Ako vybrať najlepšiu domácu vinotéku

Rýchla voľba


Ceníme si váš čas a tak sme pripravili hneď na úvod 3 cenové možnosti z ktorých si vyberie každý, kto nemá čas čítať detailné informácie a odborné termíny.

vyberomat sk philco pw kf
vyberomat sk philco pw kf

Najlacnejšia možnosť

vyberomat sk vinoteka wld
vyberomat sk vinoteka wld

Rozumná voľba

vyberomat sk liebherr wkb
vyberomat sk liebherr wkb

Najvyššia kvalita

Organizujete často večierky alebo si radi nalejete pohár dobrého vína len tak? Potom určite oceníte domácu vinotéku. Vďaka nej môžete dlhodobo skladovať víno pri ideálnych podmienkach a ako bonus je vinotéka aj zaujímavým doplnkom interiéru. Ako vinotéky fungujú a podľa čoho si vybrať, vám poradíme v tomto článku.

Čo si vybrať?

Na začiatok sme si pre vás pripravili zopár tipov na výhodné domáce vinotéky, ktoré sme rozdelili podľa typu.

NázovTypKladyZáporyOrientačná cenaKde kúpiť?
PHILCO PW 18 KFmalá– dostupná cena
– šetrná spotreba energie
– hlučnosť
– slabé osvetlenie, ktoré sa nedá trvalo zapnúť
– bez pridaných funkcií
180 €Zobraziť ponuku
HOOVER HWC 154 DELWmalá– prepojenie s aplikáciou
– 4 programy chladenia
– displej
– vyššia cena510 €Zobraziť ponuku
Vinotéka WLD167dekoračná– pekný dizajn
– z masívneho dreva
– 6 drevených políc
– vyššia cena
– bez pridaných funkcií
456 €Zobraziť ponuku
HAIER WS171GAveľká– kapacita
– kontrola teploty a vlhkosti vo vnútri
– antiUV sklenené dvere
– chýba možnosť zmenay otvárania dverí
– chýba oddelená regulácia
960 €Zobraziť ponuku
LIEBHERR WKb 3212veľká– kapacita
– možnosť nastavenia rôznych teplôt
– antiUV sklenené dvere
– vysoká cena
– hlučnosť
1 222 €Zobraziť ponuku
vyberomat sk philco pw kf

PHILCO PW 18 KF

PHILCO PW 18 KF je domáca vinotéka s 5 drevenými policami. Vnútorný objem vinotéky je 50 l, kde sa zmestí 18 fliaš. Patrí do energetickej triedy A. Ročná spotreba energie: 138 kWh/annum. Dosahuje hlučnosť 42 dB. Rozmery: 77 x 34,5 x 45 cm. Váha: 19,51 kg.


vyberomat sk hoover hwc delw

HOOVER HWC 154 DELW

HOOVER HWC 154 DELW je domáca vinotéka so 7 bambusovými policami a s kapacitou 36 fliaš. Vnútorný objem má 108 l. Energetická trieda vinotéky je G, s ročnou spotrebou 157 kWh/annum. Výhodou vinotéky je možnosť prepojenia s aplikáciou, vďaka ktorej môžete mať chladenie stále pod kontrolou. Obsahuje dve teplotné zóny 5 a 18 stupňov celzia. Nechýba jej ani displej či LED osvetlenie. Zvoliť si môžete zo 4 programov chladenia, a to pre červené, biele a šumivé víno či Wifi. Rozmery: 85 x 49 x 53,5 cm. Váha: 30kg.


vyberomat sk vinoteka wld

Vinotéka WLD167

Dekoratívna domáca vinotéka obsahuje 6 drevených políc, na ktoré sa zmestí 20 fliaš vína. Vďaka peknému drevenému dizajnu s nádychom luxusu, zaujme už na prvý pohľad. Vytvorená je z masívneho dreva, čo zaručuje jej odolnosť a kvalitu. Výška: 170 cm. Hmotnosť: 30 kg.


vyberomat sk haier wsga

HAIER WS171GA

Domáca vinotéka HAIER WS171GA, disponuje 7 drevenými policami s kapacitou 171 fliaš. Vnútorný objem má 366 l. Energetická trieda vinotéky je G, s ročnou spotrebou energie 164 kWh/annum. Emisie hluku šíreného vzduchom: C. Chladí prostredníctvom kompresora. Jednozónová vinotéka umožňuje elektronické nastavenie teploty v rozmedzí od +5 stupňov do +20 stupňov. Vybavená je LED displejom na zobrazenie teploty. Dosahuje hlučnosť 38 dB. Rozmery: 185 x 59,5 x 63,9 cm. Váha 92 kg.


