery: v. 35 x š. 31 x d. 18 cm.


vyberomat sk karton pp – skolska taska premium oxy bunny

Karton P+P – Školská taška Premium Oxy Bunny

Školská aktovka s pekným dizajnom poteší všetky školáčky od 7 rokov. Vďaka nastaviteľným popruhom a anatomicky tvarovanému chrbtu bude nosenie jeho váhu ani nepocítia. Disponuje množstvom priečinkov s objemom 18 litrov, čo vystačí na potrebné príslušenstvo do školy. Prázdny batoh váži 1,1 kg. Rozmery: v. 37 x š. 28 x d. 17 cm.

Školská taška alebo aktovka

Prvou vecou, ktorú vaše školopovinné dieťa potrebuje je kvalitná školská taška. Dnes sa stretnete so širokou škálou rôznych druhov, avšak nie všetky sú vhodné, a to hlavne pre mladšie detičky. Na čo by ste sa pri výbere mali zamerať?

Ergonómia a pevný chrbát

Deti sa rýchlo a neustále vyvíjajú. Preto by ste sa pri výbere ideálnej tašky zamerať na ergonomický tvar s pevným chrbtom. Pri nesprávne zvolenom batohu alebo taške, by mohlo dôjsť k zakriveniu chrbtice či iným zdravotným problémom. Taktiež netreba zabúdať na nastaviteľné popruhy, ktoré by mali mať šírku minimálne 4 cm. Vďaka nim sa váha primerane rozloží.

Hmotnosť

Učebnice a školské potreby majú už samé o sebe vysokú váhu. Ideálna školská taška, by preto mala mať čo najnižšiu hmotnosť. Štátna norma STN 79 6506 určuje maximálnu hmotnosť prázdnej tašky pre žiakov prvého stupňa na 1,2 kg a pre žiakov druhého stupňa do 1,4 kg.

Viditeľnosť

V prípade, že je váš školák už samostatný a cestu do školy či z nej absolvuje sám, sú výrazné bezpečnostné prvky úplnou nevyhnutnosťou. Viditeľnosť môžu zabezpečiť žiarivé farby alebo reflexné prvky. Prípadne si môžete dokúpiť blikacie svetlo, ktoré pripevníte k taške.

Certifikácia

Aby ste mali istotu, že batoh naozaj spĺňa všetky potrebné kritéria, uistite sa či prešiel nezávislými testami. V opačnom prípade vás môže predajca klamať alebo zavádzať.

vyberomat sk school supplies
vyberomat sk škola

Miesto a počet priečinkov

Ďalšou dôležitou vlastnosťou pri výbere je dostatočný priestor a počet priečinkov, pre množstvo učebníc a školských potrieb. Oceniť by ste mohli oddelenú priehradku alebo vrecko na desiatu, ktoré zamedzia zašpineniu ostatných vecí v batohu. Väčšina tašiek obsahuje bočné vrecká na fľašu a malé vnútorné vrecko, určené na cennosti a drobnosti.

Dizajn

Často sa stáva, že sa pri kúpe rozhodneme podľa dizajnu. Avšak ide o sezónnu záležitosť, hlavne u menších detí. To, čo sa im momentálne páči, sa môže rýchlo zmeniť. Takže, aj keď je vzhľad tašky podstatný, zamerajte sa na dôležitejšie vlastnosti, ktoré sú spomenuté vyššie.

Ak chcete vedieť viac, prečítajte si článok ako vybrať najlepšiu školskú tašku.

Peračník

Výber peračníka nie je žiadna veda. Využívame ho iba ako úložný priestor pre písacie potreby. Preto môžete s kľudným svedomím vyberať podľa dizajnu, ktorých je nespočetné množstvo. Ak predsa len chcete niečo dlhodobejšie, odporúčame zvoliť pevné s oblými hranami, ktoré sú odolnejšie ako mäkké. Pri hladkých potlačiach musíte počítať s rýchlym opotrebením, pretože sa ľahko ošúcha. Pri kúpe sa zamerajte na funkčnosť zipsu, keďže tie sa najrýchlejšie kazia.

