Ako si vybrať lyže

Rýchla voľba


Ceníme si váš čas a tak sme pripravili hneď na úvod 3 možnosti z ktorých si vyberie každý, kto nemá čas čítať detailné informácie a odborné termíny.

vyberomat sk salomon t jr xs
vyberomat sk salomon t jr xs

Najlepšie detské lyže

vyberomat sk atomic cloud
vyberomat sk atomic cloud

Najlepšie dámske lyže

vyberomat sk atomic redster s
vyberomat sk atomic redster s

Najlepšie unisex lyže

Plánujete si vybrať nové zjazdové lyže a plne si tak užívať upravenú zjazdovku alebo aj náročnejší terén v horách? Vášmu výberu by malo predchádzať dôkladné porovnanie všetkých parametrov. Správny výber závisí aj od štýlu vašej jazdy a jazdy v oblúkoch. Lyže je potrebné vyberať aj na základe vašich osobných parametrov, ako je vaša výška a hmotnosť. Pri rozhodovaní zohľadnite aj vaše lyžiarske skúsenosti, či ste začiatočník, pokročilí alebo závodný športovec. Majte na pamäti, že kvalita lyží nezávisí od iba od ceny. Určite neplatí, že čím drahšie lyže, tým lepšie.

Okrem výberu správnych lyží si nezabudnite zvoliť aj vhodné príslušenstvo. Okrem lyžiarskych palíc je základným bezpečnostným prvkom aj lyžiarska prilba, bez ktorej by ste sa na lyže nemali ani postaviť. Dôležité sú taktiež lyžiarske rukavice, lyžiarske okuliare a podobne. Všetky potrebné parametre na jednoduchý a správny výber lyží sme vám spísali v nasledujúcom článku.

Čo si vybrať?

Pripravili sme si pre vás zopár tipov pre výhodné lyže.

NázovTypKladyZáporyOrientačná
cena
Kde kúpiť?
Salomon L T1 Jr XS + C5 GW J75detské– kompozitové jadro pre ľahšie ovládanie
– dizajn
– rôzne veľkosti
– iba pre rekreačné lyžovanie144 € Výhodná ponuka
ATOMIC VANTAGE GIRL X + C5 GW Pink/Berrydetské – tech. Ben – X a Junior trak S pre jednoduchšie zatáčanie
– typ All mountain
– iba pre rekreačné lyžovanie 158 €Výhodná ponuka
Elan Wildcat 76 LS + ELW 9 GW Shiftdámske– typ All mountain
– laminátové drevené jadro
– nevhodné pre pánov273 € Výhodná ponuka
Atomic Cloud 8 + M 10 GW Whitedámske– ľahké jadro
– dizajn
– nevhodné pre pánov
– iba pre rekreačné lyžovanie
400 € Výhodná ponuka
Head WC Rebels i. GSR SW + PR 11 GWunisex– typ All mountain
– pevnosť zaručená titanalom
– vysoká cena 414 € Výhodná ponuka
Atomic Redster S7 + F 12 GW Red/Blackunisex– dizajn, výstuže z titánu
– vhodné pre skúsených lyžiarov
– vysoká cena 700 € Výhodná ponuka

Detské lyže Salomon T1 Jr XS

Zjazdové lyže určené pre malých lyžiarov. Majú kompozitové jadro, aby uľahčili svoju ovládateľnosť a zjednodušili zatáčanie na svahu. Okrem funkčnosti disponujú aj veselým dizajnovým prevedením, aby sa páčili malým lyžiarom. Tento model nájdete v troch možných dĺžkach. Odporúča sa pre deti s hmotnosťou 13 – 45 kg a výškou 100 – 120 cm.