vyberomat sk liebherr wkb

LIEBHERR WKb 3212

LIEBHERR Wkb 3212 je domáca vinotéka so 4 drevenými policami. Kapacita vinotéky je až 164 fliaš. Prednosťou je možnosť nastavenia rôznych teplôt vo vnútri vinotéky a AntiUV sklenené dvere. Energetická trieda vinotéky je G s ročnou spotrebou 170,82 kWh/annum. Chladí prostredníctvom kompresoru. Vnútorný objem: 336 l. Rozmery: 135 x 60 x 73,9 cm. Váha: 65 kg.

Kapacita vinotéky

Kapacita vinotéky sa uvádza v počte fliaš, ktoré sa do vinotéky zmestia. Ponuka na trhu je naozaj široká. Ak si doprajete pohárik len výnimočne, postačí vám malá vinotéka s kapacitou 6 fliaš. Ak radi organizujete večierky a hostíte priateľov, určite sa poobzerajte po vinotéke s väčšou kapacitou. Tie najväčšie majú kapacitu až 200 fliaš.

Od kapacity sa odvíja počet políc vo vinotéke. Väčšinou sa jedná o vyberateľné police. Dôležitým parametrom je tiež materiál políc. Stretnúť sa môžete s chrómovanými alebo drevenými policami.

 • Chrómované police – sú lacnejšie, majú typicky prehnutý tvar, ktorý dokonale pojme fľašu.
 • Drevené police – drevené police majú výhodu v tom, že udržujú ideálnu vlhkosť a pôsobia elegantnejšie.

Chladiace zóny

Pre každý druh vína je vhodná iná teplota skladovania. Je preto dôležité zvážiť, aké vína vo vinotéke chcete uskladniť. Podľa počtu chladiacich zón delíme vinotéky na:

 • Jednozónové – vo vinotéke možno nastaviť len jednu teplotu. Je teda vhodná v prípade, že budete skladovať len jeden druh vína.
 • Dvojzónové – možno nastaviť odlišnú teplotu v dvoch rôznych zónach vinotéky. Je teda vhodná pre skladovanie dvoch rôznych druhov vína.
 • Viaczónové – vinotéka je rozdelená na viac ako jednu alebo dve chladiace zóny. V každej zóne je možné nastaviť inú teplotu. Bez problémov tak môžete skladovať niekoľko rôznych druhov vína.
 • Vinotéky bez oddelených zón – špeciálny model vinotéky, kedy teplota sa zhora nadol znižuje. Sami si tak určíte, do akej časti vinotéky víno uskladníte.

Cenovo sú najdostupnejšie jednozónové vinotéky, za nimi nasledujú dvojzónové, najdrahšie sú viaczónové vinotéky.

Aká je správna skladovacia teplota vína

Šumivé víno – 5–7 °C

Perlivé víno – 8–10 °C

Biele a ružové víno – 7–12 °C

Červené víno – 15–18 °C

Spôsob chladenia vinotéky

U vinoték hrá dôležitú úlohu aj spôsob chladenia. Na výber máte medzi chladením s pomocou termoelektrického článku alebo kompresora.

Vinotéky s termoelektrickým článkom

Vinotéky s termoelektrickým článkom fungujú na podobnom princípe ako väčšina prenosných chladničiek. Sú lacnejšie ako vinotéky s kompresorom. Výhodou je aj ich tichý chod bez vibrácií. Nevýhodou je nižší výkon a vyššia spotreba elektrickej energie. Vychladenie vína vo vinotéke s termoelektrickým článkom môže trvať aj celý deň.

Vinotéky s kompresorom

Vinotéky s kompresorom fungujú na rovnakom princípe ako klasické chladničky. Majú väčší chladiaci výkon a nižšiu spotrebu elektrickej energie. Víno ochladí veľmi rýchlo, spravidla do 30 minút. Nevýhodou je vyššia cena a hlučnosť.