Desiatový box

Pri kúpe desiatového boxu, treba svoju pozornosť zamerať na jej veľkosť. Box by nemal byť príliš veľký, aby nezaberal zbytočné miesto v už aj tak preplnených taškách. Zároveň by nemal byť ani príliš malý, aby sa vaše dieťa vždy poriadne nadesiatovalo.

Odporúčame zvoliť box, ktorý obsahuje priehradky. Vďaka nim môžete prakticky rozdeliť desiatu a pribaliť príbor so servítkami.

Dôležitý je aj spôsob zatvárania boxu. Mal by byť dostatočne silný, aby nedošlo k rozsypaniu obsahuje do tašky, ale nie príliš, aby ho vaše dieťa dokázalo otvoriť.

Pri desiatových boxoch by mal byť úplnou samozrejmosťou netoxický a zdraviu nezávadný materiál, ktorý neprepúšťa škodliviny a jednoducho sa udržiava.

vyberomat sk element digital oyclyybk unsplash
vyberomat sk škola

Fľaša na vodu

Ďalšou nevyhnutnosťou je fľaška na pitie. Odporúčame zvoliť fľašu z tvrdeného plastu. Sú ľahké, odolnejšie a môžete ich používať dlhšiu dobu, čo ocení vaša peňaženka a aj príroda. Taktiež, ako v predchádzajúcom prípade platí, že by mala byť vytvorená z netoxického a zdraviu nezávadného materiálu, ktorý ani po čase nezačne prepúšťať škodliviny do vody.

Záver

Nástup do školy môže byť náročný nielen pre vaše dieťa, ale aj pre vás. Dúfame, že sme vás aspoň trochu pomohli s prípravou, aby ste toto obdobie zvládli bez stresu. Pokiaľ máte doma budúceho prváčika, mohol by vás zaujať článok ako vybrať školské pomôcky pre prváka.

Najčastejšie otázky

Prinášame vám odpovede na otázky, ktoré vás najviac zaujímajú.

Čo by mal vedieť budúci prvák?

Prváci by mali mať už nejaké tie vedomosti a schopnosti, ktoré sa učia už v škôlke. Vo všeobecnosti medzi nich patrí:
– Samostatné obliekanie a obúvanie, jedenia a vykonanie potreby na WC
– zaviazanie šnúrok,
– správne vyslovovanie hlások,
– plynulé vyjadrovanie aj v náročnejších vetách,
– pevné a neroztrasené kreslenie,
– mal by vedieť nakresliť postavu a vystrihovať jednoduché tvary podľa predlohy,
– poznať a rozoznávať farby,
– počítať do 5,
– poznať básničky a pesničky,
– prerozprávať krátku rozprávku a rozumieť jej obsahu,
– vedieť vyslovovať krátke slová po hláskach,
– poznať strany.

Čo robiť, keď prvák nechce chodiť do školy?

Každý z nás, ako dieťa, niekedy nemal chuť vstávať do školy. Avšak, ak sa to pravidelne opakuje, je nutné túto situáciu riešiť.
– Ako prvé zistite dôvod prečo vaše dieťa nechce chodiť do školy. Môže byť za tým oveľa viac ako detský vzdor, napr. šikana.
– Následne si so svojim dieťaťom pohovorte. Nie však hneď ráno, ale až keď sa vráti zo školy a bude kľudné. Skúste mu vysvetliť, že je to jeho zodpovednosť a povinnosť, ktorú musí dodržiavať. Kľudne môžete pristúpiť k obmedzeniam alebo zákazom, ktoré dieťa motivujú.
– Veľmi dôležitým bodom je odmena. Pokiaľ rozhovor zabral a dieťa robí pokroky, nezabudnite ho za jeho snahu odmeniť nejakou drobnosťou.
– V prípade, že ani rozhovor nezabral, stretnite sa s pedagógom a skúste nájsť spôsob, akým by ste dieťaťu čas v škole spríjemnili.

Ako rýchlo má čítať prvák?

Prváčik začína s čítaním od hláskovania písmeniek cez slabiky až ku komplexnému čítaniu. Toto je však dlhodobý proces, ktorý sa učí počas celého prvého stupňa. V skratke však môžeme povedať, že po konci prvého ročníka by mal prvák zvládnuť uvedomelé a plynulé čítanie jednoduchých a krátkych viet po slovách.

Vložiť komentár

Pin It on Pinterest