Ako prevoňať domácnosť alebo izbu

Rýchla voľba


Ceníme si váš čas a tak sme pripravili hneď na úvod 3 cenové možnosti z ktorých si vyberie každý, kto nemá čas čítať detailné informácie a odborné termíny.

vyberomat sk yankee candle lemon lavender vonne perly
vyberomat sk yankee candle lemon lavender vonne perly

Najlacnejšia možnosť

vyberomat sk air wick vona na cely rok
vyberomat sk air wick vona na cely rok

Rozumná voľba

vyberomat sk stadler form jasmine
vyberomat sk stadler form jasmine

Najvyššia kvalit

Voňavý domov si praje asi každý z nás. Vôňa je to prvé, s čím sa stretnete, keď vstúpite do miestnosti. Vôňa pôsobí na každého človeka. Pamätáte si, ako to voňalo napríklad u babičky v kuchyni alebo na dovolenke pri mori? Niektoré vône majú upokojujúce účinky, iné naopak povzbudzujúce. Existuje mnoho spôsobov ako prevoňať interiér. Vyberte si z nášho prehľadu, ktorý variant je ten najlepší pre vás.

Čo si vybrať?

Na začiatok sme si pre vás pripravili zopár tipov na produkty, ktorými perfektne prevoniate váš domov.

NázovDruhKladyZáporyOrientačná cenaKde kúpiť?
YANKEE CANDLE vonné perlygélový osviežovač vzduchu– skladnosť
– dlhá výdrž
– len do malých miestností
– jednorazový výrobok
7,30 €Výhodná ponuka
YANKEE CANDLEsviečka– doba horenia
– overená značka
– kvalitné vône
– vyššia cenaod 10 € (96 g)Výhodná ponuka 
AIR WICK vôňa na celý rokosviežovač vzduchudizajn, sada obsahuje 6 náplní, automatické uvoľňovanie vôneprístroj nie je nekontabilný s inými značkami, hlasné interavalové vypúšťanie vône19 €Výhodná ponuka 
MILLRFIORI MILANO vonné tyčinkydizajn, výdrž 6-9 mesiacov, vyrobený na prírodnej bázepomer cena – výdrž31 €Výhodná ponuka 
Stadler Form  Jasminearoma difúzerdizajn, výdrž 4 hodín, automatické vypnutiehlučnosť 26 dB50 €Výhodná ponuka 
vyberomat sk yankee candle lemon lavender vonne perly

YANKEE CANDLE vonné perly

Gélový osviežovač vzduchu prevonia váš interiér po dobu 30 dní. Použitie je veľmi jednoduché, stačí odstrániť fóliu zo skleneného obalu a položiť do miestnosti, ktorú chcete prevoňať.


vyberomat sk yankee candle grapevine and saffron g

YANKEE CANDLE

YANKEE CANDLE patrí medzi obľúbené značky medzi sviečkami. Tešia sa veľkej obľube vďaka dlhej výdrže a krásnym vôňam. Nájdete medzi nimi nezvyčajné ale aj klasické vône. Na výber majú z rôznych objemov. Doba horenia pre 96 g sviečku je 28 h.


vyberomat sk air wick vona na cely rok

AIR WICK vôňa na celý rok

Sada elektrického osviežovača vzduchu spolu so 6 náhradnými náplňami naozaj postačí na celý rok. Pri použití najnižšej intenzity vám 1 náplň vydrží až 60 dní.. Zvoliť si môžete z 3 úrovní intenzity. Sada obsahuje vône bielizeň vo vánku, svieži vánok, levanduľu, biele kvety frézie, kvety čerešní a vôňu jemnej bavlny. Strojček funguje prostredníctvom 2 tužkových batérií.


vyberomat sk millefiori milano magnolia blossom wood ml

MILLRFIORI MILANO

Vonné tyčinky poskytujú nepretržitú vôňu po dobu 6 až 9 mesiacov. Zároveň sú pekným doplnkom do vašej domácnosti. Sú vyrobené na prírodnej báze, takže sú zdravotne nezávadné. Objem nádobky je 250 ml.


