Ako vybrať najlepšiu domácu vínotéku

Organizujete často večierky alebo si radi nalejete pohár dobrého vína len tak? Potom určite oceníte domácu vinotéku. Vďaka nej môžete dlhodobo skladovať víno pri ideálnych podmienkach a ako bonus je vinotéka aj zaujímavým doplnkom interiéru. Ako vinotéky fungujú a podľa čoho si vybrať, vám poradíme v tomto článku.

Kapacita vinotéky

Kapacita vinotéky sa uvádza v počte fliaš, ktoré sa do vinotéky zmestia. Ponuka na trhu je naozaj široká. Ak si doprajete pohárik len výnimočne, postačí vám malá vinotéka s kapacitou 6 fliaš. Ak radi organizujete večierky a hostíte priateľov, určite sa poobzerajte po vinotéke s väčšou kapacitou. Tie najväčšie majú kapacitu až 200 fliaš.

Od kapacity sa odvíja počet políc vo vinotéke. Väčšinou sa jedná o vyberateľné police. Dôležitým parametrom je tiež materiál políc. Stretnúť sa môžete s chrómovanými alebo drevenými policami.

 • Chrómované police – sú lacnejšie, majú typicky prehnutý tvar, ktorý dokonale pojme fľašu.
 • Drevené police – drevené police majú výhodu v tom, že udržujú ideálnu vlhkosť a pôsobia elegantnejšie.

Chladiace zóny

Pre každý druh vína je vhodná iná teplota skladovania. Je preto dôležité zvážiť, aké vína vo vinotéke chcete uskladniť. Podľa počtu chladiacich zón delíme vinotéky na:

 • Jednozónové – vo vinotéke možno nastaviť len jednu teplotu. Je teda vhodná v prípade, že budete skladovať len jeden druh vína.
 • Dvojzónové – možno nastaviť odlišnú teplotu v dvoch rôznych zónach vinotéky. Je teda vhodná pre skladovanie dvoch rôznych druhov vína.
 • Viaczónové – vinotéka je rozdelená na viac ako jednu alebo dve chladiace zóny. V každej zóne je možné nastaviť inú teplotu. Bez problémov tak môžete skladovať niekoľko rôznych druhov vína.
 • Vinotéky bez oddelených zón – špeciálny model vinotéky, kedy teplota sa zhora nadol znižuje. Sami si tak určíte, do akej časti vinotéky víno uskladníte.

Cenovo sú najdostupnejšie jednozónové vinotéky, za nimi nasledujú dvojzónové, najdrahšie sú viaczónové vinotéky.

Aká je správna skladovacia teplota vína

Šumivé víno – 5–7 °C

Perlivé víno – 8–10 °C

Biele a ružové víno – 7–12 °C

Červené víno – 15–18 °C

Spôsob chladenia vinotéky

U vinoték hrá dôležitú úlohu aj spôsob chladenia. Na výber máte medzi chladením s pomocou termoelektrického článku alebo kompresora.

Vinotéky s termoelektrickým článkom

Vinotéky s termoelektrickým článkom fungujú na podobnom princípe ako väčšina prenosných chladničiek. Sú lacnejšie ako vinotéky s kompresorom. Výhodou je aj ich tichý chod bez vibrácií. Nevýhodou je nižší výkon a vyššia spotreba elektrickej energie. Vychladenie vína vo vinotéke s termoelektrickým článkom môže trvať aj celý deň.

Vinotéky s kompresorom

Vinotéky s kompresorom fungujú na rovnakom princípe ako klasické chladničky. Majú väčší chladiaci výkon a nižšiu spotrebu elektrickej energie. Víno ochladí veľmi rýchlo, spravidla do 30 minút. Nevýhodou je vyššia cena a hlučnosť.

Hlučnosť vinotéky

Ak plánujete vinotéku umiestniť do priestoru, ktorý bežne obývate, určite nezabudnite pri výbere zohľadniť aj jej hlučnosť. Ako už sme spomenuli vyššie, vinotéky s kompresorom sú oveľa hlučnejšie než tie s termoelektrickým článkom. Hlučnosť vinotéky zistíte z energetického štítku. Najčastejšie sa sila hlučnosti u domácich vinoték pohybuje medzi 25-50 decibelov. Samozrejme, že čím vyššie číslo, tým je vinotéka hlučnejšia.

