Ako sa starať o hodinky

Rýchla voľba


Ceníme si váš čas a tak sme pripravili hneď na úvod 3 možnosti z ktorých si vyberie každý, kto nemá čas čítať detailné informácie a odborné termíny.

vyberomat sk festina
vyberomat sk festina

Najlepšie dámske hodinky

vyberomat sk citizen classic chrono ca l
vyberomat sk citizen classic chrono ca l

Najlepšie pánske hodinky

vyberomat sk apple watch series mm polnocno sivy hlinik s polnocnym sportovym remienkom
vyberomat sk apple watch series mm polnocno sivy hlinik s polnocnym sportovym remienkom

Najlepšie smart hodinky

Hodinky sú malý prenosný prístroj, ktorý nás informuje o čase. V dnešnej dobe sa však hodinky stávajú aj dôležitým módnym doplnkom, či pomocníkom do športu. Výrobcovia sa predbiehajú a ponúkajú čoraz šikovnejšie modely, ktoré poskytujú bohaté funkcie. Meranie tepu, krokomer či aktuálne počasie sú už dnes samozrejmosťou. Nesmie chýbať ani možnosť spárovania s telefónom, čítanie správ či prijímanie hovorov. A čím drahší model si kúpite, tým viac funkcií väčšinou aj dostanete.

Vždy však záleží na tom, aký typ hodiniek máte a kam ho nosíte. Niektorí ľudia majú viacero modelov, podľa toho, na akú spoločenskú udalosť sú určené. Na trhu sa dnes predáva neskutočné množstvo rozdelené podľa typov hodiniek, materiálu, značky, zobrazenia času či dizajnu.

To, ako si vybrať hodinky, sme už preberali v predchádzajúcom článku. Teraz sa zameriame na to, ako sa starať o hodinky. Napriek ich inteligencii ide o jemný mechanizmus, ktorý si zaslúži citlivé zaobchádzanie. Stačí drobná vada a hodinky prestanú fungovať správne. V článku vám preto prinášame dôležité informácie ohľadom starostlivosti o hodinky, aby vám čo najdlhšie slúžili v tej najlepšej kondícii.

Čo si vybrať?

Na začiatok sme si pre Vás pripravili na kvalitné hodinky, z ktorých si vyberú dámy aj páni.

NázovTypKladyZáporyOrientačná cenaKde kúpiť?
Amazfit T-Rex Rock pánske – smart hodinky
– množstvo funkcií
– vodotesnosť
– možnosť vybrať si zo 4 farebných prevedení
– robustný dizajn79,90 €Zobraziť ponuku
FESTINA 16719/1dámske– elegantný dizajn
– vodotesnosť
– kvalitná oceľ
– bez pridaných funkcií88,90 €Zobraziť ponuku
GUESS GW 0009G2unisex– elegantný dizajn
– vodotesnosť
– kožené ramienko
– bez pridaných funkcií93,90 € Zobraziť ponuku
CITIZEN Classic Chrono CA0690-88Lpánske – elegantný dizajn
– vodotesnosť
– odolnosť
– solárne nabíjanie
– obsahujú chronograf, stopky a dátum
– vyššia cena223,90 € Zobraziť ponuku
Apple Watch SEunisex– smart hodinky
– kvalita
– množstvo funkcií
– vodotesnosť
– možnosť vybrať si z 5 farebných prevedení
– vysoká cena
– drahá údržba
419 € Zobraziť ponuku
vyberomat cz product

Amazfit T-Rex Rock

Pánsky model hodiniek ponúka pevnú outdoorovú konštrukciu, vodeodolnosť a vysokú odolnosť voči prachu. Puzdro je vyrobené z plastu a remienok zo silikónu. Naviac má naozaj pevné sklíčko, ktoré odolá aj náročnejším športom. Ide o inteligentné hodinky s dotykovým displejom a vysokou výdržou batérie, dokonca až 20 dní. Majú množstvo užitočných funkcií, ktoré využijete nielen pri športovaní. Sú kompatibilné s operačným systémom Android aj s iOs. Model ponúka štyri farebné prevedenia. Priemer ciferníka je 33 mm.


vyberomat sk festina
vyberomat sk festina

FESTINA 16719/1

Elegantné dámske hodinky. Model disponuje quartzovým hodinovým strojčekom a kruhovým ručičkovým ciferníkom. Raz za čas je potrebné odniesť hodinky do servisu, aby vám vymenili batériu a spravili údržbu. Vy sa o hodinky inak špeciálne starať nemusíte. Ciferník je z minerálneho sklíčka, puzdro z ocele ako aj ramienok. Priemer ciferníku je 33 mm.