Hlučnosť vinotéky

Ak plánujete vinotéku umiestniť do priestoru, ktorý bežne obývate, určite nezabudnite pri výbere zohľadniť aj jej hlučnosť. Ako už sme spomenuli vyššie, vinotéky s kompresorom sú oveľa hlučnejšie než tie s termoelektrickým článkom. Hlučnosť vinotéky zistíte z energetického štítku. Najčastejšie sa sila hlučnosti u domácich vinoték pohybuje medzi 25-50 decibelov. Samozrejme, že čím vyššie číslo, tým je vinotéka hlučnejšia.

Energetická náročnosť

Predpokladáme, že vinotéka vám pobeží celý deň, rovnako ako chladnička. Preto je vhodné zamerať sa aj na jej spotrebu elektrickej energie. Všetky údaje by mali byť uvedené na energetickom štítku. Spotrebu tiež ovplyvňuje okolitá teplota, úžitkový objem vinotéky a typ jej chladenia.

Umiestnenie vinotéky

Z hľadiska umiestnenia máte na výber medzi dvoma typmi vinoték – voľne stojace a vstavané. Pre umiestnenie oboch typov vinoték platia niektoré spoločné zásady. Vinotéka by nemala byť nikdy umiestnená v blízkosti zdroja tepla (rúra, varná doska, radiátor, krb). Rovnako tak by nemala byť vystavená priamym slnečným lúčom. Oboje zvyšuje teplotu vo vnútri vinotéky. Tá potom musí vynaložiť väčšie úsilie na chladenie, čo zvyšuje spotrebu elektrickej energie.

Doplnkové funkcie

Rad vinoték je vybavená množstvom doplnkových funkcií pre váš väčší užívateľský komfort. Medzi najčastejšie doplnky a príslušenstvo patrí:

 • Airfreshfilter – neutralizuje nežiaduce pachy vo vinotéke.
 • Antibakteriálna ochrana – ničí a odstraňuje nežiaduce baktérie vnútri vinotéky.
 • LED displej – zobrazuje aktuálnu teplotu, vlhkosť a ďalšie dôležité informácie.
 • LED osvetlenie – vnútorné osvetlenie vinotéky, svieti nepretržite, ale nezahrieva fľaše.
 • Miesto na uloženie karafy – priestor na uloženie vína naliateho v karafe.
 • Superchladenie – krátkodobo výrazne a rýchlo zníži teplotu vo vinotéke.
 • Touchlight – slúži k rozsvieteniu vnútorného priestoru vinotéky bez nutnosti otvorenia dvierok.
 • Uhlíkový filter – zabezpečuje prívod čerstvého vzduchu do vinotéky.
 • UV filter – slnečné lúče môžu víno znehodnotiť. UV filter zabudovaný v skle dverí vinotéky zabráni prenikaniu lúčov dovnútra.
 • Zámok – vinotéku možno uzamknúť, aby sa do nej nedostali nepovolené osoby či deti.

Ako správne skladovať víno

O vhodnej teplote skladovania vína sme písali vyššie. Poďme sa teraz pozrieť, aké ďalšie faktory by ste si mali postrážiť, ak chcete víno skladovať správne.

 • Vlhkosť – aby korková zátka správne tesnila, je dôležitá optimálna hodnota vlhkosti vo vinotéke. Ideálna vlhkosť sa pohybuje v rozmedzí 50-70%.
 • Poloha fliaš – fľaše s vínom sa skladujú naležato tak, aby bol korok v kontakte s vínom a vlhký. Tým zabránite jeho zosychaniu a oxidácii vína.
 • Pokojné prostredie – aby víno dobre zrelo, potrebuje pokoj. Aj drobné vibrácie môžu zrenie vína narušiť. Víno preto premiestňujte čo najmenej a vyberte vinotéku opatrenou ochranou proti vibráciám.

Cena

Cena sa odvíja od kapacity vinotéky, typu jej chladenia a doplnkovej výbavy. Základný model vinotéky kúpite už do 200 eur, ale nečakajte žiadne zázraky. Obstojnú vinotéku môžete kúpiť za 400-800 eur. Pokiaľ túžite po naozaj dokonalej vinotéke s veľkou kapacitou a radom nadštandardných funkcií, počítajte s cenou aj niekoľko tisíc eur.

Obľúbené značky

Medzi osvedčených výrobcov vinoték patrí napr. Philco, Liebherr, Haier, Guzzanti, Dunavox a ďalšie.

Vložiť komentár

Pin It on Pinterest