Ako vybrať správny ohrievač kojeneckých fliaš

Ohrievače detskej stravy sú dobrým pomocníkom pri ohrievaní mlieka či detského príkrmu. Umožňujú pripraviť jedlo v požadovanej teplote bez stráženia a bez starostí za krátku dobu a to ako doma, tak aj na cestách alebo v aute. Odpadáva tak starosť o meranie správnej teploty pri zahrievaní či naopak chladenie príliš zahriateho pokrmu. Na trhu existuje niekoľko druhov ohrievačov s rôznymi funkciami a rôznym spôsobom fungovania. Pre zjednodušenie voľby sme pripravili ich porovnanie.

vyberomat sk baby bottle warmer
vyberomat sk baby bottle warmer

Než ohrievačku kúpite, skúste si odpovedať na pár otázok.

  • Ako často budete ohrievačku používať?
  • Chcete ohrievať len detské dojčenské mlieko / materské mlieko? Alebo tiež príkrmy?
  • Budete ju využívať aj na cestách či v aute?
  • V akých fľašiach / pohároch budete ohrievať?
  • Plánujete rozohrievať zamrazené pokrmy?

Rozdelenie ohrievačiek podľa spôsobu použitia

Klasické

Tieto ohrievačky sú určené na každodenné fungovanie v domácnosti. Fungujú na klasické pripojenie k elektrickej sieti. Tomuto užívaniu sú uspôsobené samozrejme tiež tvarom, veľkosťou a vzhľadom.

Cestovné

Ide o jednoduché ohrievače, z ktorých niektoré pracujú na princípe „elektrického obalu na fľašu“. Ďalším druhom sú ohrievačky, ktoré majú v balení termosku udržujúcu vriacu vodu a ktorej obsah sa vleje do ohrievacej nádoby.

Kombinované  

Zariadenie obsahujú okrem klasického napájania ešte adaptér do auta a možno ich teda používať doma, ale aj na cestách. Kombinované ohrievačky sú pomerne rozšírené a veľmi obľúbené. Podľa druhu napájania sa odvíja aj čas ohrevu, kedy v domácom režime je doba samozrejme o mnoho kratšia ako v aute.

vyberomat sk baby bottle warmer
vyberomat sk baby bottle warmer

Podľa čoho správne vyberať

Na trhu je pomerne pestrá ponuka ohrievačiek detských fliaš a okrem spôsobu použitia je vhodné vyberať najmä podľa užitočných dodatkových funkcií.

Ukazovateľ teploty

Ide o dôležitú funkciu. Princípom fungovania u väčšiny ohrievačiek je ohrievanie vo vodnom kúpeli. Termostat zahreje vodu na požadovanú teplotu, ktorá následne detskú fľašu zahreje. Preto je pomerne užitočná možnosť ukazovateľa teploty, u niektorých fliaš spojená s princípom udržania konštantnej požadovanej teploty po nejakú dobu.

Rozmrazovanie

Niektoré ohrievačky majú viac funkcií v jednom – okrem ohrievania tiež šetrné rozmrazovanie. Postupné rozohrievanie je dôležité pre zachovanie vitamínu a minerálov v mlieku obsiahnutých.

Rovnomerné ohrievanie

Veľmi užitočná funkcia, niektoré ohrievačky disponujú špeciálnou technológiou zamedzujúcou prehrievaniu len určitých častí. Väčšinou sa nachádza skôr u drahších výrobkov.

Rýchlosť ohrevu

Ďalšou funkciou, ktorú iste oceníte, je rýchlosť ohrevu. Niektoré ohrievačky sú výkonnejšie a ohrev je rýchly, ale zároveň aj šetrný.

