Ako vybrať správnu maskaru / riasenku

Rýchla voľba


Ceníme si váš čas a tak sme pripravili hneď na úvod 3 možnosti z ktorých si vyberie každý, kto nemá čas čítať detailné informácie a odborné termíny.

vyberomat sk max factor calorie
vyberomat sk max factor calorie

Najlacnejšia možnosť

vyberomat sk maybelline new york lash sensational sky high
vyberomat sk maybelline new york lash sensational sky high

Rozumná voľba

vyberomat sk loreal paris unlimited black
vyberomat sk loreal paris unlimited black

Najvyššia kvalita

Riasenka, čiže maskara, zvýrazní vaše oči, predĺži riasy a dodá im objem, preto je neodmysliteľnou súčasťou líčenia. Zo širokej ponuky na trhu si vyberie každá žena. Pri výbere zohľadnite vlastnosti maskary, akými sú vodoodolnosť a farba. Na to, aby ste si vybrali ten správny typ, potrebujete poznať aj vaše riasy. Pred nákupom si ich preto pozorne prezrite v zrkadle a maskaru potom vyberajte podľa typu vašich rias.

Riasenky sa od seba líšia svojím zložením a farbou. Rozdiely sú aj v tvare kefky a hustote farby. Pri používaní riasenky nezabudnite vziať do úvahy odporúčanú dobu jej použitia. Ak chcete, aby vaše mihalnice vyzerali vždy dokonale, prečítajte si náš tip v závere článku.

vyberomat sk mascara
vyberomat sk mascara

Čo si vybrať?

Na začiatok sme si pre vás pripravili zopár tipov na výhodné maskary.

NázovKladyZáporyOrientačná cenaKde kúpiť?
MAX FACTOR 2000 Calorie– overená klasika
– výdrž
– vodeodolnosť
– nedrolí sa
– dobré recenzie
– prijateľná cena
– farba nie je
výrazná
4,50 €Zobraziť ponuku
MAYBELLINE NEW YORK Lash Sensational Intense Black Pearl– overená klasika
– viacero druhov na výber
– predĺženie mihalníc
– objem mihalníc
– prijateľná cena
– môže sa otláčať5,50 €Zobraziť ponuku
ĽORÉAL PARIS mascara Volume Milion Lashes – overená klasika
– viacero druhov na výber
– predĺženie mihalníc
– objem
– sýta farba
– pri nanesení viacerých vrstiev sa môže droliť6 €Zobraziť ponuku
MAYBELLINE NEW YORK, Lash Sensational Sky High– predĺženie mihalníc
– sýta čierna farba
– pekné oddelenie rias
– nedrolí sa
– neopadáva
– ťažko sa odličuje 7,50 €Zobraziť ponuku
ĽORÉAL PARIS Unlimited Black– ohybná kefka
– predĺženie mihalníc
– natočenie mihalníc
– sýta čierna farba,
– pekné oddelenie rias
– nedrolí sa, 
– po dlhšom čase môže opadávať7,50 €Zobraziť ponuku
vyberomat sk max factor calorie

MAX FACTOR 2000 Calorie

Maskara si získala obľubu u veľa žien, ktoré si potrpia na dlhej výdrži bez drobenia a otláčania. Pýši sa dobrými recenziami a dostupnou cenou. Duálne polymérové systémy, prírodné vosky a spevňovač bránia roztečeniu riasenky pri telesnej teplote a zabezpečia, aby vaše riasy vydržali celý deň rovnako krásne a riasenka sa nerozmazávala.


vyberomat sk maybelline new york lash sensational intense black pearl

MAYBELLINE NEW YORK Lash Sensational Intense Black Pearl

MAYBELLINE je známa značka, ktorá ponúka kvalitné a cenovo dostupné maskary. Táto maskara pekne predĺži, rozdelí a natočí mihalnice. Taktiež dodá objem. Zvoliť si môžete z viacerých druhov, podľa vašich preferencií a potrieb. Vďaka kefke s vonkajšími ale aj vnútornými štetinkami zvýrazní aj menšie riasy.


vyberomat sk loreal paris mascara volume milion lashes

ĽORÉAL PARIS mascara Volume Milion Lashes

Maskara patrí medzi časom overené klasiky, ktorá si získala svojich zákazníkov po celom svete. Zvoliť si môžete z viacerých typov, podľa vašej preferencie a potreby. Maskara vám určite nesklame. Poskytuje predĺženie rias, sýtu čiernu farbu a dlhú výdrž. Taktiež mihalnice krásne oddelí. Obsahuje kolagén a kyselinu hyaluronovú.


vyberomat sk maybelline new york lash sensational sky high

MAYBELLINE NEW YORK, Lash Sensational Sky High

Maskara Sky High spôsobila v roku 2021 veľkú boom vo svete dekoratívnej kozmetiky. Odporúčajú ju všetci influenceri a na platforme TikToku sa stala virálom. Spĺňa všetko čo od maskary môžete čakať. Krásne predlžuje mihalnice ktoré aj perfektne oddelí, neopadáva ani po celodennom nosení, a taktiež sa nedrolí. Taktiež obsahuje výťažky z bambusu, ktoré by mali pomôcť k silným a lesklým mihalniciam.


