Ako vybrať dobrý spacák

Rýchla voľba


Ceníme si váš čas a tak sme pripravili hneď na úvod 3 cenové možnosti z ktorých si vyberie každý, kto nemá čas čítať detailné informácie a odborné termíny.

vyberomat sk brother envelope
vyberomat sk brother envelope

Najlacnejšia možnosť

vyberomat sk ferrino lightec sm
vyberomat sk ferrino lightec sm

Rozumná voľba

vyberomat sk husky drape
vyberomat sk husky drape

Najvyššia kvalita

Spací vak, čiže spacák, využijete na výlete pri stanovaní a aj na prespanie v turistickej ubytovni. Pri jeho kúpe je potrebné vziať do úvahy viacero faktorov,vďaka čomu vyberiete vhodný spacák na vami zvolenú aktivitu a teplotu okolia. Na potulkách prírodou bude pre vás dôležitá aj hmotnosť, aby ste so sebou zbytočne neniesli záťaž navyše.

Jednotlivé modely sa odlišujú aj svojím tvarom. Porovnáme tiež dostupné materiály a dozviete sa, ako si vybrať vhodnú veľkosť spacieho vaku pre pohodlný spánok. Pozrieme sa aj na rozdiely v spacákoch pre mužov, ženy a deti. Pre komfort počas noci je dôležitý správny výber s ohľadom na teplotné limity, pre ktoré je určený. A dozviete sa aj to, ako sa o spací vak starať, aby si čo najdlhšie udržal všetky svoje vlastnosti.

vyberomat sk sleeping bag
vyberomat sk sleeping bag

Čo si vybrať?

Na začiatok sme si pre vás pripravili zopár tipov na výhodné spacáky, ktoré sme rozdelili podľa typu.

NázovTypKladyZáporyOrientačná cenaKde kúpiť?
Brother Envelope 2letný– nízka cena
– ľahkosť  
– do teploty iba + 5 stupňov19 €Zobraziť ponuku
Vango Atlas 250letný– prijateľná cena
– ľahké skladanie
– ľahkosť
– systém Auto-Lock zabraňuje samovoľnému rozopnutiu
– veľký rozmer aj keď je zložený22 €Zobraziť ponuku
Ferrino Lightec SM 850trojsezónny – trojsezónnosť
– ľahkosť
– pomer cena – kvalita
– výplň nie je z peria74 €Zobraziť ponuku
Husky MAGNUM trojsezónny–  do 15 stupňov
– pre osobu do 195 cm 
– váha82 €Zobraziť ponuku
Husky Drape trojsezónny – trojsezónnosť
– perová výplň
– do – 20 stupňov
– pre osobu do 195 cm
– ľahkosť
– vyššia cena209 €Zobraziť ponuku
vyberomat sk brother envelope

Brother Envelope 2

Tento spacák oceníte počas letných nocí v stane. Bol vyrobený tak, aby pasoval na mužské aj ženské telo do 185 cm. Vnútorný obsah spacieho vaku zaisťuje mikrovlákno. Najväčšou prednosťou tohto vaku je jeho váha a to iba 0,9 kg, takže je ľahko prenosný.


vyberomat sk vango atlas black

Vango Atlas 250

Letný spací vak vám poskytne maximum pohodlia. Je možné ho používať až pri – 13 stupňov. Obsahuje sťahovaciu kapucňu, ktorá ešte zvýši vaše pohodlie. Je vyrobený z Polair Shell materiálu, na dotyk mäkkých mikrovlákien, ktorá vynikajú svojou priedušnosťou. Hmotnosť: 1,25 kg.


vyberomat sk ferrino lightec sm

Ferrino Lightec SM 850

Trojsezónny spacák môžete využiť od jari do jesenne na kempovanie v prírode. Spacák je vyplnený dutým vláknom, ktoré poskytujú odolnosť proti vlhkosti a udržia teplo. Je vhodný pre ľudí do 190 cm. Múmiový spací vak slúži na udržanie tepla vnútri, pretože kopíruje tvar ľudského tela. Hmotnosť: 850 g.


vyberomat sk husky magnum

Husky MAGNUM

Spacák od výrobcu Husky sa radí medzi trojsezónne spacie vaky. Vydrží až do -15 stupňov. Výplň spacáku zabezpečuje duté vlákno. Duté vlákna poskytujú vysokú odolnosť proti vlhkosti, majú výbornú trvanlivosť a navyše sú vhodné aj pre alergikov. Svojou stavbou sa hodí pre postavu s maximálnou výškou 195 cm. Múmiový spací vak slúži na udržanie tepla vnútri, pretože je navrhnutý tak, aby obopínal vašu postavu. Hmotnosť spacáku je 1,87 kg.


vyberomat sk husky drape

Husky Drape

Spací vak s ľavým zapínaním je ideálny pre ľudí, ktorí radi trávia čas na niekoľkodňových túrach. Je vhodný pre mužov aj ženy. Vďaka výplni s peria dokáže odolať teplote do – 20 stupňov. Ide o trojsezónny spacák, ktorý využijete od jari do jesene. Je vhodný pre ľudí s výškou do 195 cm. Múmiový spací vak neprepustí žiadne teplo, pretože bol špeciálne upravený na tvar ľudského tela. Hmotnosť spacáku 1 250 g.