Kvalita výrobku

Pri výbere by ste nemali zabudnúť ani kvalitu výrobkov, všetky ohrievačky sú vyrábané z plastu a nemali by obsahovať nežiadúce jedovaté chemické látky, napr. BPA. Okrem toho by zariadenia mali byť bezpečné, rad ohrievačiek disponuje ochranou proti prehriatiu a po skončení ohrevu sa automaticky vypnú.

vyberomat sk baby bottle warmer
vyberomat sk baby bottle warmer

Cena

Na trhu nájdeme ohrievačky v cenovom rozpätí od pár stoviek až do pár tisíc korún. Ceny sa líšia v závislosti od počtu funkcií a značky výrobku.

Cena do 20 eur

Za túto cenu nájdeme naozaj jednoduché ohrievačky najznámejších značiek bez akýchkoľvek doplnkových funkcií. Ďalej tiež jednoduché cestovné ohrievačky. Tieto zariadenia väčšinou nestrážia teplotu a je potrebné strážiť, aby nedošlo k popáleniu dieťaťa.

Cena od 20 do 40 eur

V tejto kategórii je pomerne veľký výber ohrievačiek, a to aj od známych značiek, s viacerými funkciami.

Cena od 40 do 60 eur

V tejto cenovej triede sú už ohrievačky digitálne, kvalitné výrobky s viacerými funkciami.

Cena nad 60 eur

Tu sa nachádzajú už kombinované ohrievačky a sterilizátory, ktoré ponúkajú veľmi šetrný spôsob ohrevu na princípe pary. U týchto zariadení je dôraz kladený na správnu techniku ohrievania, teda aby nedošlo k popáleniu dieťaťa, ale naopak k správnemu ohriatiu pokrmu. Ďalšou výhodou potom je tiež akcent na rýchlosť ohrievania.

Obľúbené značky

Philips Avent – kvalitné a obľúbené výrobky, tradícia výrobkov starajúcich sa o deti.

Babymoov – ohrievače určené pre domáce použitie aj do auta, najmä výrobky do auta sú veľmi predávané.

Nuvita – programovateľné digitálne ohrievače, ale aj obľúbené cestovné.

Tommee Tippee – najobľúbenejším výrobkom tejto značky je cestovná ohrievačka a termoska.

Bayby BBW – v ponuke má zaujímavý multifunkčný ohrievač, kombinujúci okrem ohrevu, sterilizácie tiež varenie v pare.

Beurer – značka s kompromisnou a obľúbenou ohrievačkou s ukazovateľom teploty.

Lovi – v ponuke viacfunkčný digitálnej ohrievač s módmi pre komfortné ohrievanie.

NUK – obľúbené výrobky, dôraz je kladený na rovnomerný ohrev, bezpečné a pomalé rozmrazovanie potravy.

Zaujímavosti a tipy

  • Na trhu existujú už kombinované zariadenia spájajúce sterilizátory fliaš s ohrievačkou. Tieto zariadenia fungujú predovšetkým na princípe ohrievania pomocou pary.
  • Okrem výrobkov kombinujúcich sterilizátorov s ohrievačkou nájdeme ďalšie kombinované prístroje, multifunkčné hrnce zaisťujúce množstvo dôležitých a užitočných funkcií ako varenie v pare, ohrievanie a dokonca aj mixovanie.
  • U ohrievačiek nie je tak úplne rozhodujúca cena, ale hlavne vyššie spomínané funkcie. U tých najlacnejších nebýva súčasťou ukazovateľ teploty a pretože fungujú na princípe ohrievania vody termostatom a keďže neberú do úvahy množstvo, charakter či počiatočnú teplotu ohrievaného pokrmu, môže dôjsť k ohriatiu na veľmi vysoké teploty. Pred použitím vždy mlieko či príkrm ochutnajte, nech nedôjde k popáleniu dieťaťa. Ďalšou zásadou pri používaní je správne dodržiavanie pokynov výrobcu a pravidelnú kontrolu stavu vody v ohrievačke.
  • Nie všetky ohrievačky sú vhodné pre PE fľaše či vrecúška na materské mlieko. Pred kúpou je potrebné vziať do úvahy všetky faktory.

Vložiť komentár