Energetická náročnosť

Predpokladáme, že vinotéka vám pobeží celý deň, rovnako ako chladnička. Preto je vhodné zamerať sa aj na jej spotrebu elektrickej energie. Všetky údaje by mali byť uvedené na energetickom štítku. Spotrebu tiež ovplyvňuje okolitá teplota, úžitkový objem vinotéky a typ jej chladenia.

Umiestnenie vinotéky

Z hľadiska umiestnenia máte na výber medzi dvoma typmi vinoték – voľne stojace a vstavané. Pre umiestnenie oboch typov vinoték platia niektoré spoločné zásady. Vinotéka by nemala byť nikdy umiestnená v blízkosti zdroja tepla (rúra, varná doska, radiátor, krb). Rovnako tak by nemala byť vystavená priamym slnečným lúčom. Oboje zvyšuje teplotu vo vnútri vinotéky. Tá potom musí vynaložiť väčšie úsilie na chladenie, čo zvyšuje spotrebu elektrickej energie.

Doplnkové funkcie

Rad vinoték je vybavená množstvom doplnkových funkcií pre váš väčší užívateľský komfort. Medzi najčastejšie doplnky a príslušenstvo patrí:

 • Airfreshfilter – neutralizuje nežiaduce pachy vo vinotéke.
 • Antibakteriálna ochrana – ničí a odstraňuje nežiaduce baktérie vnútri vinotéky.
 • LED displej – zobrazuje aktuálnu teplotu, vlhkosť a ďalšie dôležité informácie.
 • LED osvetlenie – vnútorné osvetlenie vinotéky, svieti nepretržite, ale nezahrieva fľaše.
 • Miesto na uloženie karafy – priestor na uloženie vína naliateho v karafe.
 • Superchladenie – krátkodobo výrazne a rýchlo zníži teplotu vo vinotéke.
 • Touchlight – slúži k rozsvieteniu vnútorného priestoru vinotéky bez nutnosti otvorenia dvierok.
 • Uhlíkový filter – zabezpečuje prívod čerstvého vzduchu do vinotéky.
 • UV filter – slnečné lúče môžu víno znehodnotiť. UV filter zabudovaný v skle dverí vinotéky zabráni prenikaniu lúčov dovnútra.
 • Zámok – vinotéku možno uzamknúť, aby sa do nej nedostali nepovolené osoby či deti.

Ako správne skladovať víno

O vhodnej teplote skladovania vína sme písali vyššie. Poďme sa teraz pozrieť, aké ďalšie faktory by ste si mali postrážiť, ak chcete víno skladovať správne.

 • Vlhkosť – aby korková zátka správne tesnila, je dôležitá optimálna hodnota vlhkosti vo vinotéke. Ideálna vlhkosť sa pohybuje v rozmedzí 50-70%.
 • Poloha fliaš – fľaše s vínom sa skladujú naležato tak, aby bol korok v kontakte s vínom a vlhký. Tým zabránite jeho zosychaniu a oxidácii vína.
 • Pokojné prostredie – aby víno dobre zrelo, potrebuje pokoj. Aj drobné vibrácie môžu zrenie vína narušiť. Víno preto premiestňujte čo najmenej a vyberte vinotéku opatrenou ochranou proti vibráciám.

Cena

Cena sa odvíja od kapacity vinotéky, typu jej chladenia a doplnkovej výbavy. Základný model vinotéky kúpite už do 200 eur, ale nečakajte žiadne zázraky. Obstojnú vinotéku môžete kúpiť za 400-800 eur. Pokiaľ túžite po naozaj dokonalej vinotéke s veľkou kapacitou a radom nadštandardných funkcií, počítajte s cenou aj niekoľko tisíc eur.

Obľúbené značky

Medzi osvedčených výrobcov vinoték patrí napr. Philco, Liebherr, Haier, Guzzanti, Dunavox a ďalšie.

Vložiť komentár

Pin It on Pinterest