Ako vybrať správnu detskú pestúnku

Detské pestúnky sú druhom monitora, ktorým dochádza k prenosu zvuku či obrazu na kratšie alebo väčšie vzdialenosti. Ich pomocou môžete kontrolovať dieťa nachádzajúce sa v inej miestnosti ako ste vy. S nástupom moderných technológií došlo k ohromnému rozvoju tejto oblasti a pre lepšiu orientáciu vám prinášame toto porovnanie. Než si pestúnku zaobstaráte, skúste si položiť nasledujúce otázky.

  • Na čo budete pestúnku využívať? Budete potrebovať iba audio prenos alebo by ste radi zaobstarali aj video?
  • Na akej vzdialenosti a kde budete pestúnku používať? Potrebujete ju do interiéru alebo tiež do exteriéru?
  • Ako často ju budete potrebovať? Každý deň alebo len príležitostne?
  • Čo od nej očakávate? Preferujete jednoduché ovládanie? Aké sú vaše požiadavky na bezpečnosť? Aké sú vaše požiadavky na špeciálne dodatkové funkcie prípadne napájanie?
vyberomat sk baby monitor
vyberomat sk baby monitor

Rozdelenie pestúnok podľa spôsobu prenosu

Najjednoduchšie rozdelenie je podľa spôsobu prenosu zvuku.

Analógové pestúnky

Majú lepší dosah, pracujú na nižších frekvenciách a v menšom počte kanálov. Sú citlivejšie na rušenie inými zariadeniami. Vhodné najmä do rodinných domov.

Digitálne pestúnky

Pracujú na vyšších frekvenciách a vyššom počte kanálov. V miestach s prekážkou majú menší dosah. Vhodné predovšetkým do bytov v panelových domoch či bytovkách. 

Wifi – smart modely

Video a zvuk sa prenáša cez internet do aplikácie v telefóne alebo tablete. Výhodou je možnosť sledovať dieťa takmer odkiaľkoľvek. Nevýhodou je potrebné dobré a stabilné internetové pripojenie.

Monitory dychu

Špeciálny druh pestúnok. Pracujú na báze senzorických dosiek, ktoré sledujú dych dieťaťa. Môžu byť samostatne, v niektorých prípadoch spojené s pestúnkou. Existujú aj špeciálne typy a to sú ručné ultrazvuky na počúvanie srdcových oziev plodu.

Kombinované modely

Tieto prístroje kombinujú klasickú pestúnku s monitorovaním dychu bábätka.

vyberomat sk baby monitor
vyberomat sk baby monitor

Rozdelenie pestúnok podľa druhu prenosu

Okrem spôsobu prenosu, teda akým spôsobom prebieha sa zamerajme na druh prenosu, respektíve čo pestúnka prenáša.

Klasická audio pestúnka

Prenáša len zvuk a nie obraz. Hlavnou výhodou je jednoduchosť, skladnosť a menšia finančná náročnosť.

Video pestúnka

Prenáša zvuk i obraz. Menšou nevýhodou je potrebné správne nastavenie detskej jednotky, aby dieťa správne snímala.

Podľa čoho správne vyberať

Detské pestúnky je vhodné vyberať podľa užitočných dodatkových funkcií.

Obojstranná prevádzka

Slúži v podstate ako vysielačka, môžete s dieťaťom komunikovať.

Senzor teploty

Rodičovská jednotka ukazuje teplotu snímanú na detskej jednotke. U niektorých pestúnok je dokonca možné nastaviť minimálnu či maximálnu teplotu, ktoré rodiča upozornia.

VOX funkcia

Prenos signálu je aktivovaný až hlasom dieťaťa, nepracuje neustále a šetrí batériu.

Nočné svetlo

Detská jednotka obsahuje jemné tlmené svetlo upokojujúce bábätko.

Technológia DECT

Digital Enhanced Cordless Communications, čiže vylepšená digitálna bezdrôtová komunikácia, ktorej prenos je šifrovaný a teda nerušený ostatnými zariadeniami.

vyberomat sk baby monitor
vyberomat sk baby monitor

Cena

Cenové rozpätie detských monitorovacích a monitorov dychu je veľké. Cena sa líši podľa značky, podľa funkcií, ale hlavne podľa typu. Už v najnižšej kategórii nájdeme kvalitné výrobky.

Cena do 40 eur

V tejto kategórii nájdeme pomerne veľký výber audio pestúnok analógových i digitálnych, ale tiež jednoduchšie video pestúnky. Ide skôr o menej známe značky. Pestúnky známejších značiek sú s menším dosahom.

Cena od 40 do 80 eur

Tu už nájdeme tiež jednoduchšie smart modely. Toto cenové rozpätie ponúka široký výber veľmi kvalitných pestúnok od známych značiek s dobrým dosahom a množstvom žiadaných funkcií.

Cena od 80 do 150 eur

Za túto cenu zoženieme pestúnky v top kvalite, prémiovej rady známych značiek, monitory dychu, kvalitné kamery. Pestúnky majú veľký dosah, rad výborných a užitočných funkcií ako napr. kvalitný displej atď.

Cena nad 150 eur

Tu nájdeme pestúnky pre náročných, digitálne kamery s vysokým rozlíšením, pestúnky kombinované s monitorom dychu bábätiek, monitory vo vysokej kvalite. Cena uceleného monitoringu dieťaťa dosahuje až takmer 400 eur a okrem video pestúnky a monitoru dychu vo forme klipu na plienku umožňuje zachytenie audia i videa na pamäťovú kartu.

vyberomat.sk electronic nanny
vyberomat.sk electronic nanny

Obľúbené značky

TrueLife – veľmi kvalitná značka poskytujúca vysoký štandard v rôznych cenových kategóriách.

Jablotron – najobľúbenejšia značka medzi monitormi dychu.

Smarton – obľúbenec predovšetkým medzi najlacnejšími pestúnkami.

Philips Avent

Bravo B

Zaujímavosti a tipy

  • Pri výbere nepodceňte spôsob napájania, ktoré môže byť ako na batérie, tak sieťové alebo v kombinácii. Zvážte, ktorú zaobstarať, zvlášť keď plánujete umiestniť pestúnku napr. do kočíka alebo na miesto, kde nie je pripojenie k sieti možné.
  • Dosah prenosu býva uvádzaný vo voľnom priestore za ideálnych podmienok. Teda reálny dosah býva nižší ako uvádzaný výrobcom. Platí úmera čím vyšší počet prekážok medzi jednotkami, tým nižší dosah.

Vložiť komentár