Spacáky podľa teploty

Základné rozdelenie spacákov vychádza z ich teplotného určenia. Preto by ste pri kúpe mali vedieť, v akých podmienkach budete zakúpený model používať.

Letné spacáky

Letné spacie vaky sú určené na spanie pri vyšších teplotách. Využijete ich nielen v letnom období, ale aj pri prenocovaní v chate, či chalupe. Letné spacie vaky sú vhodné pri teplotách nad 10 °C.

Zimné spacáky

Zimné spacie vaky využijete v teplotnom rozsahu od -25 °C do 0 °C. Vzhľadom na lepšie tepelnoizolačné vlastnosti majú vyššiu hmotnosť a objem. V tejto kategórii nájdete aj expedičné spacie vaky určené pre teploty hlboko pod nulou.

Celoročné spacáky

Celoročné spacie vaky sú určené na spanie pri teplote od 10 °C do 25 °C. Mali by ste sa v nich pohodlne vyspať od jari až do jesene.

Spacie vaky podľa tvaru

Jednotlivé modely majú rôzne tvary.

Múmiové spacie vaky

Tvar múmiového spacáka pripomína múmiu. V dolnej časti je zúžený a smerom hore sa postupne rozširuje. V oblasti tváre je možné spacák podľa potreby utiahnuť. Kopíruje tak tvar ľudského tela. Vďaka tomu zabraňuje múmiový spacák zbytočnému úniku tepla.

Dekové spacáky

Dekové spacie vaky pripomínajú svojím tvarom preloženú deku s možnosťou zopnutia protiľahlých strán zipsom. Sú vhodné do menej náročných podmienok. V prípade potreby môžete takýto spacák rozopnúť do tvaru deky. Nevýhodou je väčší únik tepla a dlhšie zohrievanie.

Oválny tvar

Oválny tvar spája vlastnosti oboch predchádzajúcich. O niečo viac kopíruje ľudské telo ako dekový tvar, no zároveň mu ponecháva viac priestoru. Ak si neviete vybrať, ktorý z tvarov vám bude vyhovovať, oválny spacák bude tou najlepšou voľbou.

vyberomat sk sleeping bag
vyberomat sk sleeping bag

Parametre výberu

Jednotlivé modely je ďalej potrebné porovnávať vzhľadom na vaše požiadavky na vlastnosti materiálu, veľkosť a hmotnosť.

Materiál

Pod výrobným materiálom spacáka sa skrýva materiál použitý na výrobu jeho výplne. Čo sa týka vonkajšej vrstvy, dôležité je, aby v čo najmenšej miere prepúšťala vlhkosť a umožňovala vnútornej vlhkosti unikať von. Výplň spacích vakov sa vyrába z dvoch druhov materiálov:

Perie

Páperová výplň má lepšie tepelnoizolačné vlastnosti a výhrevnosť. Páperový spacák sa tiež ľahko balí a má nižšiu hmotnosť. Nevýhodou je vyššia nasiakavosť vlhkosti a zmena vlastností peria pri navlhnutí. V prípade premoknutia bude páperový spací vak schnúť až dva týždne. Páperové vaky však stále patria medzi najteplejšie. Majú dlhú životnosť, ale sú drahšie ako spacáky zo syntetických materiálov.

Syntetika

Nižšiu sumu zaplatíte za spací vak zo syntetických materiálov. Výhodou je, že ho bez obáv môžu používať aj alergici. Vďaka nižšej nasiakavosti vlhkosti ho využijete aj vo vlhkejšom prostredí. Nevýhodou je vyššia hmotnosť a väčší objem po zbalení. Aj životnosť je oproti páperovým spacákom kratšia. Zo syntetických materiálov sa používajú dva:

Mikrovlákno — má menší objem a dobré tepelnoizolačné vlastnosti.

Duté vlákno — má výbornú výhrevnosť a väčší objem.

Veľkosť

Veľkosť spacáka závisí od výšky vašej postavy. Aby ste sa pohodlne vyspali, mal by mať ten správny rozmer. Veľkosť spacieho vaku je pri jednotlivých modeloch udávaná označením S, M, L a XL.

Optimálna veľkosť presahuje vašu výšku približne o 15–20 cm. Pri menšom rozmere by ste sa mohli v spánku cítiť stiesnene. Mohlo by sa tiež stať, že by ste sa nemohli dostatočne zakryť. Z rovnakých dôvodov je rezerva potrebná aj do šírky spacáka. Problémom je tiež príliš veľký spací vak. Priestor navyše by ste museli zahrievať, aby ste vo vnútri udržali teplo.