vyberomat sk loreal paris unlimited black

ĽORÉAL PARIS Unlimited Black

Táto maskara je oproti jej konkurencií odlišná ohybnou kefkou, vďaka ktorej je aplikácia veľmi jednoduchá. Popularitu si získala u veľa žien, ktoré oceňujú jej vlastnosti. Okrem tohto benefitu krásne predlžuje, oddeľuje a zafarbuje každú mihalnicu. Ani pri nanášaní viacerých vrstiev sa nebude droliť. Vybrať si môžete aj jej vodeodolnú variantu. Použiť sa môže dvomi spôsobmi, rovná strana kefky slúži na predĺženie, ohnutá poslúži pre natočenie.

Riasenky podľa typu a tvaru kefky

Maskary sa líšia okrem iných vlastností aj typom a tvarom kefky.

Podľa typu kefky

Podľa tohto kritéria poznáme riasenky:

S klasickými kefkami

Klasické kefky umožnia rýchle nanesenie maskary na mihalnice. Nevýhodou je, že naberú väčšie množstvo farby. Vďaka väčším medzerám medzi štetinkami sa tiež často stáva, že na riasach zostanú hrčky maskary a riasy sa zlepia.

S gumovými kefkami

Gumové alebo silikónové kefky sú vhodnejšie na pomalé líčenie. Opakovaným nanášaním menšieho množstva farby bez zbytočných hrčiek dosiahnete prirodzený vzhľad rias.

Podľa tvaru kefky

Tvar kefky riasenky ovplyvňuje to, akým spôsobom bude farba nanesená a aký efekt vytvorí.

Veľká, hustá kefka

Hustú kefku využijete na riedke mihalnice. Dodá im objem a vytvorí dojem hustejších rias.

Malá, úzka kefka

Malá a úzka kefka má kratšie štetinky. Tento typ je vhodný, ak chcete vytvoriť efekt dlhých rias. Umožňuje precíznejšie nanášanie menšieho množstva farby.

Maskara s hrebienkom

Hrebienok sa používa na oddelenie rias. Mihalnice vďaka tomu nezostanú po nanesení farby zlepené, ale prirodzene sa od seba oddelia.

Ohnutá kefka

Ohnutá kefka sa vyrába s kratšími štetinkami. Okrem precízneho nanesenia farby umožňuje mihalnice natočiť. Opticky sa tak zväčší objem očí.

vyberomat sk mascara
vyberomat sk mascara

Maskara pre váš typ mihalníc

Aby ste si vybrali správnu riasenku, mali by ste predovšetkým poznať vaše riasy. Začnite preto tým, že si ich prezriete v zrkadle bez nalíčenia. Pre riedke riasy potom vyberiete objemovú riasenku a pre krátke predlžujúcu. Pre rovné riasy môžete vybrať zvýrazňujúcu maskaru.

Podľa dĺžky mihalníc

Ak máte krátke mihalnice, vyberte si silikónovú kefku s krátkymi štetinkami. Takáto kefka nanesie postupne na vaše mihalnice dostatok farby. Dodá im tak hustotu aj dĺžku.

Pre dlhé mihalnice vyberte klasickú kefku s väčším objemom a dlhšími štetinami. Pre vytočenie rias môžete vybrať aj ohnutú kefku.

Podľa hustoty mihalníc

Husté mihalnice potrebujú riasenku, ktorá ich oddelí a zvýrazní. Vyberajte maskary s hustou kefkou a intenzívnou farbou. Dĺžku štetiniek vyberte podľa dĺžky mihalníc. Ak máte husté a krátke riasy, v zložení maskary hľadajte hodvábne alebo nylonové polyméry, ktoré ich pri opakovanom nanášaní opticky predĺžia. Kefka riasenky by mala byť dlhá, s kratšími nahusto posadenými štetinkami. Tie riasy od seba oddelia a nanesú farbu od korienkov až po koniec.

Pre riedke riasy hľadajte maskaru, ktorá im dodá objem. V zložení hľadajte vosk a silikónové polyméry. Tieto zložky zabezpečia, že riasenka obalí mihalnice farbou a znásobí ich objem. Pre dodanie objemu je najvhodnejšia riasenka čiernej farby. Môžete vyskúšať aj nanesenie 2–3 vrstiev farby.

vyberomat sk mascara
vyberomat sk mascara

Pre jemné a riedke riasy vyberte riasenku s rozlične dlhými štetinkami. Mala by mihalniciam dodať objem a predĺžiť ich. Tvar kefky by mal byť kužeľovitý a smerom k hrotu by sa mal stenčovať. Vďaka rozličnej dĺžke štetiniek môžete riasy tvarovať podľa potreby v každej časti oka.

Pre jemné a plné riasy je vhodná kefka v tvare hrebienka s nahusto umiestnenými zubami.

