Ako vybrať detskú jedalenskú stoličku

Rýchla voľba


Ceníme si váš čas a tak sme pripravili hneď na úvod 3 cenové možnosti z ktorých si vyberie každý, kto nemá čas čítať detailné informácie a odborné termíny.

vyberomat sk joie mimzy
vyberomat sk joie mimzy

Najlacnejšia možnosť

vyberomat sk zopa grow up
vyberomat sk zopa grow up

Rozumná voľba

vyberomat sk peg perego prima pappa follow me ice
vyberomat sk peg perego prima pappa follow me ice

Najvyššia kvalita

vyberomat sk child chair
vyberomat sk child chair

V okamihu, keď začíname zavádzať prvé príkrmy, je na čase pre dieťa vybrať tú správnu jedálenskú stoličku. Ak ešte samostatne nesedí, určite je vhodné zvoliť nejakú polohovaciu, naopak ak je dieťa väčšie, môžeme voliť stoličky rastúce, ktoré môžu vydržať až do neskoršieho školského veku. Výhodou u polohovacích stoličiek je istá multifunkčnosť, pretože môže slúžiť zároveň ako polohovacie ležadlo pre najmenšie bábätká. Ponuka jedálnych stoličiek je veľmi pestrá a záleží len na osobných preferenciách. Aby ste zvolili tú správnu, skúste si položiť pri výbere pár základných otázok.

  • Máte nejaký preferovaný materiál, z ktorého by mala byť vyrobená?
  • Budete chcieť nejakú univerzálnu stoličku na dlhšie časové obdobie?
  • Vyberáte stoličku pre nesediace dieťa alebo naopak pre väčšie?
  • Vyberáte podľa designu prípadne farieb alebo kvality prevedenia? Alebo vám záleží skôr na komforte pre dieťa.
  • Premýšľate nad materiálom či typom podsedáka?
  • Budete so stoličkou cestovať alebo bude zostávať len v kuchyni? Alebo v iných častiach domu?
  • Preferujete päťbodový bezpečnostný systém podobný ako v autosedačke?

Čo si vybrať?

Na začiatok sme si pre vás pripravili zopár tipov na výhodné jedálenské stoličky pre deti.

NázovTypKladyZáporyOrientačná cenaKde kúpiť?
JOIE Mimzy od 6 miesiacov– dostupná cena
– jednoduché skladanie
– jednoduchá údržba
– nosnosť (15 kg)
– nedá sa nastaviť výška
98 €Výhodná ponuka
Kinderkraft YUMMYod 6 miesiacov– stabilita
– polohovateľnosť
– ľahká údržba
– nosnosť (15 kg)77 €Výhodná ponuka
ZOPA Grow-upod 6 miesiacov– stabilita
– nosnosť (60 kg)
– polohovateľnosť
– ľahká údržba
– bez koliesok95 €Výhodná ponuka
CAM Cambiood 6 miesiacov– stabilita
– polohovateľnosť (6 polôh)
– ľahká údržba
– vyššia cena
129 €Výhodná ponuka
Peg Pérego Prima Pappa Follow Meod narodenia– vhodná pre deti od narodenia
– kvalitná pevná konštrukcia
– polohovateľnosť
– ľahká údržba
– vyššia cena
– nosnosť (15 kg)
150 €Výhodná ponuka
vyberomat sk joie mimzy

JOIE Mimzy

Jedálenská stolička JOIE Mimzy je určená pre deti od cca 6 mesiacov. Nosnosť stoličky je 15 kg. Stolička sa dá nastaviť do polohy ľahu. Obsahuje odnímateľnú tácku. Konštrukcia stoličky je vytvorená z kovu. Bezpečnosť zaisťuje 5 bodový pás a protišmykové nohy. Plusom je malý košík na drobnosti.