Určenie

Pri kúpe je dôležitým faktorom výberu ďalej to, pre koho bude spací vak určený. Medzi modelmi dekových spacákov pre ženy a mužov sú len malé rozdiely v dizajne alebo zateplení chodidiel. Väčšie rozdiely sú v tvare múmiových spacákov. Aby dobre kopírovali postavu, môžete si vybrať model určený pre konkrétne pohlavie. Múmiové spacie vaky pre ženy bývajú okrem toho teplejšie.

Na trhu nájdete aj detské spacáky, ktoré majú menšie rozmery, ale dobré tepelnoizolačné vlastnosti. Pri drahších modeloch je možné nastaviť dĺžku.

Hmotnosť

Dôležitým údajom je hmotnosť a to najmä vtedy, ak so spacím vakom budete vykonávať dlhšie túry. Každý kilogram navyše by vás po niekoľkých kilometroch zbytočne zaťažoval. Váha priamo súvisí s typom spacieho vaku podľa teploty:

  • Letné spacie vaky majú hmotnosť 300–500 g.
  • Zimné spacie vaky majú hmotnosť 950–1 400 g.
  • Celoročné spacie vaky majú hmotnosť 550–900 g.

Teplotné limity

Na každom spacáku nájdete označenie teplotných limitov, pre ktoré je určený.

Komfortná teplota — rozmedzie teplôt, pri ktorom sa budete cítiť pohodlne.

Limitná teplota — tento údaj informuje o teplote, pri ktorej sa otužilejší jedinci budú stále cítiť komfortne. Menej otužilým môže byť mierne chladno.

Extrémna teplota — extrémna teplota informuje o teplotnom rozmedzí, pri ktorom u ľudí citlivých na chlad môže hroziť podchladenie. Otužilejší ľudia by v udávanej teplote mali prečkať noc bez následkov na zdraví.

Tieto teplotné údaje je potrebné vziať do úvahy v spojení s vaším vnímaním chladu. Ak patríte medzi zimomravejších ľudí, radšej si vyberte teplejší spacák. Niekoľko stupňov k týmto údajom sa odporúča pridať aj ženám. Niekoľko stupňov by mali pridať aj ľudia silnejšej postavy, pretože vyššia váha stláča materiál spacáka, čo znižuje jeho izolačné vlastnosti.

vyberomat sk sleeping bag
vyberomat sk sleeping bag

Ako sa starať o spací vak

Spacie vaky majú obmedzenú životnosť. Modely so syntetickou výplňou začínajú strácať svoje vlastnosti už po 3–4 rokoch. U páperových spacákov môžete počítať s dlhšou životnosťou. Aby ste mohli spací vak používať danú dobu, dodržiavajte týchto niekoľko zásad:

  1. Po návrate domov spací vak hneď neodkladajte. Najskôr ho preveste, aby sa z neho odparila nahromadená vlhkosť.
  2. Ak odkladáte spacák na dlhší čas, nenatláčajte ho do obalu, radšej ho voľne poskladajte, jednotlivým vláknam výplne tak doprajete viac priestoru a nebudú sa stláčať ani lámať.
  3. Spací vak perte v rukách s prostriedkom vhodným na pranie výplne. Nepoužívajte aviváž. Neperte ho častejšie ako raz za rok. Chemické čistenie, bieliace prostriedky a žehlenie nie sú vhodné. Ak sa rozhodnete pre pranie v práčke, vyberte program určený na jemnú bielizeň s maximálnou teplotou 30 °C.
  4. Po praní ho nesušte v sušičke. Vhodnejšie je vyvesiť ho na šnúru na sušenie prádla, pričom ho rozprestrite do čo najväčšej plochy.

Záver

Na trhu nájdete veľa modelov spacích vakov, ktoré sa líšia viacerými vlastnosťami. Pri výbere si najskôr odpovedzte na otázku, v akom ročnom období a v akom prostredí ho budete využívať. Okrem toho sa budete musieť rozhodnúť pre konkrétny typ a tvar spacáka. Nezabudnite na výber vhodnej veľkosti a teplotného rozmedzia. Ak ste sa rozhodli pre múmiový spacák, všimnite si tiež, pre ktoré pohlavie je určený. Špeciálnou kategóriou sú spacie vaky pre deti. Nájdete medzi nimi aj modely, ktoré je možné podľa potreby skrátiť a predĺžiť. Ak chodievate na pešie alebo cyklistické túry, dôležitá je hmotnosť spacieho vaku.

Každý výrobok má svoju životnosť. Rovnako je tomu aj pri spacákoch. Pri používaní preto nezabudnite dodržiavať zásady správnej starostlivosti, vďaka čomu si materiál zachová potrebné vlastnosti.

Vložiť komentár

Pin It on Pinterest