vyberomat sk guess gw g
vyberomat sk guess gw g

GUESS hodinky

Tento model má analógový (ručičkový) ciferník. Zároveň sa jedná o quartzové hodinky, ktoré sú poháňané baterkou. O tú sa sami nestaráte, je potrebné ju približne raz za dva roky odniesť do servisu na výmenu. Výhodou je, že batériu nemusíte naťahovať ani dobíjať. Tento model je unisex, takže hodinky sa hodia tak mužom ako ženám. Remienok je vyrobený z kože, puzdro z ocele a sklíčko je minerálne. Je to nadčasový model, ktorý využijete na bežné nosenie do práce, ale aj na slávnostnejšie spoločenské udalosti. Odolajú dažďu, ale do sprchy si ich neberte. Nájdete ich v troch farebných prevedeniach. Ciferník má priemer 44 mm.


vyberomat sk citizen classic chrono ca l
vyberomat sk citizen classic chrono ca l

CITIZEN Classic Chrono

Ide o dizajnové pánske hodinky, ktoré obsahujú funkciu stopiek, ukazovateľ dátumu a chronograf. Veľkým plusom je ich solárne nabíjanie, takže sa vám nevybijú. Hodinky bez problémov vydržia aj plávanie a potápanie v nízkych hĺbkach. Ide o odolný model, puzdro aj remienok sú vyrobené z ocele. Sklíčko je minerálne. Priemer ciferníka je 44 mm.


vyberomat sk apple watch series mm polnocno sivy hlinik s polnocnym sportovym remienkom
vyberomat sk apple watch series mm polnocno sivy hlinik s polnocnym sportovym remienkom

Apple Watch SE 45 mm

Inteligentné hodinky s dotykovým displejom. Hodinky ponúkajú okrem sledovania času celú radu ďalších funkcií týkajúcich sa športu a pohybu ako je krokomer, výpočet kalórií, meranie rýchlosti, vyjdené poschodia a ďalšie. Vďaka možnosti spárovania s mobilným telefónom značky Apple môžete sledovať notifikácie, či dokonca telefonovať alebo platiť. Batéria funguje tak ako pri telefóne a hodinky vydržia nabité približne 18 hodín. Puzdro je z hliníku a remienok zo silikónu. Remienok tohto modelu zoženiete v čiernej, ružovej, želenej, modrej alebo červenej farbe. Ciferník má priemer 45 mm.

Druhy strojčekov hodiniek

Dnešné moderné technológie sú veľmi pokrokové. Jedným z výmyslov dnešnej doby sú napríklad inteligentné hodinky, ktorým nemusíte vymieňať batériu. Za to ich však musíte pravidelne dobíjať, rovnako ako váš telefón. Takéto modely väčšinou vydržia na jedno nabitie 2–3 dni.

Quartzové hodinky sú poháňané batériou, ktorú nenabíjate, ale musíte ju vymieňať. Každé 1 – 2 roky ich musíte zaniesť na výmenu k renovovanému hodinárovi. Nikdy ju neskúšajte vymieňať sami v domácich podmienkach. Hodinky by ste mohli nenávratne poškodiť. Niektoré modely majú dokonca funkciu (označovanú EOL), ktorá vám odhalí životnosť batérie. Pokiaľ sa blíži koniec životnosti batérie, sekundová ručička začne poskakovať v intervaloch štyroch sekúnd. Ak sa to stane na vašich hodinkách, neváhajte s výmenou príliš dlho, inak môže dôjsť k vážnemu poškodeniu mechanizmu.

Naopak mechanické hodinky nemajú batériu ani žiadnu elektroniku, ktorú by ste museli vymieňať. Za to však vyžadujú pravidelné naťahovanie, ktoré musíte spraviť ručne. Vždy záleží na strojčeku v modeli. Väčšinou však vydržia natiahnuté jeden deň. Ďalšou nevýhodou je, že ak ich natiahnete viac, nebudú ukazovať správny čas. Ide však o pôvodný typ chodu hodiniek, ktorý oceňuje množstvo milovníkov klasických hodiniek. Ďalej existujú automatické hodinky, ktoré sa naťahujú samy pravidelným nosením a pohybom vašej ruky. Sú však závislé na pohybe. Ak ich teda necháte nejaký čas ležať, po pár dňoch sa zastavia.

Vodotesnosť verzus vodeodolnosť

Tento parameter môže byť pre niekoho pri výbere hodiniek nevyhnutným. Dajte si však pozor. Pokiaľ je na nich napísané „water resist“ (vodotesnosť), neznamená to, že sa s nimi môžete sprchovať, kúpať v bazéne či potápať. Naopak, znamená to, že sú odolné voči zvýšenej vlhkosti, jemnému dažďu a prachu.

Ak hľadáte hodinky napríklad do bazénu, zamerajte sa na tie, ktoré budú mať označenie „wateproof“ (vodoodolnosť). Len takéto hodinky vydržia bežné vodné aktivity. Ak hľadáte model, s ktorým by ste sa mohli aj potápať, pri výbere si zistite, do akej hĺbky je to s ním možné.