vyberomat sk atomic vantage girl x c gw

ATOMIC VANTAGE GIRL X 100 – 120 + C5 GW

Zjazdové lyže typu all mountain sú ideálne pre dievčatká, ktoré milujú lyžovanie a vydržia na horách kľudne aj celý deň. Vďaka technológií Ben-X a Junior Trak S zjednodušujú lyžiarom zatáčanie a umožňujú lepší kontakt lyží so snehom. Zároveň disponujú bočnicou Full Cap, čo zaisťuje 100 % prenos sily a dokonalé držanie hrán. Densolite jadro je vyrobené z peny. Odporúčaná výška jazdca: 120 – 140 cm. Odporúčaná hmotnosť: 25 – 50 kg. Rádius: 9 m. Sidecut: 08 – 68 – 89. Rozmery l.: d. 120 x š. 68. Hmotnosť l.: 1,4 kg. Viazanie: C 5 GW.


Dámske lyže Elan Wildcat 76 LS

Tento model dámskych lyží je univerzálny. Môžete ho využiť na upravenej zjazdovke, ale aj mimo nej, v horskom teréne (typ All mountain). Sú vhodné nielen pre rekreačné jazdkyne ale aj pre skúsené, ktoré majú rady rýchlejšiu jazdu. Obsahujú laminátové drevené jadro. Tento model zoženiete v troch možných dĺžkach. Odporúča sa pre ženy s hmotnosťou 45 – 90 kg a s výškou 155 – 170 cm.


Unisex lyže Atomic REDSTER S7

Tento model lyží je unisex, využijú ho zdatní lyžiari aj lyžiarky. Na rozdiel od vyššie spomenutého modelu obsahuje tvrdšie jadro a k tomu dve výstuže z titánu, ktoré tlmia vibrácie. Ide o takzvané slalomky, viac vykrojené lyže, takže sú ideálne na prudšie a viac rezané oblúky. Vhodné sú pre skúsených lyžiarov, ktorí milujú rýchlu jazdu. Odporúčajú sa dokonca aj na príležitostné preteky. Nájdete ich v troch rôznych dĺžkach v červeno-čiernom prevedení.


Unisex lyže Head WC Rebels i.GSR

Univerzálny model lyží určený pre obe pohlavia. Spadá do kategórie lyží s označením All mountain. To znamená, že lyže sú vhodné pre nenáročných jazdcov na rekreačné lyžovanie na upravených zjazdovkách. Zároveň sú vhodné aj pre náročnejších lyžiarov, milujúcich rýchlejšiu jazdu aj v neupravenom teréne. Nájdete ich v troch dostupných dĺžkach. Sú vhodné pre jazdcov s hmotnosťou 60 – 100 kg a výškou 160 – 180 cm.


Dámske lyže Atomic Cloud 8

Zjazdové lyže určené hlavne pre ženy. Vďaka ľahkému jadru poskytujú ľahkú ovládateľnosť. Využijú ich nielen začiatočnícke lyžiarky, ale aj skúsené jazdkyne, ktoré si chcú užiť rekreačné jazdenie. Tento model je určený len na upravené zjazdovky. Lyže nájdete až v štyroch rôznych dĺžkach v bielom prevedení. Určené sú pre lyžiarky s hmotnosťou 50 – 90 kg a s výškou 155 – 185 cm.

Začiatočník alebo pokročilý lyžiar

Mäkké lyže sú určené pre začiatočníkov a rekreačných lyžiarov. Majú mäkšie jadro, čiže sú poddajnejšie a ľahšie s nimi zatočíte. Sú ideálne pre tých, ktorí jazdia pomaly a opatrne a pre tých, ktorí sa lyže ešte len učia ovládať.

Tvrdé lyže sú určené skôr pre pokročilých lyžiarov, ktorí už majú veľa skúseností a užívajú si rýchlejšiu jazdu. Tvrdšie lyže majú drevené jadro, ktoré je často zosilnené titánom. Manipulácia na nich vyžaduje väčšiu silu a koordináciu, pretože sa vám s nimi môže horšie zatáčať.

