Ako vybrať správne bežky

Bežecké lyžovanie je populárnou zimnou aktivitou všetkých vekových kategórií. Je to veľmi univerzálny štýl lyžovania, pri ktorom sa na upravovaných tratiach môžete venovať svojmu zimnému koníčku. Na trhu nájdete bežky rôznych typov a možno váhate pri rozhodovaní, ktoré sú najlepšie pre vás. V tomto sprievodcovi vám objasníme rozdiely medzi bežkami, aby ste pri ich kúpe dostali presne to, čo potrebujete.

vyberomat sk cross country skiing
vyberomat sk cross country skiing

Na čo sa zamerať?

Pri kúpe bežeckých lyží je dôležité, aby ste si dali pozor na veľkosť, váhu a uhol prehnutia bežeckých lyží, aby ste našli lyže zodpovedajúce vášmu telu a štýlu bežeckého lyžovania. Bežecké lyže musia zodpovedať vašej hmotnosti v závislosti od výšky lyží. Dôležitá aj hmotnosť lyží, ktorá závisí od vášho štýlu bežeckého lyžovania, napr., ak potrebujete lyže na bežecké preteky, mali by byť ľahké.

Druhy bežiek

Spravidla poznáme tri druhy bežiek podľa štýlu bežeckého lyžovania:

Klasické lyžovanie

Je to tradičný štýl bežeckého lyžovania a dá sa nazvať aj štandardné bežecké lyžovanie. Ak máte v pláne držať sa upravovaných tratí, je to klasický štýl bežeckého lyžovania. Takéto lyžovanie sa väčšinou odohráva na trasách v parkoch, golfových ihriskách a lyžiarskych strediskách.

Klasické lyžovanie je vynikajúci štýl pre rekreáciu a je vhodný pre všetky vekové kategórie. Klasické bežecké lyže sú vhodné pre upravené trate a sú navrhnuté tak, aby boli rýchle a s ľahkým úzkym dizajnom. S týmito lyžami je veľmi dôležité vybrať správny uhol prehnutia, aby ste dosiahli optimálnu rýchlosť.

vyberomat sk cross country skiing
vyberomat sk cross country skiing

Ak si kúpite bežky s príliš veľkým uhlom prehnutia, nebudete schopní stlačiť lyže nadol a spodná noha sa tak nedostane do kontaktu so snehom, čo vedie k spätnému sklzu. Na porovnanie, ak si kúpite príliš „mäkké“ bežky, zažijete presný opak. Získate úžasnú priľnavosť, ale zažijete extrémne zlý kĺzavý pohyb, pretože vosková zóna pod nohami bude príliš pritlačená k snehu. Aj preto je zjavné, že je dôležité vybrať si bežky so správnym uhlom prehnutia.

Pri výbere bežiek je nutné vziať do úvahy hmotnosť bežkára. Pre ťažších bežkárov je vhodná dlhšia lyža, ľahší bežkár volí kratšiu lyžu. Dĺžka lyží by mala byť o 20-25 cm dlhšia ako je výška postavy.

Skate alebo korčuľovanie na bežkách

Bežecké lyžovanie v štýle korčuľovania je forma, ktorá vyzerá podobne ako pri ľadovom alebo inline korčuľovaní, preto teda ten anglický názov „skate“. Lyžovanie v štýle korčuľovania sa vykonáva na upravovaných trasách, na pevnom snehu a na zamrznutom jazere pokrytom snehom. Korčuľovanie na bežkách je rýchlejšie a precvičí iné svaly ako klasický štýl lyžovania.

Tieto bežky lepšie a rýchlejšie odrážajú bežkára. Pre začiatočníka sa neodporúča zvoliť najtvrdšie varianty. Tento druh bežeckého lyžovania je známy dlhým kĺzaním bez priľnavosti. Bežecké korčule majú v porovnaní s klasickými bežeckými lyžami kratší dizajn. Pre optimálny zážitok z lyžovania je nutné opäť zvoliť správny uhol prehnutia.

Bežecké korčuľovanie sa dá prirovnať k pohybom a pocitom pri korčuľovaní. Dĺžka bežiek je o 10-15 cm dlhšia ako výška postavy.

Bežecké lyže pre backcountry

Backcountry lyžovanie sa vykonáva v hlbokom snehu a zvyčajne si vyžaduje vytvorenie vlastnej trasy. Ak ste v horskej oblasti, kde je veľa snehu a zriedka ponúka upravené chodníky, bude toto práve pre vás ten pravý typ bežiek. Bežky majú často oceľové hrany pre jazdu na zľadovatenom povrchu pre väčšiu schopnosť vyrovnať sa s náročným terénom.

Celkovo je lyža širšia a lepšie tak drží na povrchu hlbšieho snehu. Menej sa prepadáte, pretože váha vášho tela je rozdelená na väčšiu plochu. U niektorých bežeckých lyží sa môže nasadiť koža, aby ste predišli skĺznutiu dozadu. Dĺžka lyže je často o 10-15 cm dlhšia ako je výška postavy. Pre miernejší terén voľte dlhšie lyže, pre náročnejší zase kratšie.