Vonkajšie vplyvy

Na životnosť a odolnosť hodiniek vplýva množstvo vonkajších faktorov, ktoré by ste nikdy nemali podceňovať. Hodinky neznesú prudké zmeny teplôt. Nikdy ich nenamáčajte do horúcej vody. Pokiaľ sa v lete rozpália na slnku, nevstupujte s nimi do studenej vody. Pokiaľ dôjde ku kontaktu so slanou vodou, umyte ich čistou sladkou vodou a nakoniec usušte suchou utierkou. Zároveň by ste sa s nimi mali vyhnúť návšteve sauny. Ani vodná para nepôsobí na hodinky priaznivo. Všetky tieto faktory a situácie prispievajú k strate ich vodotesnosti.

Ako už bolo spomenuté, hodinky sú veľmi citlivý prístroj. Práve preto by ste sa mali vyhnúť nárazom a pádom, ktoré môžu spôsobiť nenávratné poškodenie. Snažte sa preto zamedziť nevhodnému a neopatrnému zaobchádzaniu. Ďalším rizikom pre hodinky je magnetické pole. Predovšetkým pri mechanických hodinkách môže spôsobiť buď zrýchlenie alebo naopak, spomalenie ich chodu. Dlhší a výraznejší kontakt s magnetickým polom môže zapríčiniť aj úplne prerušenie ich funkčnosti. Tieto odchýlky majú na svedomí väčšinou malé magnety umiestnené v počítači, reproduktoroch, telefóne či dokonca vo féne alebo vysávači. Preto hodinky radšej nikdy neodkladajte do blízkosti takejto elektroniky a spotrebičov. Pokiaľ by sa vám to predsa len stalo, vyhľadajte odborníka. Ten vám hodinky opraví. Nemusíte sa však obávať, k trvalému poškodeniu by dôjsť nemalo.

Čo ešte môže byť rizikom? Napríklad rôzne kozmetické prípravky a parfumy, ktoré by ste mali aplikovať tak, aby ste priamo nezasiahli ani puzdro, ani remienok.

Špecializovaný servis

Nech už máte doma akýkoľvek typ hodiniek, je dôležité sa o ne starať. Pokiaľ máte mechanický typ, s vymeniteľnými batériami, mali by ste ich aspoň raz za dva roky odniesť k hodinárovi. Ten vám nielen vymení batériu, ale aj skontroluje tesnenie a ich funkčnosť.

Pokiaľ na hodinkách spozorujete vadu, nikdy sa ju nesnažte svojpomocne opraviť či vyčistiť. Veľmi ľahko poškodíte celý mechanizmus, možno už nadobro. Pokiaľ sa ich posnažíte otvoriť a vyčistiť dychom, všetko ešte zhoršíte. Dovnútra sa tak dostane vlhkosť a prach a jednotlivé drobné súčiastky sa ešte viac poškodia. Zverte ich radšej autorizovanému servisu, kde sa vám o ne správne postarajú.

Ultrazvukové čištenie

Okrem servisu, teda kontroly tesnenia a výmeny batérie, by ste mali nechať hodinky vyčistiť. Tým sa z hodiniek odstránia nečistoty, ktoré sa v nich usadili. Pri čistení používa odborník ultrazvuk, ktorým vyčistí puzdro, ale aj remienok. Tým sa predlžuje ich životnosť a opäť získajú perfektný vzhľad. Na čistenie by ste ich mali odniesť aspoň raz za rok.

Tipy

  1. Starajte sa o svoje hodinky poriadne, aby vám vydržali veľa rokov
  2. Nechte si ich pravidelne kontrolovať a čistiť v servise pomocou ultrazvuku
  3. Nikdy ich sami neopravujte, ide o veľmi citlivý mechanizmus
  4. Dajte si pozor na prudké zmeny teplôt
  5. Vyhýbajte sa silným nárazom, ktoré ich môžu poškodiť
  6. Pri vodných aktivitách si dajte pozor, aby boli naozaj vodoodolné
  7. Vždy ich odkladajte na suché a bezpečné miesto

Záver

Hodinky sú dôležitým doplnkom, ktorý využívame na bežné nosenie, ako doplnok do spoločnosti či ako pomocníka pri športe. Zároveň však majú veľmi citlivý mechanizmus, ktorý vyžaduje náležitú starostlivosť. Je potrebné predchádzať nárazom a pádom. Doprajte im pravidelné čistenie ultrazvukom a kontrolu v servise. Každý model je jedinečný a vyžaduje rozdielnu starostlivosť. Preto sa dopredu zamerajte na to, aký model je pre vás vhodný. Následnú starostlivosť potom prispôsobte jeho potrebám, či už to bude nabíjanie pomocou kábla, pohybom vašej ruky alebo výmenou batérie v servise. Vyberte si preto model, ktorý vám vyhovuje a budete sa vedieť oň postarať.

Vložiť komentár

Pin It on Pinterest