Výber podľa pohlavia

pánske lyže — lyže pre mužov sa vyrábajú v najväčších dĺžkach. Často sú označované aj ako unisex modely. Do tejto kategórie spadajú lyže pre veľmi skúsených lyžiarov a lyžiarky. Patrí sem najviac modelov na rýchlu jazdu a závodné lyžovanie. Na rozdiel od dámskych a detských modelov sú tvrdšie.

dámske lyže — ženské modely rozoznáte na základe ich dĺžky aj tvrdosti. Lyže tejto kategórie sú kratšie a majú ľahšie a mäkšie jadro. Väčšinou majú rozšírenú špičku a užšiu pätku, čo umožňuje lepšie vytáčanie oblúkov. Taktiež majú oproti pánskym lyžiam posunuté viazanie a ťažisko viac dopredu, čo ešte zjednodušuje ich ovládateľnosť. Sú vhodné pre rekreačné lyžiarky a začiatočníčky. V tejto kategórii nájdete aj lyže pre pokročilé jazdkyne. Vyrábajú sa najčastejšie v bielej červenej alebo ružovej farbe. Dizajn lyží často obsahuje aj rôzne ženské motívy.

detské lyže — lyže pre menších lyžiarov majú výrazne ľahšiu konštrukciu, mäkké jadro a sú prispôsobené na jednoduchý pohyb. Vyzerajú ako zmenšenina klasických lyží. Pri výbere sa zamerajte hlavne na ich dĺžku. Správne lyže by mali byť o 10 – 20 cm kratšie, ako výška vášho dieťaťa. Pre deti bude dôležité aj bezpečnostné viazanie. V prípade pádu sa topánka sama uvoľní z viazania, čím sa predíde zraneniam. Detské lyže zoženiete v rôznych dizajnových a farebných motívoch.

Výber dĺžky lyží

Veľmi dôležitým parametrom pri výbere lyží je ich dĺžka. Výber správnej dĺžky závisí od viacerých faktorov ako je výška postavy a štýl jazdenia. Pokiaľ zvolíte nesprávnu dĺžku lyží, bude sa vám na nich zle jazdiť. Preto si pri výbere určite nechajte poradiť od odborníka v predajni, ktorý vám určí správnu a presnú dĺžku vhodnú pre vás.

Výška postavy

Pri výbere dĺžky lyží pre dospelých nehrá rolu pohlavie, ale výška danej osoby. Dĺžka lyží jednoznačne ovplyvňuje vašu stabilitu. Lyže by nemali byť príliš krátke, inak budú priveľmi citlivé na pohyb a budete mať nad nimi menšiu kontrolu. Ani príliš dlhé lyže nie sú výhra, bude sa vám s nimi horšie zatáčať. Vo všeobecnosti však platí, že pokiaľ s lyžovaním začínate, budú sa vám hodiť lyže o 10 – 15 cm kratšie ako vaša postava. Pokiaľ ste skúsenejší jazdec, vyberte si lyže o 5 – 10 cm kratšie. Ak ste však expert v lyžovaní, lyže by mali byť o 5 cm dlhšie.

Terén

Dĺžka lyží nezávisí iba od výšky postavy. Záleží aj na tom, na akú aktivitu si lyže vyberáte. Inú dĺžku si vyberiete pre freeridové lyže a inú pre slalomky. Zamerajte sa preto nielen na vašu výšku, ale aj na terén, po ktorom jazdíte.

Štýl jazdy

Zamerajte sa aj na to, aké oblúky pri jazde vytáčate a akým štýlom jazdíte. Pokiaľ ste zvyknutí na krátke ostrejšie oblúky, vyberte si radšej kratšie lyže. Ak ste zvyknutí na dlhšie oblúky, zvoľte o niečo dlhšie.