Čo z toho si vybrať?

Všetky štýly bežeckého lyžovania sa čiastočne prekrývajú. V klasickom teréne by ste mohli používať tradičné klasické lyže a dokonca za správnych podmienok aj skatové lyže. V ťažkom teréne použijete backcountry, ale v klasických stopách ich nevyužijete, pretože tento typ lyží je pre ne zvyčajne príliš široký.

Ak chcete zväčšiť svoj zážitok, je najlepšie použiť správny typ lyží pre zamýšľaný účel. Vždy si preto zaobstarajte bežkárske vybavenie, ktoré uspokojí váš lyžiarsky zážitok.

vyberomat sk cross country skiing
vyberomat sk cross country skiing

A čo vybavenie?

Mnoho ľudí premýšľa, či si pri kúpe nových lyží majú kúpiť aj nové vybavenie. Ak máte nejaké staré vybavenie, ktoré vám sedí, tak ho pokojne využite. Ak ste však začiatočník, určite si kúpte nové vybavenie, pretože napriek tomu, že máte možnosť zaobstarať si nejaké staré po rodičoch, zrejme vás to neuspokojí a nehodí sa vám k novým lyžiam.

Lyžiarske vybavenie – lyžiarky, viazanie i palice by mali podporovať váš štýl lyžovania. Typ viazania musí zodpovedať veľkosti lyže. Lyžiarske topánky musia na lyžu dobre sadnúť a musia byť kompatibilné s viazaním. Dobré topánky sú základ lyžiarskej výstroje a musia byť predovšetkým pohodlné! Ak vás budú tlačiť, tak si lyžovanie neužijete v žiadnom štýle. Dobré je zamerať sa aj na zateplenie topánok. Pretekárske topánky nie sú stavané na celodenné túry a bude v nich pravdepodobne zima aj v hrubej ponožke.

Palice pre klasické lyžovanie by mali mať dĺžku asi 5/6  výšky vašej postavy (83%). Pre skate lyžovanie by ste výšku vašich lyžiarskych palíc mali merať od zeme k bodu niekde medzi vašou bradou a nosom. Mali by ste uvažovať predovšetkým o karbónových paliciach, ktoré vydržia dlhšie. Hoci sú cenovo náročnejšie (nad 100 eur), tie lacné sa vám pri zábere môžu zlomiť alebo ohnúť.

Voskovanie

Voskovanie v súvislosti s bežkami je pre mnohých začiatočníkov mätúce. Pre údržbu vašich lyží a ľahší pohyb je potrebné zaobstarať si vosky. Na výber máte sklzové a stúpacie vosky. Sklzové vosky sa používajú na zlepšenie sklzu lyže.

Pri klasickej technike posúvate svoje lyže dopredu po jednej lyži, priľnavá časť lyží je priamo pod vašimi nohami a zostane umiestnená tak, aby ste sa neposúvali dozadu. Pre umožnenie odrazu sú potrebné stúpacie vosky, hlavne pre lyže bez šupín. Tento typ vosku môže byť pre začiatočníka dosť náročný a preto sa vyrábajú aj tzv. no-wax ski, teda bežky, ktoré sa týmto voskom mazať nemusia. Takéto lyže majú zospodu šupinky alebo mohérový pásik, ktorý nahrádza vosk. Táto špeciálna úprava sa osvedčila na všetkých povrchoch okrem výrazne zľadovateného terénu.

Kde nakupovať?

Lyže aj príslušenstvo zakúpite ľahko v kamenných a internetových obchodoch. Mnoho z nich ponúka aj kompletné súpravy, kde dostanete všetko v jednom (lyže + topánky + viazanie + palice). Toto je dobré riešenie, ak nemáte žiadne lyžiarske vybavenie, navyše s takýmto balíkom by ste mohli ušetriť na cene.

Ak poznáte veľkosť svojich lyží a palíc, aj ďalšie parametre, určite kúpite správne lyže priamo v kamennom obchode alebo online z domu. Jediný problém sú lyžiarky, ktoré by ste si mali pred kúpou dobre vyskúšať.

Záver

Ak máte vybraný jediný štýl, je pre vás výber oveľa jednoduchší. Ak ste však začiatočníkom, je rozhodne lepšie začínať klasikou, pretože táto technika je najmenej náročná a najviac sa podobá skutočnému behu bez lyží. Na druhú stranu bez umenia správneho namazania lyží sa môžete tiež dosť natrápiť, preto nezanedbajte ani túto okolnosť.

Investícia do lyží a príslušenstva je individuálnou záležitosťou. Ak máte záujem lyžovať podľa možností pravidelne, len do lyží by ste mali investovať minimálne 200-250 eur. Ak však s lyžovaním len začínate a sami neviete, či sa vám to zapáči, na trhu nájdete komfortné lyže už od 70-100 eur. Sami potom časom zvážite, či v budúcnosti zainvestujete viac.

Vložiť komentár

Pin It on Pinterest