Podľa tvaru mihalníc

Krásne vytočené riasy už nepotrebujú ďalšie tvarovanie. Ak máte rovné mihalnice, môžete ich tvarovať zatočenou alebo špirálovitou kefkou riasenky. Môžete použiť klieštiky na mihalnice.

Zhustiť, predĺžiť aj zatočiť

Jedna maskara môže riasy zatočiť, predĺžiť, aj im dodať objem. Tieto maskary patria medzi drahšie. Niektoré majú dve tuby a dve kefky. Želaný efekt dosiahnete postupným nanášaním farby rozdielnymi kefkami.

Podľa farby a iných vlastností

Farby maskary

Na trhu sa najčastejšie stretnete s čiernou maskarou. Tá je vhodná pre všetky brunetky a ženy s čiernymi vlasmi. Ak máte blond vlasy, môže sa stať, že čierna maskara na vás nebude vyzerať prirodzene. Vhodnejšia preto bude hnedá farba. Tá bude na mihalniciach vyzerať dostatočne jemne a zároveň ich pekne zvýrazní. Trh ponúka možnosti aj pre tie ženy, ktoré sa neboja farebných experimentov. Môžete si tak vybrať maskaru v modrej, zelenej alebo fialovej farbe.

Vodoodolnosť

Vodoodolná riasenka sa nerozmaže ani za daždivého počasia. Bez problémov odolá aj slzám. Môžete sa tak na ňu spoľahnúť v každej situácii. Nevýhodou je ťažšie odličovanie. Pri častom odličovaní môže spôsobiť nadmerné vypadávanie mihalníc. Vodoodolné maskary by ste preto nemali používať pravidelne.

Hustota farby

Jednotlivé produkty sa navzájom líšia aj hustotou farby. Ak si vyberiete redšiu farbu, musíte počítať pred nanesením ďalšej vrstvy s jej dlhším zasychaním, inak by sa mihalnice mohli zlepiť. Hustejšiu farbu nanesiete v hrubšej vrstve. Mihalnice sú zároveň lepšie zafixované.

Balenie na cesty

Ak chcete mať maskaru stále poruke, môžete si kúpiť menšie cestovné balenie. Riasenka vám tak v kabelke zaberie minimum miesta. Cestovné balenie oceníte aj v tom prípade, ak maskaru nepoužívate pravidelne. Veľké balenie by sa mohlo znehodnotiť skôr, než ho miniete.

Riasenka by sa mala používať maximálne 3 mesiace po jej otvorení. Pri každom použití sa do nej dostávajú baktérie. Pri dlhšom používaní si môžete tieto baktérie zaniesť do očí. Po otváraní sa do nej dostáva tiež vzduch, ktorý spôsobuje vysúšanie farby.

Pre citlivé oči a kontaktné šošovky

Ak máte citlivé oči, vyberajte riasenky s jemným zložením. Vhodnosť použitia pre citlivé oči by mala byť uvedená na obale. Vhodné sú napríklad bio maskary.

Riasenku môžete používať aj vtedy, ak nosíte kontaktné šošovky. V takomto prípade je pre vás vhodná ktorákoľvek bežná maskara. Pozor dávajte pri odličovaní. Vhodné sú špeciálne odličovacie vody pre kontaktné šošovky.

Tipy pre dokonalé nalíčenie

Aby vaše nalíčenie vyzeralo dokonale, dodržiavajte niekoľko zásad:

  1. Maskaru nanášajte od korienkov až po končeky mihalníc. Opticky ich tak zahustíte a dodáte im dĺžku.
  2. Rešpektujte smer rastu mihalníc. Líčením do neprirodzeného smeru strácajú na objeme.
  3. Mihalnice nalíčte od kútika oka smerom k jeho okraju.
  4. Dodržiavajte správny postup natáčania mihalníc. Pri líčení sa pozerajte dole. Mali by ste mať privreté oči, aby ste sa kefkou nedotýkali viečka. Používajte kozmetické zrkadlo, aby ste sa videli. Kefku pri natáčaní otočte približne o 180° a prejdite ňou až ku končekom mihalníc.

Záver

Riasenka dodá mihalniciam hustotu, dĺžku aj objem. Pri jej nanášaní dodržiavajte zásady správneho líčenia. Nezabúdajte na pravidelné odličovanie. Pre zdravie vašich očí je dôležité, aby ste nechodili spať s maskarou. Dôležitý je tiež typ odličovacieho prípravku a to zvlášť v tom prípade, ak nosíte kontaktné šošovky.

Pri výbere maskary si všímajte tvar kefky. Záleží na hustote a dĺžke vašich mihalníc a efektu, ktorý chcete dosiahnuť. Vyberajte podľa preferovanej hustoty farby, vašich požiadaviek na vodoodolnosť a veľkosť balenia. Na trhu nájdete rôzne farby maskary. Ak máte citlivé oči, vyberajte bio riasenky bez konzervantov a chemických látok. Môžete si tiež vybrať praktické menšie balenie na cesty.

Vložiť komentár

Pin It on Pinterest