vyberomat sk stadler form jasmine

Stadler Form Jasmine

Aroma difúzer spĺňa svoju prácu perfektne a prináša znateľne jemnejšie vône. Oproti konkurencií sa líši svojim vzhľadom, ktorý pripomína jednoduchú misku. Pri jemnom režime vydrží pracovať 24 hodín. Pri nepretržitom režime pracuje 8 hodín. Funguje prostredníctvom ultrazvukovej technológie, kde mení vodu zmiešanú s olejom na hmlu. Výhodou je automatické vypnutie, takže sa nemusíte obávať nechať prístroj bez dozoru. Zvoliť si môžete z 3 farieb. Objem difúzera je 100 ml.

Aróma difúzory

Aróma difúzory sú stále populárnejšie. Nielen, že krásne prevoňajú interiér, ale sú aj pekným dizajnovým doplnkom. Veľmi ľahko sa obsluhujú aj udržujú a ich použitie je bezpečné.

Elektrický aróma difuzér

Elektrické difuzéry uvoľňujú arómu do priestoru najčastejšie pomocou ultrazvukových vibrácií. Mimo to, že elektrický difuzér dokáže prevoňať interiér rovnomerne, pôsobí tiež ako zvlhčovač vzduchu.

Použitie elektrického aróma difuzéra je veľmi jednoduché. Do zásobníka sa naleje voda a pridá sa niekoľko kvapiek esenciálneho oleja. Potom už len stačí difuzér zapnúť.

Elektrické aróma difúzory sú často doplnené aj niektorými funkciami navyše. Jedným z najobľúbenejších doplnkov je LED osvetlenie. Väčšinou je v ponuke rovno niekoľko farieb a vy si tak môžete vybrať podľa momentálnej nálady.

Ďalšou obľúbenou funkciou je časovač. Môžete si nastaviť v akých časových intervaloch sa vôňa bude uvoľňovať do priestoru alebo kedy sa difuzér vypne.

Medzi ďalšie doplnkové funkcie patrí reproduktor na prehrávanie (nielen) relaxačnej hudby alebo diaľkové ovládanie.

Mimo aróma difúzorov, ktoré sa zapájajú do elektrickej zásuvky, sa môžete stretnúť aj s difúzormi na baterky alebo s pripojením na USB kábel.

Tyčinkový aróma difuzér

Tyčinkový aróma difuzér sa skladá z nádobky s vôňou a z tyčiniek z bambusu alebo ratanu. Tyčinky vôňu nasávajú a uvoľňujú do priestoru. Ak chcete zvýšiť intenzitu vône, jednoducho do nádobky pridáte viac tyčiniek. Ide o veľmi jednoduché riešenie, ako prevoňať interiér. Na väčšie priestory však nestačí.

Cena

Tyčinkové difuzér kúpite už od cca 6 eur. Najlacnejší elektrický difuzér potom kúpite od 20 eur.

Arómalampy

Arómalampa je nádobka, ktorá sa skladá z priestoru na sviečku a misky na vodu a esenciálny olej, prípadne voňavý vosk. Arómalampa môže byť pekným dekoračným doplnkom a krásne prevonia interiér. Najobľúbenejšie sú arómalampy keramické, ale vyrábajú sa lampy tiež z kovu alebo skla.

Ako sa aróma lampa používa

Použitie arómalampy je veľmi jednoduché.

 1. Do misky nalejte teplú vodu (nemala by mať viac ako 50° C)
 2. Pridajte esenciálny olej. Dajte pozor na správne dávkovanie oleja. Na 5 m² priestoru postačia 1-2 kvapky. Do misky arómalampy je tiež možné namiesto vody a esenciálneho oleja umiestniť vonný vosk.
 3. Zapáľte čajovú sviečku.
 4. Strážte, aby teplota vody nikdy nedosiahla bod varu.
 5. Arómalampu vždy umiestnite na bezpečné miesto mimo dosahu detí alebo zvierat.

Na čo si pri výbere arómalampy dať pozor

Arómalampa by mala spĺňať určité parametre, aby sa esenciálny olej v miske nezačal prehrievať.

