Ako vybrať správny sterilizátor kojeneckých fliaš

Rovnako ako ohrievačky detskej stravy, tak aj sterilizátory patria medzi výborných pomocníkov v oblasti starostlivosti o dieťa. Zaistia sterilnú čistotu fľaštičiek a potrieb pre bábätká, ale napríklad i jednotlivých súčastí odsávačky materského mlieka. Sterilizácia parou je rýchla, efektívna a bez použitia chémie zabíja 99,9% baktérií. Najmä pri pravidelnom používaní detských fliaš u najmenších detí oceníte pomoc sterilizátora. Nielen, že si uľahčíte prácu a ušetríte čas, ale aj pre detské fľaše je tento variant šetrnejší. Okrem toho dnešné sterilizátory môžu mať aj ďalšie veľmi užitočné funkcie, ktoré potešia napríklad v kuchyni. Na trhu existuje rad sterilizátorov s rôznymi funkciami a na uľahčenie voľby si radšej skúste najskôr odpovedať na pár základných otázok

vyberomat sk baby bottle sterilizer
vyberomat sk baby bottle sterilizer
  • Ako často budete sterilizátor používať?
  • Využili by ste okrem bežnej sterilizácie fľaštičiek aj nejaké doplnkové funkcie ako napríklad varenie v pare?
  • Máte väčšie množstvo fľaštičiek, ktoré by ste radi sterilizovali zároveň?
  • Vlastníte mikrovlnnú rúru a preferujete rýchlejší spôsob sterilizácie?
  • Ak uprednostníte cenu pred kvalitou? Alebo si radšej priplatíte za viacfunkčný prístroj?

Rozdelenie sterilizátorov podľa spôsobu fungovania

Mikrovlnný parný sterilizátor

Tento druh sterilizátora je veľmi jednoduchý na údržbu a na obsluhu. Veľkou prednosťou je nízka obstarávacia cena. Sterilizácia v mikrovlnnej rúre je naviac oproti sterilizáciu v elektrickom parnom sterilizátore veľmi rýchla. Prednosťou je tiež nízka spotreba vody a to predovšetkým v porovnaní s klasickou sterilizáciou v hrnci vo vodnom kúpeli.

Elektrický parný sterilizátor

Rozdiel oproti mikrovlnnému prístroju spočíva predovšetkým v spôsobe zapojenia do elektrickej siete. Jeho použitie nie je viazané na fungovanie ďalšieho zariadenia. Manipulácia je jednoduchá a aj tento spôsob sterilizácie je pomerne rýchly. Nevýhodou je vyššia nákupná cena. Výhodou je prítomnosť radu doplnkových funkcií.

vyberomat sk baby bottle sterilizer
vyberomat sk baby bottle sterilizer

Podľa čoho správne vyberať

Medzi sterilizátory detských fliaš nie sú príliš veľké rozdiely. Líšia sa hlavne dizajnom, prevedením, cenou a potom dodatkovými funkciami. Sterilizátory detských fliaš je vhodné vyberať práve na základe týchto užitočných dodatkových funkcií.

Varenie v pare

Varenie v pare je veľmi príjemný bonus, ktorý samozrejme mikrovlnné sterilizátory neponúka. Ide o najzdravší spôsob prípravy stravy. 

Funkcia zachovania sterility fľaštičiek v sterilizátore

Niektoré sterilizátory udržia sterilitu fľaštičiek aj po ukončení procesu sterilizácie, a to na rôzne dlhú dobu podľa výrobku, pri zachovaní neotvoreného sterilizátora. Táto funkcia je veľmi užitočná a zaistí fľaštičky pripravené na použitie.

Bezpečnosť výrobku

Pretože sa jedná väčšinou o výrobky z plastu a pri sterilizácii sú tieto zariadenia vystavené vysokým teplotám, je viac než žiaduce, aby bola vyrobená z kvalitných a zdravotne nezávadných materiálov bez prítomnosti jedovatých a zdravie ohrozujúcich chemikálií napr. BPA atď.