Pokiaľ ste začiatočník, najskôr vám termín rádius nič nepovie a možno vás ani nebude zaujímať. Ak ste však skúsenejší jazdec, určite sa už zaoberáte polomerom vykrojenia hrán lyží – podľa zaťaženia a vykrojenia potom prechádzate oblúky na trati. Každý typ lyží má tento údaj iný. Ak sa na tento parameter zameriavate, zvážte akým štýlom zdolávate dlhé oblúky.

Výber dĺžky lyží pre deti

Pri deťoch je parameter dĺžky lyží trochu zložitejší. Nezameriavajte sa veľmi na vek, ale skôr na výšku. Rovnako ako pri dospelých, záleží na tom, či je dieťa úplný začiatočník alebo pokročilý. Lyže by však iste nemali byť dlhšie ako výška dieťaťa. V takom prípade by sa lyže dieťaťu ťažko ovládali, čo by ho mohlo od lyžovania aj nadobro odradiť. Ani príliš krátke lyže nie sú výhra. Vo všeobecnosti platí, že dieťa by malo mať lyže o približne 10 – 20 cm kratšie ako je jeho telesná výška. Pri veľmi malých deťoch, ktoré ešte len začínajú, môžu byť aj o 30 cm kratšie. Pri výbere si určite nechajte poradiť od odborníka v predajni.

Výber podľa výkonnosti

rekreačné lyže — tento typ lyží je určený pre začiatočníkov alebo nenáročných lyžiarov, ktorí jazdia skôr pomalšie a opatrne. Takéto lyže sú ľahšie, mäkšie a prispôsobené na jednoduchú manipuláciu. Sú určené na upravené zjazdovky.

športové lyže — tento typ lyží je vhodný pre skúsenejších a pokročilých lyžiarov, ktorí si užívajú rýchlejšiu jazdu na zjazdovke alebo v náročnejšom teréne. Majú tvrdšie jadro niekedy sú vystužené aj ďalšími materiálmi.

závodné lyže — tento typ lyží je určený pre veľmi skúsených jazdcov, ktorí ich často využívajú na pretekárskych tratiach počas jazdy s vysokým fyzickým nasadením. Sú vhodné skôr pre tých, ktorí majú výbornú fyzickú kondíciu, silu a dokonalú lyžiarsku techniku. Disponujú vynikajúcimi jazdnými vlastnosťami, majú veľmi tvrdé jadro a vyššiu hmotnosť.

Výber podľa typu terénu

all around lyže — ide o univerzálny typ lyží, ktoré sú vhodné skôr pre začínajúcich lyžiarov a pre ľahko pokročilých. Jazdí sa s nimi len na upravených zjazdovkách.

all mountain lyže — taktiež ide o univerzálny model, ale využiť sa dá nielen na upravenej zjazdovke, ale aj mimo nej. Patria do kategórie mäkších lyží. Nie sú určené na závodné jazdenie, ale skôr na rekreačné a športové využitie. Napriek tomu sa s nimi môžete preháňať po svahu kľudne celý deň. Sú vhodne aj do hlbšieho snehu.

crossové lyže — sú na hranici medzi športovými a univerzálnymi lyžami. Tento typ lyží je v strede rozšírený, aby zvládol aj horšie snehové podmienky. Niektoré modely majú aj mäkšiu špičku, aby zvládli prípadné vibrácie v horšom teréne. Sú určené aj do terénu mimo zjazdovky.

obráčky — sú ideálne na upravené zjazdovky. Sú vhodné pre skúsených závodných alebo športových lyžiarov. Ich rádius má veľkosť 22 až 23 cm.

slalomky — sú vhodné skôr na upravené zjazdovky. Sú kratšie a výrazne vykrojené, aby lyžiar zvládol krátke a rezané oblúky tak, ako pri slalomovej jazde.

freeride lyže — špeciálny typ lyží, ktoré využijete predovšetkým na jazdu mimo upravenej zjazdovky, vo voľnom teréne. Majú ľahko nadvihnutú špičku, aby sa s nimi lepšie zatáčalo aj v hlbokom snehu.

freestyle lyže — sú oveľa širšie a majú nadvihnutú špičku aj pätu, aby sa jazdec nepredieral snehom. Sú dokonca prispôsobené na skokanské mostíky a rôzne triky v snehu. Preto sú pružnejšie a majú odolnejšie hrany, aby zvládli všetky dopady.