 • Miska na vodu by mala mať objem aspoň 30 ml.
 • Vzdialenosť medzi miskou a sviečkou by mala byť minimálne 7 cm, ideálne ešte viac.
 • Lampy so silnejšou stenou vedú teplo rovnomernejšie, naopak lampy s tenkou stenou sa prehrievajú.

Elektrické arómalampy

Elektrická arómalampa slúži na rozpúšťanie vonných voskov bez prítomnosti horiacej sviečky. Ide tak o bezpečnejšiu variantu arómalampy. Elektrická arómalampa sa zapojí do zásuvky a začne sa zahrievať na konštantnú teplotu. Do nádoby sa vloží vonný vosk, ktorý sa začne rozpúšťať a uvoľňovať vôňu. Po vypnutí lampy vosk opäť stuhne a je možné opakovane použiť, kým úplne nevyprchá jeho vôňa.

Obľúbené esenciálne oleje

Každá vôňa má iný účinok na našu myseľ i telo. Poďme sa pozrieť na účinky jednotlivých vôní.

Upokojujúca vôňa – levanduľa, medovka, santalové drevo, harmanček, bergamot, majorán

Povzbudzujúca vôňa – rozmarín, citrusové vône, magnólia, pačuli, ružové drevo, vavrín

Pri nachladnutí – eukalyptus, borovica, zázvor, mäta, tea tree, citrón, aníz, jedľa, rýmovník.

Cena

Lacnejšiu arómalampu kúpite už za cca 4 eur. Cena prírodných esenciálnych olejov začína na 2 eur a vonné vosky kúpite tiež niečo pod 2 eur.

Katalytické lampy

Katalytická lampa, niekedy tiež označovaná ako berger lampa, funguje na princípe katalytického spaľovania. Jedná sa o chemickú reakciu, pri ktorej vzniká horenia bez plameňa. Katalytické lampy sú preto bezpečnejšie ako bežné arómalampy alebo vonné sviečky.

Prvá katalytická lampa bola vyrobená v roku 1898 vo Francúzsku. Pôvodne mali tieto lampy slúžiť na dezinfekciu vzduchu v nemocniciach. Katalytická lampa pachy neprekrýva, ale naozaj likviduje. Čistí vzduch od baktérií, alergénov a iných nečistôt.

Ako katalytická lampa funguje

Katalytická lampa sa skladá z nádobky na tekutinu, špeciálneho kahanu s poréznym keramickým kameňom, bavlneného knôtu, dekoratívne krytky na kahan a zaslepovacieho viečka. Nádobka sa naplní do ⅔ vonnou zmesou a nasadí sa na ňu kahan s knôtom. Ak používate lampu prvýkrát, nechajte knôt dôkladne nasať vonnou zmesou. Zapáľte kahan na 2-3 minúty, po uplynutí tejto doby plameň sfúknite. Kahan je v tejto chvíli rozpálený na veľmi vysokú teplotu a dochádza ku katalytickej reakcii. Do vzduchu sa začínajú uvoľňovať vonné látky, ktoré prevoňajú váš interiér.

Po použití lampy nezabudnite kahan uzavrieť zaslepovacím viečkom. Predídete tak zbytočnému odparovaniu náplne v nádobe.

Cena

Najlacnejšiu katalytickú lampu kúpite od cca 25 eur. Za dizajnové kúsky alebo objemovo väčšie lampy si samozrejme priplatíte. Špeciálne náplne do katalytických lámp kúpite od 8 eur.

Vonné sviečky

Vonné sviečky sú obľúbeným doplnkom interiérov. Nielen pekne vyzerajú, ale vytvárajú príjemnú atmosféru a prevoňajú priestor. Ponuka na trhu je naozaj široká. Sviečky sa vyrábajú v rôznych veľkostiach, dizajne a s pestrou ponukou vôní.