vyberomat sk kinderkraft yummy

Kinderkraft YUMMY

Kinderkraft YUMMY je stolička na kŕmenie vhodná pre deti od cca 6 mesiacov. Nosnosť stoličky je 15 kg. Vyrobená je z plastu. Umývateľný poťah je vyrobený z nepravej eko kože. Disponuje nastaviteľnou opierkou nôh. Výška sa dá nastaviť do 7 polôh. Bezpečnosť zaisťuje 5 bodový pás a stabilné protišmykové nohy. Na zadných nohách sa nachádzajú kolieska pre jednoduché prenášanie. Rozmery: 105 x 55,5 x 84,5 cm. Hmotnosť: 8,4 kg.


vyberomat sk zopa grow up

ZOPA Grow-up

Detská jedálenská stolička Zopa Grow-up je vhodná pre deti od cca 6 mesiacov. Nosnosť tejto stoličky je 60 kg. Bezpečnosť zabezpečuje 3 bodový pás a protišmykové nohy. Tácka sa dá jednoducho odopnúť. Stolička je výškovo nastaviteľná. Vyrobená je z dreva, čo zaručuje kvalitu a stabilitu konštrukcie. Rozmery: 82 x 48 x 55 cm.


vyberomat sk cam campione col

CAM Cambio

Stolička na kŕmenie CAM Cambio je vhodná pre deti od cca 6 mesiacov do 36 mesiacov. Vyrobená je z kvalitného plastu, čo zaručuje jej stabilitu a pevnosť. Plusom je možnosť nastavenia stoličky až do 6 polôh. Obsahuje odnímateľnú tácku na riad. Bezpečnosť je zaistená prostredníctvom 5 bodového bezpečnostného pásu a brzdám na nožičkách. Na zadných nohách sa nachádzajú kolieska pre jednoduchšie presúvanie.


vyberomat sk peg perego prima pappa follow me ice

Peg Pérego Prima Pappa Follow Me

Peg Pérego Prima Pappa Follow Me je jedálenská stolička vhodná pre deti už od narodenia. Nosnosť stoličky je 15 kg. Prednosťou je pevná, kvalitná a stabilná konštrukcia vyrobená z hliníka. Ďalším plusom sú možnosti rozkladania (2 v 1, 3 v 1) Stolička sa dá polohovať do ľahu. Taktiež môžete nastavovať jej výšku. Obsahuje kolieska pre ľahší presun. Bezpečnosť zaisťuje 5 bodový bezpečnostný pás. Rozmery: 55 x 104,5 x 75,5 cm. Váha: 7,6 kg.

Rozdelenie jedálenských stoličiek

Prenosné

Hlavnou výhodou týchto stoličiek je skladnosť, ľahko sa rozložia a zložia. Veľa stoličiek má zabudované kolieska, ktoré umožňujú a uľahčujú pohyb po domácnosti. Do tejto kategórie spadajú tiež stoličky cestovné. Cestovné stoličky existujú v rade foriem, niektoré sa vyznačujú vyberateľnou časťou, v zmysle samostatne použiteľného sedadla s bezpečnostnými pásmi, ktorá sa môže umiestniť na stôl alebo na inú stoličke. Vzhľadom k tomu, že nie sú polohovateľné, tak sú určené pre už samostatne sediace deti.

Rastúce

Tento typ stoličiek je veľmi obľúbený, pretože rastie spoločne s dieťaťom. Môže sa nastavovať a meniť podľa aktuálnej situácie a veľkosti dieťaťa. Má viac foriem, existuje vo variante tak drevenej, ako aj plastovej s kovom.

vyberomat sk child chair
vyberomat sk child chair

Rastúce drevené stoličky sú väčšinou vyrábané z kvalitného masívu, majú veľkú nosnosť a k tomu možnosť viacerých polôh. Manipulácia je pomerne jednoduchá, sedacia časť rovnako ako opierku nôh je možné zasunúť do vopred pripravených drážok. Vzhľadom k tomu, že mnoho klasických drevených rastúcich stoličiek nemá bezpečnostný systém, tak sú určené predovšetkým pre väčšie deti. Existujú však aj verzie prípadne doplnková výbava pre samostatne sediace deti od 6. mesiaca. 