Lyžiarske palice

Výšku lyžiarskych palíc si môžete orientačne vypočítať. Stačí keď výšku svojej postavy vynásobíte hodnotou 0,7. Výsledok je približná výška palíc, ktorá by vám mala vyhovovať. Omnoho lepšie je vyskúšať si lyžiarske palice najprv v predajni, aby ste zistili, či vám vyhovujú. Pamätajte na to, že pri úchope palice by malo vaše predlaktie zvierať s ramenom uhol 90°. Pokiaľ si vyberiete príliš krátke palice, budete sa musieť pri lyžovaní hrozne hrbiť. V opačnom prípade, ak si vyberiete príliš dlhé lyžiarske palice, budete mať tendenciu zakláňať sa. Ani jedna z týchto možností nie je správna a pri lyžovaní vám bude veľmi nepríjemná. Navyše vychýlením zo správnej polohy vám hrozí aj pád.

Ďalšie príslušenstvo k lyžiam

Veríme, že po našom článku už máte jasno v tom, ako si vybrať lyže. Nezabudnite si k nim kúpiť aj nevyhnutnú bezpečnostnú výbavu. Bezpečnostným prvkom je hlavne lyžiarska helma. Bez nej by ste sa na lyže ani nemali postaviť. Kúpte si iste aj lyžiarske okuliare, ktoré vám zaistia dobrú viditeľnosť aj za horších podmienok. Praktickým doplnkom je aj vak na lyže, ktorý vám uľahčí ich prevoz a prenos do auta. Navyše tým získate niečo, do čoho môžete lyže po sezóne jednoducho zabaliť a odložiť.

Skontrolujte si staré lyže

Lyže je potrebné si pred každou sezónou skontrolovať. Nebojte sa, nie je to finančne ani časovo náročné. Pred odchodom do hôr si lyže dôkladne pozrite, skontrolujte viazanie, predovšetkým bezpečnostné viazanie na detských lyžiach. Pokiaľ nie je niečo v poriadku alebo sa topánka z bezpečnostného viazania nesprávne odopína, nechajte to včas opraviť. Uistite sa, že všetky lyžiarky sú v poriadku a dajú sa na nich zapnúť všetky pracky. Dôležité je aj to, aby dieťaťu ešte stále sedela minuloročná veľkosť lyžiarskej topánky a aj dĺžka lyží. Všetku výstroj si poriadne skontrolujte a v prípade problémov zaneste do najbližšieho servisu. Nie je nič horšie, ako zistiť na svahu, že vaša výbava je nepoužiteľná.

Záver

Ako ste z článku už určite pochopili, výber lyží nezáleží len na cene a dizajne. Je dôležité, aby ste zvážili aj množstvo ďalších parametrov. Pokiaľ ste začiatočník, možno sa v tom trošku strácate, ale nie je to tak ťažké. Primárne sa zamerajte na štýl vašej jazdy, vašu lyžiarsku zdatnosť a správny výber dĺžky lyží. Vyber je pre každého jednotlivca individuálny. Každý ma inú stavbu tela a iné skúsenosti. A preto je potrebné pri výbere zohľadniť vlastné potreby a proporcie.

Okrem výberu lyží sa sústreďte aj na kúpu vhodného príslušenstva. Lyžiarske palice, helma aj lyžiarske okuliare sú veľmi podstatné. Ich správny výber vám výrazne spríjemní lyžiarsky zážitok a zaistí väčšiu bezpečnosť.

Ako vybrať správne bežky

Ako si vybrať správne zimné korčule

Vložiť komentár

Pin It on Pinterest