Veľkosť

Ako už bolo povedané, rozdiely medzi sterilizátormi spočívajú predovšetkým v doplnkových funkciách, avšak by sme mohli nájsť ešte jeden pomerne nezanedbateľný rozdiel a tým je veľkosť sterilizátora. Existujú sterilizátory zložené z viacerých častí, ktoré sa skladajú a rozkladajú podľa potreby, a hoci nezaberajú v kuchyni miesto, tak pojmú veľké množstvo fliaš určených na sterilizáciu. Rozdiely vo veľkosti sa týkajú predovšetkým sterilizátorov elektrických, mikrovlnné sú veľkostne dosť podobné, pretože väčšina je určená pre štandardnú veľkosť mikrovlnnej rúry. Samozrejme sú na trhu aj menšie mikrovlnné sterilizátory určené pre menšie mikrovlnné rúry.

vyberomat sk baby bottle sterilizer
vyberomat sk baby bottle sterilizer

Cena

Pozrime sa teraz na cenu, za ktorú môžeme sterilizátory zaobstarať. Ceny sa líšia, najlacnejšie sterilizátory kúpime už za cca 12 eur, naopak najdrahšie sa predávajú za takmer 120 eur, v súprave s inými výrobkami starostlivosti o deti dokonca za 160 eur. Najlacnejšie sú mikrovlnné sterilizátory, naopak najdrahšie sú značkové elektrické s radom funkcií.

Cena do 20 eur

V tejto cenovej relácii nájdeme výhradne mikrovlnné sterilizátory menej známych značiek. Ide o jednoduché sterilizátory, avšak pre sterilizáciu úplne dostačujúce.

Cena od 20 do 40 eur

Za túto cenu kúpite už aj mikrovlnné sterilizátory drahších značiek. Okrem toho potom tiež najjednoduchšie elektrické sterilizátory.

Cena od 40 do 60 eur

V tejto cenovej kategórii je rad elektrických sterilizátorov menej známych značiek s viacerými funkciami ako napr. kombinované zariadenie spájajúce ohrievačky detských fliaš so sterilizátormi či varenie v pare. Stále nájdeme tiež mikrovlnné sterilizátory, ktoré sú v súprave s detskými fľašami.

Cena od 60 do 90 eur

Tu sa nachádzajú kombinované prístroje s nastaviteľnou veľkosťou, ktorá umožňuje pojať väčšie množstvo fliaš a iného príslušenstva. Zariadenia majú funkciu automatického vypnutia, ďalej potom v mnohých prípadoch tiež funkciu uchovania sterility aj po ukončení cyklu pri zachovaní uzatvoreného veka.

Cena nad 90 eur

Tieto výrobky sú tiež kombinované, obsahujú viac funkcií ako napr. sterilizácia a sušenie a sú predávané v súprave s manuálnou odsávačkou materského mlieka a radom detských fľaštičiek.

Obľúbené značky

Philips Avent – Philips je tradičná značka venujúca sa starostlivosti o dieťa. Jej kvalitné výrobky sa radia medzi špičku a sú na trhu veľmi obľúbené. Sterilizátory tejto značky sú kvalitné a ponúka v podstate všetko, čo si môže náročnejší zákazník priať. Menšou nevýhodou je trošku vyššia cena, pretože značka neponúka lacnejšiu variantu mikrovlnných sterilizátorov.

Bayby – táto značka je skôr kompromis, ale pomerne obľúbená, vyrába sterilizátory mikrovlnné aj elektrické za nízke ceny.

Nuk – okrem mikrovlnných tiež elektrické sterilizátorov, zaujímavé vnútorným riešením sa systémom vyberateľných tyčí a košíka.

Babymoov – ponúka len elektrické sterilizátory viacfunkčné, cena je vyššia, avšak ponúka doplnkové funkcie typu sterilizácia a sušenie fliaš s príslušenstvom.

Suavinex – v ponuke mikrovlnný aj elektrický sterilizátor, ktorý je zaujímavý svojou kompaktnosťou – možno zložiť a rozložiť, navyše možno jednu časť použiť aj do mikrovlnnej rúry.

Nuvita – mikrovlnný sterilizátor určený do malej mikrovlnnej rúry.

Gorenje – na trhu má iba jeden výrobok, elektrický sterilizátor, ponúkajúce funkciu ohrievania fliaš. Je drahšie, ale jedná sa o kvalitný a obľúbený výrobok.

Béaba – v ponuke sterilizátor elektrický i mikrovlnný, ktorý je zaujímavý tým, že ponúka možnosť sterilizácie ako v mikrovlnnej rúre, tak za studena pomocou sterilizačného roztoku.

Zaujímavosti a tipy

  • Na trhu existujú už kombinované zariadenia spájajúce sterilizátory fliaš s ohrievačkami.
  • Po ukončení procesu sterilizácie je prístroj vriaci a je potrebné dbať na bezpečnú manipuláciu, aby nedošlo k obareniu, tzn. vyčkať čas nevyhnutne potrebný pred otvorením veka prístroja.

Vložiť komentár