Rastúce plastové stoličky fungujú na inom princípe ako tie drevené. Sú to v podstate klasické polohovacie jedálenské stoličky, ktoré možno nastaviť do viacerých výškových stupňov a po zložení pultíku je možné ich prisunúť k jedálenskému stolu. Majú nízku nosnosť a väčšinou sú určené pre deti do cca 3 rokov. Ich veľkou výhodou je istá multifunkčnosť, pretože sa v mnohých prípadoch dajú použiť aj ako polohovacie lehátka, cestovné stoličky a následne sa aj predĺžia, aby boli použiteľné aj pre väčšie deti. Veľkou nevýhodou je vysoká obstarávacia cena.

Podľa čoho správne vyberať

Umývateľnosť

Pri kŕmení malých detí sa počíta so znečistením. Podsedáky by preto mali byť vyrábané z umývateľných materiálov. Okrem toho je veľmi príjemné, ak sa dá jedálenský pultík oddeľte a je možné ho umyť v umývačke riadu.

Bezpečnosť

Bezpečnosť je určite najdôležitejšie kritérium pri výbere stoličky. Rad stoličiek má päťbodový bezpečnostný systém a medzinožný pás, ktorý zamedzuje dieťaťu zo stoličky spadnúť prípadne z nej vyliezť.

Polohovateľnosť

Túto funkciu oceníme predovšetkým u malých detí, ktoré ešte nesedia samostatne. Niektoré stoličky môžu byť v prvých mesiacoch bábätiek využívané vďaka meniacej sa polohe ako relaxačné a naklápacie ležadlá, následne potom ako jedálenské stoličky.

Stabilita

Stabilita úzko súvisí s bezpečnosťou. Stolička by mala byť dostatočne stabilná, aby nedošlo k jej prevráteniu, pretože malé deti rady lezú po vyšších bodoch. Navyše v okamihu, keď začnú chodiť, tak majú potrebu skúšať robiť veci samostatne a mohli by stoličku preklopiť a zraniť sa.

Výškové nastavenie

Možnosť výškového nastavenia je veľmi užitočná, pretože sa stolička prispôsobuje rastu dieťaťa. Drevené stoličky vyrobené z masívu sú konštruované tak starostlivo, že na nich môžu sedieť vďaka výškovej variabilite tak malé deti, ako aj dospelí.

Nosnosť

Je potrebné zvážiť, akú dlhú dobu by ste stoličku radi využívali. Väčšina stoličiek má nízku nosnosť okolo 15 kg, čo zodpovedá deťom okolo 3 rokov, niektoré potom až 30 kg. Vyššiu nosnosť až okolo 100 kg majú rastúce drevené stoličky.

vyberomat sk child chair
vyberomat sk child chair

Cena

Cena do 40 eur

V tejto cene nájdeme jednoduché nepolohovateľné stoličky skôr najznámejších značiek so základnou výbavou. Jedná sa predovšetkým o stoličky plastové, vrátane podsedákov a základných jedálenských pultíkov.

Ďalej sú v tejto skupine stoličky cestovné vo forme sedákov či látkových popruhov na klasickú stoličku.

Cena od 40 do 80 eur

Za túto cenu už zaobstaráte kvalitné stoličky známejších značiek, polohovateľné a ľahko ovládateľné napríklad aj jednou rukou. Okrem toho sú tu na výber aj drevené variabilné stoličky, ktoré môžete využiť ako detský stolček so stoličkou, alebo ako klasickú jedálenskú stoličku s pultíkom. Samozrejme aj v tejto kategórii sú stoličky cestovné vo forme sedadiel umožňujúcich pripevnenie k stolu alebo k stoličke.