Zloženie vonných sviečok

Zloženie sviečok od rôznych výrobcov sa môže veľmi líšiť. Sviečky vyrobené z parafínu môžu pri spaľovaní uvoľňovať do vzduchu toxické látky, napr. benzén, acetón alebo toluén. Preto je vhodné zloženie sviečky vždy skontrolovať a siahnuť po takej, ktorá je vyrobená napr. zo sójového alebo včelieho vosku. Sviečky zo sójového alebo včelieho vosku sú síce drahšie ako tie parafínové, ale sú ekologickejšie a vydržia dlhšie horieť.

Kvalitu sviečky ovplyvňuje aj knôt. Väčšina knôtov je vyrobená z bavlny, ale možno sa stretnúť aj s drevenými knôtmi.

Ako sa správne starať o vonnú sviečku

Aby vám sviečka dlho vydržala, je potrebné dodržiavať niekoľko jednoduchých krokov.

 • Udržujte knôt zastrihnutý na dĺžku 3–5 mm.
 • Nechajte vždy rozpustiť vosk až k okraju nádoby, zabránite tým vzniku nevzhľadného „tunela“ okolo knôtu.
 • Udržujte zapálenú sviečku mimo prievanu.
 • So sviečkou nehýbte ak horí alebo je vosk ešte rozpustený.
 • Nenechajte sviečku horieť viac ako 4 hodiny v kuse.

Cena

Cena vonnej sviečky sa odvíja od jej zloženia, veľkosti a výrobcu. Sviečky z prírodných materiálov sú drahšie. Za kvalitnú sviečku zaplatíte aj niekoľko stoviek korún. Pri výbere sviečky sa tiež zamerajte na údaj o dobe horenia – pri porovnaní potom často zistíte, že sa vám lacnejšia sviečka vôbec nemusí vyplatiť.

vyberomat sk pexels anna shvets
vyberomat sk pexels anna shvets

Osviežovače vzduchu v spreji

Osviežovače vzduchu v spreji sú vhodné najmä pre okamžité osvieženie vzduchu. Nutné dodať, že väčšina sprejových osviežovačov pachy nelikviduje, ale len prekrýva svojou vôňou.

Rad nezávislých testov poukazuje na to, že osviežovače v spreji obsahujú množstvo zdraviu škodlivých látok. Ide napríklad o benzén, formaldehyd alebo toluén. Preto vám odporúčame si vždy preštudovať zloženie výrobku a vyberať len tie s čisto prírodným zložením.

Vyrobte si sprej doma

Osviežovač v spreji môžete kúpiť za cca 2-6 eur, ale veľmi ľahko si ho môžete pripraviť aj doma. Budete potrebovať len jedlú sódu, horúcu vodu, jablčný ocot a vonnú esenciu. Rozmiešajte dve lyžice sódy v deci horúcej vody a pridajte lyžicu jablčného octu. Sóda aj ocot skvele pohlcujú všetky pachy. Pre dodanie arómy pridajte pár kvapiek esenciálneho oleja. Takto pripravenú zmes dajte do rozprašovača a máte hotovo.

Gélové osviežovače vzduchu

Gélové osviežovače sú vhodné skôr do menších priestorov. Rovnako ako u osviežovačov v spreji by ste sa mali zamerať na produkty s prírodným zložením.

Vyrobte si gélový osviežovač vzduchu doma

V obchode zakúpite gélový osviežovač do 4 eur. Prečo si ho ale neurobiť doma za pár centov a úplne bez chemického zloženia.

Budete potrebovať:

 • Želatínu v prášku
 • Horúcu vodu
 • Soľ
 • Esenciálny olej
 • Potravinárske farbivo (nie je nutné)
 • Pohárik (ideálne sú napríklad malé zaváracie poháre)

Do pohárov kvapnite potravinárske farbivo a pridajte 10-30 kvapiek esenciálneho oleja. Pripravte želatínu podľa návodu a pridajte do nej 1-2 lyžičky soli. Nalejte želatínu do pohárov a dobre premiešajte, aby sa farbivo v želatíne rozpustilo. Do vzniknutého gélu môžete pridať tiež drobné dekoračné predmety, napr. kamienky, mušličky alebo korálky. Pohárik môžete tiež ozdobiť zvonku, napr. uviazať na ňu mašľu alebo pomaľovať farbami na sklo.