Cena od 80 do 100 eur

V tejto cenovej relácii sú dostupné už kvalitné a pevné drevené rastúce stoličky, rovnako ako kvalitné a polohovateľné stoličky známych značiek. Dôraz je kladený na bezpečnosť a komfort dieťaťa spočívajúci v kvalitnom a prepracovanom polstrovaní.

Cena od 100 do 140 eur

V tomto cenovom rozpätí sú jedálenské stoličky veľmi kvalitné, polohovateľné do viacerých polôh, nastaviteľné do viacerých výškových polôh, bezpečné a veľmi dobre udržateľné. Rastúce drevené stoličky sú masívne s veľkou nosnosťou.

Cena nad 140 eur

Za túto cenu kúpite geniálne jedálenské stoličky kombinujúce kvalitné polohovateľné a nastaviteľné stoličky s komfortnými prvkami. Niektoré ponúkajú vysoko pohodlné sedáky, iné sú v kombinácii s hojdačkou a zároveň s hudobným strojčekom alebo kladú akcent na detaily a dizajn.

Obľúbené značky

Peg Perego – vysoký štandard, značka ponúka veľmi kvalitné multifunkčné jedálenské stoličky, polohovateľné a nastaviteľné, rastúce. Špička na trhu. S tým však súvisí aj trochu vyššia cena.

Zopa – výrobky tejto značky sú medzi spotrebiteľmi obľúbené, nájdeme rôzne druhy jedálenských stoličiek od plastových variabilných po drevené rastúce.

Hauck – výrobca drevených rastúcich stoličiek ponúka aj klasické plastové stoličky s pultíkom, ale aj luxusné kombinácie stoličky s polohovateľným ležadlom.

Ikea – ponúka viac variantov jedálenských stoličiek, všetky sú pomerne obľúbené, však klasická biela plastová stolička s pultíkom je hviezdou. Nie je polohovacia, nemá päťbodový bezpečnostný systém, avšak pre deti pohodlná a za výbornú cenu, možnosť dokúpiť podsedák. Veľkým plusom je jednoduchosť údržby a upratovania.

Jitro – česká značka, klasické drevené rastúce stoličky z masívu, veľmi obľúbené. Síce vyššia nákupná cena, ale vzhľadom k tomu, že stolička je veľmi stabilná, má vysokú nosnosť, tak ju možno používať dlho. Existuje v dvoch variantoch, klasická bez bezpečnostného systému pre väčšie deti a s pultíkom pre deti od 6 mesiacov.

Chicco – ponuka tejto značky je naozaj široká, jedná sa o kvalitné, praktické a multifunkčné stoličky, podsedáky, rovnako ako kombinácia s hojdačkami. Výrobky majú výborné hodnotenie kvality.

Cam – ponúka rad stoličiek, okrem klasických skladacích plastových stoličiek ponúka i stoličky so špecifickým typom upevnenia na štandardnú jedálenskú stoličku.

Cosing – táto značka vyrába drevené jedálenské stoličky v tradičnom dizajne, kedy sa dá použiť ako klasická detská jedálenská stolička s pultíkom a prisunúť k jedálenskému stolu alebo ako malá detská stolička s detským stolčekom.

Zaujímavosti a tipy

  • Použité materiály výrobkov sa môžu dosť líšiť, určitú vypovedajúce informácií môže byť cena, avšak je vhodné, aby ste sa s tovarom pred kúpou najprv zoznámili.
  • Pri používaní jedálenských stoličiek buďte vždy prítomní, zamedzíte dieťaťu vyliezať z nej, šplhať po nej a zabránite nebezpečnej situácii.
  • Pred použitím dôkladne skontrolujte, či sú všetky skrutky správne utiahnuté, stolička nasmerovaná, bezpečne usadená a nehrozí poranenie dieťaťa. Samozrejmosťou je kontrola správneho uviazania dieťaťa v stoličke.

Vložiť komentár

Pin It on Pinterest