Potpourri

Potpourri je vonná zmes zo sušených kvetov, bylín, ovocia alebo korenia. Príjemne prevonia byt, zdvihne náladu a je krásnym doplnkom interiéru. Potpourri má svoj pôvod v stredovekom Francúzsku, v preklade znamená potpourri doslova „zhnitý hrniec“, ale nie je sa čoho báť, váš interiér prevonia nádherne.

Čo sa skrýva vo vnútri

Potpourri sa mieša z prírodných materiálov, ktoré uvoľňujú vonné silice. Do zmesi sa tak pridávajú nielen rôzne sušené kvety (napr. levanduľa, ruže, pivónie, fialky), ale tiež bylinky (napr. mäta, rozmarín, tymian), hobliny z dreva (napr. céder, jalovec, cyprus), šišky, ihličie , sušené ovocie (najčastejšie citrusy) a koreniny (napr. škorica, badián, klinčeky, muškátový oriešok, vanilkový struk). Na ozdobu sa tiež môžu pridať napr. gaštany, bukvice, mach, vetvičky, šípky alebo aj mušle. Fantázii sa medze nekladú. Pre podporu vône možno pridať pár kvapiek esenciálneho oleja.

Pripravte si potpourri doma

Potpourri sa dá kúpiť za pár desiatok korún v obchode, ale skoro zadarmo ho vyrobíte ľahko aj doma. Stačí nazbierať na záhrade alebo v prírode kvety a ďalší prírodný materiál podľa vlastných preferencií. Kvety a zelené časti rastlín nechajte vysušiť, rovnako tak napríklad plátky citróna. Ak chcete pridať do zmesi korenia, môžete časť podrviť v mažiari, zintenzívni sa tak jeho vôňa.

Pripravené suroviny poriadne premiešajte a vložte do nádoby, ktorá má pevne priliehajúce viečko. Zmes ešte pokvapkajte pár kvapkami esenciálneho oleja. Nádobu uzavrite a uložte na 4-5 týždňov na tmavé miesto. Pohár občas pretrepte.

Po uplynutí pár týždňov nasypte zmes do misky alebo pláteného vrecka. Ak nádobu s potpourri umiestnite v blízkosti kúrenia alebo krbu, bude sa aróma zo zmesi lepšie uvoľňovať. Zmes vo vrecku môžete dať aj do skrine, kde prevonia bielizeň. Ak sa vám bude zdať, že zmes stráca vôňu, premasírujte ho rukou a prikvapnite esenciálny olej.

Vonné tyčinky

Výroba vonných tyčiniek siaha ďaleko do histórie ľudstva. Vo východnej a juhovýchodnej Ázii sa vonné tyčinky používajú pri chrámových obradoch, meditáciách alebo ako obeť bohom.

Vonné tyčinky sa pripravujú z čisto prírodných surovín, ktoré sa rozomelú na jemný prášok. Jedná sa napr. O sušené kvety a byliny alebo kôru a živicu z exotických drevín. Ďalej sa pridávajú vonné esenciálne oleje. Tým vznikne veľmi jemná pasta, ktorá sa nanáša na bambusové drievka. Potom sa tyčinky rozložia a nechajú vyschnúť.

Vonné tyčinky majú výraznú dlhotrvajúcu vôňu. Navodzujú atmosféru k meditácii, uvoľňujú myseľ. Podľa princípov feng-shui vonnými tyčinkami povzbudíte prúdenie energie. Často sa používajú pri masážach, cvičení jogy alebo napríklad relaxačnému počúvaniu hudby.

Ako vonné tyčinky používať

Tyčinka sa na jednom konci zapáli a nechá sa na chvíľu rozhorieť. Potom nechajte plamienok zhasnúť a tyčinku len tlieť. Vonnú tyčinku môžete tiež zasunúť do špeciálneho stojana na to určenému. Na trhu je nepreberné množstvo stojančekov z rôznych materiálov a rôznych tvarov.

Balenie vonných tyčiniek kúpite za pár eur.

Stadler Form Jasmine Aroma Diffuser

Vložiť komentár

Pin It on Pinterest